İşyerinde İşleri Kolaylaştırmak için 10 Yararlı İpucu

Ayaklarınız üzerinde uzun, zor bir günün ardından eve dönmek, yaşınızın iki katını hissetmenizi sağlayabilir. Ne zamandan beri 30 yeni 60 oldu?

Öğretmen olmaktan tezgâhtar olarak çalışmaya kadar birçok iş gün boyu ayakta durmayı gerektirir. Bütün gün oturmak vücudunuz için sağlıksız olsa da uzun süre ayakta durmak sağlığınız için zararlı olabilir. Evet, aktif olmak kilo kaybı ve formda kalmak için harikadır. Ancak ağrılı sırt ağrılarına, kan akışı sorunlarına ve hatta baş ağrılarına neden olabilir.

Çalışma gününüzün sonunda ağrı ve acı çekiyorsanız, bu yararlı ipuçları iş yerinde durmayı çok daha kolay hale getirecektir.

İster hastane koridorlarında ilerleyin, ister bir restoran mutfağında durun, ister iskele inşa edin, işteyken ayaklarınızın üzerinde durmak için birçok yol vardır:

1. Doğru Ayakkabıları Alın

İyi göründükleri için bir çift ayakkabı seçmek yerine, ayaklarınız için iyi hissettiren ve iyi yapan bir çift satın alın. Kaliteli, konforlu ve doğru büyüklükte bir çift ayakkabı giyerek, kabarcıklar, çürükler ve kramplar almaktan kaçınabilirsiniz.

Aşağıdakileri yapan bir çift ayakkabı seçin:

 • Yastıklı ve rahattır; bellek köpük ayakkabıları idealdir veya destek sağlayan ayakkabı tabanlıklarını satın alabilirsiniz.
 • Ayaklarınızın nefes alması için yeterli alan var ve ayak parmaklarının hareket etmesi – ayaklar özellikle sıcakta şişmeye meyillidir.
 • Doğru boyutta – dar veya büyük ayakkabıları önlemek için ayaklarınızı düzgün bir şekilde ölçün.
 • Ayak kemerinizi destekler ve ayaklarınızdaki şok ve stresi önler.

Başka bir ipucu iş ayakkabılarınızı döndürmektir. Bu, ayaklarınıza ve sırtınıza rahatlama sağlayabilir, ayrıca ayakkabılarınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayabilir.

2. Doğru Çorapları Giyin

Ayakkabıların işyerinde konforu artırabileceği açık olsa da çoraplar da yapabilir. Ayaklarınız üzerinde çok uzun süre durmak kötü kan dolaşımına neden olabilir. Bu sorunu hafifletmeye yardımcı olmak için kan akışını teşvik ettiği ve şişmeyi azalttığı söylenen kompresyon çorapları giyebilirsiniz.

Aynı şey çoraplar için de geçerlidir; uzun süre ayakta duran insanlarda yaygın olan bir şey olan bacaklarınızda tromboz gelişme şansını azaltabilirler.

Vardiyanız boyunca çoraplarınızı da değiştirebilirsiniz. Foot HealthCare Associates’e göre bu sporcunun ayağı gibi mantar ayak enfeksiyonlarını önleyebilir. Ayrıca teri emmede en etkili oldukları için pamuklu çorap giymeniz önerilir.

3. Duruşunuzu düzeltin

Uzun süre ayakta durmak boyunlarımızı, sırtlarımızı ve omuzlarımızı eğmemize neden olabilir, bu da maalesef gün sonunda ağrılı ohs ve ows’a yol açar. Kas ağrılarından kaçınmak için, duruşunuza dikkat etmek önemlidir.

Healthline’a göre iyi duruş uygulamak omurganızda daha az gerilim oluşturur, kaslarınızdaki gerginliği azaltır, baş ağrılarını hafifletir ve size daha iyi bir denge sağlar.

Bazı ofis koltukları tüm gün oturanlara yardımcı olabilir. Ancak uyanma saatlerinizin çoğunu uzun süre ayakta durursanız, duruşunuzu şu şekilde geliştirirsiniz:

 • Dik durmak
 • Omuzlarınızı hafifçe geri çekmek
 • Ayaklarınızı omuz genişliğinde ayrı tutmak
 • Kilonuzu ayaklarınızın topları üzerine koymak
 • Dizlerinizi hafifçe bükün
 • Midenizi sokmak
 • Başınızı omuzlarınızla aynı seviyede tutmak

4. Egzersiz ve Streç

Vardiya sırasında birkaç egzersiz ve esneme yaparak vücudunuzu güçlendirin. Kendinize birkaç dakika (örneğin mola sırasında, masanızın arkasındayken) aldığınızda, iş arkadaşlarınızdan veya müşterilerinizden kendinize dikkat çekmeden kalbinizin pompalanmasını ve kaslarını hareket ettirin. Bu, ayakta durarak geçirdiğiniz uzun vardiyalara dayanmanıza yardımcı olacaktır.

Birkaç kolay egzersiz ve esneme şunları içerir:

 • Bir bacağınızı arkasından çekerek uyluklarınızı germe (diğer bacağınızla tekrarlayın)
 • Ayak parmaklarınıza ulaşmak ve 10 saniye bu pozisyonda kalmak
 • Omuzlarınızı 10 kez yuvarlayın
 • Göğsünüzü öne ve geriye doğru germek
 • Yana adım, daha sonra bir bacağını düz diğer bükme
 • Birkaç dakika yerinde yürürken

5. Bir Mola Ver

Gününüz ne kadar yoğun olursa olsun, ara vermeniz çok önemlidir. İster 15 dakika isterse bir saat olsun, mola vermek ayaklarınızdaki baskıyı hafifletebilir.

Öğle yemeğiniz sırasında oturun ve mümkünse, alt vücudunuzu rahatlatmak için bacaklarınızı yukarıda tutun (örneğin; Ahırda bekletin). Sağlıklı bir öğle yemeği olduğundan emin olun, çünkü bu enerji seviyelerinizi korumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bacaklarınızı esnetebilir ve ayaklarınızı serinletmek için ayakkabılarınızı çıkarabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen egzersizleri ve esnemeleri yapmak için biraz zaman ayırmak, gerginliği gidereceği için de akıllıca olacaktır. Başka bir şey yoksa, fazla kilonuzu ayaklarınızdan çıkarmak için olabildiğince sık ara verin.

6. Farklı Bir Noktada Durun

İşyerinde zemin beton, mermer veya seramik fayans gibi sert bir yüzeyden yapılmışsa, şansınız ayaklarınızdır ve sırtınız mağara gibi hissedecektir. Mümkünse, daha fazla yastıklamaya sahip bir yer bularak kendinize bir mola verin ve ayaklarınızdaki ve sırtınızdaki herhangi bir ağırlığı kaldırmak için şok emiciliği. Buna iyi bir örnek ahşap, çim veya kauçuk olabilir.

Bazı işverenler, personeline, yastıklanmış bir yüzey sağlayarak ayakta durmayı çok daha kolay ve rahat hale getiren yorulma önleyici paspaslar bile sağlar. Ayrıca yorgunluğu azaltmaya ve ayaklarınıza masaj yapmaya yardımcı olabilirler.

Evde:

İş yerinde uzun bir gününüzü daha rahat hale getirmek için, işyerinin dışında da yapabileceğiniz bazı çözümler var:

7. Egzersiz ve Streç (Tekrar)

Uzun bir günün ardından ayaklarınızı tekmelemek ve rahatlamak için istekte bulunmanıza rağmen, önce egzersiz yaparak bunu biraz geciktirin.

İster yüzme, ağırlık çalışması veya yoga olsun, işteyken daha fazla dayanıklılık ve dayanıklılık oluşturabilirsiniz. Ayrıca bir spor salonuna katılabilir, düzenli yürüyüşler yapabilir veya evde egzersiz yapabilirsiniz!

Düzenli bir egzersiz rutini sürdürmek, duruşunuzu geliştirmenize, çekirdeğinizi güçlendirmenize ve bacaklarınız ve sırtınız üzerinde kas inşa etmenize yardımcı olacak, bu da tüm gün ayakta durmanızı biraz daha az zorlaştıracaktır.

8. Masaj Alın

Ayaklarınız zonklarken kendinizi güzel bir masajla şımartın. İster bir profesyonel, ister bir arkadaşınız tarafından olsun, ayaklarınızdaki veya sırtınızdaki yumuşak basınç, sahip olabileceğiniz rahatsızlığı azaltabilir. Ayrıca topuklarınızı ve tabanlarınızı uçucu yağlarla ovarak kendinizi şımartabilirsiniz.

Doktorlara göre masaj kan dolaşımını ve kas gücünü artırabilir. Bu nedenle işten sonra yorgun hissediyorsanız, kas gerginliğini azaltın ve kendinizi iyi kazanılmış bir sürtünme ile tedavi ederek tüm vücudunuzu gevşetin.

9. Banyo yap

Sıcak bir banyo yaparak ağrınızı yıkayın. Bu, vücudunuzdaki gerginliği gidermek için garanti edilir. Dr. Mark Khorsadi’e göre ‘suda germe ve hareket etme de kaslarda, eklemlerde ve kemiklerde rahatsızlık için düşük etkili bir egzersiz sağlıyor.’

15 dakika boyunca ayak banyosu yapmak da harika bir fikir. En sevdiğiniz programı izlerken veya sosyal medyada yetişirken bacaklarınızı ve ayaklarınızı tuz veya yağ içeren bir küvet ılık suda bekletin. Bu kolay tekniğin şişliği ve ağrıyı azalttığı söylenir. Özellikle kaya tuzunun kasların gevşemesine yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

10. Uzan ve Ayaklarını Kaldır

Aşağı uzanmak ağrıyı tedavi etmenin en doğal yollarından biridir. İşten sonra birkaç saat uzanarak vücudunuza hak ettiği bir dinlenme verin.

Amerika Damar Klinikleri, dolaşımınızı iyileştirmek ve omurganız üzerindeki baskıyı hafifletmek için bacaklarınızı hafifçe kaldırmanız veya bir yastığa tutmanız gerektiğini iddia ediyor. Vücudunuzu rahatlatmak enerjinizi stabilize edebilir ve ertesi gün için yeterli dayanıklılık oluşturmanıza izin verebilir.

Uygun ayak giymek, egzersiz yapmak ve rahatlamak işte fark yaratabilir ve ayakta durmayı çok daha katlanılır hale getirebilir.

İpuçlarımızı takip ederek, bir sonraki iş gününü daha yüksek enerji ve güçle karşı karşıya getirebilir, aynı zamanda bir kez daha genç benliğiniz gibi hissedebilirsiniz.

Bütün gün ayaklarınızın üzerinde durmak için başka hangi yöntemler var? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu