Evden Çalışmanın 10 Harika Faydası

Modern işyeri yıllar boyunca birçok değişikliğe uğramıştır. İş-yaşam dengesini savunmak için, uzaktan çalışma, 9 ile 5 rejimine alternatif bir yaklaşım olarak çeşitli endüstrilerde norm haline gelmiştir.

Bu yeni çalışma modeli, çalışan profesyonellere kariyerlerini ve kişisel yaşamlarını dengelemek için istenen esnekliği vermekle kalmaz, aynı zamanda üretkenliği, verimliliği ve iş memnuniyetini iyileştirir. Muhtemelen, hem şirkete hem de çalışanlarına fayda sağlayabilecek birçok avantaj var.

Bu tarz bir işte yeniyseniz veya henüz tam olarak satılmamışsanız, okumaya devam edin! Bunlar evden çalışmanın en iyi 10 faydasıdır.

1. Daha Verimlisiniz

Evden çalışma şansına sahip olmak verimlilik seviyeleriniz için harikalar yaratabilir. Aslında sekizinci yıllık Süper Araştırmasında FlexJobs, katılımcıların %65’inin bir ev ofisinde geleneksel olandan daha üretken olduğunu buldu.

Bu, sürpriz değil, çünkü çevrenizi özelleştirebilmeniz, işyerinde dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınabilmeniz ve kendinizi telaşlı bir ortamdan çıkarmanız, eldeki görevlere daha iyi odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca patronunuzun boynunuzu solumaması da evde daha fazla özerklik ve esneklik hissine sahip olduğunuz için üretkenliğinizi daha iyi etkiler.

2. Sağlığınızı Geliştirir

Mevsimsel grip ofiste çalışmaya başladığında, uzaktan çalışarak kendinizi bu korkunç böcekten kurtarabilirsiniz. Bu şekilde, sağlığınıza bakarken görevlerinizin üstünde kalabilirsiniz.

Öte yandan, hava altında hissediyorsanız, evinizin rahatlığında çalışarak iş arkadaşlarınızı sağlıklı tutabilirsiniz. Bu şekilde, hastalık izninizi de azaltabilirsiniz – Gerçekten Uzaktan Çalışma Anketinden elde edilen bulgulara dayanarak, uzak çalışanların %50’si evden çalışmanın genel olarak daha az hasta gün kullanmasına izin verdiğini kabul etti.

3. Çok Daha Fazla Esneklik Var

Uzaktan çalışma, işiniz ve kişisel yaşamınız söz konusu olduğunda çok daha fazla esneklik sağlar.

İstediğiniz saatlerde saatler aldığınızdan emin olsanız da bakkal alışverişi, çamaşırhane ve yemek pişirme gibi işten sonraya kadar ertelenecek görev ve işlerinize uymaya devam edebilirsiniz. Masanızda bazı egzersizler yaparak hızlı bir antrenmana bile sığabilirsiniz, ayrıca kabin komşunuzdan garip görünümleri tolere etmek zorunda kalmamanın faydası vardır.

Ancak her zamanki ev görevlerinin ötesinde, daha iyi bir iş-yaşam dengesi kurmanıza yardımcı olan bir şey olan öncelik ve çoklu görev lüksüne sahipsiniz.

Ayrıca çalışacağınız yeri seçme esnekliğine de sahipsiniz. Örneğin ev ofisiniz seçtiğiniz çalışma ortamınız değilse, yerel kahve dükkanı, kütüphane ve hatta plaj gibi istediğiniz her yerden çalışabilirsiniz.

4. Pijamalarınızda Çalışmaya Başlayın

Uzaktan çalışma ile nihai yetenek, her zamanki ofis kıyafetlerinizi atlayabilmenizdir. Bunun yerine, tercih ettiğiniz kıyafetlerinizde rahatça çalışabilirsiniz. Sadece daha rahat olmakla kalmayacak, aynı zamanda yarı moda bir topluluğu bir araya getirme günlük mücadelesinden kaçınarak kendinize çok zaman kazandırabilirsiniz. Ayrıca araştırmalar rahat kıyafet kodunun sizi daha üretken hale getirdiğini göstermektedir.

Elbette, ekibinizle bir video konferansınız varsa, saçınızı fırçalamak ve kendinizi prezentabl hale getirmek iyi bir fikir olabilir. Ancak en azından hiç kimse bilmeden pijamalar ile rahatça oturabilirsiniz. Bununla birlikte biraz giyinmek evde daha iyi bir rutin oluşturmanıza ve sizi motive etmenize yardımcı olabilir.

5. Çalışma Alanınızı Özelleştirebilirsiniz

Ortamınızın iş akışınız ve üretkenliğiniz üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Evinizin konforunda çalışmak, kendi zevkinize göre özelleştirebileceğiniz çalışma ortamınız üzerinde yaratıcı özgürlük sağlar. Sonuçta sırtınız için mükemmel ofis koltuğu seçebilmeniz, en sevdiğiniz müziği çalabilmeniz veya tamamen sessizce çalışabilmeniz genellikle işte alamadığınız lükslerdir.

Ayrıca çalışma alanınızı zenginleştirebilir ve iç mekan bitkileri, evcil hayvanlarınız ve bazı sağlıklı atıştırmalıklar gibi zor bir günün çalışması için gerekli tüm ekipmanlarla donatabilirsiniz.

6. Zorlukları Atlatmak

İşe gidip gelmek nadiren zevkli bir deneyimdir, özellikle de sabah erken saatlerde trafik sıkışıklığında. Bu, uzaktan çalışarak kendinizi kurtarabileceğiniz bir kabus senaryosudur.

Bunun yerine, zamanınızı sabah kahvenizi yudumlarken, kapıyı kesip mutfağınızdan belirlenmiş çalışma alanınıza hızlıca yürüyebilirsiniz.

Bunun bir yararı da çevresel ayak izinizi azaltacağınızdır. Gerçekten de topraklanmış kalmak sera gazı emisyonlarını azaltarak ofis atıklarını azaltabilir ve enerji kullanımını en aza indirebilir. Bu bir kazan-kazan-kazan.

7. Tasarruf Edersiniz

Evden çalışmanın da bazı finansal faydaları vardır. Gerçekten de evde oturmak, günlük maliyetlerinizi kolayca azaltabileceğiniz anlamına gelir. Yeni başlayanlar için günlük işe gidip gelme veya haftalık gaz maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltabilir ve güzel bir kuruş kazanabilirsiniz.

Ayrıca sipariş vermekten (ve ortak buzdolabında oturan önceden hazırlanmış öğle yemeğinizi görmezden gelmekten) kaçınabilirsiniz ve bunun yerine sıcak, ev yapımı bir yemeğin tadını çıkarabilirsiniz.

Belirlenen ofis dolabınıza gelince, artık gelirinizin önemli bir kısmını resmi kıyafetlere (hatta giymek bile rahat değil) harcamak zorunda kalmayacaksınız. Bu nedenle evde kalmak hem banka hesabınız hem de haftalık bütçeniz için büyük ölçüde yararlı olabilir!

8. Ailenizle Daha Fazla Zaman Harcayın

Uyanma saatlerinizin çoğunu ofiste geçirmek, sevdiklerinizi görmek için sizi dar bir zaman diliminde bırakabilir. Yoğun işe gidip gelme, fazla mesai yapmak ve günlük işleri yapmak zorunda kalmak arasında, iş-yaşam dengesi biraz uzak bir rüya haline gelebilir. Bu, özellikle çocuklarınız olduğunda geçerlidir, çünkü çocuk bakımı sorumluluklarınızla dolu yoğun çalışma programınız sizi zamanla karıştırmaya bırakabilir.

Uzaktan çalışma, bu sorumluluk için bir çözüm sunuyor, çünkü ailenizle daha fazla zaman geçirme ve iş sorumluluklarınızı yerine getirme fırsatınız var.

9. İşyerinde Dikkat Çekmekten Kaçının

Evden çalışmak, genellikle ofiste yaygın olan dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırabileceğiniz anlamına gelir. Gerçekten de devam eden ofis politikaları, su soğutucusu dedikoduları ve vızıldayan hücre konuşması olmadan, özellikle kargaşadan kolayca uzaklaşırsanız kendinizi daha derin bir konsantrasyonda bulabilirsiniz.

Öğle yemeği hırsızları, işlevsiz ofis koltuğunuz veya iş arkadaşınızın günlük burçlar konusundaki takıntısı olsun, diğer küçük sıkıntılardan da kaçınabilirsiniz. Bu da ofisindikkatini dağıtmadan verimliliğinizi en üst düzeye çıkarmanıza ve görevlerinizi daha hızlı gerçekleştirmenize yardımcı olur.

10. Zihinsel Zindeliğinize Yöneliyorsunuz

Bazı günler, ofise gitmek bir mamut görevi gibi hissedebilir. Muhtemelen, bu günlerde evden çalışmanın, özellikle zihinsel sağlığınız için son derece yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Zihinsel olarak boşaltıldığınızda evden çalışma şansına sahip olmak, normal rutininizden şarj olma ve mola verme fırsatınız olurken, devam eden görevlerinizin ve projelerinizin üstünde kalmanızı sağlar.

Bu tür bir esneklik aynı zamanda iş memnuniyetinizi artırabilir ve omuzlarınız üzerinde önemli bir baskı oluşturabilir. Aslında FlexJobs’a göre uzak işçilerin %80’i evden çalışırken stresle ilgili daha az iş yaşadıklarını söyledi.

Bununla birlikte iyi bir iş-yaşam dengesi sağlamazsanız, uzaktan çalışmak da zihinsel sağlığınıza zarar verebilir; izolasyon ve tükenmişlik de evden çalışmanın bir sonucu olabilir. Bundan kaçınmanın en iyi yolu, meslektaşlarınız ve arkadaşlarınızla check-in yapmak, kısa molalar vermek ve fazla mesai yapmak değildir.

Evden çalışmak hem kariyeriniz hem de kişisel hayatınız için son derece yararlı olsa da alışmak biraz zaman alabilir. Bununla birlikte bu yeni çalışma moduna adapte olurken, size sağlayacağı faydalar ve ek esneklik kesinlikle sizi kazanacaktır.

Daha üretken olmaktan, çalışma alanınızda yaratıcı özgürlük kazanmaya ve çok korkmuş ofis politikalarını atlamaya kadar, evden çalışmak en sevdiğiniz iş dikeni olabilir!

Ayrıca evden mi çalışıyorsunuz? Başka ne gibi faydalar düşünebilirsiniz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde sohbete katılın ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu