Öğrenciler İçin İş Fikirleri ve İlanları 2023

Bir genç olarak iş sahibi olmak, asgari ücretle uzun saatler çalışmak anlamına gelmez. Aslında yerel fast-food zincirinizden önemli ölçüde daha yüksek ücretler sunan birçok fırsat var. Yaz işlerinden düzenli yarı zamanlı çalışmalara kadar, yan tarafta biraz para kazanmak isteyen gençler için bir sürü harika seçenek var.

Ders programınız ve diğer ders dışı programlarınız arasında yarı zamanlı bir iş seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler.

  • Yer: Sizin için kolayca erişilebilen bir iş bulmak, çalışan olarak güvenilirliğinizi büyük ölçüde etkileyecektir. Bir arabanız varsa, daha geniş imkanlara sahip olursunuz. Fakat çoğu üniversite şehri, kampüse yakın çok sayıda yarı zamanlı iş sunar.
  • Zamanlama: Çalışabileceğiniz zamanlarda tercih edilen kullanılabilirliğe sahip işleri kontrol ettiğinizden emin olun. Bazı pozisyonlar gece vardiyaları, sabah erken vardiyalar, hafta sonları veya tatiller gerektirecektir. İşe başlamadan önce işin ihtiyaç duyduğu vardiyaları yerine getirebileceğinizden emin olun.
  • Ödeme: Tutku için mi yoksa ödeme için mi çalışıyorsunuz? Bazı işler her ikisine de sahip olabilir. Fakat yarı zamanlı işlerde ücret aralığı geniştir. Hem keyifli hem de ihtiyacınız olan geliri sağlayan bir iş bulmayı hedefleyin.
  • Kariyer-alaka düzeyi: İlgi duyduğunuz bir sektörde deneyim kazanmak istiyorsanız kendinizi maaştan ödün verirken bulabilirsiniz. Bir başlangıç, yerel işletme veya büyük bir şirket için stajyer olarak çalışmak, mezuniyetten sonra hayalinizdeki kariyer için daha faydalı olabilir.
  • İlgili deneyim: Bazı yarı zamanlı işlerde çalışmak için gerekli deneyime sahip olmak, not etmek önemlidir. Nitelikli olduğunuz işleri bulun ve başvuruda biraz zaman kazanın.

Artık yarı zamanlı bir iş seçerken göz önünde bulundurmanız gereken faktörlere sahip olduğunuza göre iş aramaya atlamanın zamanı geldi! Merak etmeyin, zor işi sizin için yaptık. Üniversite öğrencileri için harika olan 38 yarı zamanlı işin listesi.

Yerel İşletme İşleri

2. Butik Satış Sorumlusu

Butik işler, dışarıdaki moda tutkunları için mükemmeldir. Bazıları satış deneyimi gerektirebilir. Fakat çoğu sadece doğru kişiliği (arkadaş canlısı, giden, şık) arıyor.

Öğleden sonraları ve hafta sonları çalışmayı bekleyin. Çoğu butik çalışan indirimleri sunduğundan, kıyafet ve aksesuarlardan tasarruf edersiniz.

3. Kitapçıda Müşteri Hizmetleri

İster inanın ister inanmayın, kağıt kitaplar henüz ölmedi. Yerel kitapçılar, özellikle üniversite kentlerinde yeniden canlanıyor. Birçok kitapçı kampüse yakın olacak ve kurslar için gerekli kitapların bir kısmını sunacak ve çalışan indirimleriyle okul kitaplarının masraflarını azaltacaktır.

4. Bisiklet Mağazası Tamircisi

Bisiklete binmeyi seviyorsanız, bu tutkunuzu paraya dönüştürmek için mükemmel bir iştir. Aslında bisiklet tamir etme deneyiminiz yok mu? Kampüsünüzde size temel bilgileri öğretebilecek yerel bir kooperatif veya gönüllü bisiklet kulübü olup olmadığını kontrol edin.

5. Fotoğrafçı

Güzel bir DSLR’niz ve güzel anları yakalamak için bir gözünüz varsa, yerel fotoğrafçılara ulaşın ve bir asistana ihtiyaçları olup olmadığına bakın. Esnek bir programa ihtiyacınız varsa bu iş harikadır. Çünkü genellikle gece ve hafta sonları etkinliklerde çalışacaksınız.

Başka bir iyi seçenek: Özel etkinlikler veya profesyonel vesikalıklar için arkadaşlarınızın fotoğrafını çekerek kendi fotoğrafçılık işinize başlayın.

6. Fitness veya Yoga Stüdyosunda Ön Büro Görevlisi

Zindeliği seviyorsanız ve insanları egzersiz yapmaya motive edebiliyorsanız, bu sizin için bir iştir. Çok fazla deneyime ihtiyacınız olmayacak ve burada da tasarruf edeceksiniz. Çoğu yer çalışanlarına ücretsiz dersler sunar; üniversitede aktif kalmanın harika bir yolu!

7. Okul Sonrası Öğretmen

Yarı zamanlı öğretmen veya özel öğretmen olarak çalışmaya gelince, seçenekler sonsuzdur. Kar amacı gütmeyen bir okul sonrası programda çalışabilir, kampüse yakın bir aile için öğretmen olabilir. Ücret genellikle yüksektir ve saatler genellikle esnektir.

8. Cankurtaran

Eğitimli ve sertifika almaya istekliysen, cankurtaran çok faydalı olabilir. Günlerinizi havuz kenarında geçirin ve suda güvenliği artırmaya yardımcı olun. Çoğunlukla genç iş arkadaşlarınız ve eğlenceli bir çalışma ortamınız olması muhtemeldir.

En Popüler:  En Sık Yapılan Özgeçmiş ve CV Hataları

Yemek Servisi İşleri

9. Dondurma Kaşığı

Bu durum sosyal bir iş arayanlar için tatlı bir iş (kelime oyunu) olacak. Dondurma dükkanları genellikle her yaştan insanı çektiğinden, üniversite dışındaki hayatın tadını çıkarın. Çok az veya hiç deneyim gerekmiyor da bir artı!

10. Bir Gurme Yiyecek Mağazasında Satış Temsilcisi

Bir satış temsilcisi olarak asgari ücrete razı olmanız gerekse de, bu gerçekten benzersiz ve yerel bir çalışma yeri bulma fırsatınızdır. Misyonu ve iş tarzı size ilham veren bir yiyecek dükkanı bulun ve orada çalışmanın avantajlarından yararlanın.

Sahiplere yakın çalışmanız muhtemel olduğundan, bir işletmeyi gözlem yoluyla yürütme hakkında bilgi edinin.

11. Bir Restoranda Sunucu

Bu durum hızlı para kazanmak ve gıda endüstrisinde değerli deneyimler kazanmak isteyenler için gidilecek iştir. Amacınız ister bir restoran sahibi olmak, ister aşçı olarak çalışmak, ister sadece üniversitede ödeme yapmak olsun, bu işe gidip gelenlerin işidir.

Vardiyanın çoğunda ayaklarınızın üzerinde olacaksınız. Fakat bahşişlerden elde edilen ekstra gelir, banka hesabınıza büyük fayda sağlayacaktır.

12. Meyve Suyu/İçki Yapıcı

Meyve suyu bu günlerde çok popüler. Mahallenizde açılan yeni meyve suyu dükkanlarında çalışarak aksiyona katılın. Bu durum üretme tutkusu ve sağlıklı bir yaşam tarzı olanlar için harika bir iş. Büyük bir avantaj, çoğu smoothie yerinin nispeten erken kapanması ve gecelerinizi ücretsiz bırakmasıdır.

13. Barista

Bu işlerin çoğu barista deneyimi gerektirse de, üniversite öğrencileri için harika bir seçenektir. Kafeler kampüs etrafında kümelenir. Bu sayede tonlarca öğrenciyle tanışırken bir yandan da bazı yerel halkı tanırsınız. Birçok kafe öğrencilerin çalışma saatlerini karşıladığından, çok erken veya geç vardiyalara hazırlıklı olun.

14. Barmen

Barmen olarak çalışmak için gerekli eğitime (ve yaşa) sahipseniz, kolejde bundan yararlanın. Bu iş harika bir sosyal ortama sahip olacak, muhtemelen kampüse yakın olacak ve nerede çalıştığınıza bağlı olarak yüksek maaş sunacak. Gece kuşları, vardiyalar genellikle hava karardıktan sonra zirve yapacağı için gelişir.

15. Catering Personeli

Bu durum makul ücretle esnek, çağrı üzerine pozisyon isteyenler için harika bir iştir. Önceki yemek servisi deneyimi bir artıdır. Genel rutininizden bir kaçış sunan her olay için muhtemelen farklı yerler olacaktır.

16. Yemek Kamyonu Personeli

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, yemek kamyonları büyüyen yerel iş trendidir. Eğlenceli bir kültüre sahip yeni ve harika bir iş için çalışma şansını yakalayın. Ayrıca müşteri hizmetleri deneyimi, yemek hazırlama deneyimi ve çalışırken seyahat etme şansı da kazanacaksınız.

17. Kasiyer

Bu pozisyon harika çünkü çok az deneyim gerektiriyor veya hiç gerektirmiyor, esnek saatler sunuyor (yere bağlı olarak) ve çoğu üniversite kasabasında kolayca bulunabiliyor. Başlığa aldanmayın: Muhtemelen bazı yiyecek hazırlıkları da yapacaksınız.

Başlangıç​​/Ofis İşleri

18. Sosyal Medya Yöneticisi

Snapchat ve İnstagram’da zamanınızı boşa harcadığınızı mı düşünüyorsunuz? Aslında faydalı beceriler kazanıyorsunuz. Yerel bir işletme veya başlangıç ​​için sosyal medya hesapları çalıştırarak bu yetenekleri iyi bir şekilde kullanın. Bu pozisyonlardan bazıları uzaktan da yapılabilir. Bu durum çoklu görevde iyi olan meşgul üniversite öğrencisi için harikadır.

19. İdari Asistan

İdari Asistan olarak çalışmak, “gerçek” dünyada deneyim kazanmanın harika bir yoludur. Mezun olduktan ve işe bağlandıktan sonra çalışmak istediğiniz bir şirket seçin. Muhtemelen kariyerinize bir göz atarak, burada daha yaşlı bir mezun kalabalığıyla çalışacaksınız.

20. Pazarlama ve Satış Stajyeri

Bu durum özgeçmişinizi güçlendirmek ve değerli mesleki beceriler kazanmak için harika bir şey. Ayrıca mezun olduğunuzda size yardımcı olacak bağlantılar kuracaksınız. Deneyim için daha yüksek maaşlı bir pozisyondan fedakarlık etseniz de, stajyerlik geleceğiniz için bir yatırımdır.

21. Blogger

Birçok işletme, web siteleri için çekici ve ilişkilendirilebilir içerik oluşturmak için blog yazarları işe alır. İş genellikle uzak olduğundan ve online olarak sunulduğundan, iş aramanızı bu iş için yerel işletmelerle sınırlamanız gerekmez. Hatta proaktif olabilir ve katkıda bulunanları arayıp aramadıklarını görmek için favori bloglarınıza ulaşabilirsiniz.

22. Grafik Tasarımcı

Mükemmel bir tasarım anlayışınız varsa ve Adobe Photoshop ve Illustrator’ı nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, sizin için sonsuz iş olanağı vardır. Serbest tasarımcı olarak çalışın, yerel işletmeler için içerik oluşturun veya yerel bir pazarlama ajansında staj yapın.

Ödeme aralığı şirkete bağlı olarak geniştir. Fakat saatler esnek olabilir ve iş uzak olabilir.

23. Yazılım Mühendisliği Stajyeri

Bir yazılım mühendisliği stajyeri olarak çalışma becerisine sahipseniz, başlangıç ​​şirketleri sizi sıcak bir meta olarak görür. Yüksek talepten yararlanın ve üniversitede deneyim kazanın. Bu sayede mezun olduğunuzda mühendislik dünyasının üstesinden gelmeye hazır olabilirsiniz.

En Popüler:  Yüksek Maaşlı İşlere Yönelik Mesleki Sertifika Kursları

24. Marka Çalışanı

Arkadaş canlısı, enerjik, dışa dönük ve kendi kendini motive eden biriyseniz, yerel bir girişim veya işletme için marka elçisi olarak çalışın. Bu pozisyon, birçok rolde deneyim kazanmak isteyenler için harika.

Şirketinizi temsil etmek için muhtemelen soğuk aramaya, e-posta pazarlamasına, sosyal medyaya, el ilanlarına ve etkinliklere katılacaksınız. Şirket içinde büyüme fırsatı da olabilir.

Çalışma İşleri

25. Kütüphane Asistanı

Kütüphane işleri, nispeten yüksek maaşları ve kampüs içi konumları nedeniyle bir öğrenci olarak sahip olunması en uygun işlerden biridir. Bu pozisyon size bol miktarda müşteri hizmeti uygulaması ve vardiyanızın çoğu için üniversite öğrencileriyle etkileşim şansı verecektir. Hepsinden iyisi, ödevinizi yapmak için genellikle bolca zamanın olmasıdır.

26. Resepsiyonist

Bu meslek gece geç saatlerde çalışmayı seven öğrenciler için mükemmeldir. Yurt resepsiyon görevlilerinin çoğu gün batımından sonra başlar ve sabah 3’e kadar geç gidebilir. En büyük avantajlardan biri, vardiyanız sırasında genellikle ödev yapmanıza izin verilmesidir.

Öğrencileri evlerine davet ederken para kazanın ve çalışmalarınızda öne geçin. Bu bir kazan-kazan-kazan durumu.

27. Kampüs Tur Rehberi

Kampüsünüz konusunda inkar edilemez bir tutku duyuyor musunuz? Ücretli bir kampüs tur rehberi olarak iyi bir şekilde kullanın. Bu size topluluk önünde konuşma pratiği, egzersiz ve aday öğrencileri üniversitenize gitmeye ikna etme şansı verecektir.

Turun tamamı için hareket etmeye hazır olduğunuz sürece bu iş basit ve eğlencelidir.

28. Araştırma Görevlisi

Profesörlerinden biri için Araştırma Asistanı olarak çalışarak ilgi alanınızda deneyim kazanın. Birçok ücretli pozisyonun maaşı yüksek olacaktır. Başka bir artı mı? Araştırma genellikle kampüste yapıldığından, bu pozisyonlar çok uygun konumdadır.

29. Araştırma Çalışması Katılımcısı

Ücretli araştırma çalışmalarına katılarak araştırmanın diğer tarafında çalışın. Bu resmi bir pozisyon olmasa da bunlar öğrencilerin müsaitlik durumuna göre alabilecekleri ücretli işler olarak hareket eder.

Hangi araştırma çalışmalarının katılımcıları aradığını öğrenmek için okulunuzun Psych departmanına danışın. Bunlar basit, kesin olmayan ve programınız için esnektir.

30. Yurtlarda Yerleşik Danışman

Bu ücretli bir pozisyon değildir. Fakat üniversite yıllarınızda ücretsiz oda ve pansiyona sahip olma şansı, geleneksel bir yarı zamanlı işte yapacağınız kadar nakit tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Yılda yüzlerce üniversite öğrencisiyle yakın etkileşim, akıl hocalığı ve bağ kurma ve üniversitenize son derece etkili bir şekilde geri verme şansına sahip olacaksınız.

31. Kafeterya Çalışanı

Üniversitenizin yemek alanlarında çalışmak çok az deneyim gerektirecek veya hiç gerektirmeyecek ve diğer restoran işlerinden daha yüksek maaş alacaktır. Bu en göz alıcı iş olmayabilir. Fakat size para ve ücretsiz yemek kazandırarak, yiyecek hazırlama süresinden ve paradan önemli miktarda tasarruf etmenizi sağlar.

Ekonomi İşlerini Paylaşma

32. Sürücü ve Araba Paylaşımı

Araç paylaşımından araç paylaşımına ve teslimat yapan şoförlere kadar bu kategoride seçenek sıkıntısı yoktur. Uber ve Lyft, günümüz taksi hizmetleridir. Bunlar yapmakta olduğunuz seyahatlerdeki insanlara yolculuklar sunmanıza olanak tanıyan bir uygulamadır.

33. Zanaatkar

Dünya ile paylaşmak istediğiniz özel bir yeteneğiniz veya zanaatınız mı var? Etsy ve Amazon gibi web sitelerinde el yapımı ürünlerinizden para kazanın. Müşteri tabanınızı internetle sınırlamayın. El yapımı yiyeceklerinizi ve el sanatlarınızı yerel butiklerde, tatil pazarlarında ve hatta üniversite yurdunuzda satmayı da deneyebilirsiniz.

34. Ev Paylaşma

Dairenizde fazladan bir oda var mı? Aile Yanı Konaklama, Airbnb gibi web siteleri, evlerinizi tatilcilere ve gezginlere kiralamanıza olanak tanır. Odanızı Şükran Günü veya Noel tatili sırasında, talebin (ve fiyatların) en yüksek olduğu zamanlarda piyasaya sürün.

Bu durum bir işte zaman harcamak zorunda kalmadan para kazanmanın harika bir yoludur. Not: Bir dernek evinde yaşıyorsanız, bu muhtemelen sizin için doğru seçenek değildir.

35. Çocuk ve Yaşlı Bakımı

Bakıcılar gibi web siteleri, yakınınızdaki dadı ve bebek bakıcılığı fırsatlarını bulmanızı kolaylaştırır. Ayrıca, çocuk bakıcılığı hizmetlerinizi yerel ailelere sunmak için bir mesaj göndermeyi deneyebilirsiniz.

Yetişkin ve yaşlı bakımında çalışmak istiyorsanız Care.com mükemmeldir. Çalışma saatlerinizi kontrol etme yeteneği ve nispeten yüksek maaş, bu işleri üniversite öğrencileri için ideal hale getirir.

36. Evcil Hayvan Bakımı

Hayvan severler sevinirler: Artık tüylü arkadaşlarınızla vakit geçirmek için para alabilirsiniz. Rover gibi köpek bakıcılığı web siteleri, yavrular için biniş, temizlik, yürüyüş, kreş ve daha fazlasını sunar.

37. Hatalar ve Temizlik

Bu işler özgeçmişinizde büyük bir varlık olmayacak. Fakat ekstra para kazanmanın harika bir yolu olabilir. İşte seçim yapabileceğiniz birkaç site:

  • Nakliyat evi stressiz, basit taşıma hizmetleri sunar
  • Armut halka ev temizliği, teslimat, yönetici desteği ve tamirci işleri sunar
  • Temiz ev, ev temizleyicilerine ve tamircilere odaklanan hizmetler sunar

38. Serbest Çalışan

Gelecek vaat eden bir yaratıcı profesyonel iseniz, kariyerinize bir adım önde başlayın ve okul sırasında serbest meslek sahibi olarak çalışın. Fiverr ve Upwork, her tür serbest çalışma için devasa pazar yerleridir. Blogcu adam, blog yazarlarının profesyonel dünyada konserler kazanmasına yardımcı olur. Freelancer, becerilerinizin reklamını yapabileceğiniz ve profesyonellerden işe alınabileceğiniz bir alandır.


Bir genç olarak yarı zamanlı iş bulmak zor olabilir. Gerçekten de bir işi çalışmalarınızla dengelemek oldukça zor olabilir ve bunun da ötesinde, kazandığınız şeyin zamanınıza değdiğinden emin olmak istersiniz.

Bununla birlikte bir birey olarak büyümenize yardımcı olacak ve mesleki yetenekleri geliştirmenize ve gelecekte daha fazla istihdam edilebilir olmanıza olanak tanıyacak iş fırsatları aramanız da aynı derecede önemlidir.

Bu nedenle yüksek ücretli bir iş arayışı içindeyken, bundan elde edebileceğiniz temel çıkarımları ve deneyimi de göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Başka hangi yüksek ücretli işleri düşünebilirsiniz? Listemizdeki rollerden birinde hiç çalıştınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu