Uçuş Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Uçuş Mühendisi Nedir?

Herhangi bir uçağın değerli bir mürettebat üyesi olan bir uçuş mühendisi, uçağın tüm bileşenlerinin düzgün çalışır durumda olmasını sağlamaktan sorumludur. Mekanik bir sorun ortaya çıkarsa, onarımlardan herhangi birini yapmak onların görevidir. Uçuş mühendisleri ayrıca uçuşla ilgili karmaşık göstergeleri ve aletleri yorumlamak ve pilotlara navigasyon konusunda yardımcı olmak için kullanılır. Ne yazık ki, aynı görevleri çok daha düşük bir maliyetle yerine getirebilen otomatik bilgisayar programlarının ortaya çıkması nedeniyle bu görevlerin birçoğu azalmıştır.

Her şeye rağmen uçuş mühendisleri hala ordu ve daha büyük uçaklara sahip şirketler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun nedeni, askeri uçakların en son teknolojiyi kullanması, ticari havayollarından farklı sistemler altında çalışması ve saldırı veya mekanik problem riskinin daha yüksek olmasıdır. Bazı ülkelerde, üç ve dört motorlu uçakların da lisanslı bir uçuş mühendisi taşımasını gerektiren yasalar vardır.

Uçuş Mühendisi Ne Yapar?

Uçuş mühendisleri, hem yerde hem de yerde kapsamlı bir görev listesine sahiptir. Kalkış başlamadan önce uçağı incelemeli ve kullanım için güvenli olduğundan emin olmalıdırlar. Genellikle bir uçağın uçuş izni alınmadan önce tamamlanması gereken bir uçuş öncesi kontrol listesine sahiptirler. Bunlar, herhangi bir sıvı sızıntısı veya yanlış şişirilmiş lastiklerin kontrollerini içerir.

Uçak havalandığında, uçuş mühendisi tüm bilgisayar sistemlerini sürekli olarak izler ve herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol eder. Yakıt göstergeleri, basınç göstergeleri, kanat kanatları ve hatta iniş takımı dahil olmak üzere uçağın tüm mekanik aletlerinde uzmandırlar. Pilot, belirli bir alet ve operasyonu hakkında soruları veya endişeleri varsa uçuş mühendisi ile görüşebilir. Ayrıca hava durumu düzenlerine de bakarlar ve uçuş için gerekli olan uygun yakıt miktarını belirlerler. Klimayı, kabin hava akışını, ana elektrik sistemini ve motor gücünü kontrol ederler. Uçuş mühendisleri, herhangi bir özel ayarlamanın yapılması gerekip gerekmediğini belirlemek için sürekli olarak pilotla işbirliği yapıyor. Birçok uçuş mühendisinin pilot lisansı vardır ve kesinlikle gerekli olması halinde uçağı potansiyel olarak uçurabilir.

En Popüler:  Çevre Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Uçuşun ardından, uçağın kapsamlı bir incelemesini yaparlar ve tüm bileşenlerin düzgün çalıştığından emin olurlar. Ayrıca seyahatin tamamlanmış bir uçuş günlüğünü de sunmaları gerekir. Uçuş sırasında bir sorun meydana gelirse, uygun bir rapor vermek ve onarım için tamircilerle iletişime geçmek onların görevidir.

Uçuş mühendisi Nasıl Olunur?

Uçuş mühendislerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gerçekçidir yani; bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, gerçek, pratik ve tasarrufludur.

Bu meslek sana göre mi? Uçuş mühendisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Uçuş Mühendisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Uçuş mühendisleri zamanlarının çoğunu uçakta geçirirler. Sonuç olarak sürekli uçuş gecikmeleri ve programlardaki değişiklikler nedeniyle çalışma saatleri genellikle tahmin edilemez. Genellikle gece uçuşlarında çalışmak ve ülke veya dünya çapında seyahat etmek zorundadırlar. Bu durum evde çok az zaman geçirilebileceği anlamına gelir. Havada olmadıklarında, zamanlarının çoğu hala havalimanında uçağın yanında geçiriliyor. Bu durum geleneksel bir ofis işinden hoşlanmayanlar için kesin bir avantajdır.

Uçuş Mühendisleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu