Mali Müfettiş Nedir? Nasıl Olunur?

Bir finansal denetçi, finansal işlerin ve işlemlerin yasaya uygun olup olmadığını belirler. Bu incelemeciler, finansal kredilerin risk düzeyini değerlendirir, banka yönetimini değerlendirir ve bilançoları inceler. Ayrıca borçluların adil bir şekilde muamele görmesini sağlamak ve bir şirketin finansal sağlamlığı hakkında rapor vermek için kredi verme faaliyetlerini izlerler. Genellikle tam zamanlı çalışırlar ve çoğunlukla sigorta veya finans endüstrisi ve hükümetler tarafından kullanılırlar.

Bir finansal denetçinin ne yaptığını öğrenmek için Youtube’dan meslek tanıtım videosu izleyebilirsiniz.

Nasıl Mali Müfettiş Olunur?

Bir finansal denetçi, finans, muhasebe, ekonomi veya alakalı bir alanda kolej derslerini içeren bir lisans derecesi gerektirir. Fakat belirli şartlar hükümetler arasında değişiklik gösterebilir. Federal Mevduat Sigorta Kurumu için çalışanlar, muhasebede en az 6 dönem saatine ihtiyaç duyarlar. İstihdamdan sonra, kıdemli bir denetçinin gözetimi altında giriş seviyesi bir işçi olarak iş başında eğitim alırsınız.

Birkaç yıllık deneyime sahip mali denetçiler, kıdemli denetçi pozisyonlarına ilerleyebilir. Genellikle işletme veya muhasebe alanında yüksek lisans derecesine sahip olmaları veya Yeminli Mali Müşavir olmaları gerekir.

Mali Müfettişin İş Tanımı

Bir finans müfettişi, finansal kurumların finansal durumunu izler. Borçları ve varlıkları, işletme gelirini ve gider hesaplarını doğrulamak için bilançoları ve kredi belgelerini incelerler. Mali inceleme sürecinde diğer denetleyicileri eğitebilir.

Bir finansal denetçi, kurum üzerindeki etkisini belirlemek için yeni politikaları veya düzenlemeleri inceler. Yeni ve revize edilmiş düzenlemelerle uyumlu kalması için politika ve prosedürler için kılavuzlar oluştururlar. Genellikle iki ana alandan birinde çalışırlar: tüketici uyumu veya risk kapsamı. Tüketici uyumluluğunda çalışanlar, borçlulara adil muamele edilmesini sağlamak için kredi verme faaliyetini izler ve aynı zamanda borçluların krediyi arka arkaya ödeyebilmelerini sağlar.

En Popüler:  Kredi Analisti Nedir? Nasıl Olunur?

Buna ek olarak bir tüketici uyum denetçisi, borçlunun kredi puanına potansiyel olarak zarar verebilecek yüksek faiz oranları nedeniyle bankalar için kâr sağlayan “yağmacı kredilerden” kaçınmasına yardımcı olur. Ayrıca bir banka tarafından borçlulara ayrımcılık yapılmamasını da sağlar. Risk kapsam belirlemede çalışan bir finans müfettişi, bir finans kurumunun sağlığını belirleyecektir. Bankaların ve diğer finans kuruluşlarının güvenli krediler sunduğundan ve beklenmedik zararlarla başa çıkmak için gerekli miktarda nakit paraya sahip olduklarından emin olurlar.

Mali Denetçi Kimdir?

Mali denetçiler, mali krizlerin meydana gelmesini önlemek için çok çalışırlar. Bankaların ve diğer finans kuruluşlarının, kurumların güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayan ve tüketicilerin çıkarlarını koruyan yasa ve düzenlemelere uymasını sağlarlar. Mali denetçiler bilançoları inceler, kredilerin risk düzeyini değerlendirir ve banka yönetimini değerlendirir.

Genellikle risk değerlendirmesinde veya tüketici uyumluluğunda uzmanlaşırlar. Risk değerlendirmesinde çalışanlar, finansal kuruluşların sağlığını değerlendirir. İnceleme uzmanları, banka yöneticilerinin performansını değerlendirerek, bankaların ve diğer finansal kuruluşların güvenli krediler sunduğundan ve beklenmedik zararları yönetmek için ellerinde yeterli nakit bulunduğundan emin olurlar. Bu durum finansal sistemin istikrarlı kalmasına yardımcı olur. Tüketici uyumu alanında çalışan mali denetçiler, borçlulara adil davranılmasını sağlar. Borçluların, yüksek faiz ödemeleri yoluyla bankalar için kar yaratan ve borçlular için riskli olan “yağmacı kredilerden” kaçınmalarına yardımcı olurlar. İnceleme uzmanları ayrıca bankaların borçlulara karşı ayrımcılık yapmamasını sağlar.

Çoğu finans müfettişi ofislerde tam zamanlı çalışır ve bankaları teftiş etmek için sık sık seyahat eder. Genellikle finansal denetçilerin muhasebe, finans, ekonomi veya alakalı bir alanda bazı kurslarla birlikte bir lisans derecesine ihtiyacı vardır. Federal Mevduat Sigorta Kurumu için çalışan müfettişlerin genellikle muhasebede en az altı sömestr saatine ihtiyaçları vardır. İşe alındıktan sonra, mali müfettişler genel olarak en az bir yıllık iş başında eğitim alırlar.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Mali Denetçiler.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 13-2061.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.
En Popüler:  Arama Motoru Pazarlama Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu