Türkiye İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Sıkı istihdam yasaları ve çok az İngilizce yeterliliğine sahip bir nüfusa sahip olan Türkiye’nin yurtdışı işçilere yönelik iş olanakları, temel olarak İngilizce ve turizm endüstrisinin öğretilmesi ile sınırlıdır.

Türkiye, Avrupa ile Asya arasındaki kavşak noktasında yer alan çeşitli kültürel mirasın bir ülkesidir. Güzel mimariye, çarpıcı milli parklara ve birçok ilgi çekici yere ev sahipliği yapan, birçok ülkeye çeken yerler.

Son yıllarda gelişen turizm endüstrisi son yıllarda gerileme yaşarken, siyasi çalkantılar ve bölgedeki artan belirsizlik nedeniyle toparlanma belirtileri görülmekte ve Türkiye ekonomisinde hala önemli bir rol oynamaktadır.

Türkiye’de İş İlanları

Gelişmiş bir gelişmekte olan ülke statüsüne rağmen, Türkiye ekonomisi, hızlı genişlemesini sürdürmek için mücadele ettiği için yakın zamanda yaşanan para ve borç krizi nedeniyle keskin bir yavaşlama ile karşı karşıyadır.

Ülkenin 82.7 milyon nüfusunun işsizlik oranı 2018 yılının Aralık ayında %13.5’e ulaştı ve sadece imalat, inşaat ve hizmet sektörlerinde büyüme kaydedildi.

En büyük ihracatı, 2018 yılında toplam 32 milyar £ toplam gelir getiren taşıtlar ve makinelerdir (bilgisayarlar dahil) ve tüm Türkiye ihracatının dörtte birini oluşturmaktadır.

Başkent Ankara, ülkenin istihdam ve uluslararası ilişkiler merkezi İstanbul, Türk ticaretinin odak noktalarıdır.

Popüler lisansüstü işler

 • Mühendislik
 • Maliye
 • Satış
 • Tedarik zinciri yönetimi

Yabancı bir işçi olarak hükümetin işe alım konusundaki kısıtlamaları nedeniyle Türkiye’deki bazı kariyerlere girmeye zorlanacaksınız – yasal, tıbbi ve madencilik alanları uluslararası başvuru sahipleri için sınırsızdır.

İngilizce’yi yabancı dil olarak öğretmeyi veya turizm endüstrisine girmeyi umuyorsanız, şanslısınız – İngilizce konuşan yabancı işçiler bu sektörlerde özellikle popülerdir. Türkçe’yi akıcı konuşmanıza gerek kalmasa da çalışmanızda başarılı olmak için en azından dili iyi kavramanız gerekir.

Türkiye’de yaşam maliyeti genellikle İngiltere’den çok daha düşük olmakla birlikte, en yüksek lisans pozisyonu maaşları temel yaşam maliyetlerini karşılar, başka bir şey değil.

Türkiye’nin Avrupa ve Asya arasında bir köprü olması, İngiltere işçilerinin küresel bir iş perspektifi kazanmasını umarak cazip bir giriş noktası olmasını sağlıyor. Mezunlar Türkiye’de Marks & Spencer, HSBC, Vodafone ve BP gibi büyük İngiltere şirketleri aracılığıyla iş bulabilirler.

Türkiye’de nasıl iş bulabilirim

Ülkeye gelmeden önce çalışma iznini garanti altına almanız için bir Türk iş arayışınız evde başlar. Kullanabileceğiniz birkaç iş sitesi vardır:

 • İŞKUR
 • İstanbul’da İş İlanları
 • Reed.co.uk – Turkey’deki İşler
 • Secretcv.com
 • Totaljobs – Türkiye iş ilanları
 • Yenibiris.com

Yaz işleri

Özellikle turizm endüstrisinde biraz para kazanırken Türk kültürünün tadını çıkarmak isteyenler için bol miktarda yaz çalışması var.

İster genel boş pozisyonlar ister aklınızda bir Türk şehri olsun, şu adresi ziyaret edin:

 • Learn4Good – Türkiye’de Yaz İşleri

Alternatif olarak Adecco Türkiye gibi bir ajansa kaydolabilir ve tercihlerinize göre uyarlanmış kısa vadeli pozisyonlar hakkında güncellemeler alabilirsiniz.

Eğitim öğretim şartları

Ülke İngilizce konuşan ekonomilerle bağlantılar kurmaya devam ederken, TEFL (Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi) öğretmenleri Türkiye’nin her yerinde ve her yaştan öğrenci için aranmaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi sıcak noktalarda talep özellikle yüksektir.

Lisans derecesi, 170 saatlik TEFL kurs sertifikası ve uygulamalı sınıf deneyimi edindikten sonra, Türkiye’de TEFL çalışması için en iyi aday olacaksınız.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

Google, Red Bull, Vodafone ve Colgate-Palmolive gibi birçok küresel şirketin Türk üslerine sahip olduğu İstanbul’da fırsatlar bulabilirsiniz.

Türkiye’de kendi ülkenizdeki Türk konsolosluğundan alabileceğiniz bir staja başlamak için çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır.

Stajlar çoğunlukla ücretsizdir. Ancak bazı işverenler Türk üniversite salonlarında ücretsiz konaklama ve genellikle 1.490 TL (200 £) civarında aylık ödenek sağlayacaktır.

Türk vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Türkiye’de çalışmak isteyen herhangi bir İngiliz vatandaşı, ülkeye gelmeden önce çalışma izni almalıdır.

Yabancı işçiler için izinler, belirli pozisyonlar için işletmeler aracılığıyla verilir ve altı yıla kadar uzatılabilmelerine rağmen, başlangıçta altı ay sürer.

İngiltere’den çalışma iznine başvurmak için önce vize için ön başvuru yapmanız gerekir. Bu durum orijinalleri İstanbul’daki Türk Büyükelçiliği gibi yerel Türk konsolosluğunuzdaki veya elçiliğinizdeki yüz yüze başvuru randevusuna götürmeden önce işlenecek belgelerin kopyalarının yüklenmesini içerir.

Bu belgeler şu maddeleri içermektedir:

 • Muhtemel iş teklifinizi detaylandıran resmi bir mektup
 • Geçerli sağlık sigortası
 • Çalışma süresinden sonra 60 gün daha geçerli bir pasaport
 • Vesikalık fotoğraf.

Bu randevuya katıldıktan ve belgelerinizi gönderdikten sonra, işvereniniz Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile vize başvurunuzu on gün içinde gerçekleştirecektir.

Konaklamanız için gerekli oturma iznini almak için varışınızdan itibaren bir ay içinde yerel Türk polis departmanınıza kayıt olmanız gerekmektedir.

Daha fazla rehberlik için TC Dışişleri Bakanlığı’nın yabancılara yönelik vize bilgilerine bakınız.

Başvurmaya hazırsanız, online ön başvurunuzu doldurarak vize işlemine başlayabilirsiniz.

Dil şartları

Önce Eğitim’e göre Türkiye çok düşük bir İngilizce yeterlilik puanına sahiptir ve nüfusun yarısından azı dili konuşabilmektedir.

İngilizce, Ankara ve İstanbul gibi daha büyük şehirlerde oldukça yaygın bir iş iletişimi biçimi olsa da en azından Türkçe bilmeden geçinmek için mücadele edeceksiniz.

Ülkeye gelmeden önce geçmek için standartlaştırılmış bir dil testi olmayabilir. Ancak Türkçe bilmek, kariyer beklentilerinizi artıracak ve çalışmanızın yüksek bir standartta olmasını sağlayacaktır.

Eğer TEFL istihdamına başlıyorsanız, sadece Türkçe’yi kavrayarak akıcı İngilizce konuşmanız gerekir. Ancak ne kadar çok Türkçe bilirseniz, günlük yaşamınız o kadar kolay olur.

Niteliklerinizi işverenlere nasıl açıklarsınız?

Türk yüksek öğretim sağlayıcıları Türkiye’deki Yükseköğretim Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi’ne bağlı kaldıklarından, İngiltere yeterliliklerinizi Türk işverenlerine götürme konusunda sorun yaşamamalısınız.

Türkiye’de çalışmak nasıl bir şey?

Türkiye nüfusunun %99.8’i Müslüman olduğu için hükümet rakamlarına göre dini bayramlar büyük önem taşıyor.

Yedi Türk ulusal bayramına iki İslam festivali, Ramazan sonu üç günlük kutlama ve dört günlük Kurban Bayramı eşlik ediyor.

Çalışma saatleri haftada 45’i geçemez ve genellikle altı güne eşit olarak bölünür. Teknik olarak konuşursak, standart bir çalışma haftası yoktur; çoğu işletme yaz aylarında daha erken başlama ve bitiş süreleri ile 8.30 ile 17:30 arasında açılacaktır.

Yıllık ücretli izin hakkı, herhangi bir işte bir yıllık hizmetten sonra başlar, bir ile beş yıllık hizmette 14 gün kullanılabilir ve 15 yıldan fazla hizmet için aşamalı olarak 26 güne çıkar.

Türkiye’de asgari ücret, Birleşik Krallık’takinden çok daha düşüktür ve işçiler 2019’da ayda (vergi öncesi) sadece 2.020 TL (275 £) cebe sahiptir.

Ancak Türkiye’de yaşamanın maliyeti, Birleşik Krallık’takinin neredeyse yarısı kadardır ve kira fiyatları dörtte üç daha düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu