Avusturya İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Olağanüstü doğal güzelliğe sahip bir ülke ve dünyanın en çekici şehirlerinden bazılarına ev sahipliği yapan Avusturya’da iş bulmak, Avrupa’nın tam kalbinde çalışacağınız anlamına gelir.

2019 Dünya Dünya Mutluluk Raporu’nda 10. sırada yer alan Avusturya’nın dokuz milyonluk nüfusu, düşük işsizlik oranları ve gelişen ekonomisi nedeniyle yüksek bir yaşam standardına sahiptir.

Harekete geçmek de ikinci bir dil edinmenin ve özgeçmişinize destek vermenin harika bir yoludur. İngilizce yaygın olarak konuşulurken, Almanca Avusturya’nın resmi dilidir, bu yüzden işyerinde başarılı olmak için ona ihtiyacınız olacaktır.

Boş zamanlarınızda ilgi alanlarınız ne olursa olsun yapacak çok şey var. Örneğin Stubai Alpleri dağ silsilesi tarafından sağlanan yürüyüş yarışmasına katılabilir, Spielberg’deki Formula 1 Avusturya Grand Prix’sine (Temmuz) katılabilir, Viyana’daki Schönbrunn Sarayı’nı ziyaret edebilir veya Salzburg’daki bir Müzik Sesi turuna gidebilirsiniz. klasik filmin çekildiği yer.

Avusturya iş ilanları

Avusturya şu anda güçlü, istikrarlı ve diğer Avrupa ülkelerinin aksine küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) hâkim olduğu iyi gelişmiş bir ekonomiye sahiptir.

Popüler lisansüstü işler

 • Kimyasallar ve metaller
 • Elektronik
 • Gıda endüstrisi
 • Makinalar
 • Araç üretimi

Bunların yanı sıra Avusturya, AB üye ülkeleri (Eurostat 2018) genelinde organik çiftliklerin %24’üne sahiptir ve hidroelektrik enerji üretiminde AB’nin lideridir.

Avusturyalılar ayrıca mücevher, seramik ve cam eşyalar da dahil olmak üzere yüksek kaliteli sanat ve zanaatlarıyla tanınmaktadır.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Avusturya Alpler ve Viyana ve Salzburg gibi tarihi şehirler sayesinde popüler bir tatil yeridir. Bu nedenle misafirperverlik ve turizm endüstrisindeki fırsatları bulmak zor değildir.

Avusturya’daki iş ilanlarını aramak için şu adresi ziyaret edin:

 • Jobnet Avusturya
 • StepStone Avusturya

İşçi açığı ve pazar payı

Bazı endüstriler yıl boyunca istihdam fırsatlarından yararlanırken, diğerleri özellikle mühendislik sektöründe ve manuel işgücü rollerinde sıkıntı çekmektedir.

Şu anda çeşitli mesleklerdeki işçilere ihtiyaç var, bunlar arasında:

 • Veri işleme
 • Makine Mühendisliği
 • Elektrik Mühendisliği.

Avusturya’da iş bulma

EURES gibi online iş hizmetlerini kullanarak ülkenizdeki boş pozisyonları arayın. Avusturya’da online uygulamaların popülaritesi artmasına rağmen, tüm işverenler bu yöntemi desteklememektedir. Bu nedenle başvurunuzu posta yoluyla göndermeniz gerekebilir.

Bir pozisyona başvururken, yeterlilik belgelerinizle birlikte kendi fotoğrafınızı içeren özlü bir CV gönderin. Daha önce ilgili iş deneyiminiz, gönüllü çalışmalarınız ve kişisel ilgilerinizle ilgili kısa bilgileri, iletişim bilgilerinizi ve önceki eğitiminizi eklediğinizden emin olun.

Özgeçmişiniz en fazla iki sayfa uzunluğunda olmalı ve her ikisinde de Almanca yazılmış bir ön yazı bulunmalıdır.

Röportaj yapmaya davet edildiyseniz, resmi olarak giyinmeniz ve zamanında olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Avusturyalı işverenler dakikliğe büyük önem vermektedir.

Yaz işleri

Avusturya’da çeşitli mevsimlik işler bulunmaktadır ve yazlık işler çeşitli alanlarda mevcuttur. Ülkenin patlayan turizm endüstrisinde barlarda, kulüplerde, restoranlarda veya kafelerde çalışabilirsiniz. Diğer bir seçenek, ülkenin ünlü tatil beldelerinden birinde kayak hocası olarak çalışmaktır.

Üzüm toplama ve au pair çalışması için yıl boyunca fırsatlar da vardır. Genellikle düşük maaşlı olsa da bir au pair olarak çalışmak için Almanca’da akıcı olmanıza gerek yoktur ve genellikle bir pozisyon alırken yiyecek ve konaklamanın dahil edilmesini bekleyebilirsiniz.

Mevsimlik işler Avusturya’yı keşfetmenin harika bir yoludur ve sağladıkları iş deneyimi özgeçmişinizde harika görünecektir.

Alternatif olarak uygulamalı bir deneyim kazanmak istiyorsanız ve seyahatinizi destekleyebiliyorsanız, gönüllü bir yerleşim düşünebilirsiniz.

Avrupa Komisyonu (AK), yurtdışında gönüllü olmak isteyen 17-30 yaşları hedefleyen bir program olan Avrupa Gönüllü Hizmetini (AGH) finanse etmektedir. Fırsatlar üç ay ile bir akademik yıl arasında sürer ve sizi çevre koruma ve sosyal bakım gibi alanlarda çalıştığınızı görebilir.

Konaklama, seyahat, yiyecek ve sigorta masraflarınız bir Avrupa hibesi tarafından karşılanır ve her ay kişisel bir ödenek alırsınız.

Diğer gönüllülük programları şu yollarla elde edilebilir:

 • WWOOF Austria – yerlileri tanırken organik çiftliklerde gönüllü olma şansı veriyor.

Eğitim öğretim şartları

Avusturyalılara genç yaştan itibaren ikinci dil olarak İngilizce öğretilir. Ancak ülkede İngilizce öğretmek için hala fırsatlar vardır. Görevler için rekabet zor; özellikle Viyana ve Salzburg gibi popüler yerlerde. Ancak TEFL veya TESOL nitelikli iseniz, bir pozisyon elde etme şansınız var.

Bir devlet okulunda, özel dil akademisinde veya üniversitede ders verebilir, çeşitli yeteneklere sahip çeşitli öğrencilere yardımcı olabilirsiniz. Öğrenmeye yeni başlayan küçük çocuklara veya becerilerini geliştirmek isteyen işletme profesyonellerine öğretiyor olabilirsiniz.

British Council, 1 Ekim – 31 Mayıs tarihleri ​​arasında (iki okul dönemi) sekiz aya kadar her yıl Avusturya’da yaklaşık 100 dil öğretim görevlisi görevi sunar. Alternatif olarak sadece bir dönem boyunca (Ekim-Şubat veya Şubat-Mayıs) ders verebilirsiniz.

Haftada yaklaşık 13 saat çalışmanız beklenen iki okula yerleştirileceksiniz ve ayda 1.250 € ödenecek. Program, 35 yaş ve altındakiler için Almanca bilgisi en az B1 standardına göre açıktır.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

Avusturya’daki yerleşimler ve stajlar yaygın ve esnektir ve sadece birkaç hafta ile bir yıl arasında değişir.

AB vatandaşı olmayanlar, Avusturya’da staj yapmayı planlıyorlarsa Avusturya Ulusal Vizesi (Vize D) almalıdırlar.

Diğer staj ve yaz stajları şu adreste bulunabilir:

 • AIESEC – öğrenciler ve yeni mezunlar için
 • IAESTE – bilim, mühendislik ve uygulamalı sanat öğrencileri için.

Avusturya vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Bir Avrupa Birliği (AB) veya Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) vatandaşıysanız, ülkeye girmek ve iş aramak için çalışma iznine veya vizeye ihtiyacınız olmayacaktır, yani Avusturya’ya yerleşmek düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Bununla birlikte Hırvatistan’dan geliyorsanız kısıtlamalarla karşılaşacaksınız.

Buna rağmen, üç aydan fazla kalmayı planlıyorsanız, varışınızdan itibaren dört ay içinde daimi ikamet başvurusunda bulunmanız gerekir. Bu işlem yerel ikamet kayıt büronuz aracılığıyla yapılır. Uygulama için, kaldığınız süre boyunca finansal olarak kendinizi destekleyebildiğinize dair kanıt sunacaksınız.

AB veya AEA vatandaşı değilseniz, Avusturya’ya giriş yapmak ve iş bulmak için vizeye ihtiyacınız olacaktır. Farklı amaçlar için çeşitli vizeler mevcuttur. Bunlar:

 • EU Blue kartı – özel iş teklifine bağlı bir tür oturma ve çalışma izni. İki yıllık bir süre için çalışmanıza izin veren bir kart alabilmek için üniversite diplomasına sahip olmalısınız.
 • Jobseeker vizesi – yüksek nitelikli AB üyesi olmayan vatandaşların altı ay boyunca Avusturya’da iş aramasına izin verir. Bu süre zarfında çalışmayı garanti altına alırsanız, uygun çalışma izni için başvurmanız gerekir.

Özel vize gereksinimlerinizi öğrenmek için yerel Avusturya büyükelçiliğinize veya konsolosluğunuza başvurmanız en iyisidir. Avusturya Büyükelçiliği dahil olmak üzere dünya çapında temsil otoritelerinin bir listesi için Avusturya Dışişleri Bakanlığı’na bakınız.

Dil şartları

2010 Ulusal Entegrasyon Eylem Planı’nın (NAP) bir parçası olarak Avusturya hükümeti, Almanca’da hem sözlü hem de yazılı olarak sağlam bir kavrayışın, hem profesyonel hem de sosyal açıdan başarılı bir entegrasyonun temelini oluşturduğuna hükmetti.

Avusturya Dil Diploması, Avusturya’nın Almanca için yabancı dil olarak resmi olarak tanınan sınav sistemidir. Sınava dünyadaki 45’ten fazla ülkedeki merkezlerde girebilirsiniz.

Diğer kurum ve kuruluşlar çeşitli Almanca dil kursları da sunmaktadır.

Avusturya’da çalışmak nasıl bir şey?

Avusturya’da bir çalışan olarak sekiz saatlik ve 40 saatlik bir hafta çalışmayı bekleyebilirsiniz. Bazı sektörlerde haftada 38 saat biraz daha kısa çalışabilirsiniz.

25 yıllık hizmetten sonra altı haftaya çıkarak, yılda beş hafta cömert bir izin almaya hak kazanacaksınız. Bu durum ülkenin 13 yıllık ücretli resmi tatil günlerine ek olarak.

Ulusal yasal asgari ücret olmadığından, ilgili iş sektörleri toplu sözleşmeyle kendi ücretlerini belirlediler. Daha nadir durumlarda bireysel işverenler kendi asgari ücretlerini belirleyecektir.

Ülke, %0-50 arasında artan bir gelir vergisi oranı işletmektedir. Ödediğiniz vergi miktarı ne kazandığınıza bağlı olacaktır. Gelir vergisi ve sigorta primleri her ay maaşınızdan düşülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu