İsviçre İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Mükemmel yaşam kalitesi, yüksek ücretler ve düşük vergi oranları ile İsviçre’nin iş arayan mezunlar arasında giderek daha popüler olması şaşırtıcı değil

8.6 milyon nüfusu ile İsviçre nispeten küçük bir ülkedir. Fakat buna ve ekonomik krizin son zamanlardaki zorluklarına rağmen hala %2.3 gibi etkileyici bir işsizlik oranıyla dünyanın en istikrarlı ekonomilerinden birine sahiptir.

Kahve, çikolata, peynir ve guguklu saatleri ile tanınan İsviçre topraklarının neredeyse üçte ikisine Alpler hakimdir. Ülkenin modern şehirleriyle birleştiğinde bu güzel manzara, boş zamanlarınızda keşfetmeniz için bolca olanak sağlar. Çok dilli bir ülke olduğu için, CV’nizi etkileyeceğinden emin olduğunuz ikinci veya üçüncü bir dili de alacaksınız.

İsviçre iş ilanları

Birçok yabancı işçi, özellikle yüksek vasıflı olanlar, İsviçre’de başarılı bir şekilde iş buluyor.

Ancak nispeten küçük bir işgücü piyasası ile yabancı mezunların iş bulması zor olabilir. Özellikle daha yakın zamanda İsviçreli işverenler yurtdışından gelenleri tercih etmeye başladığında, iş rekabeti şiddetlidir. Uluslararası çalışanlar daha küçük kırsal alanlardan ziyade Basel, Bern, Cenevre, Lozan ve Zürih gibi büyük İsviçre şehirlerinde daha fazla şansa sahip olabilir. Bununla birlikte İsviçre şehirlerinde yaşamak pahalıdır: Zürih ve Cenevre düzenli olarak dünyanın en pahalı şehirleri arasında oylanmaktadır. Fakat bu en azından kısmen ülkenin yüksek ücretleriyle dengelenmelidir.

İsviçre ekonomisine hizmet sektörü hakimdir. İsviçre’de ülke genelinde ağırlama işleri ile gelişen bir turizm endüstrisi de bulunmaktadır. Bankacılık ve sigortacılık kariyerleriyle ilgilenenler Zürih’te fırsatlar bulabilir ve kimyasallar veya eczacılık alanında kariyer yapmak isteyenler Basel’de boş pozisyonlar bulabilirler.

İş imkanı ve iş olanakları

 • Bankacılık
 • Mühendislik
 • Sigorta
 • İlaç

İsviçre ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok uluslu şirketlere ev sahipliği yapmaktadır:

 • Credit Suisse
 • Nestle
 • Novartis
 • Roche Grubu
 • Zürih Sigorta.

Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, Kızıl Haç, Dünya Ekonomik Forumu ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi de İsviçre’yi evlerine çağırıyor.

İsviçre yakınlarında iş ara:

 • Jobs.ch – İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak mevcuttur

İşçi açığı ve pazar payı

İsviçre şu anda aşağıdaki alanlarda kalifiye işçi eksikliği ile mücadele etmektedir:

 • Mühendislik
 • Finansal hizmetler

Ağırlama endüstrisi de personel alımını zor bulmaktadır. Bu alanlarda beceri ve niteliklere sahip mezunlar yüksek talep görmektedir.

İsviçre’de iş bulmak

İsviçre’de bir işe başvurmak için bir CV, ön yazı ve eğitim sertifikalarına ihtiyacınız olacaktır. Başvurunuzu İngilizce olarak göndermeniz istenmedikçe, başvurunuzu Almanca, Fransızca veya İtalyanca olsun, iş ilanının/şirketin dilinde yazmalısınız.

Özgeçmişler A4’ün iki kenarından uzun olmamalı ve kapak harfleri birden fazla olmamalıdır. CV’nizin yanına bir fotoğraf eklemek olağandışı değildir.

En Popüler:  İngiltere İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Spekülatif uygulamalar da kabul edilir. Fakat bu aşamada eğitim transkriptlerini veya referanslarını eklemenize gerek yoktur.

Başvurunuz başarılı olursa, bir röportaja davet edilirsiniz. Büyük şirketlerde seçim süreci psikometrik test ve değerlendirme merkezlerini içerebilir.

Ağ kurma da başarılı sonuçlar verir. Çünkü İsviçre’deki boş pozisyonlar genellikle temaslarla doldurulur. LinkedIn gibi sosyal medya sitelerine katılın ve işverenleri Twitter’da takip edin. Profesyonel bir online varlığını sürdürdüğünüzden ve sahip olabileceğiniz kişisel bağlantılardan yararlanmayı unutmayın.

İsviçre bu kadar çok uluslu şirkete ev sahipliği yaptığı için, İsviçre ofislerinde görevlendirilmeyi istemeden önce İngiltere’deki bir kuruluşta iş bulmak mümkündür.

Yaz işleri

Turizm İsviçre’de büyük bir sektördür ve sektör İsviçre vatandaşları ve yabancı işçiler için sayısız istihdam olanakları sunmaktadır. Sezonluk ve yaz işlerinin çoğu konaklama endüstrisi etrafında dönmektedir. Örneğin barlarda, restoranlarda ve otellerde veya Alplerde bulunan ve mevsimlik işçileri sık sık karşılayan birçok kayak merkezlerinden birinde iş bulabilirsiniz. Kış sporlarını da öğretebilirsiniz – İngilizce konuşan kayak ve snowboard eğitmenleri her zaman talep görmektedir.

Ücretsiz çalışmayı göze alabiliyorsanız, gönüllülük düşünmeye değer. Bu nitelikteki herhangi bir deneyim CV’nizde harika görünüyor. Dil becerilerinizi test etmek ve İsviçre kültürünü anlamanıza yardımcı olmakla kalmaz. Hem de ülkede daha kalıcı bir çalışma sağlamaya çalışırken faydalı olabilecek değerli temaslar yapma fırsatı da sunar.

Gönüllü fırsatlar arasında topluluk projeleri, öğretim programları ve uluslararası kuruluşlarla birlikte çalışma yer almaktadır. Kırsal alanlarda, tarım, dağ ve orman ortamlarında çalışan koruma projelerine katılabilirsiniz.

Eğitim öğretim şartları

Çoğu vatandaşın dili erken yaşlardan itibaren güçlü bir şekilde anladığı için, İngilizce öğretmenlerine talep genellikle oldukça düşüktür. Ayrıca işyerinde İngilizce yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu nedenle devlet okullarındaki öğretmenlik pozisyonları için rekabet şiddetlidir. Özel ya da yatılı okullarda ya da otel çalışanlarına eğitim veren otel okullarında başka fırsatlar da olabilir.

Bir eğitim postasını güven altına almayı başarırsanız, ödeme genellikle çok iyidir. Daha fazla bilgi için, i-to-i – İsviçre’de İngilizce Öğretimi sayfasını ziyaret edin.

İsviçre’deki Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretme (TEFL) fırsatları için bakınız:

 • İsviçre İngilizce Öğretmenler Birliği
 • Yurtdışına çıkmak
 • TEFL Akademisi

British Council Dil Asistanları programı, Fransızca veya Almanca AS seviyesine sahip herhangi bir disiplinin lisans ve mezunlarının İsviçre’de İngilizce dil asistanı olarak çalışmasını sağlar. Aylık yaklaşık 2.200 £ – 3.000 £ kazanacaksınız.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

İsviçre çok büyük, çok uluslu şirketlere sahip olduğundan, kendi web sitelerine bakarak staj fırsatlarını ortaya çıkarabilirsiniz.

İsviçre’nin ulusal havayolu şirketi SWISS, lisans mezunları için iletişim, etkinlik yönetimi, finans, İK, BT, operasyonlar, satış ve pazarlama ve satın alma gibi çeşitli kurumsal alanlarda altı aylık stajlar sunmaktadır. Zürih, Cenevre ve Basel’de fırsatlar mevcuttur.

En Popüler:  Yeni Zelanda İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Credit Suisse ayrıca İsviçre ofislerinde derinlemesine ve yaz stajı da sunmaktadır.

Roche, yaşam bilimleri, teknoloji, mühendislik ve işletme gibi alanlarda lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine 12 aylık fırsatlar sunmaktadır. Roche stajlarında daha fazla bilgi edinin.

Her yıl IAESTE (Uluslararası Teknik Deneyim Öğrenci Değişimi Birliği), bir bilim, mühendislik, teknoloji veya uygulamalı sanat derecesi için çalışan lisans öğrencilerine birçok staj imkanı sunmaktadır. Yerleşimler genellikle yaz boyunca altı ile 12 hafta sürer.

İsviçre vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Avrupa Birliği (AB) ve EFTA (Avrupa Serbest Ticaret Birliği – İzlanda ve Norveç dahil) vatandaşlarının İsviçre’de çalışmak için vizeye ihtiyaçları yoktur. AB ve EFTA ülkelerinin vatandaşları çalışma iznine gerek kalmadan İsviçre’ye gelebilir, iş arayabilir ve üç aya kadar çalışabilirler.

Üç aydan fazla kalmayı düşünüyorsanız, oturma iznine ihtiyacınız olacaktır. Bir tane almak için, yaşadığınız yerdeki toplum yetkililerine kayıt olmanız gerekir. İhtiyacın olacak:

 • Geçerli bir kimlik kartı veya pasaport
 • Çalışma belgesi
 • Serbest meslek sahibi olmak istiyorsanız muhasebe kayıtları.

İsviçre’ye geldikten sonraki üç ay içinde geçerli bir sağlık sigortası yaptırmanız gerekir.

Bu vize bilgileri, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararını takiben hala geçerlidir ve herhangi bir değişiklik olması durumunda güncellenecektir.

Dil şartları

İsviçre çok dilli bir ülke olarak bilinir. Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romalı dilleri farklı bölgelerde konuşulmaktadır.

Çalışmak istediğiniz alanda hangi dilin konuşulduğunu bilmek önemlidir. Almanca ana dildir ve orta ve doğu bölgelerde konuşulur. Batı’da Fransızca, güneyde İtalyanca konuşulur.

İşyerinde İngilizce sıkça konuşulsa da çalıştığınız yere bağlı olarak Almanca, Fransızca veya İtalyanca dilini iyi bilmeniz beklenir.

İngiltere’de birçok dil kursu yanı sıra, dil becerileriniz sıfırdan çıkmazsa sizi hazırlamak için web siteleri ve podcast’ler vardır.

Niteliklerinizi işverenlere nasıl açıklarsınız?

Bologna Süreci sayesinde, İngiltere yüksek öğrenim nitelikleri İsviçre meslektaşlarıyla doğrudan karşılaştırılabilir. Dolayısıyla, İngiltere’deki Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora ile çalışmak için ülkeye gidiyorsanız, bunlar genellikle İsviçreli işverenler tarafından tanınacak ve kabul edilecektir. Fakat başvurmadan önce işverenlere danışın.

İsviçre’de çalışmak nasıl bir şey?

İsviçre yasalarına göre çoğu insan Pazartesi’den Cuma’ya 40 saatlik bir haftada çalışmasına rağmen işçilerin çoğu haftada en fazla 45 saat çalışabilir.

Tüm İsviçre çalışanlarının yılda en az dört haftalık ücretli tatil hakkı vardır ve 20 yaşına kadar olan gençler beş yaşına kadar hak kazanırlar.

Hak ettiğiniz resmi tatil günleri, İsviçre’de nerede yaşadığınıza ve çalıştığınıza bağlıdır. Yeni Yıl, İyi Cuma, Yükseliş Günü, Ulusal Gün (1 Ağustos) ve Noel Günü dahil olmak üzere beş ulusal resmi tatil vardır. Bölgeniz bir avuç kutlayacak 21 resmi resmi tatil vardır.

İngiltere’nin 31 Ocak 2023’de AB’den çıkışını takiben, bu sayfadaki bilgiler muhtemelen değişecektir. En güncel bilgiler için lütfen resmi kaynakları kontrol edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu