Portekiz İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

İş için Portekiz’e taşınmayı düşünüyorsanız, iyi derecede Portekizce ve teknoloji gibi alanlarda aranan yeteneklere sahip olmak şarttır.

İber Yarımadası’nda birinci sınıf konumu ile dünyanın önde gelen turistik yerlerinden biri olan Portekiz, 520 kilometreden fazla uzanan güneş, deniz ve plajlarla ünlüdür. Ülkenin Akdeniz ikliminin ve yaşam tarzının tadını çıkarmak isteyen birçok denizaşırı işçiyi çekmesi şaşırtıcı değil.

Portekiz ekonomisi büyük ölçüde turizme dayandığı için sıradan işler yaygındır ve bu da İngilizceyi yabancı dil direği olarak öğretmenin bolluğuyla sonuçlanır. Bununla birlikte sadece %6.7’lik bir işsizlik oranı ile özellikle Lizbon ve Porto gibi büyük şehirlerde lisansüstü işler için rekabet şiddetlidir.

Portekizceyi güçlü bir şekilde anlamanız ve akıcı bir şekilde konuşmanız, sizi çok az dil bilgisi olan veya hiç bilmeyen diğer yabancı adayların önüne geçirecektir. İş aramadan önce ülkenizde bir ders almanız önerilir.

Portekiz İş İlanları

Hizmetler sektörü, Portekiz ekonomisine hâkimdir ve turizm özellikle önemlidir. İşler telekomünikasyon endüstrisinin yanı sıra mülkiyet, havacılık ve biyoteknolojide de bulunabilir.

Lizbon, son yıllarda BT’nin ülkenin temel büyüme alanlarından biri haline gelmesiyle bir başlangıç ​​merkezi haline geldi.

İş imkanı ve iş olanakları

 • Biyoteknoloji
 • Kimyasal ürünler
 • Sağlık hizmeti
 • İlaç

Portekiz’deki diğer büyük sektörler:

 • Tarım, çiftçilik ve ormancılık
 • Otomobiller
 • İnşaat
 • Finansal hizmetler
 • Turizm
 • İmalat
 • Perakende
 • Tekstil.

Başkent Lizbon, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok küresel şirkete ev sahipliği yapmaktadır:

 • Google
 • Mercedes
 • Nokia
 • Volkswagen.

Portekiz yakınlarında iş ilanları için arama yapın:

 • Empregos online (Portekizce)
 • Indeed.pt (Portekizce)

İşçi açığı ve pazar payı

Şu anda vasıflı işçi sıkıntısı var:

 • İletişim (esas olarak çağrı merkezi yöneticileri)
 • Sağlık (doktorlar ve hemşireler)
 • Ağırlama (otel ve catering personeli)

Portekiz’de iş bulmak

İşler için böylesine güçlü bir rekabetle, Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşları mümkün olduğunca erken iş aramaya başlamalıdır. AB dışındanysanız, ülkeye taşınmadan önce bir iş aramanız ve garanti altına almanız gerekir.

En Popüler:  Kanada İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Online başvurularda, bazı işverenler standart sorular sorabilirken, diğerleri açık uçlu sorulara odaklanabilir. Özgeçmişler en fazla üç sayfa uzunluğunda olmasına rağmen ön harfler A4’ün bir yüzünü asla geçmemelidir. Fakat yine de iki sayfayı hedeflemeniz önerilir. Aksi belirtilmedikçe, tüm başvurular Portekizce yapılmalıdır.

Ağ kurma, iş bulma umuduyla yabancı uyruklu kişiler için önemlidir ve özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ’ler) spekülatif uygulamalar memnuniyetle karşılanmaktadır.

Birçok şirket adayları filtrelemek için birkaç görüşme turu kullanırken, psikometrik veya teknik testler de yaygındır. Röportajların sonucunu keşfetmek biraz zaman alabilir. Bu yüzden beklemeye hazırlıklı olun.

Yaz işleri

Turizmde mevsimsel çalışmalar bazen giriş seviyesi lisansüstü bir işe girişken bir yandan da dil becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Otelde ve catering endüstrisinde geçici işçilere özel bir ihtiyaç vardır ve günlük işler genellikle barlarda ve restoranlarda bulunabilir.

Yurtdışına giden birçok insan için gönüllü çalışma faydalı bir seçenektir. Dil becerilerinizi test etmek ve Portekiz kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmakla kalmaz. Hem de kalıcı kişiler oluşturmanıza ve özgeçmişinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Avrupa Komisyonu (EC) tarafından finanse edilen Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), 12 aya kadar yurtdışında gönüllü olmak isteyen 17 ile 30 yaşlarındaki kişilere yönelik bir programdır.

Fırsatlar spor ve kültürle ilgili yerleşimlerden sosyal bakım ve çevreye odaklananlara kadar her şey olabilir. Başarılı başvuru sahipleri için, konaklama, seyahat, yemek ve sigorta Avrupa hibesi kapsamındadır ve hatta aylık küçük bir ödenek alırsınız.

Eğitim öğretim şartları

İngilizce yeterlilik çok aranan bir beceridir. Ülkede birçok İngilizce dil okulu vardır ve burada öğretmek için genellikle bir lisans derecesine ve bir TEFL sertifikasına ihtiyacınız olacaktır.

Sınıfta İngilizce konuşan bir atmosfer yaratmak önemli olduğundan varışta Portekizce akıcı konuşmanıza gerek yoktur.

Braga, Coimbra, Lizbon ve Porto gibi şehirlerde bu nitelikteki öğretim çalışmalarını bulma olasılığınız daha yüksektir. Sözleşmeler genellikle eylül ayından haziran ayına kadar sürer ve ayrıca yaz kamplarında öğretme fırsatları da vardır.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

Öğrenciler için stajlar ve yaz stajları şu şekilde düzenlenebilir:

 • AIESEC İngiltere – öğrenciler ve yeni mezunlar
 • IAESTE İngiltere – bilim, mühendislik ve uygulamalı sanat öğrencileri için.
En Popüler:  Afrika İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Portekiz vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

AB, AEA ve İsviçre vatandaşlarının Portekiz’de çalışmak için çalışma iznine ihtiyaçları yoktur. Başlangıçta iş bulmak için altı ayınız var ve bu süreden sonra Portekiz Göçmenlik Bürosu’ndan oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

AB vatandaşı olmayanlar çalışma iznini ancak Portekizli bir işverenden resmi bir iş teklifi aldıkları takdirde temin edebilirler. Şirketler ilk etapta Portekiz vatandaşlarını veya AB vatandaşlarını işe almaya teşvik edildiğinden, çalışma izni almak zor olabilir.

Bir işi garanti altına almayı başarırsanız, işvereniniz yerel Portekiz Büyükelçiliğinizden çalışma izni başvurusunda bulunabilmeniz için sözleşmenizin bir kopyasını sağlamalıdır.

İş sözleşmenize ek olarak aşağıdakileri sağlamanız gerekir:

 • Geçerli bir pasaport
 • Yeterli fon kanıtı
 • Ulaşım aracı
 • Geçerli sağlık sigortası kanıtı.

Dil şartları

Birçok Portekizli insan İngilizce konuşabiliyor olsa da ülkede çalışmayı düşünmeden önce Portekizce’yi güçlü bir şekilde kavramak önemlidir. Diğer yabancı işçiler arasında öne çıkmanıza yardımcı olabileceği gerçeğinin yanı sıra, dil bilgisini bilmek, başvuru formlarını doldururken ve spekülatif uygulamalar yaparken yardımcı olacaktır.

Portekiz sadece on milyonluk bir nüfusa sahipken, Portekizce yaklaşık 250 milyon insan tarafından konuşuluyor ve dünyanın en çok konuşulan on dilinden biri. Öğrenmenize yardımcı olacak birçok web sitesi ve kurs var. Bu yüzden kendi ülkenizde biraz araştırma yapın.

Portekizce bilmek dışında, turizm merkezlerinde, emlak sektöründe ve çağrı merkezlerinde çok dilli işçilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Niteliklerinizi işverenlere nasıl açıklarsınız?

Bologna Süreci’nin ardından, İngiltere yeterlilikleri AB genelinde çok sayıda işveren tarafından tanınır.

Portekiz’de çalışmak nasıl bir şey?

Normal iş saatleri, pazartesiden cumaya 09:00-18:00 saatleri arasında, öğle yemeği için bir ile iki saatlik bir aradır. Yasal maksimum haftada 40 saat ve sekiz saatlik iş günüdür.

Çalışanlar genellikle yılda 22 ücretli yıllık izin günü alırlar. Fakat bankacılık sektöründe 25’tir. Ayrıca 12 resmi tatil günü vardır.

Portekiz’de şu anki asgari ücret ayda 740.80 €’dur (646 £), bu da yıllık 8.889.60 € (7.750 £) olarak hesaplanmaktadır.

İngiltere’nin 31 Ocak 2023’de AB’den çıkmasının ardından bu bilgilerin değişmesi muhtemeldir. En güncel bilgiler için lütfen resmi kaynakları kontrol edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu