Kanada İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Ekonomik bir yaşam maliyeti ve düşük suç oranı, yurtdışında çalışmak isteyen mezunlar için Kanada’yı mükemmel bir seçenek haline getiriyor.

Akçaağaç şurubu, Niagra Şelalesi ve buz hokeyi Kanada’nın evi herkesi eğlendirecek bir şeye sahiptir. Bunu, sakinlerinin dostça kapsayıcı doğasıyla birleştirdiğinizde Kanada daha da cazip hale geliyor.

Kanada iş ilanları

Kanada’daki işsizlik oranı Ekim 2018’den bu yana en yüksek olan Mart 2019’da %5.8 idi. İşler British Columbia, Ontario ve Alberta’da ve Kanada’daki popüler endüstrilerde artış gösteriyor:

 • Tarım
 • Enerji
 • Balık tutma
 • Sağlık hizmeti
 • İmalat
 • Madencilik
 • Perakende
 • Turizm.

İş imkanı ve iş olanakları

 • Muhasebeci
 • Elektrik mühendisi
 • İK Yöneticisi
 • Hemşire

Kanada’da iş bulmak

İş fırsatlarının çoğu online olarak yayınlanmaktadır. İş aramanıza şu adresten başlayabilirsiniz:

 • CanadaJobs.com

Kanadalı işverenler, İngiltere standart özgeçmişi ve önyazı mektubu yerine özgeçmişe ihtiyaç duyacaktır. Bir özgeçmiş, her bir iş başvurusuna daha kısa ve öz olacak şekilde tasarlanmıştır.

Yaz işleri

Kanada’daki yaz işlerinin çoğunluğu yaz kamplarında veya misafirperverliktedir ve şu olanaklardan yararlanabilirsiniz:

 • Kanada’da BUNAC Çalışması
 • Summerjobs.ca

Ülkede yaz çalışması için International Experience Canada (IEC) çalışma tatili vizesine ihtiyacınız olacaktır.

Eğitim öğretim şartları

Lisans derecesine sahipseniz, iyi derecede İngilizce bilgisine sahipseniz ve uygulamalı öğretmenlik deneyimine sahipseniz, İngilizce öğretmeni olmak sizin için bir iş olabilir.

İngilizce Kanada’nın resmi dillerinden biri olduğundan, uluslararası İngilizce öğretmenlerine talep nispeten düşüktür. Kanada vatandaşları öğretim pozisyonlarını doldurmak için daha büyük bir avantaja sahiptir. Fakat Kanada’nın Toronto ve Vancouver gibi büyük şehirlerinde Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi (TEFL) sertifikalı adaylar için birçok fırsat vardır.

En Popüler:  İtalya İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

Staj, herhangi bir öğrenci veya mezun için Kanada kültürüne dalmak, becerilerini geliştirmek ve heyecan verici bir ortamda gelecekteki işverenlere kendilerini kanıtlamak için mükemmel bir yoldur. Kanada’da staj yapmak için doğru çalışma iznini veya vizeyi almanız gerekir (daha fazla bilgi için Kanada vizelerine bakın).

Kanada’da bir staj arıyorsanız, başlamak için iyi yerler:

 • Vancouver Stajı altı aya kadar sürebilir ve İngilizce bilen öğrencilere ve mezunlara yöneliktir.

Kanada vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Çoğu insan Kanada’ya seyahat etmek için vizeye veya Elektronik Seyahat Yetkisine (ETA) ihtiyaç duyar. Sizin için hangisinin geçerli olduğunu öğrenmek üzere, uygunluğunuzu değerlendirmek için birkaç soruyu cevaplayabileceğiniz Kanada Hükümeti’ni ziyaret edin.

Kanada’ya seyahat eden herkes bunu doğru seyahat belgeleriyle yapmalı ve aşağıdakileri kanıtlayabilmelidir:

 • Finansal olarak seyahatlerini destekleme yeteneğine sahip
 • Yasalara uyan bir vatandaş
 • Tıbbi olarak uygun.

Kanada’da çalışmak için genellikle açık veya işverene özgü bir izne ihtiyacınız olacak ve hangisinin Hükümet Kanada Çalışma izni türleri’nde ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu öğrenebilirsiniz. Birkaç yıldan uzun süredir Kanada’da olmayı planlıyorsanız, kalıcı ikamet başvurusunda bulunmayı düşünebilirsiniz.

Dil şartları

Kanada resmen iki dilli bir ülke. Hem İngilizce hem de Fransızca konuşanlara ev sahipliği yapar. İngilizce akıcılığı, Kanada şehirlerinin ve illerinin büyük çoğunluğunda gezinmek için yeterli olacaktır. Quebec, resmi olarak Fransızca konuşulan tek eyalettir. Fakat nerede olursanız olun her iki dile de maruz kalabilirsiniz.

İngilizce ilk diliniz değilse, akredite bir online test yoluyla yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir. Kanada Hükümeti iki İngilizce sınavını onayladı:

 • IELTS: Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi
 • CELPIP: Kanada İngilizce Dil Yeterlilik Endeksi Programı

Niteliklerinizi işverenlere açıklama

Kanada yüksek öğretim sistemi İngiltere sisteminin yapısına çok benzediğinden, birçok işveren niteliklerinizi anlamakta zorlanmayacaktır.

En Popüler:  İsveç İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

İşiniz düzenlenmişse, kimlik bilgilerinizi değerlendirmeniz gerekir. Düzenleyici kurumlar eyaletler ve bölgeler arasında değişiklik gösterir. İşiniz düzenlenmezse, yeterliliklerinizin uygunluğu genellikle işvereninizin takdirine bağlıdır.

Daha fazla bilgi için Kanada Hükümeti kimlik bilgilerini veya Kanada Uluslararası Kimlik Bilgileri Bilgi Merkezi’ni (CICIC) ziyaret edin.

Kanada’da çalışma hayatı

Ortalama olarak haftada 40 saat, Pazartesi’den Cuma’ya kadar çalışmanız beklenir. Fakat bu şirkete ve role bağlıdır.

Ortalama Kanada maaşı 55.000 CAD’dir (31.500 £) ve herhangi bir meslekte asgari ücret her bir eyalet tarafından belirlenir. Kanada’daki vergi sistemi, daha düşük gelir gruplarına yarar sağlar ve 47.630 CAD (27.363 £) altındaki herhangi bir maaşta %15 olarak sabitlenir.

Tatiller standart olarak düzenlenir, işçiler dokuz ücretli resmi tatil ve bir yıllık ücretli işten sonra en az iki haftalık yıllık izin hakkına sahiptir. Bu altı yıllık hizmetten sonra üçe çıkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu