İngiltere İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

İngiltere dünyanın altıncı büyük ekonomisine sahiptir ve şehirlerinin çoğu uluslararası ticaret merkezleri olarak kabul edilmektedir ve bu da iddialı mezunlar için çalışmak için harika bir yer haline gelmiştir.

İngiltere ekonomisi Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden biridir ve yaklaşık 32 milyon kişinin işgücüne sahiptir. Ülkenin işsizlik oranı şu anda nispeten %4’tür ve lisansüstü işgücü piyasası güçlü kalmaktadır ve bazı tedbirlerle bir süredir olduğu kadar güçlüdür. Lisansüstü işler için rekabet şiddetlidir. Ancak doğru niteliklere, becerilere ve deneyime sahip adaylar iyi bir istihdam şansına sahiptir.

Dil becerileri gittikçe önem kazanmakta ve bu da birçok yabancı uyruklu adayı arzulanan adaylar haline getirmektedir. Yabancı bir işçi olarak iyi bir şirkette olacaksınız. İngiltere’nin şu anda ülkede çalışan 3.55 milyon İngiltere vatandaşı olmayan birçok uluslararası topluluğu var.

İngiltere’nin çeşitli iş sektörleri, iyi çalışma koşulları ve sayısız istihdam fırsatları ile kariyerlerine başlamak isteyen uluslararası mezunlar için popüler bir yer olması şaşırtıcı değildir.

İngiltere’deki işler

İngiltere oldukça küreselleşmiştir ve bu da iş piyasasının rekabetçi olduğu anlamına gelir. İngiltere’deki başlıca endüstriler şu maddeleri içermektedir:

 • Muhasebe, bankacılık ve finans
 • Eğitim
 • Mühendislik
 • Sağlık hizmeti
 • Pazarlama
 • İşe alım ve İK.

Hizmetler sektörü, İngiltere ekonomisine bankacılık, sigorta ve iş hizmetleri ile ülkenin büyümesinin tüm önemli etkenlerini hakim etmektedir. Diğer önemli endüstriler arasında metaller, kimyasallar, havacılık, gemi yapımı, motorlu taşıtlar, gıda işleme, tekstil ve giyim, tasarım, sanat ve elektronik ve haberleşme teçhizatı bulunmaktadır.

Son yıllarda imalat sektöründe bir düşüş olmuştur. Ancak bu sektörün hala çok sayıda işçi istihdam ettiğini belirtmek önemlidir.

Popüler lisansüstü işler

2021’de büyük bir artış gören roller şu maddeleri içermektedir:

 • Sanatçılar
 • İş proje yöneticileri
 • Mühendisler (uzman)
 • Yönetim danışmanları
 • Pazarlamacıların
 • Ebeler
 • Fotoğrafçılar
 • Sağlıkçılar
 • Yazılım geliştiricileri
 • Spor antrenörleri.

Şu anda aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok sıkıntı meslekleri vardır:

 • Ticari hizmetler; pazar araştırmacıları, sigorta ve vergi uzmanları
 • İnşaat – eksperler, planlamacılar ve proje yöneticileri
 • Eğitim – ortaokul öğretmenleri (özellikle matematik öğretmenleri)
 • Mühendislik – elektrik, makine ve kimya mühendisleri, inşaat mühendisleri ve ürün ve proses mühendisleri
 • Sağlık – hemşireler ve çocuk doktorları
 • Ağırlama – şefler
 • IT – yazılım geliştiricileri ve sistem mühendisleri
 • Sosyal bakım – sosyal hizmet uzmanları.

Lisans programları, İngiltere’nin büyük ve çok uluslu şirketlerinin çoğunda aşağıdaki gibi sektörlerde mevcuttur:

 • Maliye
 • İK
 • Pazarlama
 • Perakende
 • Satış.

Guardian’a göre en popüler lisansüstü işverenler arasında Google, Cancer Research UK, MI6 ve Amazon bulunmaktadır.

Belirli sektörler hakkında daha fazla bilgi iş sektörlerinde bulunabilir.

İş ilanlarına şu adresten bakın:

 • Guardian Jobs – İngiltere ve uluslararası işleri tanıtan ulusal haber sitesi;
 • Reed – Birleşik Krallık’ta çeşitli sektörlerdeki boş pozisyonları listeler.

İngiltere’de nasıl iş bulabilirim

İngiltere’de kısa bir CV ve kapak mektubu göndererek veya bir başvuru formu doldurarak online olarak çoğu iş için başvurabilirsiniz. Mümkün olan yerlerde CV’ler A4’ün iki kenarından uzun olmamalı ve harfleri bir sayfadan fazla olmamalıdır.

Ağ oluşturma önemlidir ve birçok iş yeri ağızdan ağza doldurulur. Açık pozisyonlar hakkında soru sormak ve önceden aktif olarak ülkede iş aradığınızı bildirmek için İngiltere’deki mevcut tüm kişileri kullanın.

Spekülatif uygulamalar da memnuniyetle karşılanmaktadır ve bunlar her zaman açık pozisyonların reklamını yapmadığı için küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) başvururken özellikle yararlı olabilir.

Birçok şirket uzun işe alım süreçlerine sahip olduğundan işe mümkün olduğunca erken başvurmanız tavsiye edilir. Kendi ülkenizde başvurun ve bir pozisyon elde ettikten sonra harekete geçin.

Personelin yüksek bir cirosu nedeniyle, misafirperverlik ve perakende endüstrileri genellikle tüm yıl boyunca işe girer. Yaratıcı sanatlar ve tasarım sektörü genellikle Londra’da işe alınırken, pazarlama ve halkla ilişkiler Birmingham ve Manchester gibi şehirlerde gelişiyor.

Bir iş için kısa listeniz varsa, birçok görüşmeye katılmanız gerekebilir. Bunlar potansiyel müdürünüzle bire bir görüşmeler ya da yöneticiler ve İK personeli ile panel görüşmeleri olabilir. Daha büyük şirketler ve lisansüstü programlar başarılı adayları seçmek için genellikle psikometrik test, değerlendirme merkezleri ve mülakatların bir karışımını kullanır.

Yaz işleri

İngiltere’de birçok yaz, mevsimlik ve geçici iş vardır ve bunların çoğu turizm, konaklama ve perakende sektörlerinde bulunabilir.

Yaz işleri, yaz veya tatil kamplarında, açık hava macera ve su sporları parklarında, kamp alanlarında ve birçok İngiltere festivalinde çalışmayı içerebilir.

Oteller, barlar ve restoranlar tüm yıl boyunca nedensel işçilere ihtiyaç duyar; fırsatlar özellikle büyük şehirlerde ve turistik alanlarda bol olacaktır. Perakende sektörü de yoğun Noel dönemini kapsayacak ek geçici personel istihdam etmektedir.

İngiltere’de İngilizce becerilerinizi geliştirmenize ve yardım kuruluşuna bir şeyler vermenize izin veren birçok gönüllü rol vardır.

Deneyim kazanmak için ücretsiz çalışmayı göze alabiliyorsanız, gönüllü bir yerleştirme yapmak faydalı olacaktır ve CV’nizi artırmanıza yardımcı olabilir.

 • Do-it, Birleşik Krallık’ın binlerce hayır kurumu ve sosyal gruptan fırsatları listeleyen ulusal gönüllü veritabanıdır.
 • VInspired, 14 ile 25 yaş arası çocuklar için birçok fırsata sahiptir. Uygun bir proje bulmak için kategori, proje ve organizasyona göre arama yapın.
 • Gönüllü İngiltere, Gönüllü Kuruluşlar Ulusal Konseyi’nin (NCVO) bir parçasıdır.
 • Gönüllülük Önemlidir, her yaştan ve geçmişten insanın topluma bir şeyler koymasını sağlayan programlar sunmak için İngiltere kuruluşlarıyla ortaklaşa çalışır.

Yerel gazeteleri ve duyuru panolarını kontrol ederek topluluğunuzda yerel olarak gerçekleşen diğer gönüllü projeleri bulabilirsiniz. Tüm gönüllülük fırsatlarını iyice araştırdığınızdan emin olun ve bir programa katılmadan önce her zaman hüküm ve koşulları kontrol edin.

Eğitim öğretim şartları

İngiltere’deki okullarda öğretilen ana diller Fransızca, İspanyolca ve Almanca’dır. Birleşik Krallık dışından geliyorsanız ve bu dillerden birinde becerilere sahipseniz, öğretim çalışmalarını modern bir yabancı dil (MFL) öğretmeni olarak bulabilirsiniz.

Bu konulardaki profesyonellerin yetersizliği nedeniyle yetenekli bireylere yüksek talep var. Eğer bir üniversite diplomanız ya da İngilizce karşılığı ve İngilizce dilini iyi biliyorsanız, gerekli lisansüstü eğitimini tamamlamak için burs desteği alabilirsiniz.

British Council, dil asistanları programı aracılığıyla İngiliz okullarındaki yabancı dilleri öğretme fırsatları da sunmaktadır. Fransızca, Almanca, İrlandaca, İtalyanca, Mandarin veya İspanyolca dilini akıcı konuşuyorsanız, İngiltere’de bir yıl öğretmenlik yaparak değerli öğretim deneyimi ve devredilebilir beceriler kazanabilirsiniz. Maaşlar bulunduğunuz yere göre değişir. Londra’da çalışıyorsanız, İngiltere’nin geri kalanı için ayda 1.115 £ ve ayda 886 £ ödenir.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

Bir örgütün kapısına ayak basmak için İngiltere’deki birçok öğrenci ilgili iş deneyimini arar. İş deneyimi fırsatları hemen hemen her sektörde mevcuttur ve kuruluşa bağlı olarak değişecektir. Bazı durumlarda bir yerleştirme bir gün kadar kısa olacaktır; diğerleri birkaç ay sürebilir ve kalıcı bir pozisyona yol açabilir.

Tüm iş deneyiminin değerli olduğunu ve birçok öğrencinin birkaç ay boyunca bir yer güvenliğini sağlamada başarılı olduğunu hatırlamak önemlidir.

Üniversitenizin uluslararası ofisi iş deneyimi ve staj bulmak ve başvurmak için size yardımcı olabilir.

Öğrenciler ve yeni mezunlar için ücretli iş ve konaklama stajı sağlar.

İngiltere vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Avrupa Komisyonu’na göre Avrupa Birliği (AB) vatandaşları:

 • Çalışma izni olmadan çalışmak için başka bir AB ülkesine taşınmak;
 • İstihdam, çalışma koşulları ve diğer tüm sosyal ve vergi avantajlarına erişimde vatandaşlarla eşit muamele görmesi;
 • İstihdam bittikten sonra bile ülkede kalmak.

Kendi ülkeniz AB veya Avrupa Ekonomik Bölgesi dışındaysa, İngiltere’de iş bulmak için çalışma izni almanız gerekecektir. Göç kategorileri puana dayalı bir sisteme bağımlıdır ve Avrupalı ​​olmayan göçmenler vize başvurusu yapmadan önce kategori gereksinimlerini dikkatlice araştırmak zorunda kalacaklardır.

Dil şartları

İngiltere’de iş arıyorsanız, belirli düzeyde İngilizce konuşmanız gerekir.

18 yaşın üzerindeyseniz ve ülkeye yerleşmek istiyorsanız, İngilizce dil yeterliliği veya İngilizce öğretilen veya araştırılan bir derece ile yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekebilir.

Bazı milliyetler, uzun süreli fiziksel veya zihinsel durumu olanlar gibi yeterliliklerini kanıtlamaktan muaftırlar.

Niteliklerinizi işverenlere nasıl açıklarsınız?

Dünyanın bazı ülkelerinde yüksek öğretim nitelikleri, İngiltere’dekilerle doğrudan karşılaştırılabilir. Bologna Süreci sayesinde kendi ülkenizde lisans eğitimi almış bir AB vatandaşıysanız, İngiltere’deki işverenler tarafından tanınmalıdır.

İngiltere’de çalışmak nasıl bir şey

İngiltere’de ortalama çalışma haftası pazartesiden cumaya 09:00 – 17:00 saatleri arasındadır. Çalışma sözleşmenizde çalışma saatleri belirlenmeli ve bunu seçmediğiniz sürece haftada 48 saatten fazla çalışmanız gerekmemelidir.

Ayrıca tüm çalışanların esnek ve yarı zamanlı çalışma uygulamaları isteme gibi yasal hakları vardır.

Yetişkin işçiler haftada en az bir gün, dört hafta ücretli yıllık izin, hastalık ücreti, doğum ve babalık izni alma hakkına sahiptir. İşverenlerin yasa gereği pek çok kişi bu tarihleri ​​onurlandırsa da banka veya resmi tatil günlerinde izin vermeleri zorunlu değildir.

İngiltere’de ve Galler’de yılda sekiz, İstanbul’da dokuz ve Kuzey İrlanda’da on adet resmi/resmi tatil vardır.

İngiltere’de 16 ile 24 yaşları arasında Ulusal Asgari Ücret (NMW) almaya hak kazanırsınız. Nisan 2020 itibariyle 21 ile 24 yaş arası işçiler için saatlik ücret 7.38 £. 18 ile 20 yaş arası olanlar için £ 5.90’dan biraz daha az.

Çıraklığın ilk yılında çalışmıyorsanız ve 25 yaş ve üzerindeyseniz, hükümetin Ulusal Yaşayan Ücretine (NLW) en az 7.83 £ hak kazanırsınız.

Gelir Vergisi, bir ücret almaya başladığınızda ödediğiniz vergidir. Vergiye tabi gelir, işten kazandığınız parayı ve serbest meslek sahibi olmanız durumunda elde ettiğiniz karı içerir. Çoğu insan şu anda 11.850 £ olan vergiden muaf bir kişisel yardım almaktadır. Temel Gelir Vergisi oranı şu anda %20’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu