Çin İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Patlayan ekonomisiyle Çin, yeni bir meydan okuma arayan hırslı mezunlara sunacak çok şey var. Bu gelişen Asya ülkesinde yaşamanın ve çalışmanın nasıl bir şey olduğunu keşfedin.

Çin ekonomisinin büyümesi hızlı olmuştur ve ülke şu anda dünyanın (ABD’nin arkasında) ikinci büyük ekonomisine sahiptir. Ekonomik büyüme oranı son yıllarda yavaşlasa da mezuniyet rollerine yönelik rekabet şiddetli olmasına rağmen iş beklentileri genellikle iyidir.

Ülke 1.4 milyar nüfusa sahip olsa da halkı İngiltere’ye kıyasla nispeten düşük bir yaşam maliyetinden yararlanıyor. Bu durum yere bağlı olmasına rağmen. Şanghay ve başkent Pekin gibi büyük şehirler şaşırtıcı derecede daha pahalıdır.

Tamamen farklı bir kültür yaşama fırsatı, Çin’de çalışmayı düşünen yabancılar için büyük bir cazibe. Hayatı biraz daha kolaylaştırmak için, Mandarin’de ders almayı düşünebilirsiniz. Sadece ikinci bir dil CV’nizde harika görünmekle kalmaz. Hem de iş ararken başarı şansınızı da artırabilir.

Boş zamanlarınızda, beş bin yıllık tarihi ve kültürü keşfedebilirsiniz. Çin Seddi, Yasak Şehir ve Yaz Sarayı Pekin’de Xi’an’daki Terracotta Ordusu da görülmeye değer ve Hong Kong’daki Victoria Limanı ile Şanghay’daki Bund’u kaçırmak istemeyeceksiniz.

Çin’deki İşler

İngilizce konuşan iş ararken, bunlar çoğunlukla ülkenin iş ve sanayi merkezleri olan Pekin ve Şangay gibi şehirlerde olacak. Birçokuluslu şirketin Asya genel merkezleri bu doğu sahillerinden birinde ve Hong Kong, Guangzhou, Shenzhen ve Tianjin’de bulunmaktadır.

Çin’deki göçmen işçilerin çoğunluğu yabancı yatırım yapan işletmelerle iş buluyor. Çinli şirketlerle fırsatlar olmasına rağmen bunlar genellikle Mandarin hakkında biraz bilgi gerektirir.

Çin’deki başlıca endüstriler şu maddeleri içermektedir:

 • Kimyasallar
 • Tüketici ürünleri
 • Gıda işleme
 • Makine yapımı
 • Madencilik
 • Teknoloji
 • Tekstil
 • Ulaşım.

Çin’de iş ilanları şurada arayabilirsiniz:

 • China Xpat İş İlanları
 • Reed İş İlanları

İş imkanı ve iş olanakları

 • Bankacılık ve finansal hizmetler
 • Mühendislik
 • İmalat
 • Satış ve Pazarlama
 • Teknoloji

Çin’de iş bulmak

Başvurmanız gereken vize türünü etkileyebileceğinden, Çin’e gelmeden önce bir iş bulmaya çalışın.

Uluslararası adayların harekete geçmeden önce iş bulmaları için en kolay yollardan biri, kendi ülkelerindeki uluslararası bir şirketin görevlendirilmesidir.

Bu mümkün değilse, ağ oluşturma son derece önemlidir. Çin’de boş pozisyonlar asla resmi olarak tanıtılmadığından, iş arama sırasında kişisel temaslara büyük ölçüde güvenilmektedir. Bu durumda, bazı Mandarin bilgisi uzun bir yol kat edebilir.

Çin’deki uygulamalar genellikle CV ve kısa ön yazından oluşur. Mandarin konuşabiliyor ve bir Çinli şirkete başvuruyorsanız, bilgilerinizi göstermek için başvurunuzu dilde yazmak iyi bir fikirdir.

Başvurunuz başarılı olursa, işi alıp almadığınızı keşfetmeden önce birçok görüşmeye maruz kalabilirsiniz.

Yaz işleri

Yabancılar için en yaygın mevsimsel çalışma türü yaz kamplarında ve okullarda İngilizce öğretmektir. Barlar, oteller ve restoranlar gibi konaklama sektöründe gündelik işler mevcut olabilir. Bu nitelikteki işlerin daha büyük kasaba ve şehirlerde bulunması daha olasıdır.

Daha önce çocuk bakımı deneyiminiz varsa, au pair olarak iş bulmanız mümkündür.

En Popüler:  Yeni Zelanda İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Gönüllü çalışma, değerli iş ve yaşam deneyimi sağlarken beceri setinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu pozisyonlar ödenmediğinden, gönüllü bir projeye başlamadan önce biraz para biriktirmeye yardımcı olur. Gönüllülük aynı zamanda size iletişim kurma ve bağlantı kurma şansı verir.

Çin’de gönüllü olmak için önce ne yapmak istediğinizi araştırmalı ve doğrudan kuruluşlara başvurmalısınız.

Fırsat sunabilecek bazı ilgili kuruluşlar şu maddeleri içermektedir:

 • Adventure China – dünyanın en çarpıcı ülkelerinden birinde sekiz hafta çocuklarla çalışma şansınız.
 • Yurtdışına Git – panda ve Asya fili korumasında gönüllü olmanın yanı sıra öğretim pozisyonları da sunar.
 • Uluslararası Gönüllü Merkez – Çin’in Xi’an şehrinde bulunan projeler, genç öğrencilere İngilizce öğretmeyi veya özel ihtiyaçları olan çocuklara, gençlere ve yetişkinlere yardım sağlayan bir ekipte çalışmayı içerir.

Eğitim öğretim şartları

İngilizce öğretim işleri, Çin’deki uluslararası çalışanlar için ana istihdam kaynaklarından biridir. Yabancı işçilerin iyi bir maaş alırken ülkede yaşamak ve çalışmak için popüler bir yöntemdir.

Fırsatlar bol – İngilizce dil becerilerine olan talep arttıkça boş pozisyonlar da artıyor. Liselerde, üniversitelerde ve gittikçe artan sayıda özel okulda çalışacaksınız. Bazı boş pozisyonlar bir derece gerektirebilir. Fakat kesinlikle ana dili İngilizce olan biri olmanız veya TEFL veya IELTS gibi bir yabancı dil sertifikası olarak İngilizce öğretmeniz gerekir.

British Council’ın Dil Asistanları Programı kapsamında Çin’de de öğretmenlik yapmak mümkündür.

Çin’deki İngilizce öğretmenleri iyi bir maaş kazanabilir ve Batı ülkelerine kıyasla düşük bir yaşam maliyeti ile ücretlerinizin ne kadar ileri gidebileceğine şaşıracaksınız.

Çin Öğretim Deneyimi

Hem küçük hem de kişisel, Çin Öğretmenlik Deneyimi, mezunların on ay boyunca Çin’de yaşamasını ve çalışmasını sağlar. Başarılı başvuru sahipleri, seyahat için önemli miktarda izin verilen maaşlı yerleşimlerin keyfini çıkarır.

Çin Uluslararası Okulları

Fırsatımız, tutkulu ve yeteneklerini paylaşmak isteyen öğretmenlere olanak sağlarken, aynı zamanda Çin’in sunduğu her şeyi öğrenme ve deneyimleme şansı veriyor.

EF Önce İngilizce

EF English First lisansüstü programı ile tam zamanlı maaşla hayatınızı değiştirecek bir macera yaşayın. Sizin gibi 2.000’den fazla kişiden oluşan bir topluluğa katıldıkça başvurudan varışa kadar tam destek alın.

Yerleştirme Yılı Uluslararası

Çin’deki ücretli öğretim yerleşimlerimiz ayda 1.100 £ – 1.700 £ kazanma, bir nitelik kazanma ve CV’nize değerli iş deneyimi ekleme fırsatları sunar.

Çin’de Öğretim

Çin’deki 19 bölgeden birinde 10 aylık ücretli bir yerleşimde çalışın. Ücretsiz konaklama, uygulama desteği, uçuşlar, ücretsiz TEFL kalifikasyonu ve öğretmen eğitimi ve dört haftalık ücretli tatiller alın. Öğretmenlik deneyimi gerekmez.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

Stajlar, Çin çalışma kültürünü deneyimlemeniz ve tam zamanlı, ücretli bir işe girmeden önce değerli ilişkiler kurmanız için harika bir yoldur. Öğrenciler için stajlar ve yaz stajları şu şekilde düzenlenebilir:

 • AIESEC İngiltere – öğrenciler ve yeni mezunlar için. Stajlar üç ile 18 ay sürecektir.
 • IAESTE İngiltere – bilim, mühendislik, teknoloji ve uygulamalı sanat öğrencileri için. Yerleşimler genellikle sekiz ile 12 hafta sürer.
 • Intern Group – Hong Kong ve Şanghay’da programları olan lider uluslararası staj sağlayıcısı.
En Popüler:  Portekiz İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

British Council ayrıca, İngiltere – Çin Kuşağı başlıklı sekiz haftalık bir staj programı yürütmektedir. InternChina ile ortaklaşa kurulan bu stajlar, Birleşik Krallık öğrencilerinin (2:1’e ulaşma yolunda) aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde iş deneyimi kazanmalarını sağlamak için tasarlanmıştır:

 • Muhasebe
 • Mühendislik
 • Moda
 • Maliye
 • Turizm
 • Hukuk
 • Pazarlama
 • İlaç.

Yerleşimler Pekin, Şangay, Shenzhen ve Zhuhai’de gerçekleşir.

InternChina tarafından Dalian, Qingdao ve Zhuhai’de sunulan programlarla birçok staj da sunulmaktadır. Bu yerleşimler işletme, tasarım, mühendislik, konaklama, bilişim, hukuk, pazarlama, medya, satış ve bilim gibi çeşitli sektörleri kapsamaktadır.

ImmerQi Çin Staj Programı

Program, dünyanın dört bir yanındaki mevcut öğrencileri ve yeni mezunlarını üç büyük Çin şehrinde profesyonel şirket ve misafirperverlik stajlarına yerleştirmektedir: Pekin, Chengdu ve Şangay.

Yerleştirme Yılı Uluslararası

Öğrenciler ve yeni mezunlar için ücretli iş ve konaklama stajı sunar.

Çin vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

İngiliz vatandaşıysanız, Çin’de çalışmak için seyahat etmeden önce vize almalısınız. Hong Kong’da çalışmak için vizeye ihtiyacınız yok.

İstediğiniz vize türü, kalışınızın süresine ve uzunluğuna bağlıdır. Çin’de çalışmak için bir Z vizesi ve bir işveren tarafından ülkeye resmi bir davet gerekir. Yerel Çin büyükelçiliğinizde Z vizesine başvurabilirsiniz. Her uzunlukta konaklama için, varıştan itibaren 24 saat içinde yerel Kamu Güvenlik Bürosu’na (PSB) kayıt olmanız gerekir.

Ülkede altı aydan fazla kalmayı planlıyorsanız, oturma iznine de ihtiyacınız olacak. Çalışma vizesi veya oturma izni almak için sabıka kaydınız olmadığını kanıtlamanız gerekebilir.

Çin’de bir çalışma vizesi (F vize) veya turist vizesi (L vize) kullanıyorsanız çalışmak yasa dışıdır. Bu yüzden bu süre zarfında iş bulursanız vize türlerini değiştirmeniz gerekir.

Dil şartları

Birçok uluslararası şirket, Çin’de İngilizce konuşan işlerin reklamını yapmaktadır. Pekin ve Şangay gibi şehirlerde, yerel dili konuşmuyorsanız başarabilmelisiniz. Bununla birlikte İngilizce akıcılık oranlarının Çin’de önemli ölçüde değiştiğini ve genellikle yaşa ve yere bağlı olduğunu unutmayın. Genel bir kural olarak yaşlı kuşaklar ve kırsal alanlarda yaşayan insanlar nadiren İngilizce konuşacak, genç kuşak ve kozmopolit şehirlerde yaşayanlar dili daha sağlam bir şekilde kavrayacaklardır.

Çinli şirketlerde ve daha kırsal alanlarda, Mandarin ana iş dilidir. Çinli bir şirkette çalışmak için, Mandarin’de akıcılık göstermeniz gerekir. Çünkü onsuz iş bulamazsınız.

Hatta Mandarin hakkında bilgi sahibi olmak, çalıştığınız her yerde bir avantaj olacaktır. Bu yüzden evde iken temel bilgileri öğrenmeye değer. Karmaşık bir dil gibi görünen şeylerle başa çıkmakta zorlanıyorsanız, Çin’e vardığınızda her zaman ders alabilirsiniz. Mandarin bilen, ülke hakkında iyi bilgiye sahip olan ve Çin kültürüne ilgi duyanlar, iş bulma konusunda daha iyi konumlanmışlardır.

Niteliklerinizi işverenlere nasıl açıklarsınız?

İngiltere yeterlilikleri dünya çapında yaygın olarak tanınmaktadır. Fakat iş başvurusu yapmadan önce işverenlere danışmanız tavsiye edilir.

Çin’de çalışmak nasıl bir şey?

Çin’in genellikle Pazartesi-Cuma olmak üzere beş günlük bir çalışma haftası var. Çin iş yasasına göre çalışanlar haftada 40 saatten fazla (günde sekiz saat) çalışmamalıdır; gerçekte fazla mesai yaygındır ve birçok yerel şirket bunu nadiren telafi eder.

Ülkedeki tatil hakkı nispeten düşüktür ve genellikle istihdamın uzunluğuna bağlıdır. Çalışanlar, ek 11 ücretli resmi tatil günleri ile beş, 10 veya 15 günlük ücretli tatil hakkına sahiptir. Pozisyon almadan önce tatil hakkınızın sözleşmenizde açıkça belirtildiğinden emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu