Brezilya İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Amerika’daki ikinci en büyük ekonomi ve BRICS ülkeleri olarak bilinen (Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika ile birlikte) dünyanın en büyük gelişmekte olan ekonomilerinden biri olarak tanımlandı. BRICS ülkeleri yabancı genişleme alanları olarak görülüyor. Bu da gelecekteki yatırımlar anlamına geliyor ve gelecekte bu ülkelerde daha fazla çalışma fırsatı ortaya çıkması muhtemel.

Bununla birlikte Brezilya’nın iş piyasası, uzun vize başvuruları ve uluslararası işçilerden ziyade evde yetiştirilen yetenekleri işe alma konusunda ulusal bir tercih ile çatlamak için zor. Ayrıca sadece bir rol için değil, günlük yaşamınıza da dahil olmak için Portekizce’de – ülkenin resmi dili – yüksek düzeyde yeterliliğe ihtiyacınız olacaktır.

Doğru beceri seti ve iş arama motivasyonu ile özellikle Sao Paolo, Rio de Janeiro ve başkent Brasilia metropol bölgelerinde bol miktarda teklif var.

Brazil İş İlanları

Brezilya, bir asırdan fazla bir süredir dünyanın en büyük sığır, tropikal meyve ve şeker kamışı üreticisi ve dünyanın önde gelen kahve üreticileri olan gelişen bir tarım endüstrisine ev sahipliği yapmaktadır.

Tarımın yanı sıra, uçak, otomobil, bilgisayar ve daha fazlasını üreten Brezilya’nın sanayi sektörü özellikle gelişiyor. Ülke ayrıca güçlü bir ulusal para birimi (Brezilya Reali) ile finansal açıdan güçlü bir bankacılık endüstrisine sahiptir ve dünyanın önde gelen hidroelektrik enerji üreticilerinden biridir.

İş piyasasına bir yol bulmak zor olacaktır. Çünkü Brezilya şirketlerinin çoğu ‘orantılılık ilkesini’ takip etmektedir. Tüm boş pozisyonların üçte ikisinin Brezilya vatandaşları tarafından doldurulması gerekmektedir.

Popüler lisansüstü işler

 • Tarım
 • Otomobiller
 • Bankacılık
 • Yağ ve gaz
 • Tekstil

İşçi açığı ve pazar payı

ManPowerGroup Yetenek Kıtlığı Araştırması 2018’de Brezilya’daki işverenlerin %34’ü yeni personel istihdam etmede zorluklar bildirdi. Bu durum anket 2006’da başladığından bu yana elde edilen en düşük oran olsa da birçok endüstri hala rollerde sıkıntı çekiyor:

 • Satış temsilcileri
 • Muhasebeciler, denetçiler ve finansal analistler
 • Sağlık uzmanları
 • BT uzmanları
 • Mühendisler (kimya, inşaat, elektronik ve mekanik).

Zor becerilerin eksikliği, boşlukları doldurmanın önündeki en büyük engeldi. Ancak yumuşak becerilerin eksikliği ve deneyim eksikliği de yetenek eksikliğinin arkasındaki nedenler olarak belirtildi.

Brezilya’da iş bulma

Brezilya’daki mezunlar için geçici veya yarı zamanlı pozisyonlar, ülkenin uluslararası işçi alma konusundaki tutumları nedeniyle kıttır.

Tam zamanlı bir rol almayı umuyorsanız, aramanızı evden başlatmalısınız. Brezilya’da tam zamanlı iş ilanları:

 • Careerjet.com.br
 • Infojobs.com.br

Bir dizi işin reklamlanmadığı gizli iş piyasasına girmek için, CV’niz ve bir kapak mektubunuz dahil olmak üzere işverenlere spekülatif uygulamalar gönderin.

Yaz işleri

Brezilya’nın turizm endüstrisi her zaman İngilizce konuşanlara ihtiyaç duyar, bu yüzden bir otel çalışanı, barmen veya tur rehberi olarak çalışmak size hitap ediyorsa, şanslısınız demektir. Benzer şekilde, yabancı dil olarak İngilizce öğretmenleri de küresel pazara girme becerilerini geliştirmek isteyen işletme profesyonelleri arasında yüksek talep görmektedir.

Eğitim öğretim şartları

Rekabetçi iş piyasası nedeniyle, yabancı başvuru sahiplerinin Brezilya’da iş bulmasının en kolay yollarından biri İngilizce öğretmektir. Öğretmenlere olan talebin büyük bir kısmı Rio de Janeiro ve São Paulo’da bulunmaktadır.

Kazançlarınız bulunduğunuz yere ve okulda veya üniversitede ders veriyorsanız veya saatlik ücret karşılığında özel ders verip vermediğinize bağlı olarak değişecektir.

Tıbbi veya yasal İngilizce gibi niş bir konu öğretirseniz daha yüksek bir ücret talep edebilirsiniz.

Brezilya’da öğretmek için aşağıdaki ölçütleri karşılamanız gerekir:

 • Uygun seviyede iki yıllık öğretmenlik deneyimi
 • İlgili bir odak alanında lisans derecesi
 • Özel bir okulda ders veriyorsanız, Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi (TEFL) sertifikası.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

Brezilya’nın gelişen şehirlerinde çok sayıda staj var. São Paolo, rollerin çoğunun dayandığı yer olduğu için popüler bir yer. Bu roller, pazarlama ve işletmedeki pozisyonlardan web geliştirmeye kadar çeşitlilik gösterir.

Neyse ki, staj bulmak için birçok online kaynak İngilizce yazılmıştır.

Brezilya vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Brezilya’da yaptığınız herhangi bir ücretli iş için oturma iznine ve çalışma vizesine ihtiyacınız olacaktır.

Gelecekteki işvereniniz, iş sözleşmesinin kopyalarını, özgeçmişinizi, gerekli çalışma belgelerini ve pasaportunuzun onaylı bir kopyasını Brezilya Çalışma ve İstihdam Bakanlığına göndererek sizin adınıza iş vizesi için başvuruda bulunacaktır.

Bu onaylandıktan sonra, ülkenizdeki yerel elçilik veya konsolosluğunuz aracılığıyla geçici çalışma vizesine başvuracaksınız. Bu nedenle Brezilya’ya taşınmadan önce istihdamın sağlanması çok önemlidir.

Geçici çalışma vizesinin süresi iki yıl sonra dolar. Bu noktada, iki yıl daha yenilenebilir, daha sonra Brezilya’da uzun süreli kalmayı planlıyorsanız, şirketiniz sizin için kalıcı vize için başvurabilir. Geçici bir çalışma vizesi alırken, izinsiz işverenleri değiştiremezsiniz.

Bir banka hesabı açmak için kullanacağınız yabancı kimlik kartı ve Brezilya vergi mükellefi kimliği de dahil olmak üzere Brezilya’ya varışınızdan sonraki 30 gün içinde federal polisten çeşitli belgeler almanız gerekir.

Vizenize mümkün olduğunca erken başvurun, başvurunuzun işleme koyulması iki ile üç ay sürebilir.

Dil şartları

Portekizce Brezilya’nın resmi dili olduğundan, bu dilde yeterlilik olmadan istihdamı sağlama şansınız zayıftır.

Becerilerinizi geliştirmek için Brezilya’da bir kez Portekizce derslerine kaydolabilir veya bu kurulum bir çalışan paketinin parçası olarak Portekizce ile yardım sunabileceğinden uluslararası bir kuruluş aracılığıyla iş bulabilirsiniz.

Brezilya’da çalışmak için resmi dil kursundan sertifika almanıza gerek yoktur.

Brezilyalı işverenlere niteliklerinizi açıklama

Niteliklerinizi Brezilyalı işverenlere götürmek konusunda karışıklık olmamalıdır. Brezilya’da Eğitim Bakanlığı (MEC) tarafından ortaya konan yüksek öğretim sistemi, İngiltere’de kullanılan Bologna sistemini gevşek bir şekilde takip etmektedir.

Ancak iki sistem arasında resmi bir bağlantı yoktur. Bu nedenle iş başvurusunda bulunurken niteliklerinizi netleştirmek en iyisidir.

Brezilya’da çalışmak nasıl bir şey?

Brezilya’daki çalışma günü genellikle Pazartesi – Cuma günleri arasında sabah 8’den akşam 6’ya kadar, bir saatlik ücretsiz bir mola verilir. Çalışanlar haftada ortalama 40 saat; kanunen 44’ü geçmemelidir.

Yıllık izne gelince, işçiler bir yıl boyunca işlerinde bulunduktan sonra, bir kerede alınan veya parçalara ayrılan 30 günlük yıllık izne hak kazanırlar. Ülke çapında çalışanların işlerini tehlikeye atmaması koşuluyla (acil servislerde çalışanlar gibi) yılda sekiz ulusal bayram vardır. Noel ve Yılbaşı Günü dahil.

Sağlık, SUS (Birleşik Sağlık Sistemi) aracılığıyla hükümet tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır ve ilacı daha uygun hale getirmek için halk sağlığı programları uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu