İtalya İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Zengin kültürü ve olağanüstü doğal güzelliği ile dünyaca ünlü, İtalya’da çalışma ihtimali cazip geliyorsa, kariyerinizi geliştirmek için mükemmel bir fırsat olduğunu görebilirsiniz.

İtalya, önde gelen seyahat web sitelerinin en iyi destinasyon listelerinde düzenli olarak yer alan bir ülkedir. Her şeye sahip bir ulus olduğu için bu şaşırtıcı değil. Kültür ve tarihi öneme sahip, burada yaşayarak ve çalışarak güneşli ikliminin, nefes kesen manzaraların, ilham verici mimarinin ve kaliteli yemeklerin tadını çıkaracaksınız.

İtalyan ekonomisi diğer büyük Avrupa ülkelerinin büyümesine ayak uydurmamış olsa da ve iş rekabeti yüksek olsa da doğru becerilere, niteliklere ve deneyime sahip İtalyanca konuşan yabancı işçiler hala iş bulabilirler.

İtalya iş ilanları

2018 Uluslararası Para Fonu’na göre İtalya dünyanın en büyük sekizinci ekonomisine sahipken, küresel finansal krizin etkilerini hala hissediyor ve Avrupa’da (Yunanistan’dan sonra) ikinci en yüksek kamu borcuna sahip.

Ülkenin 60 milyon nüfusunun çoğunluğu kuzeyde yaşıyor ve hırslı mezunların büyük kuzey kasaba ve şehirlerde iş bulma olasılığı daha yüksek.

Kuzey ve güney arasındaki zıtlık oldukça belirgindir; kuzey İtalya daha sanayileşmiş ve gelişmiştir ve özel şirketlerin bolluğu ile bilinir, güney ise tarım ve çiftçiliğe dayanmaktadır. Güney bölgelerinde işsizlik oranı %29’dur.

Milyonlarca gezgin her yıl birçok ünlü manzarasını görmek için İtalya’ya akın ederken, turizm sektöründeki geçici iş ve geçici sözleşmeleri bulmak, diğer sektörlerde kalıcı istihdamdan çok daha kolay.

İş imkanı ve iş olanakları

 • Otomotiv
 • Kimyasal ürünler
 • Mühendislik
 • Sigorta
 • Telekomünikasyon

Çoğu yerli İngilizce akıcı değildir ve bu nedenle İtalyan dilini güçlü bir şekilde kavramadan işinizi garanti altına almanız olası değildir. Öte yandan, özellikle turizm ve öğretimde İngilizce konuşma yeteneğiniz çok değerli olacaktır. Bu yüzden yabancı dil olarak İngilizce öğreten işler kolaylıkla elde edilebilir.

Hizmetler sektörü toptan, perakende satış ve taşımacılık ile ekonomiye hakimdir. Moda, otomobil ve mobilya gibi lüks eşyaların üretilmesiyle çalışan sanayi, İtalya’nın üretiminin de önemli bir kısmını oluşturuyor. Tarım açısından İtalya, dünyanın en büyük şarap, zeytinyağı ve meyve üreticilerinden biridir.

İtalya’daki çok uluslu şirketlerin sayısı diğer Avrupa ülkelerinden daha az olabilir. Fakat güçlü İtalyan markaları arasında Ferrari ve Lamborghini gibi otomobiller ve moda tasarımcıları Gucci, Prada, Versace ve Armani yer alıyor.

Açık pozisyonlar genellikle yerel gazetelerde ve dergilerde ve internette ilan edilir.

En Popüler:  Hindistan İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

İtalya’daki iş ilanlarını online olarak arayın:

 • Lavorare.net
 • TrovoLavoro.it

İşçi açığı ve pazar payı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2017 raporu Becerileri Doğru Hale Getirme: İtalya, İtalya’nın şu anda kritik bilgi, beceri ve yetenek sıkıntısı çektiği alanlar olarak şu maddeleri vurgulamaktadır:

 • Büro
 • Bilgisayarlar ve elektronik
 • Eğitim ve öğretim
 • Mühendislik, mekanik ve teknoloji
 • Matematik bilgisi.

İtalya’da iş bulmak

Arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmak genellikle İtalya’da bir iş bulmanın en iyi yolu olarak kabul edilir. Zaten ülkede olduğunuzda iş bulmak daha kolay olacaktır. Çünkü doğrudan iş aramaya karar verebilirsiniz – iş aramaya karar verdiğiniz her yerde.

Şu anda İtalya’da bulunan bir şirkette çalışıyorsanız, olası geçici görev fırsatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu mümkün değilse, birçok işin reklamı yapılmadığı için İtalya’da memnuniyetle karşılanan spekülatif uygulamalar yapmayı deneyebilirsiniz. Bu rotadan aşağı inerseniz araştırmanızı yaptığınızdan ve başvurunuzu kuruluştaki en uygun kişiye gönderdiğinizden emin olun.

Reklamı yapılan işler için, başvuru genellikle online olarak yapılır ve bir CV ve ön yazı veya başvuru formundan oluşur. Tüm başvurular aksi belirtilmedikçe İtalyanca olarak yapılmalıdır. Biraz zaman kazanmak için akademik not belgelerinizi ve sertifikalarınızı da çevirmek iyi bir fikir olabilir.

Uzun görüşme süreçleri normdur ve genellikle birçok görüşme ve psikometrik test içerir.

Yaz işleri

İtalya’da turizm bu kadar büyük bir iş olduğundan, geçici ya da geçici iş bulmak kolay olmalıdır.

Bar, otel ve restoran çalışmaları dahil olmak üzere birçok sezonluk iş bulunmaktadır. Yaz kamplarında veya tatil merkezlerinde iş bulabilir ve yamaçlarda bazı yeteneklere sahipseniz, İtalyan Alpleri’ndeki bir kayak merkezinde çalışabilirsiniz.

Tarım sektörü ayrıca meyve toplama ve diğer açık hava etkinlikleri gibi gündelik yaz işleri de sunmaktadır.

Çocuk bakımı deneyiminiz varsa, iş bulmayı au pair olarak düşünebilirsiniz.

Ücretsiz çalışmak için paranız olduğu sürece, gönüllülük yeteneklerinizi geliştirmenin ve yeni bir dil öğrenmenin harika bir yoludur. Gönüllü çalışma özgeçmişinizde harika görünüyor ve size iletişim kurma ve iletişim kurma şansı veriyor.

Yurtdışında gönüllü olmak isteyen 17-30 yaşları için Erasmus+ Gönüllülük projeleri sosyal bakım, çevre koruma, gençlik çalışmaları ve kültürel faaliyetler gibi çeşitli alanlarda mevcuttur.

İtalya, iki hafta ile 12 ay arasında süren bu ücretsiz, tam zamanlı pozisyonları sunan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden biridir. Tüm gerekli maliyetler (konaklama, yiyecek ve yerel ulaşım) program tarafından karşılanmaktadır ve size küçük bir kişisel ödenek verilebilir.

Eğitim öğretim şartları

İngilizce öğretmenleri İtalya’da yüksek talep görmektedir. Bu yüzden görevler için rekabet şiddetlidir.

Öğretim işlerinin çoğunluğu, ülke çapında fırsatlar olmasına rağmen Roma, Floransa ve Milano gibi büyük şehirlerde ve şehirlerde mevcuttur. Devlet okullarında, özel dil okullarında, üniversitelerde veya personeline İngilizce öğreten işletmelerde ders verebilirsiniz.

En Popüler:  İsveç İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Bazı öğretim işleri Lisans derecesi gerektirse de, ilgili Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi (TEFL) yeterliliği için online kayıt yaptırabilirsiniz.

Öğretmenler için işe alım genellikle ilkbaharın başlarında Eylül/Ekim aylarında mevcut pozisyonlar için başlar.

İngiliz Konseyinin İngilizce Dil Asistanları programı aracılığıyla İngilizce öğretme fırsatları da vardır.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

Ağ iletişimi, iş bulmanın çok önemli bir parçası olduğundan, işe yerleştirme, İtalyanca bağlantılarınızı oluşturmanın harika bir yoludur. Stajlar ayrıca dil becerilerinizi keskinleştirmek için de yararlıdır.

İtalya’daki stajlar, özellikle moda, mimari ve sanatta iş deneyimi kazanmak isteyenler arasında popüler olan ülke ile genellikle üç ile altı ay arasında sürer.

Stajlar ve yaz stajları için:

 • AIESEC UK – öğrenciler ve yeni mezunlar için kariyer odaklı staj sunan bir gençlik organizasyonu.
 • IAESTE – bilim, mühendislik, teknoloji ve uygulamalı sanat öğrencileri için stajlar.

İtalyan vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

AB vatandaşıysanız veya Norveç, İzlanda veya Lihtenştayn’dan geliyorsanız, İtalya’da çalışmak için izniniz gerekmez. Bununla birlikte ülkede 90 günden daha uzun süre kalmak için, ikamet için yerel belediye binasına (comune) başvurmanız gerekir. Başvurunuzla birlikte size sunulacak belgeler konusunda tavsiyede bulunabileceklerdir.

AB üyesi olmayan vatandaşlar ülkede yaşamak ve çalışmak için vize, oturma ve çalışma izni isteyeceklerdir. Konaklamanızın amacına bağlı olarak farklı vize türleri mevcuttur. Başvuru yaparken, başvuruda bulunduğunuz vize türüne bağlı olarak tamamlanmış bir vize başvuru formu, geçerli bir pasaport, son pasaport fotoğrafları ve destekleyici belgeler sunmanız gerekmektedir.

Yabancı uyrukluysanız, gelir gelmez oturma iznine başvurmanız gerekir.

İtalya çalışma vizeleri hakkında daha fazla bilgi için, ülkenizdeki İtalya büyükelçiliği veya konsolosluğuna başvurun veya İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı web sitesini ziyaret edin.

Bu vize bilgileri, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının ardından hala geçerlidir ve değişiklik olması durumunda güncellenecektir.

Dil şartları

Çoğu durumda, iş bilgisi için İtalyanca bilgisi şarttır.

Dilde yeterlilik, nüfusun birçok kısmı İngilizce bilmediği için ülkede yaşamı çok daha kolay hale getirecektir. İngilizce’nin turizm alanlarında, büyük kasaba ve şehirlerde konuşulması daha muhtemeldir. Fakat kırsal alanlarda daha az konuşulmaktadır.

İtalya’da çalışmak nasıl bir şey?

Aile zamanı İtalyan kültürünün önemli bir yönüdür ve ülkedeki işçiler sağlıklı bir iş-yaşam dengesi kurmaya çalışırlar. Eurostat’a göre İtalyanlar haftada ortalama 39 saat çalışıyor (2018 verileri), maksimum ortalama çalışma haftası 40 saat artı sekiz saat fazla mesai olarak ayarlandı. Genellikle Pazartesi’den Cuma’ya sabah 8’den akşam 1’e kadar çalışacak, iki saatlik bir öğle yemeği yiyecek ve daha sonra 3’den akşam 7’ye kadar çalışacaksınız.

Tüm çalışanlar 12 resmi tatilin yanı sıra en az dört haftalık ücretli izin hakkına sahiptir.

Gelir üzerinden %23 ile 16.000 €’ya kadar, gelir üzerinden %43 ile 76.001 €’ dan fazla beş gelir vergisi grubu vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu