Toplum Sağlığı Çalışanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Toplum Sağlığı Çalışanı Nedir?

Sağlıkla ilgileniyor musunuz? Topluluğunuzda bir fark yaratmak ister misiniz?

Bir toplum sağlığı çalışanı, toplum ile sağlık bakımı, hükümet ve sosyal hizmet sistemleri arasında bir bağlantı görevi görür.

Hizmet verdikleri topluluklar hakkında derinlemesine bilgi sahibidirler, bir topluluğu etkileyen sağlıkla ilgili sorunları belirlerler ve geleneksel tıbbi tesisler tarafından bakılmayan topluluk üyelerine bakarlar. Örneğin bir topluluğun uygun sakinlerinin Medicaid veya Medicare gibi programlara kaydolmalarına yardımcı olabilirler.

Toplum Sağlığı Çalışanı Ne Yapar?

Birçok sağlık hizmeti sağlayıcısı, devlet kurumu, kar amacı gütmeyen kuruluş ve inanç temelli gruplar, yoksul topluluklarda sağlık hizmetleri ve sağlık sonuçlarındaki farklılıkları azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için toplum sağlığı çalışanları için ücretli pozisyonlar oluşturmuştur.

Bu genellikle tüm farklı etnik kökenlerden ve kültürel kökenlerden insanları, göçmen işçileri ve göçmenleri ve sigortalı olmayan kişileri içerir. Toplum sağlığı çalışanları, kültürel açıdan farklı topluluklara yardımcı olur ve yetersiz hizmet alan topluluklar uygun tıbbi yardımı alır.

Bir toplum sağlığı çalışanının sorumlulukları şu maddeleri içerebilir:

 • Bireylerin, ailelerin, grupların ve toplulukların sağlık sigortası, yiyecek, barınma, kaliteli bakım ve sağlık bilgileri gibi kaynaklara erişmesine yardımcı olma
 • Bireylerin sağlık hizmetleri/sosyal hizmet sistemleriyle iletişim kurmasına ve etkileşimde bulunmasına yardımcı olma
 • Bireylerin sağlık durumlarını anlamalarına ve sağlıklarını ve yaşam tarzlarını iyileştirmenin yollarını geliştirmelerine yardımcı olmak
 • Daha sağlıklı davranışlar ve yaşam tarzı seçimleri için anlayış oluşturmaya yardımcı olmak
 • Kültürel olarak kabul edilebilir sağlık bilgileri ve kavramları sunmak
 • Bireylere sağlık/sosyal hizmet kaynakları sağlamak
 • Bireylere gayri resmi danışmanlık, destek ve takip sağlama
 • Yerel sağlık ihtiyaçlarının savunucusu olmak
 • Kan basıncı izleme veya ilk yardım gibi sağlık hizmetlerini yönetmek
 • Yaşlılara, kronik hastalara, hamile kadınlara ve emziren annelere ev ziyaretleri yapmak
 • Sağlık hizmetleri/sosyal hizmet sağlayıcıları ve müşterileri için yazılı ve sözlü çeviri
En Popüler:  Hidrolog Nedir? Nasıl Olunur?

Toplum sağlığı çalışanları, bakımın önündeki engelleri ele alır ve barınma, yemek, eğitim ve akıl sağlığı hizmetleri gibi ihtiyaçlar için programlara sevk sunar. Ayrıca bu programların sunduğu faydaları da açıklarlar. Toplum sağlığı çalışanları, ilk yardım ve bazı sağlık taraması türleri gibi bazı temel sağlık hizmetlerini de sağlar.

Toplum sağlığı çalışanları, sağlık eğitimcilerine ve sağlık hizmeti sağlayıcılarına rapor verir. Eğitimcilerin yeni programlar oluşturabilmeleri veya mevcut programları topluluğun ihtiyaçlarına daha iyi uyacak şekilde ayarlayabilmeleri için bulgularını paylaşırlar. Toplum sağlığı çalışanları ayrıca topluluk üyelerinin sağlık ihtiyaçlarını savunur, topluluk sakinlerini dahil etmek için sosyal yardım yapar ve bakım koordinasyonunun iyileştirilmesine yardımcı olur.

Toplum sağlığı çalışanı Nasıl Olunur?

Toplum sağlığı çalışanlarının farklı kişilikleri vardır. Sosyal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısı oldukları anlamına gelir. Sosyalleşmede, başkalarına yardım etmede ve öğretmede çok başarılılar. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Toplum sağlığı çalışanının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Toplum Sağlığı Çalışanının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bazı toplum sağlığı çalışanları sağlık tesislerinde, devlet kurumlarında ve kar amacı gütmeyen gruplarda çalışır. Tüm coğrafi alanlarda çalışırlar: kırsal, kentsel ve büyükşehir.

Genellikle hizmet ettikleri toplulukta yaşarlar ve topluluk içinde seyahat ederek, gruplarla konuşarak, evleri ve sağlık tesislerini ziyaret ederek ve bilgi dağıtarak zaman geçirirler.

Toplum sağlığı çalışanları, insanların sınırlı kaynaklara sahip olabileceği, kaliteli sağlık hizmetlerine erişemeyebileceği, sağlık hizmeti için ödeme yapma imkanına sahip olamadığı veya farklı kültürel inançlara, değerlere ve davranışlara sahip olabileceği yoksul topluluklarda da çalışmaktadır Batı sağlık sistemindekiler.

En Popüler:  Uçuş Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Toplum Sağlığı Çalışanları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu