Fitness Eğitmeni Nedir? Nasıl Olunur?

Bir fitness eğitmeni (bazen kişisel antrenör olarak da adlandırılır), müşterileri fiziksel uygunluk hedefleriyle motive etmek ve eğitmek için kuvvet antrenmanı, esneme ve egzersiz aktivitelerinde programlar geliştirir. Kardiyovasküler egzersizlere liderlik ederler ve her yaştan ve zindelik düzeyindeki müşterilerle çalışırlar ve fiziksel sağlıklarını iyileştirmeye çalışırlar. Bir fitness eğitmeni ilk yardımı uygulayabilir, yaraları sarabilir ve bir doktor tarafından daha ileri tedavi ihtiyacını değerlendirebilir.

Bir fitness eğitmeninin ne yaptığını öğrenmek için Youtube’dan meslek tanıtım videosu izleyebilirsiniz.

Nasıl Fitness Eğitmeni Olunur?

Egzersiz bilimi, beden eğitimi ve kinesiyoloji alanında bir önlisans derecesi avantajlıdır. Bazı işverenler bir sertifika isteyebilir ve işle alakalı bir alanda önceki deneyim genellikle beklenir. İş başında eğitim deneyimli bir süpervizörle verilebilir. Mesleki eğitim, bu kariyer alanında istihdam sağlamaya yardımcı olacaktır.

Fitness Eğitmeninin İş Tanımı

Bir fitness eğitmeni, insanları eğitim teknikleri ve yetenekleri yoluyla fiziksel uygunluklarını geliştirmeleri için motive eder ve koçluk yapar. Biçimi, tekniği ve fiziksel yeteneği değerlendirirler ve daha sonra müşterinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde hedefleyen ve müşterilerinin hedeflerini karşılamak için programda ayarlamalar yapan bir program geliştirirler. İyi biçim ve güvenli uygulamaları takip ederek müşterilerine nasıl güvende ve yaralanmadan uzak kalabileceklerini öğretirler. Ayrıca müşterileri beslenme, yaşam tarzı ve kilo kontrolü konusunda eğiterek sağlığı daha da iyileştirmek ve sürdürmek için yollar önerebilirler.

Bir fitness eğitmeni, bükülmek, bükülmek, uzanmak veya germek için dayanıklılık, güç ve esnekliğe sahip olmalıdır. Spor salonları, sağlık kulüpleri, spor ve eğlence merkezleri, hastaneler ve bir müşterinin kişisel evi gibi birkaç farklı yerde çalışan bir fitness eğitmeni ve eğitmeni bulunabilir.

En Popüler:  Film Yönetmeni Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Fitness Eğitmeni Kimdir?

Fitness eğitmenleri ve aerobik eğitmenleri, tüm sınıflarının lideridir, sağlık kulüplerinde, egzersiz stüdyolarında ve diğer tesislerde önde gelen egzersiz gruplarıdır. Doğru egzersiz formunu ve ekipmanın doğru kullanımını gösterirler. Bu öğretmenler ayrıca öğrencilere ağırlık çalışması, esneklik, aerobik ve diğer egzersiz stilleri hakkında bilgi verir ve genellikle özel ihtiyaçları veya hedefleri olan kişiler için programlar geliştirir.

Aerobik eğitmenleri, farklı kas setlerini çalıştıran ve yüksek enerjili bir ter seansını müzikle birleştiren rutinler planlar. İş, ekipmanı tutmayı ve kayıtları tutmanın yanı sıra üyeliği ve bir spor salonuna veya sağlık kulübüne kaydolmayı teşvik etmeyi gerektirebilir. İyi iletişim yetenekleri ve yaklaşılabilir bir tarz esastır; bazı pozisyonlar kilo kontrolü ve beslenmede uzmanlık gerektirebilir.

Günde birkaç ders çalıştırmak dayanıklılık ve enerji gerektirir, bu nedenle fiziksel olarak iyi durumda olmanız beklenir. Birçok eğitmen sahada yarı zamanlı çalışmaktadır. Eğitmenler genellikle bu alana fitness dersleri, dans veya diğer spor disiplinlerinde tecrübeli olarak girerler. İlk yardım ve kişisel antrenman, ağırlık antrenmanı veya aerobik gibi bir fitness alanında sertifika gerekli olabilir. Bir fitness eğitmeni olmak, aktif bir yaşam tarzına olan bağlılığınızı paylaşmanın harika bir yoludur.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Fitness Eğitmenleri ve Eğitmenleri.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 39-9031.00.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu