Haber Sunucusu Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Haber Sunucusu Nedir?

Haber sunucuları, yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleşen haberleri ve olayları bildirerek halkı bilgilendiren gazetecilerdir. Bir televizyon haber yayınında lider gazeteci düzeyinde, haberleri izleyicilerine doğru ve özlü bir şekilde iletmek için topluluk önünde konuşma becerilerini kullanırlar. İş unvanından da anlaşılacağı gibi, onlar bir haber programını bir arada tutan veya tutan profesyonellerdir. Saha muhabirleri kendi hikayelerini sunduktan sonra segmentler arasında program sürekliliğini korurlar.

Başarılı haber kaynaklarının, belirli bir pazardaki diğer seçeneklere güvenip onları tercih eden izleyicileri, izleyicileri vardır. Bazı çapalar, tarihteki belirli olayları işlemek için emekli olduktan yıllar sonra hatırlanır. CBS’deki 19 yıllık kariyeri, Başkan John F. Kennedy’nin 1963 suikastını ve 1969’daki ilk aya inişini kapsayan merhum Walter Cronkite için kesinlikle durum böyledir.

Belki de aşağıdaki örnek iş ilanı, bir haber kaynağının ne olduğuna en iyi şekilde hitap ediyor veya en azından şöyle olmalı:

“Ekibimize katılmak ve yaratıcı haber yayını döngüsüne katılmak için hevesli bir haber sunucusu arıyoruz. Bir haber sunucusu olarak muhabirlerle yakın çalışacak ve bilgi toplamaktan, gün boyunca haber yayınlamaktan ve röportaj yapmaktan sorumlu olacaksınız. Konuklar. Nihayetinde güncel olayları takip edebilmeli ve haberleri izleyicilere bilgilendirici, ilginç ve tarafsız bir şekilde sunabilmelisin.”

Haber Sunucusu Ne Yapar?

İzleyicileri genellikle onları günde sadece bir veya iki saat izlese de, haber spikerleri herhangi bir haber programından çok daha uzun süre iş başındadır. Haber sunucusu iş yükü zorlu. Bir teleprompter’ı yorumlamaktan çok daha fazlasını içerir.

Aşağıda bir haber sunucusunun bazı temel sorumluluklarının bir listesi verilmiştir. Bununla birlikte istasyonun boyutunun, haber sunucusunun araştırma ve yazma sürecine ne derece dahil olduğunu belirleyebileceği unutulmamalıdır. Büyük kuruluşlar genellikle bu belirli rollerde insanları istihdam eder.

 • Yerel topluluk, devlet, ulusal ve uluslararası güncel olayları araştırın
 • Günün haberleri hakkında bilgi almak için haber direktörü, muhabirler ve diğer haber sunucuları ile tanışın
 • Kaynak güvenilirliğini ve izleyici tercihlerini göz önünde bulundurarak, yayınlanacak hikayeleri seçmek için haber yönetmeni ile işbirliği yapın
 • Haberleri mantıklı ve zorlayıcı bir sırayla sunmak için düzenleyin
 • Senaryoları yazın, gözden geçirin ve onları canlı yayına sunmaya hazırlanın
 • Haber bültenlerine en son haberlerin eklendiğinden emin olun
 • Uygun olduğunda editoryal yorumda bulunun
 • Belirli hikayelerde yer alan kişilerle röportaj yapın
 • Olay yeri hakkında rapor veren haber muhabirlerini tanıtın ve onlara ilgili sorular sorun
 • Gazetecilik mesleğinin ahlaki kurallarına uyun
 • Gazete okuyarak, etkinliklere katılarak vb. haber gelişmelerinden haberdar olun.
 • Sektör profesyonelleriyle iletişimde kalın

Bir haber odasının hayatında dört önemli an vardır ve haber sunucusu, bunların her birinde önemli bir katılımcıdır:

(1) Geçici toplantı

Bu toplantı haftada bir yapılır. Amacı, raporlama paketlerini planlamak ve mevcut veya gelecekteki olayları tahmin etmektir. Katılanlar haber direktörü, haber sunucusu, bölüm yöneticileri, baş editörler, yazarlar, kameramanlar, araştırmacılar ve asistanlardır. Tüm dış talepler incelenir, seçilir veya reddedilir. Seçilen hikayeler haber odasının gündemine alınır.

(2) Haber odası toplantısı

Haber odası toplantısı, günün haber bültenini oluşturmak için haber bülteninden altı ila sekiz saat önce gerçekleşir. Salondaki her gazeteci ile birlikte yapılır ve istasyonun büyüklüğüne göre yöneticiler ve teknik ekipler de olabilir. Bu toplantı, haber incelemesi ve gündemin incelenmesi ile başlar. Katılımcılar kendi bakış açılarına ve fikirlerine katkıda bulunur. Haber yöneticisi, ele alınacak hikayeleri hangi açılardan seçer. Toplantı ilerledikçe, bir ön özet şekillenmeye başlar. Bu toplantı yirmi ile kırk beş dakika arasında sürer.

En Popüler:  Herpetolog Nedir? Nasıl Olunur?

(3) Hazırlık toplantısı

Bu toplantı haber bülteninden dört ila iki saat önce gerçekleşir. Yönetmen veya yönetmen yardımcısı, devamlılık personeli ve haber spikeri haber bülteninin özetini çözer. Özet, tüm yapım ekipleri için kullanılır: setteki kameramanlar, teknik ekipler, yönetmen yardımcısı, özel efekt ekibi, ses yapımcıları ve haber sunucusu.

(4) Bilgilendirme

Bilgilendirme, haber bülteninin hemen ardından gerçekleşir. Bu durum güçlü ve zayıf yönlere işaret etmek ve bunları haber programına katılan tüm gazeteciler ve teknisyenlerle tartışmakla ilgili. Tüm teknik sorunlar, hatalar ve başarılar tartışılır. Ertesi gün yapılacak ilk toplantıda da görüşülür. Bir sonraki haber bültenini iyileştirmeye yardımcı olmak için haber bülteninin gözden geçirilmesi gerçekleştirilebilir.

Yukarıdaki sorumlulukları yerine getirirken, haber spikerleri işlerinin etik sonuçlarının çok iyi farkında olmalıdır. En basit terimlerle, doğruluk için çabalamalı, adil kalmalı ve olabildiğince tarafsız hikayeler üretmelidirler.

Haber sunucuları, haber yönetmenleri ile işbirliği içinde, hikayeler, röportajlar, ses açıklamaları, özet, çekim açıları, düzenleme ve diğer öğelerle ilgili seçimlerle karşı karşıya kalır. Etik ikilemler, hikâyeyi doğru yapmak için temel ihtiyaçtan başlayarak nadir değildir:

Doğruluk

Doğruluk, konuyla ilgili herhangi bir kişisel inanç, tutum veya duyarlılığa bakılmaksızın, olabildiğince tarafsız ve adil bir şekilde yazmak ve bildirmek anlamına gelir. Bunu başarmak için şu maddeleri gerektirir:
– sadece kolay veya popüler olanlara değil, her konuya bakmak
– Sadece taramaların derecelendirme dönemlerinde değil, tartışmaları incelemek ve düzenli olarak raporlamak
– her zaman iyi fotoğraflar sunmasalar bile önemli hikayeleri ele almak
– özen, anlayış ve şefkatle yazmak ve rapor etmek

Doğruluk elbette bir gazetecilik mesleği gururu ve etik meselesidir. Fakat bir öyküdeki bilgiler önyargı veya dikkatsizlik nedeniyle yanlış olduğunda, yasal bir hakaret meselesi de olabilir.

Libel

Doğruluk, hakaret davası tehdidi nedeniyle değil, doğruluk uğruna aranmalıdır. İfade yasaları yaşadığınız yere göre değişir. Fakat genel olarak yazarlar, muhabirler ve haber kaynakları bir kişiyi veya grubu alenen aşağılamaya veya aşağılamaya maruz bırakırlarsa dava edilebilir; mesleğini veya mesleğini etkileyen bir kişi veya gruba zarar vermek; veya bir bireyin veya grubun dışlanmasına veya kaçınılmasına neden olur. Haber sunucuları ve diğer gazeteciler, iftira davası açmak için bir kişinin ismini kullanmanın gerekli olmadığının farkında olmalıdır. Seyirci, isimsiz bile haber kaynağının kime atıfta bulunduğunu bilirse, yorumların kişinin itibarına zarar vermesi durumunda haber sunucusu hakaret davası açabilir. Ve potansiyel olarak iftira niteliğinde olan bir kelimenin önünde ‘iddia edilen’ kelimesini kullanmak, onu daha az iftira niteliği taşımaz veya çapayı korumaz.

Haber spikerinin çalışmasının sorumlulukları, etik çıkarımları ve zorlukları, günümüzün 24 saatlik haber döngüsü ve kablolu haberlerle daha da arttı. Kablolu televizyonun 24 saatlik haber döngüsü büyük değişiklikler getirdi. Bu durum haber odalarının içeriği hazırlamak, kontrol etmek, düzenlemek, kaynakları doğrulamak ve izleyen herkese bildirmek için çok daha az zamanı olduğu anlamına geliyordu. Çapalar, güncel olaylar ve onlara sunulan yeni bilgilerle doğrudan yayına girmeleri için baskı altında tutuldu. Kaçınılmaz olarak bu haber ortamı, aceleye getirilmiş ve eksik raporlar, yanlışlıklar, çarpıtma ve yanıltıcı materyaller için çok daha büyük bir potansiyel sunmaktadır.

En Popüler:  Ağ Yöneticisi Nedir? Nasıl Olunur?

24 saatlik haber döngüsünü yönetmek, halkın medyaya olan güveninin azalmaya devam ettiği göz önünde bulundurulduğunda daha da büyük bir zorluk haline geldi. USA TODAY/CNN/Gallup tarafından yapılan bir anket, Amerikalıların yalnızca yüzde 36’sının haber kuruluşlarının gerçekleri doğru anladığına inandığını ortaya çıkardı, bu oran 1989 ortasındaki yüzde 54’tür.

Haber sunucusu Nasıl Olunur?

Haber çapalarının farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Haber spikerinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Haber Kaynağının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Haber ortamlarında çalışmak genellikle çok keyiflidir. Hemen hemen tüm istasyonlar modern tesislerde yer almaktadır. Teknik elektronik ekipmanın bakımı, sıcaklık ve toz kontrolü gerektirir ve bu tür ekipmanların etrafında çalışan kişiler, bunları korumak için alınan önlemlerden yararlanır. Bununla birlikte bazı istasyonlar rahat, özel ofislerde çalışırken, diğerleri klavye ve bilgisayar yazıcılarının yanı sıra diğer gazetecilerin sesleriyle dolu geniş odalarda çalışır.

Haber çapalarının işleri, siyaset, eğlence ve diğer yaşam alanlarındaki tanınmış insanlarla tanışmak için fırsatlar sağlayabilir. Önemli bir iletişim ortamının merkezinde olmak, genel olarak yayıncıların güncel konular ve farklı bakış açıları hakkında ortalama bir insandan daha fazla farkında olmalarını sağlar.

Haber sunucuları, sabahın çok erken saatlerinde işe rapor verebilir veya gece geç saatlere kadar çalışabilir. 24 saat haber kuruluşları için Nightshift haber spikerleri çalışma saatlerinde istasyonda yalnız kalabilir. Normalde gündüz veya akşam saatlerinde düzenli çalışanlar bile, herhangi bir zamanda bir son dakika haberi programını yayınlamaya çağrılabilir. Bu durumlar doğası gereği herhangi bir uyarı olmaksızın meydana geldiğinden, metinleri hazırlamak için nadiren zaman vardır ve çapaların önceden yazılmış herhangi bir içerik olmadan öyküyü olduğu ve geliştikçe rapor etmesini gerektirir. Bu durum bilgiyi çok hızlı yorumlama ve bunları izleyicilere açık ve özlü bir şekilde sunma kapasitesini gerektirir.

Haber spikerleri işlerini çoğunlukla stüdyodan yapsalar da mekana gitmeleri ve sahadan haber vermeleri gereken zamanlar vardır. Bu tür bir görev, meraklı izleyiciler gibi yalnızca küçük dikkat dağıtıcı şeylerle uğraşmalarını gerektirebilir. Öte yandan, savaşları, siyasi ayaklanmaları, yangınları, selleri ve diğer benzer olayları kapsayacak şekilde gönderildiklerinde, çapalar kendilerini potansiyel olarak tehlikeli durumlarda bulurlar.

Kariyerlerindeki noktalarda, çoğu haber sunucusu yıkıcı, iç karartıcı veya kişisel olarak hassas konular içeren hikayeleri bildirmek zorundadır. Bu koşullarda, nesnelliklerine başvurabilmeleri ve duygusal bir tepkiden, bir patlamadan veya kişisel yorumlardan kaçınabilmeleri gerekir.

Haber Bağlantıları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu