Terzilik Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Terzilik Nedir?

Terzi, geçimini dikiş ticaretinde sağlayan kadındır veya bir terzinin kadın versiyonu. Terziler her türlü giysiyi ve kumaştan yapılmış her şeyi onarır. Ayrıca kendi desenlerini ve kıyafetlerini yaratıyorlar, bazen onları detaylı nakış işleriyle süsliyorlar.

Bir terzi, aynı deseni defalarca diken bir fabrika işçisi veya bağımsız bir dükkanda müşterilerin kıyafetlerini tamir eden veya satmak için tamamen yeni tasarımlar yaratan bir zanaatkar olabilir. Çoğu esnafta olduğu gibi, terziler çok yetenekli iseler veya sağlam bir müşteri ağı oluşturuyorlarsa, genellikle yüksek fiyatlar emrederler.

Terzi Ne Yapar?

Bir terzinin sorumlulukları, ait olduğu mesleğin hangi kategorisine bağlıdır. Türler veya kategoriler muadili terziye göre adlandırılır ve yerel terzilik, mesafeli terzilik ve gezici terzilik içerir.

Yerel terziler ve terziler, adından da anlaşılacağı gibi, yerel topluluklarına dikiş hizmetleri sunarlar. Genel olarak müşterilerin özel dikilmiş kıyafetler satın almak için geldikleri veya giysileri tamir ettirdikleri küçük bağımsız bir dükkanda çalışırlar. Yerel terzilik ile terziler, nihai ürünün mükemmel bir şekilde uymasını sağlamak için müşterilerinin ölçümlerini alabilirler. Sadece ölçümleri değil, müşterinin duruşunu ve vücut tipini de değerlendirirler. Genellikle bu mağazalarda müşterilerin kumaşlara göz atabileceği ve terzinin örnek işlerini görebileceği bir ön teşhir salonu olacaktır. Yerel terzilik, müşterilerin giysileri tadilat için kolayca iade etmelerine olanak tanır ve yerel topluma onarım hizmetleriyle hizmet eder. Bazı durumlarda doğru müşteri kitlesine ve itibara sahip yerel mağazalar dünya çapında tanınmıştır. Çoğu terzi bu tür bir ortamda çalışacaktır.

Mesafeli terziler ve terziler hizmetlerini şehir dışından gelen müşterilere sunmaktadır. Satışların çoğu internet üzerinden yapıldığı için genellikle mağaza önü yoktur. Uzaktan terzilerden gelen hizmetler genellikle çok daha ucuzdur. Çünkü ucuz işgücü elde edilebilir, bir vitrini korumak için daha az masraf vardır ve müşteriler kendi ölçümlerini yapmaktan sorumludur. Bununla birlikte müşteriler genellikle kumaş seçimleri için fotoğrafları görüntülemekle sınırlı olduğundan ve değişiklik için kıyafetleri postayla iade etmeleri gerektiğinden müşteriye verilen hizmetler de azalır. Bu da süreci uzatır. İnternetin kolay erişilebilirliği ve yaygın varlığı nedeniyle online terzilik çok daha yaygın hale geliyor. Deneyimli terziler, kendi online vitrinlerini kurabilir ve hizmetlerini dünyanın her yerindeki müşterilere sunabilir.

En Popüler:  Biyolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Daha az yaygın olan gezici terziler ve terziler, hem mesafeli terzilik hem de yerel terziliğin bir karışımıdır. Bu terziler yerel veya bölgesel bir bölgede faaliyet gösterir. Fakat müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için seyahat ederler. Genellikle müşterilerinin ölçümlerini almak için tüm araçların yanı sıra müşterinin incelemesi için bir kitap veya numune kumaş paketi içeren bir seyahat çantası vardır. Bu durum ilk değerlendirme aşamasında mesafe veya online uyarlamayla ilgili sorunları sınırlar. Fakat müşteriler nihai ürünü yine de postayla alacaktır. Ek olarak herhangi bir değişiklik gerekliyse, giysiyi terziye geri göndermeleri gerekir. Ardından müşteriye geri göndermeden önce giysinin nerede değiştirilmesi gerektiğine dair en iyi değerlendirmesini yapmalıdır.

Hangi tip olmayı seçerlerse seçsinler, terziler birkaç temel sorumluluğu yerine getirmelidir. Giysileri müşterilerinin özelliklerine göre değiştirmeli veya onarmalı, çeşitli dikiş ekipmanlarını kullanabilmeli ve müşterileriyle profesyonel bir şekilde etkileşime girmelidirler. Ek olarak giysilerin etiketlenmesinden veya işaretlenmesinden ve her yapımda kullanılan sarf malzemelerinin doğru kayıtlarının tutulmasından sorumlu olabilirler. Bazen terzilere müşteri tarafından yaratıcı veya sanatsal zorluklar verilebilir. Bu durum hem iç hem de dış giyim için uygun bir elbise veya yazın nefes alabilen ancak soğuk hava iklimlerine uyum sağlayabilen bir takım elbise içerebilir.

Terzi Nasıl Olunur?

Terzilerin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Terzinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Terzinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Terziler, müşterileri ağırlamak için bazı akşamları ve hafta sonları çalışsalar da genellikle düzenli olarak 40 saatlik bir çalışma haftası çalışırlar. Yerel terziler kendi mağazalarında ve dükkanlarında çalışma eğilimindeyken, mesafeli ve seyahat eden terziler genellikle evlerinin dışında çalışırlar. İşleri fiziksel olarak zahmetlidir, elleriyle uzun saatler süren yoğun çalışma gerektirir ve genellikle dikiş makinelerinin üzerine eğilirler. Seyahat eden terziler, müşterilerinin evlerine gidip gelirken yolda uzun saatler geçirmelidir.

Terziler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu