Koruma Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Koruma nedir?

Bir koruma, siyasi şahıslar, ünlü ünlüler, şirket yöneticileri veya kişisel saldırı tehlikesi altında olabilecek diğer kişiler gibi kişilerin kişisel güvenliğini gözetir.

Korumalar müşterileriyle birlikte halka açık etkinliklere gider ve günlük aktivitelerinde onlara eşlik eder. Müşterileri ile temas kuracak kişilerin geçmişini araştırırlar, seyahat rotalarını planlarlar, odaları/binaları/araçları önceden ararlar, olası tehlikeleri ararlar ve güvenlik kontrolleri yaparlar.

Bodyguard ne yapar?

Bir korumanın işi çok tatmin edici olabilir. Ancak çoğu insanın düşündüğü kadar çekici değildir. Bazen korumalar harika yaşam tarzlarına maruz kalsalar ve ayrıca (müşteriye bağlı olarak) yoğun bir şekilde seyahat etseler de, günün sonunda önemli olan birinin hayatını korumakla ilgilidir, eğlenmek değil.

Korumalar, tek başlarına veya bir güvenlik ekibinin parçası olarak çalışırlar ve taciz veya saldırı tehdidinin olduğu her durumda harekete geçmek ve müşterilerini savunmak için eğitilirler. Kamu görevlilerini, zengin insanları ve ünlüleri adam kaçırma, suikast, taciz, hırsızlık, saldırı, gizli bilgi kaybı, tehditler ve diğer cezai suçlardan korurlar.

Bir koruma şunları yapabilir:
– yakın koruma görevlisi olun (müşteriye eşlik eden)
– sürücü koruması olun
– IED (Akıllı Elektronik Cihaz) algılaması sağlayan bir birimin parçası olun
– VIP’lerin çocuklarını adam kaçırma ve/veya suikastten koruma konusunda uzmanlaşmak

Korumalar acil durumlarda hızlı tepki verecek şekilde eğitilmiştir ve anında kararlar ve değişiklikler yapabilirler. Müşterilerine her zaman yakın dururlar, çevrelerine göz kulak olurlar ve yabancıları güvenli bir mesafede tutarlar.

Bir binaya veya halka açık bir buluşma yerine girmeden önce, koruma, duruma dikkatlice erişecek ve bir sorun olması durumunda çıkmanın en iyi yolunu bilecektir. Korumalar bazen müşterilerini etkinliklere götürüp götürmekten sorumludur ve müşterilerinin varış noktalarına güvenli bir şekilde ulaşıp ayrılmalarını sağlamak için seyahat rotalarını dikkatlice planlamalıdır.

Bu kariyer, müşterinin kim olduğuna bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Yüksek risk altındaki müşterileri koruyan korumalar, arabaları IED cihazları, bombalar, potansiyel atıcıları izlemeye vb.

Buna karşılık, fotoğrafçılar ve hayranlar tarafından takip edilen bir ünlüye eşlik eden bir koruma, güvenli bir mesafeyi korumaya odaklanacak ve müşterisine karşı aşırı saldırgan davranan herkesin yolunu kapatacaktır.

Koruma olmaya uygun musunuz?

Korumaların farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları aynı zamanda sanatsal, yani yaratıcı, sezgisel, hassas, açık ve ifade edici.

Bu meslek sana göre mi? Bodyguard’ın en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Bodyguard’ın çalışma yeri ve şartları nasıldır?

Korumalar devlet veya özel kuruluşlar veya özel kişiler için çalışabilir. Müşteriler arasında ünlüler, tanınmış kişiler, endüstri liderleri veya telif hakkı olabilir. Korumalar, diğer profesyonellerle daha büyük bir yakın koruma ekibinin parçası olarak çalışabilir veya bireysel hizmetler sunabilir.

24 saatlik bir koruma ekibinin parçası olarak çalışıyorsanız, uzun gündüz, gece veya hafta sonu vardiyaları gerekebilir. Bireylerin içeride ve/veya dışarıda çalışmaları, gerektiğinde sosyal etkinliklere katılmaları ve seyahat etmeye istekli olmaları gerekebilir.

Korumalar ayrıca şu şekilde de bilinir. (benzer meslekler aşağıda listelenmiştir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu