Gemi Kaptanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Gemi Kaptanı Nedir?

Bir gemi kaptanı, boyutları küçük bir yattan bütün bir yolcu gemisine kadar değişebilen bütün bir geminin lideridir. Gemiler ve operasyonları konusunda engin deneyime sahiptir ve muhtemelen gemiyle ilgili diğer pozisyonların saflarında yollarını bulmuştur.

Gemi kaptanı, gemi operasyonundan bakıma kadar bir gemiyi çalıştırmanın her alanında ve gemileri gezme durumunda yolculara ev sahipliği yapmanın her alanında yetkin olması gerektiğinden, gemideki görevler yönetim pozisyonunun çok ötesine geçer. Bir geminin yolculuğunun tüm başarısı, kaptanın omuzlarına ve mürettebatı ne kadar iyi yönettiğine bağlıdır.

Gemi Kaptanı Ne Yapar?

Bir kaptanın sorumlulukları, uzmanlık açısından geniş kapsamlıdır ve navigasyon, gemi ekipmanının çalıştırılması, iş fonksiyonları ve tüm mürettebat üyeleri tarafından gerçekleştirilen görevlerin atanması ve izlenmesini içerir. Tüm ekipmanın uygun bakımı almasını ve çevresel düzenlemelere uymasını sağlamak da kendi yetki alanlarına girer.

Daha az. Fakat diğer görevleri için aynı derecede önemli olan, yolculuk boyunca düzenli kayıt tutma ve gemiye binen ve inen yolcuları ve mürettebatı denetleme görevidir. Gemide meydana gelen hemen hemen her şey titizlikle belgelenmeli ve gemi kaptanı tarafından her gezinin ve geminin işlevlerinin resmi bir kaydını tutmak için kontrol edilmelidir. Uluslararası seyahat durumunda, yerel ve uluslararası gümrük ve denetimlerin gerekliliklerini karşılamak kaptanın görevidir.

Bazı durumlarda kaptan, gemide bir takipçinin yokluğunda, nakit para ve bordro dahil olmak üzere geminin mali işlemlerini ve muhasebesini sürdürmelidir. Ayrıca, hem temel operasyon açısından hem de teröristler, korsanlar, korsanlar ve kaçak yolculardan gelen tehditlere yanıt vermek gibi aşırı koşullar altında geminin güvenliğinden sorumlu olmalıdırlar.

En Popüler:  Kimyager Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Yolculuk sırasında kargo hasarı veya kaybı, uygun olmayan gemi pilotluğu veya bir mürettebat üyesinin yaralanması veya ölümüyle sonuçlanan bir sorun durumunda, bir kaptan, önceki soruşturmaya yardımcı olmak için yerel makamlarla doğrudan temas halinde hareket etmelidir. Söz konusu olayın ayrıntılı belgelerini ve açıklamalarını sağlamalı ve soruşturma tarafının ihtiyaç duyabileceği her türlü ek bilgiyi sağlayabilmelidir.

Gemi kaptanı Nasıl Olunur?

Gemi kaptanlarının farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gerçekçidir yani; bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, gerçek, pratik ve tasarrufludur.

Bu meslek sana göre mi? Gemi kaptanının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Gemi Kaptanının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir gemi kaptanının işyeri, sertifikalarına bağlı olarak tip ve boyut olarak değişebilen kendi teknesinin üzerindedir. Teknenin bölgesi denizde gezmekten, nehirleri gezmekten veya limanlar arasında çeşitli diğer su yollarında gezinmeye kadar değişebilir. Deniz yolculuğunun doğası gereği, bir kaptanın işyerinde kalması günlük bir gezi olabilir veya birkaç haftadan aylara kadar sürebilir.

Gemi Kaptanları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu