Tarihçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Tarihçi Nedir?

Bir tarihçi, geçmişi incelemek ve yorumlamak gibi büyüleyici bir işe sahiptir. İnsanlar geçmiş hakkında detaylı, nüanslı bilgiye ihtiyaç duyduklarında, gerçekleri öğrenmek için tarihçilere giderler. Bu kişiler her türlü konu, zaman, insan ve yer hakkında tarih kitapları yazarlar. Antik tarihten belirli bir on yıla, hatta belirli bir tarihsel olaya kadar, tarihçiler bu bilgileri halkla paylaşmak için çalışacak ve gerçekleri bulacaklar.

Tarihçi Ne Yapar?

Her biri bir uzmanlık alanına veya uzman oldukları belirli bir çalışma alanına sahip birçok farklı tarihçi türü vardır. Bu uzmanlıklar belirli bir dönem, ülke veya bölgeye göre değişir. Tarihçiler ayrıca kadın tarihi veya bilim gibi tarih türünde uzmanlaşabilirler. Bununla birlikte birçok tarihçi tek bir konuda uzmanlaşsa da genel bir tarih bilgisine sahip olmaları beklenmektedir.

Tarihçiler, tarihin yazılı kayıtlarını inceler. Bu durum söz konusu olay veya zaman dilimi hakkındaki yorumlarını desteklemek için destek ve kanıtı aldıkları yerdir. Bulabildikleri tüm yazılı belgeleri gözden geçirmek ve daha sonra bir tür tarihsel anlatı oluşturmak için topladıkları tüm bilgileri bir araya getirmek onların görevidir. Daha sonra ne olduğu, kimin dahil olduğu, neden vb. soruları cevaplayabilirler.

Tüm tarihçilerin %70’inden fazlası kolejlerde veya üniversitelerde çalışıyor ve bu tarihçilerin yaptıklarının çoğu, ders vermeyi veya bir tarih bölümünde bir rol oynamayı içeriyor. Kolejlerde ve üniversitelerde tarihçilerin çalışmaları da büyük ölçüde araştırma yapmayı ve makaleler veya kitaplar yazmayı içerir. Yazma söz konusu olduğunda, eğer profesör iseler, büyük olasılıkla uzmanlıkları hakkında bir kitap yazmaları beklenecektir.

Kolejlerde veya üniversitelerde çalışmayan tarihçiler arşivci olarak çalışabilir, önemli tarihi belgelerin toplanmasına ve korunmasına yardımcı olabilir veya devlet kurumlarıyla çalışabilir ve binaların korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, söz konusu şovun veya filmin tüm yönlerinin tarihsel olarak doğru olduğundan emin olma görevi ile medyaya (TV, radyo, film, vb.) danışman olabilirler.

En Popüler:  Kapıcı Nedir? Nasıl Olunur?

Tarihçi Nasıl Olunur?

Tarihçilerin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları aynı zamanda sanatsal yani; yaratıcı, sezgisel, hassas, açık ve ifade edici.

Bu meslek sana göre mi? Tarihçinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Tarihçinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir tarihçinin çalışma yeri, odak noktası ve sessizdir. Çoğu tarihçi, zamanlarının çoğunu kolej veya üniversitelerdeki ofislerde, kütüphanelerde veya sınıflarda geçirir. Araştırma amacıyla tarihi yerlere veya arşivlere geziler yapabilirler.

Tarihçiler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu