Zemin Bakım İşçisi Nedir? Nasıl Olunur?

Golf sahaları, parklar ve işletmeler gibi çeşitli yerlerde bir zemin bakım işçisi istihdam edilerek, zeminlerin sağlıklı, çekici ve işlevsel olmasını sağlar. Bu işçiler çoğunlukla dışarıda çalışıyor olsalar da bir alışveriş merkezi, otel, botanik bahçesi ve bitki ve bahçelerle ilgilenen diğer kamu ve ticari tesisler tarafından kiralanan işler gibi bazı işler iç mekanlardadır.

Nasıl Zemin Bakım Çalışanı Olunur?

Bazı işverenler, özellikle bahçecilik, peyzaj tasarımı veya ağaç yetiştiriciliği ile ilgili işler için bir zemin bakım çalışanının resmi bir eğitim veya sertifikaya sahip olmasını ister. Bununla birlikte çoğu işveren resmi bir eğitim veya sertifika gerektirmez. Fakat geçerli bir sürücü belgesi gerektirebilir. İşverenler, işin görevlerini fiziksel olarak yerine getirebilmenizi, başkalarıyla iyi çalışmanızı ve güvenilir olmanızı bekleyeceklerdir.

Pestisit ve gübrelerle uğraşması gereken toprak bakım çalışanları için, bunlar tehlikeli maddeler olarak kabul edildiğinden, genellikle devletinizden ruhsat almalısınız. Bu kariyerde yeniyseniz, genellikle iş başında eğitim verilir.

Zemin Bakım İşçisinin İş Tanımı

Zemin bakım işçileri genel olarak çimleri, kenarları biçer ve çimleri gübreler. Aynı zamanda peyzaj yataklarını ot ve malçlar ve çiçekler, çalılar ve ağaçlar dikerler ve ayrıca çitleri, küçük ağaçları ve çalıları kesebilir ve hasarlı, ölü veya istenmeyen ağaçları kaldırabilirler. Tüm bunlara ek olarak bahçeleri, çimenleri ve peyzajları sularlar ve yağmurlama sistemlerinin bakımını yapabilir veya kurabilirler. Bu işçiler aynı zamanda yaprakları tırmıklamakta, yürüyüş yollarındaki karı temizlemekte ve park alanlarını, çeşmeleri, kaldırımları ve banklar gibi diğer zeminleri muhafaza eden ekipmanı bakımını yapmaktadır.

Bazı işçilerin mezarlıkları ve anma bahçeleri vardır ve kazıcı kullanarak mezar kazmaları gerekebilir. Bunlar bu işçilerden yapmaları istenebilecek görevlerden sadece birkaçı. Her gün, bir zemin bakım işçisinin üstesinden gelmeye hazır olması gereken yeni bir sürprizi kolayca getirebilir.

En Popüler:  Kurye Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bakım Görevlisi İş İlanı

Milli Park Servisi tarafından yayınlanan bir iş tanımına bakalım. Bu iş ilanı, aşağıdaki sorumlulukları yerine getirecek bir kişi arıyor:

 • Çalışma ve saklama görevlerini yerine getirir; ofisleri, umumi tuvaletleri ve diğer alanları temizlemek, çöpleri toplamak ve taşımak, zeminleri ve halıları temizlemek.
 • Binaların, kamu hizmetlerinin, patikaların ve zeminlerin bakımı ile ilgili çeşitli görevlerde yüksek dereceli çalışanlara yardımcı olur.
 • Sürme ve küçük elektrikli çim biçme makineleri, gazla çalışan ot yiyiciler, gazla çalışan el burgusu ve tırmıklar, direk budayıcılar, el budayıcılar ve kürekler gibi toprak el aletlerini çalıştırır.
 • Yolcuları, malzemeleri veya malzemeleri taşımak için araçları (bir ton kapasiteye kadar sedanlar, pikaplar ve kamyonlar) çalıştırır.
 • İç ve dış cephe boyaları ve koruyucu bileşikler kullanarak çeşitli yüzey türlerinin hazırlanmasına ve boyanmasına yardımcı olur.
 • Genel bakımda yüksek kademeli çalışanlara yardımcı olur ve tarihi peyzajları ve konut alanlarını korur.
 • Küçük sıhhi tesisat onarımları ve küçük elektrik işlerinde üst düzey çalışanlara yardımcı olur.
 • Temel el aletleri ve elektrikli aletler kullanılarak ahşap, beton, metal, kereste, taş ve diğer çeşitli malzemelerden yapılmış öğelerin bakım ve onarımlarında üst düzey çalışanlara yardımcı olur.
 • Binalara, konutlara ve panolar, dış cephe kaplamaları, musluklar ve biçme bıçakları gibi ekipmanlara elemanların değiştirilmesine yardımcı olur.
 • Kış aylarında, hem elle hem de mekanik serpme makinesi ile zımparalama dahil olmak üzere kar küreme, kar küreme, kar küreme ve kar temizlemeyi de içerebilir.
 • Bazı parklar, sınır çiti çalışması gerektirecektir.

Bu pozisyon, Amerika’da 12/31/2018 tarihinden 04/19/2019 tarihine kadar 15.84 $ ile 24.92 $ arasında bir maaş aralığı ile yayınlanacak şekilde yayınlandı. Bu ilan İş Arama Ofisi’nin bir parçasıdır.

Ücretsiz Bilgi Kaynakları

Missouri İlk ve Orta Öğretim Bölümü, web sitelerinde eğitimcilerin sınıfta yararlı bulabilecekleri oldukça geniş bir Peyzaj ve Çim Yönetimi Eğitmen Kılavuzu sunar.

En Popüler:  Güvenlik Sistemleri Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Benzer Meslekler:

 • Tarımsal Ekipman Operatörü
 • Bahçıvan
 • Peyzaj mimarı

Zemin Bakım Çalışanı Kimdir?

Dış mekanların oluşturulması ve sürdürülmesi, zemin bakım çalışanlarının işidir. Bir yöneticinin yönlendirmesi altında, hem kamusal hem de özel alanların güzel ve sağlıklı olmasını sağlarlar. Peyzaj işçileri genel olarak ev sahipleri, apartmanlar veya ofis binaları, alışveriş merkezleri ve oteller tarafından ağaçları, çiçekleri ve diğer bitkileri dikmek ve kesmek için çalıştırılır. Bazıları yürüyüş yolları, teraslar ve güverte gibi kalıcı armatürleri korur veya aydınlatma ve yağmurlama sistemleri kurar.

Zemin koruma çalışanları, parklar ve işletmeler gibi mülklerin her mevsim iyi görünmesini sağlar. Yaz aylarında bitkilere, çimenlere ve ağaçlara önem verirler. Sonbaharda yaprakları tırmıklayarak malçlar ve kışın karı temizlerler. Ayrıca park yerleri, çeşmeler, yüzme havuzları ve çitleri de koruyabilirler. Atletik saha görevlileri doğal ve suni çimi en iyi durumda tutar. Sınırları işaretlerler ve çimi takım logoları ve isimleriyle boyarlar. Mezarlıklarda, bahçıvanlar mezar kazmak için beko kullanabilir. Yoğun çim bakımından ve işaretleyicilerini iyi durumda tutmaya kadar golf sahalarının bakımını yapar. Diğer işçiler de arazinin erişilebilir olmasına yardımcı oluyor: pestisit işçileri yabani otları, böcekleri ve hastalıkları işlemek için kimyasallar kullanıyor.

Ağaç düzelticiler ve budayıcılar fazla dalları kesmek için yerden yüksekte çalışır; yolları ve kaldırımları güvenli kılar ve hizmet hatlarını temizler. Birçok zemin bakım işi mevsimseldir. Fakat yıl boyunca pozisyonlar mevcut olabilir. Çalışma genellikle her türlü hava koşulunda açık havada yapılır ve sık sık bükülme, diz çökme, kaldırma ve küreklemeyi içerir. Saha bakım çalışanları genel olarak herhangi bir resmi eğitime ihtiyaç duymazlar ve iş konusunda eğitilirler. Zirai ilaç veya gübre uygulayan işçilerin genel olarak bir lise diplomasına veya eşdeğerine ihtiyacı vardır ve bir lisans almalıdır.

Kaynakça

 • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Zemin Bakım İşçileri.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu