Spor Yayıncısı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Spor Yayıncısı nedir?

Bir spor yayıncısı, radyo, televizyon ve internet gibi çeşitli farklı medya kuruluşlarını kullanarak spor etkinliklerinin kapsamını sağlayan kişidir. Bununla birlikte bir spor yayıncısının asıl işi biraz değişebilir. Bazıları belirli bir sporda uzmanlaşacak, yorum yapacak, diğerleri ise araştırma, üretim ve birçok farklı spor etkinliği ve yarışmanın sunumunda uzmanlaşacak.

Spor Yayıncısı ne yapar?

Spor yayıncılığı kariyeri alanında en çok bilinen ve en çok bilinen mesleklerden biri, oyun spikeri veya yorumcusu meslekleridir. Genel olarak, yorumcular, oyun bazında spiker ve renk yorumcısından oluşan çiftler halinde çalışır.

Oyun bazında spikerler, oyunu açıklar ve oyun veya etkinlik çalışırken izleyicilere neler olduğunu açıklar. Renk yorumcusu, kişisel bilgi ve oyun deneyimlerini paylaşmak için oyunun aktif olmadığı zamanlarda görevi devralır. Çoğu zaman bu, oyun oynayarak spiker tarafından yorumcuya bir soru sorarak, izleyicilerin tüm spor etkinliğine ilgi duymasını ve eğlendirmesini sağlamak için bir tür etiket ekibi çabasıyla değiştirilir.

Bu muhtemelen birçok insanın düşündüğü kesin bir spor yayıncılık kariyeridir ve bu alandaki en kazançlı işlerden biridir. Bununla birlikte bu pozisyon sadece spor yayıncılığında çalışan insanların küçük bir yüzdesini oluşturmaktadır.

Spor yayıncısı nasıl olunur?

Spor yayıncılarının farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Spor yayıncısının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

En Popüler:  Bahçıvan Nedir? Nasıl Olunur?

Spor Yayıncısının çalışma yeri ve şartları nasıldır?

Spor yayıncılarının %80’inden fazlasının erkek olduğunu öğrenmek sizi şaşırtmayacaktır. Fakat kadın sporcuların her yıl bu boşluğu daraltması ilginçtir. Bazı etkinliklerde kadın yayıncılar iyi temsil edilmektedir; Geçmiş yıllara göre daha fazla yer alan buz pateni ve jimnastik bunun iki örneğidir. Futbol, ​​ragbi, basketbol ve hokey gibi diğer etkinlikler klişeleşmiş erkek yayıncıya daha sadık kaldı. Fakat internette veya podcast aracılığıyla yayın yapanlar gibi daha yeni prodüksiyonlar bu iş modeline sıkı sıkıya bağlı değil.

Olimpiyat oyunları gibi en büyük spor etkinlikleri, her bir spor etkinliğinin ve töreninin düzinelerce ülkede yayınlanacağını, tercüme edileceğini ve sonra yerelde yayılacağını düşünürseniz, tam anlamıyla yarışmalar süresince binlerce spor yayıncısını istihdam edebilir. yayıncılar, internet ve podcast’ler ve diğer ortamlar.

Televizyon ağları, tam zamanlı spor yayıncıları için en büyük işverenlerden biridir. Belli başlı televizyon ağları, spora özel kanallar ve yalnızca bir sporda uzmanlaşan daha yeni “niş” televizyon kanalları, genellikle sözleşmeli olarak birçok spor yayıncısını ve yorumcuyu personelde tutmaktadır. Radyo çalışmaları, geçmişte olduğu kadar yaygın olmasa da hala yaygındır. Web yayını ve diğer internet tabanlı spor yayını fırsatları daha yaygın hale geliyor. Fakat şu anda bu pozisyonlar diğer mecralar kadar kazançlı değil.

Normal spor yayıncısının “ofisi”, bir maçtan sonra oyuncular ve antrenörlerle röportaj yapan stadyum basın kutusu, televizyon stüdyosu, kenar çizgileri ve hatta soyunma odası olabilir.

Spor Yayıncıları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu