Beyin Cerrahı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Beyin Cerrahı Nedir?

Beyin cerrahı, merkezi ve periferik sinir sistemi bozukluklarının tanı ve cerrahi tedavisinde uzmanlaşmış bir doktordur. Buna konjenital anomaliler, travma, tümörler, vasküler bozukluklar, beyin veya omurga enfeksiyonları, felç veya omurganın dejeneratif hastalıkları dahildir. Beyin cerrahları, beynimizde hayal edilebilecek en ürkütücü, riskli ve kritik işlemlerden bazılarını üstlenirler. Bu kariyer fiziksel ve entelektüel olarak zorludur ve mükemmel bir el becerisi ve el-göz koordinasyonu gerektirir.

Beyin Cerrahı Ne Yapar?

Sinir sistemi, beyin ve omurilikten duyu organları, kollar, eller, bacaklar ve ayaklar da dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerine mesajlar taşıyan iplik benzeri sinirler ve hücrelerden oluşan karmaşık bir ağdır.

Nöroşirürji (veya nörolojik cerrahi), sinir sistemini ve destek yapılarını ilgilendiren durumların, hastalıkların ve yaralanmaların tanı ve tedavisine odaklanan tıbbi uzmanlık alanıdır. Bu durum beyin, omurilik, gerçek sinirler, kafatası, omurganın kemikleri, omurga diskleri, ayrıca kan damarları, bağlar ve sinir dokularına destek sağlayan koruyucu örtüleri içeren koşulları içerir.

Beyin cerrahları, nörologlar ve diğer tıp uzmanları, karmaşık nörolojik bozuklukları olan hastalar için kapsamlı yatarak tedavi sağlamak için birlikte çalışır. Nörologlar genellikle beyin cerrahlarıyla yakın çalışırlar. Fakat ameliyat yapmazlar.

Bir beyin cerrahının müdahalesi cerrahi olabilir. Fakat çoğu zaman cerrahi değildir ve kişinin durumu veya yaralanmasının yanı sıra genel sağlığına göre belirlenir. Bu tür sorunlar, doğumdan (doğuştan), yaşlanmadan veya “yıpranmadan” (dejeneratif) anormal gelişimin sonucu olabilir, belirli bir yaralanmadan travmatik olabilir, bir tümörden bulaşıcı, neoplastik olabilir veya başka tıbbi durumlar veya hastalıklarla ilgili olabilir.

Beyin cerrahları aşağıdaki gibi sorunları tedavi eder:

  • Tümörler beyin, omurilik, sinirler, kafatası veya omurgayı içeren. Bunlar, yerel dokulardan birincil bir büyüme veya vücudun başka bir bölümündeki bir kanserden metastatik bir yayılma olabilir.
  • Omurga sorunları boyun veya sırt ağrısı, sinirlerin sıkışması ve bunun sonucunda kollarda veya bacaklarda ağrı, uyuşma veya güçsüzlük ile sonuçlanır. Bu koşullar, yırtılmış veya şişkin diskler, artritik kemiğin aşırı büyümesi, omur kayması, enfeksiyonlar veya kırıklardan kaynaklanabilir.
  • Periferik sinir yaralanmaları veya yüz, kol, el veya bacak kaslarında ağrı, uyuşma, güçsüzlük ve israfla sonuçlanan baskı. Karpal Tünel sendromu gibi durumlar, bileği geçen sinir sıkıştırıldığında veya tuzağa düştüğünde yaygındır.
  • Nörovasküler bozukluklar beyin veya omuriliği etkileyen felçler, beyin kanamaları, anevrizmalar, vasküler malformasyonlar, travmatik veya travmatik olmayan kan pıhtıları ve karotis arter hastalığı gibi.
  • Beyin bozuklukları Parkinson hastalığı, epilepsi, hidrosefali veya doğumdan itibaren beyni ilgilendiren malformasyonlar gibi.
  • Enfeksiyonlar beyin ve omuriliği, bu yapıları çevreleyen sıvıyı veya omurga ve diskleri içerir.
  • Travmatik yaralar beyne, omuriliğe, omurganın kemiklerine, sinirlere ve kafatasına.

Beyin cerrahı Nasıl Olunur?

Beyin cerrahlarının farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gerçekçidir yani; bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, gerçek, pratik ve tasarrufludur.

Bu meslek sana göre mi? Beyin cerrahının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Beyin Cerrahının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Beyin cerrahları genellikle tek bir günde, basit ayaktan tedavi tedavilerinden karmaşık beyin ameliyatlarına kadar çok sayıda prosedür gerçekleştirir. Bir beyin cerrahının günü erken, genellikle 5:30 ile 7:00 arasında başlar. Birkaç beyin cerrahı haftada 50-60 saatten daha az çalışıyor (80+ hiç de olağandışı değildir). İşin yoğun ve zorlu doğası nedeniyle, birçok beyin cerrahı bu kariyeri sadece bir geçim kaynağı değil, bir çağrı olarak tanımlıyor.

En Popüler:  Kamera Operatörü Nedir? Nasıl Olunur?

Sıkça Sorulan Sorular

Beyin Cerrahı olmalı mıyım?

Bir beyin cerrahının tıbbi teşhis ve cerrahi becerileri, doğal olarak işinin merkezinde yer alır. Bununla birlikte en başarılı beyin cerrahları, koşulları teşhis etme ve zor prosedürleri uygulama konusunda kalifiye olmanın yanı sıra, meslekleriyle ilgili şu gerçekleri anlar:

Nöroşirürji bilimden çok sanattır. Nöroşirürjide riskler diğer bazı alanlara göre daha yüksek olduğu için, bazı tedavilerin diğerlerine göre üstünlüğünü ortaya koyan klinik bir araştırma olasılığı daha düşüktür. Bu durum nöroşirürji uygulamasının beklenenden daha eğitimli tahminler içerdiği ve pratikte değişkenliğe yol açabileceği anlamına gelir. Her cerrah hasta için en iyi olduğunu düşündüğü şeyi yapar. Fakat her zaman bir ‘doğru cevap’ yoktur.

Beyin travması ile çalışıyorsanız, her gün ölüm kalım kararlarını almaya hazır olun. Yaşayacaklar mı? Gerçekten yaşayacaklar mı? Daha önce olduğu gibi konuşabilecek, etkileşim kurabilecek ve işlev görebilecekler mi? Onlar sürecek mi? Çalışacaklar mı? ‘ Bunlar, hayatlarının en üzücü deneyimini yaşadıkları için hastaların ailelerinin sorduğu sorulardır. Beyin cerrahları için bu sadece günlük bir rutindir. Neredeyse her hasta yüksek riskli bir vakadır. Bu da bu çalışmayı inanılmaz derecede önemli kılar, aynı zamanda sinir bozucu hale getirir.

Kötü haber vermek asla erken olmaz. Bir mikrosaniye içinde işler daha da kötüye gidebilir. İnsanlara sevdiklerinin aynı olmayacağını veya yapmayacağını söylemek çok zor ve yorucu. Bununla birlikte olumlu sonuçlar, olumsuz olanlardan yaklaşık ona bir oranında ağır basmaktadır.

Başkasının beyni sizin elinizde olduğunda, kendinize son derece iyi bakmanız gerekir. Kendi sağlığınız konusunda uyanık olmamak hastanızın sağlığını etkileyebilir. Bunlar kadar basit, ameliyattan önceki gece erken yatmak, doyurucu bir kahvaltı yapmak ve bol su içmek kesinlikle başarılı cerrahi sonuçlara katkıda bulunabilir.

Bilimsel bir çalışma, söylemesini istediğiniz her şeyi söyleyecek şekilde yorumlanabilir. Örneğin yakın zamanda medya, temas sporları yapan erkeklerin yüzde otuzunun yetişkinlikte bir tür bunama geliştireceği sonucuna varan yayınlanmış bir çalışmadan alıntı yaptı. Raporlar, çalışmadaki deneklerin asemptomatik olduğunu söylemiyordu, bu da demanslarının hiç de net olmadığı anlamına geliyordu. Beyin cerrahları, diğer insanların araştırmalarından elde edilen verileri dikkatlice okumalı ve uygulamalarını bilgilendirmek için kendi sonuçlarını çıkarmalıdır.

Genellikle cerrah olmakla araştırma yapmak arasında bir seçim yapmanız gerekir. Hastanelerin beyin cerrahlarının araştırma yapmasına izin vermesi gitgide daha az yaygın hale geliyor. Çünkü bir hastanenin tam zamanlı olarak ameliyat etmesini sağlamak daha ekonomik.

Bir uzmanlık alanına girmeden önce farklı şeyler deneyin. Beyin cerrahlarının uzmanlık sırasında bir alt uzmanlık seçmeleri çok yaygındır. Bunu yaparken, potansiyel uzmanlık alanlarının tüm yönlerini dikkate aldığınızdan emin olun. Örneğin bir çocuk hasta ile potansiyel bir olumsuz sonucun duygusal etkisi, bazı beyin cerrahlarının pediatrik beyin cerrahisinde uzmanlaşmaktan kaçınmaları için yeterli olabilir.

Cerrahi tamamen ekip çalışmasıyla ilgilidir. İnsanlar ameliyathaneleri çok sade, izole yerler olarak düşünme eğilimindedir; ama her zaman bir ekiple çalışıyor ve iletişim kuruyorsun ve herkes önemli bir rol oynuyor. Bu genel olarak nöroşirürji asistanlarını, bir fırçalama hemşiresini ve anestezi uzmanını içerir. Bir kişi bir hata yaparsa, başka birinin onu yakalamaya ihtiyacı vardır. Preoperatif bir laboratuvar değerini kontrol edememek kadar önemsiz bir şey, ölümcül sonuçlar doğurabilir. Ekibiniz ne kadar güçlüyse, bu durumdan kaçınmak o kadar kolay olur.

İş yerinde her gün karmaşık, güzel bir bulmacayı çözmek gibi geliyor. Nöroşirürji işi son derece zordur ve bunu yapanlar yüksek düzeyde iş tatmini yaşarlar. Bir ameliyatın iyi gittiğini söylediğinizde insanların gözlerinde büyük bir minnettarlık görme deneyimi, genel bir dokuzdan beşe bir işte tekrarlanabilecek bir şey değildir.

Yukarıda sunulan bilgilerle motive olursanız, vücuttaki en savunmasız organ üzerinde çalışan yumuşak yetenekleri ve nitelikleri de göz önünde bulundurun:

Eleştirel düşünce Nöroşirurji, 1900’lerin başından beri uygulanıyor ve bu da onu modern tıbbın en yeni ameliyatlarından biri yapıyor. Disiplin geliştikçe, beyin cerrahları duruma göre zamana duyarlı kararlar vermek zorundadır. Özellikle alışılmadık durumlarda nörolojik hastalıkları teşhis ve tedavi etmenin yeni yollarını bulmak için problem çözme becerilerine güvenirler.

Motor beceriler Beyin cerrahları vücudun sinirleri ve omurga ile çalışır; tek bir yanlış hareket felce veya kalıcı beyin hasarına neden olabilir. Akut el-göz koordinasyonuna ve sabit bir ele güvenirler. Gelişmiş cihazlarla çalışırlar ve teknik manevralar kullanarak küçük alanlarda çalışabilmelidirler.

Fiziksel ve zihinsel dayanıklılık ABD’de dört binden az beyin cerrahı vardır; bu yüzden fazla çalışıyorlar. Bazıları on iki saatten fazla süren, genellikle uzun ameliyatlar yapan bu doktorlar için fiziksel dayanıklılık ve zihinsel odaklanma çok önemlidir. Saatler de düzensizdir; örneğin, bir cerrah acil bir ameliyat yapmak için gecenin bir yarısı uyanmak zorunda kalabilir.

Teknoloji meraklısı Nöroşirürji, teknolojik açıdan en ilgili cerrahi uzmanlık alanlarından biridir. Her yıl yeni keşifler yapılıyor ve bunların çoğu yeni ameliyathane teknolojileri ve tıbbi matkaplar ve robotik kollar gibi yüksek teknolojili cerrahi aletler içeriyor.

İleri düzeyde okuduğunu anlama Grafikleri ve çizelgeleri yorumlamak sinirbilimin önemli bir parçasıdır. Doktorlar, doku yaraları, pıhtılar ve tümörlerin kanıtlarını bulmak için beyin taraması yaptırır. Nöral hastalıkları teşhis etmek ve tedavi seçeneklerini belirlemek için X ışınlarını ve görüntüleri doğru bir şekilde yorumlamaları gerekir.

Nöroşirürjide çalışmak, birisinin kafasına zarar verme korkusu olmadan bir delik açma kapasitesiyle birlikte gerçek bir insan sevgisi gerektirir. Görev, hayatı değiştirebilir. Hem son derece teknik hem de son derece insani.

Beyin cerrahları mutlu mu?

Çoğu beyin cerrahının ne kadar mutlu olduğuna dair spesifik bir istatistik yoktur. Bu cerrahların yaptıkları hayati işler ve ondan aldıkları kişisel ödül göz önüne alındığında, bu alanda çok yüksek bir mutluluk oranı şaşırtıcı olmayacaktır. Öte yandan, işin talepleri – kariyerin uzun ve rekabetçi eğitim yolundan zaman ve enerjiye getirdiği taleplere kadar; mutluluk ölçeğinde düşük bir ölçümü destekleyebilir.

Beyin Cerrahı olmak için kaç yıl okunur?

Beyin cerrahı olma süreci on beş yıl veya daha uzun sürebilir:

Ön-tıp Lisans programı – dört yıl Tıp fakültesi – dört yıl Staj – bir yıl İkamet – altı ila yedi yıl

Beyin Cerrahları nasıldır?

Beyin cerrahlarının yüksek basınç ve stresi yönetme kapasitesi fazla vurgulanamaz. Genel olarak yoğun entelektüel zorlukları memnuniyetle karşılayan ve gelişmiş ve hayat kurtaran ameliyatlar yapmaktan büyük memnuniyet ve içsel ödüller alan bireylerdir.

Beyin Cerrahı Olmanın Yolları

Bir beyin cerrahı olma kararı, uzun ve titiz bir eğitim yoluna, birden fazla sınav ve lisans düzeyine, zorlu bir stajyerliğe, zorlu bir ikametgah ve kariyer boyu öğrenme ve adanmışlığa bağlı kalma kararıdır.

Beyin cerrahları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu