Sosyal Mesafe Nedir ve Sizin İçin Ne Kadar Etkili?

Yoğun nüfuslu dünyamız daha da bağlantılı hale geldiğinden, yalnızca 2019’da küresel olarak kaydedilen 39 milyon havayolu uçuşuyla, 2023’de bir virüs salgınının bu kadar hızlı yayılması şaşırtıcı değildir. Asemptomatik insanlardan bile hızlı iletim ile bilinen bir tedavi yoktur ve yaşayabilirlikten hala aylarca uzak bir aşı olan COVID-19, her ülkedeki bilim insanlarına, doktorlara ve hükümet yetkililerine yıldırıcı bir meydan okuma sunuyor.

Şu anda en iyi hareket şekli, farmasötik olmayan müdahaleler olarak adlandırılanları içermektedir. Muhtemelen tıp uzmanlarından yüzeylerin sık sık el yıkama ve dezenfekte edilmesi, bir dokuya veya dirseğinize hapşırma ve sosyal uzaklaşma ile ilgili talimatlar duymuşsunuzdur.

Fakat sosyal uzaklık tam olarak nedir ve etkili midir? Tüm sorularınızı cevaplamanıza yardımcı olması için bu ayrıntılı kılavuzu bir araya getirdik.

Sosyal Uzaklık Nedir?

Sosyal mesafe bulaşıcı enfeksiyonların yayılmasını durdurmak veya en azından yavaşlatmak için kullanılan bir ölçüdür. Oldukça basit bir şekilde, sosyal uzaklık, diğer insanlardan mümkün olduğunca uzak durmayı içerir.

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) web sitesinin açıkladığı gibi: ‘Birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında, virüsü içerebilecek burun veya ağzından küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Çok yakınsanız, öksüren kişinin hastalığı varsa, COVID-19 virüsü de dahil olmak üzere damlacıklarda nefes alabilirsiniz.’ Çoğu uzman, bakkalda sıralı dururken, iş yerinde saat beklemeyi veya köpeğinizi mahallenizde yürümeyi, sizinle herkes arasında en az altı metre tutmanızı önerir.

Virüsü önlemenin en kolay yolu evde kalmak ve dışarı çıkmamak olsa da ev karantinası dışındaki sosyal uzaklaştırma yöntemleri hala olumlu bir etkiye sahiptir. Sosyal uzaklığın ilk adımları, tüm isteğe bağlı seyahatlerin iptal edilmesini, on kişiden fazla toplantıdan kaçınmasını ve akşam yemeği restoranlarından, barlarından, sinema salonlarından ve alışveriş merkezlerinden uzak durmayı gerektirir.

Daha katı sosyal uzaklaşma çabaları arasında okulların kapatılması, zorunlu olmayan iş yerleri ve ibadet yerleri sayılabilir. Hükümetler için, 2020 Olimpiyatlarının eşi görülmemiş bir şekilde ertelenmesi de dahil olmak üzere, geçit törenleri, konserler, festivaller ve spor etkinlikleri gibi sosyal mesafenin imkansız olduğu büyük ölçekli etkinlikleri iptal etmek çok önemlidir.

İşyerinde Sosyal Uzaklaşma

Birçok işletme pandemi sırasında geçici olarak kapanmış olsa da çok sayıda insan hala her gün işlerine gidiyor. Sosyal mesafeler başkalarıyla yakın bölgelerde çalışırken veya müşterilere yardımcı olmanız gerektiğinde zor olabilir. Bu durum çalışanlar ve amirler arasındaki iyi iletişim için çaba göstermenin en önemli zamanıdır.

Umarım, işvereniniz bu süre zarfında ihtiyaçlarınızı karşılar. Bölgenizdeki yasalar, çalışan elkitabınız, sözleşme diliniz ve herhangi bir sendika sözleşmesi de dahil olmak üzere, bir çalışan olarak haklarınızın farkında olmak iyi bir fikirdir. Örneğin ABD’de işverenlerin ‘hastalık, yaralanma veya ölüme neden olabilecek tehlikeli sağlık ve güvenlik koşullarından arındırılmış bir işyeri bulundurmalarını’ gerektiren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu vardır. Sağlığınızı korumak için işyerinde sosyal mesafe önlemleri talep etme hakkına sahipsiniz.

Peki, işyerinde sosyal mesafeyi nasıl uygulayabilirsiniz?

1. Uzaktan çalışma

En yaygın uzman tavsiyesi mümkün olduğunda evden çalışmaktır. Bu sizi diğerlerinden güvenli bir mesafede tutar ve ev ofisinizde bağlı kalmanıza ve verimli kalmanıza yardımcı olacak zengin bir teknoloji vardır.

2. Toplantıları Atla

Küçük bir toplantı odasında bir araya gelmek, yapmak istediğiniz son şeydir. Metin, e-posta veya video konferans kullanın. Şahsen iletişim kurmanız gerekiyorsa, iş arkadaşlarınıza altı metre mesafeyi koruyun.

En Popüler:  En İyi Grafik Tasarım Yazılımı (Ücretli - Ücretsiz) - 2023

3. Randevuları İptal Et

Mümkünse, ofisinize veya işletmenize başka kişiler getirmekten kaçının. Daha sonraki bir tarih için telefonla, online olarak veya yeniden planlayarak işlem yapmaya çalışın.

4. Sınırları Belirleyin

Market ve eczaneler gibi işletmeler, doğaları gereği, hatlar ve yüz yüze temas kuracaklar. Birçok mağaza, müşterilere güvenli bir mesafeyi korumak için nerede duracaklarını göstermek için zemin üzerinde işaretli çizgiler var.

5. Masanızı Taşıyın

Tıpkı işte herhangi bir grip mevsimi gibi, yönünüzde öksürebilecek veya hapşırmayabilecek insanlarla yakın bir yerde oturmak istemezsiniz. İşverenleriniz masalarınızı daha da ileriye taşımanıza, oturduğunuz iş istasyonlarını şaşırtmanıza veya alternatif vardiyalar kurmanıza izin vermelidir. Bu sayede daha az kişi aynı anda oturur.

6. Hastaya Çağrı

Önemli bir sosyal mesafeli görgü kuralları, hasta olduğunuzda evde kalmaktır. Hasta çağırmanın en iyi nedeni, başkalarına bulaşmaktan kaçınmak olsa da kurtarmanız gereken geri kalanı almanıza da yardımcı olur. Sadece soğuk algınlığınız olduğu ortaya çıksa bile, zayıflamış bağışıklık sisteminiz sizi işteyken COVID-19 ile sözleşme yapmaya daha yatkın hale getirebilir. Harekete geçmeden önce doktorunuza danışın ve tekrar sağlıklı olduğunuzda tüm sosyal mesafe kurallarına uyun.

Sosyal Uzaklığın Etkinliği Nedir?

Perakende terapisi uygulayan PJ’lerinizde evde tek başına oturmanın Jeff Bezos’u daha zengin yapmaktan başka bir şey yapıp yapmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Günlük alışkanlıklarınızı büyük ölçüde değiştirmek zor olabilir ve şehrinizdeki, ülkenizdeki ve dünyadaki enfeksiyon oranı kötüleşmeye devam ettiğinde hayal kırıklığına uğramak kolaydır.

Bununla birlikte bireysel eylemlerin bir etkisi vardır. Epidemiyolog Kucharski bunu basit sayılarla açıklığa kavuşturur: Virüs bulaşan bir kişi ay içinde 244 enfekte kişiye yol açabilir. Sosyal uzaklaşma ile bu, ilk bulaşma oranını yarıya indirir yani; ay içinde sadece dört kişi enfekte olur.

Hükümet yetkilileri, doktorlar ve bilim adamları, sürekli olarak müdahale verilerinin bir grafikte nasıl göründüğüne atıfta bulundular, burada sosyal mesafeler enfeksiyonların artışını daha yumuşak bir eğime köreltir. İtalya’da ve Amerika Birleşik Devletleri kıyılarında gördüğümüz gibi, hızlı bir artış toplulukları ve sağlık sistemlerini bunaltabilir. Bununla birlikte vakaların zaman içinde yayılması, tıbbi tesislerin planlamasına ve uyum sağlamasına olanak tanır. Bu durum ağır durumda olanların uygun tedavi alabileceği, iyileşme oranlarını artırabileceği ve ölümleri azaltabileceği anlamına gelir.

Çin ve Güney Kore’deki sıkı sosyal mesafenin olumlu etkilerini şimdiden gördük. ABD’deki gazeteciler, Kaliforniya ve Florida’daki benzer bulgularla cesaretlendirildi. Sosyal mesafeye erken başlayan topluluklar, bir hafta içinde eğriyi düzleştirme potansiyeline sahiptir. Yani, sosyal mesafelerde ne kadar iyi olursak, virüsü o kadar hızlı kontrol altına alabiliriz.

İnsanlar Sosyal Uzaklık Önerilerini Neden Yok Sayıyor?

Hükümetin sosyal mesafeyi uygulamaktan memnuniyet duymasına rağmen küresel haberler her yaştan insanın plajlarda, parklarda, kalabalık yatlarda ve sokak gruplarında toplandığını bildirdi. Kritik derecede kritik COVID-19 hastasının astronomik sayısının sağlık sistemini çökerttiği İtalya’da bile, hükümet, en ağır darbede olan bölge sakinlerinin yüzde 40’ının katı kilitleme önlemlerini ihlal ettiğini bildirdi.

Öyleyse, sosyal uzaklığın kanıtlanmış etkinliğine rağmen neden bu kadar çok insan hala uygulamaya direnç gösteriyor?

1. Karışık Mesajlaşma

COVID-19, bilim adamlarının hiç görmediği yeni bir tür olduğu için ‘yeni bir koronavirüs’ olarak etiketlenmiştir. Bu durum sürekli birbirleriyle çatışan, sürekli gelişen bilgi ve uzman görüşleri ortamı yaratmıştır. Bir çelişkili talimatlar seli ile boğulmuş olan insanlar, kime inanacağından veya nasıl cevap vereceğinden emin değiller.

2. Ekonomik Endişeler

Euronews için görüşülen Ukraynalılar, sosyal mesafeye verilen tepkinin ve önerilen diğer önlemlerin sınıftaki bölünmeyi gösterdiğini ortaya koydu. Servet veya sosyal güvenlik ağı olmayanlar, küçük işletmelerini açık tutmaya veya işlerine gitmek için toplu taşıma araçlarına katılmaya çalışıyor.

En Popüler:  Dikkat Çeken Uygunluk Bildirimi Nasıl Yazılır?

3. İnkar

Birçoğu, normal rutinlerine devam edip diğer her şeyi görmezden gelirlerse, hala güvende hissedebileceklerini umarlar. Sosyal mesafeyi uygulamak tehlikenin gerçek olduğunu kabul etmek demektir.

4. Bireycilik

GQ için bir makalede, Julia Ioffe, ‘Amerikalılar kurallara uymakta iyidir ve Amerikalılar son derece yardımseverdir. Fakat yine de, derinlemesine, kendinize aykırı olduğu zaman bu sık sık bilim güvensizliği ile karıştırılmış yaygın bireycilik vardır. iyi bir sağduyu, İngilizlerden miras aldığımız sert-üst-dudak, zihin üzerinde iş.’

5. Yanlış Güvenlik Anlayışı

Sadece yaşlıların ciddi risk altında olduğunu ya da başka bir ülkede daha kötü olduğunu bildiren raporlar, insanların sosyal mesafeyi uygulamalarına gerek duymadıklarına kendilerini ikna etmelerine izin vermektedir. ‘Genç ve sağlıklıyım, neden rahatsız oluyorsun?’ ortak bir kaçamaktır.

Sosyal mesafeyi reddetmenin birçok farklı nedeni olsa da en yaygın olanlarından biri ailemiz, arkadaşlarımız ve iş arkadaşlarımızdan izole edilmesi duygusal olarak zorlayıcıdır. Amerikan Psikologlar Derneği sosyal uzaklığın insanların artan stres, kaygı, depresyon, can sıkıntısı ve sinirlilik yaşamalarına neden olabileceğini belirtiyor. Sosyal destek sisteminizi korumak için ‘telefon görüşmeleri, kısa mesajlar, görüntülü sohbet ve sosyal medya’ kullanmanızı öneriyorlar.

Su soğutucusu sohbetlerinizi en son Netflix şovu hakkında kaçırıyor musunuz? İş arkadaşlarınızla bu tartışmalara devam edebilmek için bir grup metni veya Facebook grubu başlatın.

Sosyal Mesafeli Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Peki, hala işe gitmeye, bakkaliye veya ilaca ihtiyacınız olduğunda sosyal mesafeyi nasıl uygularsınız? Günlük alışkanlıklarınızı değiştirmeyle ilgili bazı ek yönergeler:

1. Gıda Teslimatı

En sevdiğiniz restoranlarda yemek yemekten kaçının. Bunun yerine sipariş alma veya teslimat. Genellikle bu seçenekleri sunmayan birçok kuruluş bu kriz sırasında bunu yapmaktadır. Teslimat siparişi şu anda yalnızca bir kişiyle iletişiminizi en aza indirir ve yerel işletmeleri destekler.

2. Bakkaliye

Bakkalları ziyaret etmeniz gerekiyorsa, içinde daha az insanın olacağı garip zamanlarda gitmeye çalışın. Altı metrelik sosyal mesafeyi korumayı unutmayın. Bazı süpermarketler, kalabalıklardan kaçınabilmeleri için her günün ilk saatini yaşlılara ve korunmasız gruplara ayırdı. Mümkün olduğunda, araba sürme hizmeti sunan veya sunan marketlerden yararlanın.

3. Alışveriş

Çoğumuz şimdiye kadar e-ticaret yapmaya alışkınız. Bu yüzden tuğla ve harç mağazalarına ziyaretlerinizi askıya alın ve online alışveriş yapın. Birçok işletme, evde sıkışıp kalırken online alışverişi teşvik etmek için son derece düşük satış fiyatları sunuyor (Kendi online işinizi açmayı planlıyorsanız, bu başlamak için harika bir zaman olabilir!)

4. Doktor Randevuları

Doktorunuza veya diş hekiminize yıllık ziyaretler gibi zorunlu olmayan tüm doktor randevularını iptal edin. Ufak tefek endişeleriniz varsa, birçok tıp doktoru telefonla danışma veya görüntülü sohbetler sunmaktadır.

5. Oyun Tarihleri

Herkes okuldan ve işten eve geldiğinde, tüm hane halkını eğlendirmek zor olabilir. Çocuklarınız için oyun tarihleri ​​ayarlamaya cazip gelebilirsiniz. Fakat çocuk gruplarını bir araya getirmek sosyal mesafeyi ortadan kaldırır. Sıradan gripleri sadece birbirine geçse bile, bu tıbbi müdahale gerektirebilir; Florida Üniversitesi’nden Çocuk Doktoru Lindsay Thompson: ‘Hem koronavirüs ile enfekte olmaktan kaçınmak hem de sağlık sisteminin aşırı yüklenmesini önlemek için mümkünse doktor ziyaretlerinden kaçınmak istersiniz.’

Sosyal uzaklaşma her zaman kolay bir iş değildir. Fakat topluluğumuzu korumak anlamına gelirse bu kısa vadeli rahatsızlığa dayanmak buna değer. Yaşamdan geçerken, okulun katı yapısı, yeni ve zorlu bir işin talepleri ve aile sorumluluklarını üstlenmeyi öğreniriz. Umarım, bu rehber bu son meydan okuma ile yüzleşmenize yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu