Facebook’ta Nasıl Satış Yapılır? (2024)

Facebook, üniversite yurt odalarında kökeninden çok yol kat etti. Ortalama bir kullanıcı Facebook’ta günde 40 dakika geçirir. 25 yaş ve altı insanların çoğu platformdan uzaklaşıyor olsa da 55 yaşından büyükler her gün platforma atlıyor.

Bu durum Facebook’ta satış yapmak için inanılmaz bir kitle anlamına geliyor.

Tüketiciler daha çok kanallı hale geliyor ve farklı platformlarda online ürün satın alıyor. Facebook’ta etkili bir şekilde nasıl satış yapacağınızı öğrenirseniz, ilk satışlarınızı oluşturmaya başlayabilir veya mevcut e-ticaret işletmelerinizin erişimini önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Facebook’ta Satış Tarihi

Facebook, Kasım 2007’de işletme sayfalarını tanıttı. Facebook’ta satış yapma seçeneği olduğunda, işletmeler yüksek bir YG gördükçe hızla yakalandı. Sonuçta herhangi bir girişimcinin yapabileceği en iyi şey, müşterilerinin bulunduğu yerde satmaktır. Ayrıca Facebook’un gelişmiş kitle algoritmalarıyla, demografik özelliklere, konumlarına, ilgi alanlarına ve diğer (biraz ürkütücü) araçlara göre müşteriler bulabilirsiniz.

İster bir online mağazanız olsun, ister yeni bir başlangıç ​​yapın, bir Facebook mağazası gereklidir ve daha fazla müşteriye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Daha fazla satış oluşturmak için ürün kataloğunuzu Facebook’a ekleyebilir ve resim, fiyat ve ürün ayrıntıları yükleyebilirsiniz.

Günümüze gelindiğinde 90 milyon küçük işletme Facebook kullanıyor ve ABD’li pazarlamacıların %87.1’i 2024’te Facebook pazarlamasını kullanacak.

Facebook’ta Nasıl Satılır?

1. Fiziksel Ürünlerinizi seçin

Başlamadan önce, Facebook’ta neler satabileceğinizle ilgili bazı sınırlamalar vardır. Yönergeleri açık – fiziksel bir ürün olmalı. Bu durum e-Kitap gibi dijital ürünlerin veya sosyal medya yönetimi gibi hizmetlerin bir seçenek olmadığı anlamına gelir. Ürünlerinizin Facebook mağazanızda yayınlanmadan önce bir onay sürecinden geçmesi gerekir.

Ne satacağınızdan emin değilseniz, bu ürün fikirleri için harika bir kaynaktır.

2. Facebook İş Temelleri

Sıfırdan başlıyorsanız, yeni Facebook mağazanıza deneyimli bir profesyonel gibi yaklaşmak istersiniz. Rakipleriniz en büyük markalardan bazılarını içerecek. Fakat yeni mağazanıza ekleyebileceğiniz kişisel dokunuştan dolayı bir avantajınız olacak.

İlk olarak ürünleriniz ve mağazanız için hedeflerinizi özetleyen bir iş planı oluşturun. Bu durum ürünlerinizi adlandırmayı, markalaştırmayı ve ürününüzü Facebook için fiyatlandırmayı içerir. Facebook her işlem için %5 satış ücreti alır. Bu yüzden ürünlerinizi bütçenizdeki ekstra maliyetle fiyatlandırın.

Facebook’ta ve dışında rakiplerinizin fiyatlarını araştırmak da iyi bir fikirdir. Bu durum en çok satışa neden olacak fiyatı anlamanıza yardımcı olacaktır.

3. Ürünlerinizi Facebook’ta Satmaya Hazır Olun

Satış için bir ürün hazırlamak zaman alır. Bu yüzden online olmadan önce her şeyi hazırlayın. İşletmeniz ve ürünleriniz için 150 karakterlik bir açıklama yazın. Yeni işletmenizin “Hakkımızda” açıklamasını yazın.

Ürünlerinizin harika fotoğraflarını çekin. Ürünlerinizi beyaz bir arka plan üzerinde çekmeniz ve her ürünü birden çok açıdan göstermeniz gerekir. Son resimleriniz en az 1024 x 1024 piksel olmalıdır.

Ayrıca gerçek hayatta bazı resimler çekmek veya ürünlerinizin videolarını çekmek istersiniz. Bunları bir hikayeyi anlatan ve ürünü kullanma deneyimini açıklayan altyazılarla feed’inize ekleyin.

Unutmayın, çoğu kişi aileniz ve arkadaşlarınızla bağlantı kurmak için Facebook’ta. Yeni işinizin müdahaleci hissetmesini önlemek için ürünlerinizi tanıtırken bunu aklınızda bulundurun.

4. Facebook İşletme Sayfanızı oluşturun

Artık her şey hazır, artık Facebook işletme sayfanızı oluşturma zamanı.

Facebook’ta satış için sonraki adımlara geçmeden önce Facebook’tan birkaç gereksinim vardır:

 • Facebook’un Satıcı Şartlarını kabul edin ve inceleyin
 • Geçerli bir banka hesabına bağlantı
 • Vergi kimlik numaranız varsa

Müşterilerin nasıl iletişim kuracağını bilmesi için e-posta adresinizi ve telefon numaranızı da paylaşmanız gerekir. Nasıl başa çıkmayı planladığınızı yazın:

 • Soruları cevaplamak için uygun olacağınız saatler de dahil olmak üzere müşteri hizmetleri
 • Gizlilik politikanız
 • Nakliye fiyatları
 • Teslimat ve iade süreleri

Facebook işletme sayfanız, işletmenizle ilgili bir iletişim merkezi olacaktır. Ayrıca müşterilerin ürünleriniz için alışveriş yapabileceği bir vitrin olacak. Sayfanızı başlatmadan önce ürünlerinizi yayına başladığınızda pazarlamaya başlayabilmeniz için bazı içerikler hazırlamak isteyebilirsiniz.

En Popüler:  İşletme Kredisi Nasıl Alınır? 4 Basit Adımla

Facebook işletme sayfanız hazır olduğunda satış yapmak için birden fazla seçenek vardır. İlk seçenek Facebook Marketplace.

Facebook Marketplace’te Nasıl Satılır?

Facebook Marketplace, birçok açıdan popüler Craigslist platformuna benzer. Facebook, yabancılar yerine arkadaşlarına ve arkadaşlarının arkadaşlarına bağlanma avantajı sunuyor.

Doğrudan Market’ten satın alamaz veya satamazsınız. Bu yüzden alışveriş sepeti veya ücret yoktur. Facebook’un öğelerin ödenmesinde veya tesliminde herhangi bir görevi yoktur. Satışa başlamak istiyorsanız. Fakat bir mağaza açmaya hazır değilseniz, bu sizin için harika bir seçenek olabilir.

Dijital garaj satışı gibi. Öğelerinizi gönderiyorsunuz ve yerel topluluğunuzun üyeleri, satın alma işlemi yapmak istiyorlarsa bağlantı kuracaklar.

Facebook Marketplace, şehir sakinleri için daha uygun olabilir. Çünkü satmanız gereken şeyleri arayan daha fazla yerli olacak. Ciltsiz kitaplar veya DVD’ler gibi nakliye maliyetine değmeyen öğeler için harika bir yer. Çocuklar için ürünler de satmak için harika ürünlerdir. Çünkü Facebook’ta çok fazla ebeveyn var.

1. Ürün Bilgilerinizi Kaydedin

Yayınlarınızı oluştururken, potansiyel müşterilerinize neler sunduğunuz konusunda iyi bir fikir edinmelerine yardımcı olmak için mümkün olduğunca çok ayrıntı ekleyin. Marka adlarını, boyutlarını, boyutlarını ve ürünlerinizin bulunduğu durumu ekleyin. Ayrıca neden sattığınızı belirtmek isteyebilirsiniz. Bu kişisel bir platformdur ve kişisel hikayeler Facebook’ta satmanıza yardımcı olabilir.

Facebook Marketplace’e ürün göndermek kolaydır. Feed’inizden, sol taraftaki gezinme bölmesinde bulunan Marketplace’i tıklayın. Oradan Bir Şey Sat düğmesini tıklayın ve bir kategori seçin. Ardından ürün açıklamanızı, fiyatlandırmanızı, genel konumunuzu ve resimlerinizi ekleyin.

Ürün listelemeniz Facebook işletme sayfanızın Marketplace bölümünde yayınlanacak ve buradan yayında düzenlemeler yapabilirsiniz.

2. Gizlilik ayarlarınızı kontrol edin

Online satış yapmaya başladığınızda, yabancılarla konuşuyor olabilirsiniz. Bu yüzden Facebook gizlilik ayarlarınızı iki kez kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Önce “Ayarlar” a, ardından “Gizlilik”e gidin. Asma çubuğunuzu tıklayın ve yayınlarınızın kitlesinin size doğru göründüğünden emin olmak için Facebook’un gizlilik kontrol aracını kullanın.

3. Satış’ı kapatın

Facebook Market’te para kazanmak için kendinizi potansiyel müşterilerin kullanımına sunun. Soruları hızlı bir şekilde yanıtlayın ve bir ürün istediğiniz kadar hızlı satmıyorsa teklifinizi ayarlamayı düşünün. Ayrıca satılan eşyalarınızı teslim etmek için güvenli ve halka açık bir yer seçmek de iyi bir fikirdir.

Facebook Gruplarında Satış

Bilmiyor olabilirsiniz. Fakat Facebook Gruplarında binlerce insan alıp satıyor. Sadece “Facebook’ta Al ve Sat” grubunda 11.000’den fazla kişi var. Ayrıca Facebook’ta ürünlerinizi tanıtmak ve satmak için katılabileceğiniz büyük bir takip ile birçok niş grubu da var.

Bu gruplara katılmak kolaydır. Gruba eklemenizi onaylamak için genellikle bir yöneticileri vardır. İçeri girdikten sonra, Facebook sizin için başka gruplar önerecektir.

Yerel bir grupta satış yapmak, Facebook Market’te satış yapmak gibidir. Doğrudan grup sayfasında yayınlamanız yeterlidir. Çoğu alım ve satım grubunun, bir araya getirdiğiniz ayrıntıları içeren basit bir formu vardır; ürün açıklaması, fiyatı, kategorisi ve resimleri. Ayrıca üyesi olduğunuz bir gruba Marketplace’te listelediğiniz aynı zamanda mesaj göndermeyi de seçebilirsiniz.

Kolay tarama için ürün açıklamalarınızda kısa cümleler kullanın. Bu grupların üyeleri genellikle ne aradıklarını bilir ve bu alıcıları çekmeyi kolaylaştırmak istersiniz.

Ürün resimleri de çok önemlidir. Bu yüzden eklediğiniz görüntülerin yüksek kalitede olduğundan emin olun.

Doğrudan Satış Yoluyla Satış

Online satış yapan bir iş kurmaya hazır mısınız? Bir Facebook mağazasından satış yapmak sizin için FB pazarından veya gruplarından daha iyi bir seçenektir.

Facebook Mağazanızı oluşturabilir, ürünleri listeleyebilir ve doğrudan Facebook hesabınızdan ödemeler için bir alışveriş sepeti ekleyebilirsiniz. Facebook mağazanıza ürün eklemek ücretsizdir ve her şeyin nasıl kurulacağına ilişkin net talimatlar vardır. İstediğiniz kadar ürün girebilirsiniz.

Manuel giriş, online olarak üç veya dört ürün satan biri için mükemmel bir seçenektir. İşletmeniz büyümeye başladığında bazı sınırlamalar göreceksiniz.

Facebook’ta nasıl satış yapacağınızı öğrenmek konusunda ciddiyseniz, online satış yapmak için bir e-ticaret platformu kullanmanın ayrıntılarını ve çıkışlarını öğrenmek istersiniz.

E-ticaret Platformları ile Facebook’ta Satış

Facebook’ta satış yapmaya yeni başladığınızda ayrı bir online mağaza açmak biraz korkutucu görünebilir. Gerçek şu ki, bir e-ticaret platformu daha az çabayla daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.

En Popüler:  Evden Çalışmanın 10 Harika Faydası

Birincisi, tatmin var. Facebook diğer platformlarla entegre değildir. Bu yüzden bir e-ticaret platformu olmadan siparişlerinizi ve gönderiminizi manuel olarak yönetmeniz gerekir. Ayda yalnızca birkaç ürün satıyorsanız. Fakat günde on ürün satıyorsanız, her şeyi takip etmek zor olabilir.

Çoğu e-ticaret üreticisinin diğer yararlı online araçlarla entegrasyonları da vardır. Bu durum işletmeniz bir satıştan günde 20’ye kadar büyüdüğünde, gönderim ve siparişleri karşılama konusunda yardım alabileceğiniz anlamına gelir.

Başlamak için BigCommerce gibi bir e-ticaret platformuna başlayabilirsiniz.

1. Diğer Kanallar’a genişletin

Yalnızca Facebook platformunda satış yapmakla ilgili bir başka zorluk; düzenli satışlar yapıyorsanız, kendinizi sınırlandırıyor olabilirsiniz.

Ürünlerinizi online satmak için yalnızca bir yer daha eklemek işinizi ikiye katlayabilir. Mağazanıza daha fazla ürün eklemek için bir e-ticaret platformu kullanabilirsiniz ve güncelleme yapmak daha kolay olacaktır.

Birçok farklı e-ticaret seçeneği vardır ve tasarruf ettiğiniz zamanı yeni işinizin diğer bölümlerine odaklanarak kullanabilirsiniz.

2. E-ticaret Platformunuzu seçin

Bir e-ticaret platformu seçerken tartmanız gereken birçok şey var. İşletmenizin önümüzdeki beş yılı için istediğinizi seçmeniz çok önemlidir.

Bir e-ticaret platformu seçerken çoğu girişimci için farkı yaratan aşağıdaki niteliklerdir.

 • Mağaza Oluşturucu
 • Müşteri servisi
 • Müşteri deneyimi
 • Araçlar ve Özellikler
 • Güvenlik
 • Tasarlamak
 • Ücretler ve Fiyatlandırma

Ayrıca seçtiğiniz platformun Facebook ile doğrudan entegrasyonunun olduğundan emin olmak istersiniz.

Bir platform seçtikten sonra online mağazanızı oluşturabilirsiniz. Online bir mağaza oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Selz’den bu adım adım kılavuza göz atın. Siteniz hazır olduğunda, manuel yükleme veya CSV dosyası aracılığıyla ürünlerinizi online mağazanıza ekleyin. Ardından, platformları senkronize etmek ve online satış yapmaya başlamak için Facebook’u online mağazanıza bağlayın.

Facebook’ta Ürünlerinizi Tanıtma

Facebook’un sattığınız ürünleri platformlarında tanıtmayı kolaylaştırmanın birçok yolu vardır. Kârı en üst düzeye çıkarmak için sahip olduğunuz farklı özellikleri inceleyeceğiz.

1. Organik Yayınlar

Takipçilerinizin yalnızca satış için Facebook’ta olduğunuzu hissetmelerini istemezsiniz. Dolayısıyla, kullanıcılara topluluk için de online olduğunuzu bildirmenin yollarını bulun. Kitlenizden yayınları beğenmenin ve paylaşmanın yanı sıra, onlara önem verdiğinizi gösteren içerik oluşturun.

Facebook bu yıl videoları her özet akışının en üstüne getiren bazı güncellemeler yaptı. İster önceden hazırlanmış videoları ister sitede canlı videoyu paylaşmak isteyin, Facebook sayfanıza daha fazla video eklemenin bir yolunu bulun.

Videolar da paylaşım için popülerdir. Birisi sayfanızı ilk kez ziyaret ettikten sonra, yeniden pazarlama ile ürünlerinizi tanımasına yardımcı olabilirsiniz.

Video yapma konusunda çok fazla deneyiminiz olmayabilir. Fakat göründüğünden daha kolaydır. Çoğu insan profesyonel bir video aramaz, sadece otantik hissettiren bir şey görmek ister. Facebook videoları için bazı popüler fikirler şu maddeleri içermektedir:

 • Ürününüzü nasıl kullanacağınızı gösteren videolar
 • Müşteriler ürünleriniz ve sundukları değer hakkında konuşuyor
 • Ürünlerinizi nasıl üretiyorsunuz, paketliyor ve gönderiyorsunuz
 • Ekibinizle ilgili hikayeler
 • Ürünlerinizle ilgili faydalı şeyler öğreten videolar

2. Facebook Messenger

Arkadaşlarımızla ve iş arkadaşlarımızla sohbet etmek için hepimiz Facebook Messenger’ı kullandık. Messenger ayrıca güçlü bir satış aracı olabilir.

Bu özelliği müşteri desteği ve müşteri sorunlarıyla hızlı bir şekilde ilgilenmek için kullanabilirsiniz. Buna ek olarak bu sohbetler müşterilerinizi daha iyi tanımak ve mesajınızı hassaslaştırmak için harika bir yoldur. Müşterileri beğenebilecekleri diğer ürünlere de tanıtabilirsiniz.

3. Facebook Reklamları

Facebook’ta satmak için organik kanallardan en iyi şekilde yararlandıktan sonra, ücretli seçeneklere bakmanın zamanı geldi.

Facebook reklamlarında ve sponsorlu yayınlarda reklam vermenin iki yolu vardır.

Sponsorlu yayınlar, ağınızla çok daha geniş bir kitleyle paylaşabileceğiniz bir yayını tanıtmanıza olanak tanır. Bu yayınları tanıttığınızda, bütçenizin üstesinden gelebileceği kadar takipçiye ulaşmanıza yardımcı olabilir. Sponsorlu yayınların oluşturulması basittir ve çok yararlı olabilir. Gönderinin üst kısmındaki metinlerin yanı sıra normal bir Facebook yayını gibi görünüyorlar.

Facebook reklamları daha geleneksel reklamcılıktır. Platformdaki atlıkarınca reklamları, ürünlerinizin birkaç resmini göstermenize olanak tanır ve harekete geçirici mesajlar sunabilir. İşinize bir patlama ile başlamak istiyorsanız hedefli Facebook reklamları nişinizle bağlantı kurmanın harika bir yolu olabilir.

Daha Fazla Satış Kanalıyla Erişiminizi Genişletin

Ürünlerinizi Facebook’ta satın almayı umduğunuz çoğu kişi, ürünlerinizi birkaç kez görene kadar satın almaz.

Alışveriş yapanların çoğu satın alma kararlarını birçok cihazla alır. Bir billboard gördükten sonra telefonlarını tarayabilir, dizüstü bilgisayarlarında sitenizi ziyaret edebilir. Daha sonra da iş yerinde öğle yemeği sırasında bir Facebook ziyaretinden sonra satın alabilirler. Bu yüzden müşterilerinizin olduğu yerde olmak iyi bir fikirdir. Her yerde.

Bir e-ticaret platformuyla ürün listelerinizi yalnızca bir kez girebilir. Fakat online olarak birden fazla yerde satış yapabilirsiniz. Bu durum Facebook’ta satmanın yanı sıra web sitenizi, blogunuzu ve İnstagram’ınızı içerebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu