Sizi Milyarder Yapabilecek 15 İş

Dünya ekonomisi büyümeye devam ettikçe, varlıklıların zenginleşmeye devam ettiği görülmektedir. Peki dünyanın en varlıklı insanları servetlerini ilk etapta tam olarak nasıl yaptılar? İlk milyarınızı pişirmenin gizli tarifi nedir?

Milyarder olmanın sihirli bir formülü olmasa da diğerlerinden çok daha kârlı görünen bazı işler var. Tabii ki, sadece bu kariyerlerden birini takip etmek başarı için bir garanti değildir. Ancak sizi kesinlikle doğru yola sokar.

Hangi işlerin sizi milyarder yapması muhtemel?

Öğrenmek için okumaya devam edin!

1. Yatırım Bankacılığı

Yatırım bankacılarının gerçekte ne yaptıkları konusunda çok fazla kafa karışıklığı var. Bankada çalışıyorlar mı? Yatırım yapıyorlar mı? Zaten tam olarak neye yatırım yapıyorlar? Esasen, bir yatırım bankacılığı şirketlerin alıcıları ve satıcıları arasında aracı görevi görür ve bu kurumsal anlaşmaların yapılmasından sorumludur. İşleri, o zaman müşterilerine, ister tahvil, hisse senedi, birleşme veya hisse senedi ya da borç teklifi satın alma olsun, satış konusunda tavsiyelerde bulunmaktır.

Bu durum en iyi Wall Street kariyeri olmakla birlikte, oldukça talepkar ve stresli bir yatırım olabilir, yatırım bankacıları genellikle haftada 100 çalışma saatinde saatler yapıyorlar. Bununla birlikte çabaları potansiyel olarak 7 veya 10 rakamlı bir maaşla sonuçlanabilecek en iyi kariyerlerden biri olduğu için oldukça kazançlı bir meblağ ile ödüllendirilir.

2. Yazar

Başarılı bir yazar olmak, parkta havadar bir yürüyüş değildir; daha çok kavurucu bir günde ayakkabı giymeden maraton koşmak gibidir. Gerçekten de en başından sonuna kadar, bir kitap yazma ve yayınlama süreci, en yetenekli kelime ustaları için bile yorucu olabilir. Ama kendinize bir kitap anlaşması yaptığınızda, büyük kazanç potansiyeli var.

Açıkçası, en iyinin en iyisi para için asla vardı. Yetenekli öykü anlatıcıları olarak sürükleyici anlatılarıyla dünyayı yarattılar ve oradayken bir servet kazandılar. Örneğin JK Rowling’i ele alalım: bugün dünyanın en zengin yazarı olarak bilinen Rowling’in ilk Harry Potter kitabının el yazması, nihayet 1997’de yayınlanmadan 12 kez reddedildi ve sonuçta tüm nesli şekillendirmeye devam etti.

3. Atlet

Üst düzey bir sporcu olarak sadece şan, şöhret ve unvanların tadını çıkarmakla kalmaz. Hem de çok para kazanırsınız. Gerçekten de onay anlaşmaları, şampiyona para ödülü ve yüksek maaşlar sayesinde, en büyük sporcular kupa ve ödüllerden çok daha fazlasını eve götürürler.

Bununla birlikte Michael Jordan, Tiger Woods ve Serena Williams’ın beğenisine katılmak, inkar edilemez yetenek ve beceri gerektirir. Ancak seçtiğiniz spora adanmış olmak ve tüm iniş ve çıkışlarına dayanmak, başarınız için belirleyici faktörler olabilir.

4. Girişimci

Girişimciler genellikle kendi servetlerini yaratırlar. Başka bir deyişle, nadiren başka birileri için çalışan bir milyarder girişimci bulacaksınız. Gerçekten de kendi yenilikçi ürün ve hizmetlerini geliştirerek ve dünyayı fırtına alarak başarıya ulaştılar.

Örnek olarak dünyanın en zengin insanlarından Bill Gates ve Jeff Bezos’u ele alalım. Bu işler, milyarlarca dolarlık bir başarıya dönüştükleri basit bir fikirle başladı.

Kuşkusuz, bir girişimci olarak çalışmak sizi milyarder yapabilecek en iyi kariyerlerden biridir. Teknolojiden medyaya ve perakendeden sağlık hizmetlerine kadar 10 basamaklı servet çok sayıda endüstride kuruldu. Bu yüzden başarılı bir girişimci olmak için, kendi imparatorluğunuzu inşa edebilmeniz için önce nişinizi bulmanız gerekir.

5. Avukat

Yasayı uygulamak, inanılmaz derecede yüksek kazanç potansiyeli için en iyi kariyerlerden biridir. Bununla birlikte avukatlar için ortalama maaş yıllık 120.910 $’ı aşabilirken, bu en iyi köpeklerin yaptıklarıyla karşılaştırıldığında mütevazi bir gelir. Tabii ki, hukuktaki farklı alanlar daha yüksek karlar sağlayabilir ve sizi bir milyarder haline getirebilecek en kazançlı hukuk kariyerleri arasında şirket, ceza, patent, vergi, emlak ve fikri mülkiyet kanunu bulunur.

En Popüler:  Yüksek Maaşlı İşlere Yönelik Mesleki Sertifika Kursları

Bir avukat olarak büyük kazanma söz konusu olduğunda, mahkemelerde istikrarlı bir başarı oranı ve büyük müvekkiller listesi en önemli faktörlerden ikisidir. Örneğin Wichai Thongtang’ın davasında Tayland’ın eski başbakanı Thanksin Shinawatra’nın yanı sıra fatura listesinde çok sayıda üst düzey yönetici ve şirketin bulunması 1.9 milyar dolarlık servetinin büyük bir kısmını oluşturuyor.

6. Gayrimenkul Geliştirici

Gayrimenkul endüstrisi, milyonlarca insan için giderek daha büyük bir oyun alanı haline geliyor. Dolayısıyla, mülk değeri arttıkça, emlak geliştiricileri, kelimenin tam anlamıyla, servetlerini ticari ve konut geliştirme projeleriyle inşa ediyorlar.

Yetişkin emlak tablosunda bir yer kazanmak için, önce bu alanda bilginizi genişletmeniz gerekir. Öncelikle emlakçı olarak deneyim kazanmak ve yerel pazar hakkında bilgi edinmek bu kazançlı endüstriye girmenin iyi bir yoludur. Aslında dünyanın en zengin emlak kralı Hui Ka Yan, kariyerine yavaş yavaş daha büyük girişimlere geçmeden önce Çin genelinde düşük fiyatlı mülkler satın alarak başladı. Şu anda, şirketi kemerinin altında 800’den fazla projeye sahip ve ona yaklaşık 30 milyar dolar kişisel kar kazandırıyor.

7. Cerrah

Cerrah olmak değerli olduğu kadar talepkar. Ünvanı kazanmak yıllar süren yoğun bir eğitim gerektirse de, çabalarınız ağır bir maaş ve hayat kurtarma becerileri ile ödüllendirilir.

Bununla birlikte en iyinin en iyisi, alanlarındaki ortalama cerrahtan çok daha fazlasını yapar. Ameliyathane dışında, cerrahlar zamanlarını yenilikçi araştırmalar yapmak ve çığır açan tıbbi tedaviler geliştirmek için ayırırlar. Bazıları için, bu asil nedenin büyük bir zenginlik kaynağı olduğu kanıtlanabilir. Kanser tedavisinin öncüsü ve dünyanın en zengin cerrahı; Dr Patrick Soon Shiong.

8. Mucit

Mucitler, kapsamlı hayal gücü ve yenilikçi fikirleriyle tanınırlar. Fakat bu fikirlerin birçoğu çığır açıcı olsa da onları ana pazara sunmak oldukça zor olabilir. Ancak bunu yapanlar size telif ücretlerinde anıtsal karlar kazandırabilir.

En başarılı mucitler sadece yeni ürünlere öncülük etmekle kalmaz; aynı zamanda onları etkili bir şekilde halka nasıl pazarlayabileceklerini de biliyorlar. Dual Cyclone torbasız elektrikli süpürgenin arkasındaki adamı örnek olarak alın, James Dyson. Buluşunu İngiltere pazarında ortaya çıkarmak için mücadele ettikten sonra, kazanan ‘Sloganına elveda deyin’ sloganı, en hızlı satılan elektrikli süpürge olmasına yardımcı oldu.

9. Korunma Fonu Müdürü

Borsa ekonominin önemli bir parçasıdır ve özellikle de bir riskten korunma fonu yöneticisi iseniz önemli bir gelir kaynağı olabilir. Bu meslek sürekli değişen borsa eğilimlerini analiz ederken yatırımcıların bulunmasını ve finansal piyasalardaki yatırım fırsatlarının izlenmesini içerir. George Soros’un davasında küresel mikro trendlere bahis yaparak milyarlarca dolar kazanmış ve hatta 1992’de sadece bir günde 10 milyar dolar kazanmayı başarmıştı.

Bu kariyerde başarılı olmak için genellikle uzun saatler ayırmanız, rekabetçi yatırım stratejileri ve sağlam pazarlama planları oluşturmanız gerekir. Buna karşılık, finansal riskten korunma fonu yöneticileri müşterilerine bir yönetim ücreti uygular ve bu finansal riskten korunma fonlarından elde edilen yıllık kardan iyi bir pay alır.

10. Muhasebeci

Muhasebe, maaşlar genel ortalama ortalamanın çok üzerinde olan kazançlı bir kariyer yoludur. Ekonomi büyümeye devam ettikçe, denetçilere duyulan ihtiyaç giderek artıyor ve bu da muhasebeyi en karlı mesleklerden biri haline getiriyor.

Bununla birlikte alanda en iyi kazanan olarak sıralamak isterseniz, daha akıllı hareketler yapmanız gerekir. Genellikle ihtisas ve yüksek öğrenim sertifikalarına sahip muhasebecilerin rekabet avantajı vardır. Ancak Denise Coates ve Arthur Blank gibi en zengin muhasebeciler, diğer girişimleri takip ederek ve becerilerini finansal avantajlarına kullanarak servetlerini korumak için daha da büyük adımlar attılar.

En Popüler:  Çalışmak İçin En İyi Yabancı ​​Şirketler; 2021

11. Şovmen

Profesyonel bir şovmen olarak yetenekleriniz şarkı söylemek, oyunculuk yapmak, sunmak veya yukarıdakilerin hepsinden farklı olacaktır. Büyük bütçeli filmlerde rol almaktan TV şovlarına ev sahipliği yapmaya ve dünya konser turlarına gitmeye kadar, profesyonel bir eğlencenin hayatı eşit derecede çekici ve kazançlı olabilir.

Başarıya giden yol uzun olabilir. Ancak şöhrete girenler iyi bir yaşam sürerken bir servet kazanabilir. Tabii ki, onu büyütmek için alınacak en iyi yol, Hollywood olacaktır.Çünkü Oprah Winfrey, Jay-Z ve Kylie Jenner de inanırsınız.

12. Yatırımcı

Yatırım, en belirgin milyarder işlerinden biridir. Gerçekten de yatırım ve finans sektöründe çalışmak size büyük paralar kazandırma potansiyeline sahiptir. Genellikle servetlerini hedge fon yöneticisi olarak inşa eden yatırımcılar, ana gelir kaynağı olarak tahviller ve hisse senedi temettüleri üzerinden faiz ödemeleri kullanırlar. Çoğu durumda, yatırımları borsada işlem görerek değerlerinin yükselmesine veya düşmesine izin verir.

Dünyanın en zengin yatırımcısı ve üçüncü en zengin adamı Warren Buffet, imparatorluğunu tamamen hisse senetleri üzerine inşa etti ve stratejisini Benjamin Graham’ın gerçek değer fikrine bağladı – başka bir deyişle büyük büyüme potansiyeline sahip varlıklara yatırım yaptı. Açıkçası, tercih ettiği strateji işe yarıyor gibi görünüyor!

13. İcra Kurulu Başkanı

Yönetici rolleri CEO, CFO, CTO ve COO arasında değişebilir. Bu roller doğada farklı olsa da hepsi milyarder işi olarak sınıflandırılır. Gerçekten de bir şirkette yönetici pozisyonuna sahip olmak, servetinizi oluşturmak söz konusu olduğunda doğru yönde atılmış bir adımdır.

Tabii ki, büyük güç ile büyük bir sorumluluk da geliyor. Çünkü bir şirketin saat gibi çalışmasını sağlamak için talep ve beklentileri karşılayabilmeniz gerekiyor. Quibi’nin CEO’su Meg Whitman ve Unilever’in CMCO’su Keith Weed’i Facebook’un COO’su Sheryl Sandberg’de, liderleri ilgili şirketlerin başarı ve büyümesine yol açarken, aynı zamanda büyük bir gelir elde etti.

14. Sigorta Acentesi

Sigortacılık, birkaç milyarder üreten tartışmasız kârlı bir endüstridir. Aslında ABD’de endüstri 2018’de net primlerle 1.22 trilyon dolar nakit para ödedi. Böylece, ekonomi daha da büyümeye devam ettikçe, sigorta pazarı onunla birlikte büyüyor.

Bununla birlikte özel milyarder kulübüne katılmak için sadece sigorta satmak onu kesmez. Dünyanın en zengin sigorta gruplarından bir sayfa çıkarmak istiyorsanız servetleri kendi kurdukları veya satın aldıkları sigorta şirketleri üzerine inşa edildi. Bu yüzden bir sigorta acentesi olmak mükemmel bir başlangıç ​​olsa da servetinizi oluşturmak için sektörde daha büyük adımlar atmanız gerekir.

15. Mühendis

Sizi bir milyarder yapan işler söz konusu olduğunda, mühendislik orada en iyi kariyerlerden biridir. Aslında dünyanın en zengin insanlarından yarısı, Jeff Bezos, Carlos Slim Helú ve Larry Page gibi mühendislik derecelerine sahiptir. Ve elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi, dünyanın en zenginleri arasında en popüler seçenek gibi görünse de, inşaat, mekanik ve kimya mühendisliği de ikincisidir.

O zaman bir mühendis olmak oldukça akıllıca bir hareket gibi görünüyor ve mühendislere olan talep sürekli arttıkça, avantajınıza kullanabileceğiniz çok büyük bir maaş potansiyeli var.


Para ve başarı bazı mesleklerde diğerlerinden çok daha ulaşılabilir. Dünya ekonomisi büyümeye devam ederken, bazı endüstriler öncüleri takip ediyor ve birçok profesyonel için kazançlı kariyer fırsatları yaratıyor. Açıkçası, sizi milyarder yapacak bazı işler var.

Aynı zamanda, bir iş unvanı servet için bir garanti değildir. Gerçekten, milyarder hatta milyoner lige girmek için bundan çok daha fazlası gerekir.

Yetenek, yenilikçi fikirler ve girişimci zihniyetin yanı sıra azim, kararlılık ve güce de ihtiyacınız olacak. Oradan, tek yapmanız gereken size milyarder unvanını kazanmak için seçtiğiniz mesleğinizde doğru hareketleri yapmaktır.

Sizi milyarder yapabilecek başka işler düşünebilir misiniz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu