Podcast Nasıl Başlatılır? (Ücretsiz Kılavuz) – 2023

2023’de podcast’in nasıl başlatılacağını öğrenmek mi istiyorsunuz? Bugün bildiğimiz gibi podcasting 2004’te resmen başladı. Fakat kitleye ulaşmanın en hızlı büyüyen yollarından biri.

Hatta yalnızca ABD’de 144 milyon podcast kullanıcısı var. Ve 2018’e kadar 500.000’den fazla farklı podcast vardı.

Engelsiz erişimi ile pazarlamanızı büyütebilir ve kişisel markanızı online olarak genişletebilir.

İşletmeler yavaş yavaş podcast fikrine açılıyor.

İşletmeler, 2018’de podcast pazarlama çabalarına yaklaşık 497 milyon dolar harcadı. Podcast reklamcılığının satın alma amacını %14 artırabildiğini tespit ettiler. Dahası tüm podcast dinleyicilerinin %45’inden fazlasının yıllık geliri 250.000 $’dan fazladır.

Kendiniz veya işletmeniz için bir podcast başlatmak ve büyük yapmak istiyorsanız size podcast kadar geniş ve çeşitli bir platform sağlayan daha iyi bir kanal yoktur.

Bu adım adım kılavuz, planlamadan post prodüksiyona geçmenizi sağlayacak. Bu sayede kendi podcast’inizi hemen hazırlayacak ve çalıştıracaksınız.

Yasal Uyarı: Lütfen bu makaledeki bağlantılardan bazılarının bana ücretsiz olarak küçük bir komisyon sağlayan bağlı kuruluş bağlantıları olduğunu unutmayın. Bunlar yalnızca podcasting’i başlatmak için en iyi yazılım ve ekipmanlardır. Bağlı kuruluş açıklamamı altbilgideki gizlilik politikamda okuyabilirsiniz.

Hedef Kitleniz Kim?

Podcast’ler söz konusu olduğunda, çekmek istediğiniz kalabalığa ve hizmet etmek istediğiniz müşterilere bağlı olarak çeşitli türler olabilir. Bu yüzden hiçbir podcast veya pazarlama caddesi evrensel istek ve ihtiyaçları karşılayamaz. Bu yüzden sağlamak istediğiniz içerikle ilgili en baştan net olmak çok önemlidir.

Podcast’in içeriği ve odağı, işinizin ilgi alanlarına ve bakış açılarına uygun olmalıdır.

Starters, ABD’deki en başarılı NBA podcast’lerinden biridir.

Doğru kitleyi hedeflemenin anahtarı, aradıkları yemleri sağlamaktır. Örneğin basketbol tutkunlarını hedeflemek istiyorsanız muhtemelen en son yıldızlar, skorlar, maçlar ve bu yıl tacı kimin kazanması en muhtemel olacak hakkında konuşacaksınız.

Öte yandan, bir dedektif hikayesi yazarıysanız, podcast’leriniz muhtemelen ABD veya Avrupa’daki en yeni dedektif yazarları, piyasadaki en son kitaplar, kitaplarınızın lansmanları ve daha fazlası hakkında bilgi içermelidir.

Fikir dinleyicileri meşgul etmek ve istedikleri içerik türünü sağlamaktır. Bunun için ne tür bir kitlenizin olduğunu bilmek ve buna göre planlamak önemlidir.

Dinleyicilerin hangi soruları sormaları gerektiğini, ne düşünebileceklerini ve nasıl tatmin olabileceklerini bilmelisiniz.

Hedef kitleniz çok net olmadığı sürece, çabalarınızı iş ufkunda başarıya çeviremezsiniz.

Dinleyicilerinize Ne Sunuyorsunuz?

Her şeyden önce, dinleyicilerinize değer vermeli ve onlara kalmaları için bir sebep vermelisiniz. Ardından, okuyucularınıza etrafta dolaşacakları eğlenceli bir şov vermelisiniz.

Podcast istatistiklerine göre dinleyicilerin %80’i tüm bir podcast bölümünü veya bölümün çoğunu dinliyor.

İstatistikler, içeriğiniz zenginleşmediği, değerli ve kitleniz için yararlı olmadığı sürece, ilk bölümünüze sadık kalmayabileceklerini göstermektedir.

Ve yalnızca ABD’de 500.000’den fazla podcast ile bazı sert rekabetlere karşı çıkacaksınız.

Bu yüzden ilk dinleyiciden dinleyicinin podcast’inize bağlanması çok önemlidir.

Ancak hepsi bu değil – dinleyicinin uzun süre abone olmasını ve daha fazlası için geri gelmesini de sağlamalısınız.

Değerle birlikte, değer vaadini de satmak zorundasınız – işlerin bu noktadan sonra daha iyi ve daha zengin olacağı sözü.

Dinleyicilerin %65’i nerede dinlemeye başlayacaklarından emin olmadıklarını söylüyor. Çünkü piyasada çok fazla çeşitliliğe sahip olan insanlar onlar için en iyi kanalın ne olduğundan emin değiller.

Bu nedenle değer teklifiniz ve mesajlaşma en baştan anlaşılır olmalıdır.

Bir podcast, benzer düşünen insanların öğrenmek istedikleri şeyleri öğrenmeleri ve bunlara ayak uydurmaları için bir platformdur. Bu amaçla, tam olarak söz verdiğiniz içerik türünü sağlamazsanız, dinleyici tabanınız karışacak ve ayrılacaktır.

Fark edilmesi gereken önemli olan, dinleyicilerin genellikle belirli bir şey aradığıdır. Bu yüzden başlamadan önce değer teklifinizi çivilediğinizden emin olun.

Podcast’iniz nasıl adlandırılır

İz bırakmanız gereken tek şeyin 5 saniye olduğunu biliyor muydunuz? Doğru. Beş saniye, bir kişinin yalnızca başlığınıza bağlı olarak podcast’inizle etkileşime girip girmeyeceğine karar vermek için her zaman alır.

İki gün boyunca mükemmel bir podcast oluşturduğunuzu düşünün, hepsi de dinleyicilerin çoğunluğu tarafından reddedileceği için ünvanınız berbat.

Bunun olmasını istemiyorsun.

Podcast’inizi adlandırmak için bazı önemli ipuçları:

1. Bilgilendirici olun

Başlık söz konusu olduğunda, temiz olmak ve çalıların etrafında dövmemek daha iyidir. Hedef kitleyi, konuyu ve arka planı başlığın içine dahil etmeye çalışmalısınız. En iyi sonuçlar için önemli anahtar kelimeler de ekleyebilirsiniz.

2. benzersiz olun

Bu kadar çok podcast ile başka bir adla çakışan bir ad seçmek kolaydır. Bu durum dinleyicilerin zihninde karışıklığa yol açabilir. Hatta kitlenizi diğer podcast’e yönlendirebilir. Gelecek için sorun yaratmamak için dikkatli olun ve benzersiz bir isme sahip olun.

3. Anlaşılması Kolay Olmalıdır

Öne çıkmak ve kendiniz için bir niş açmak istemek doğal olsa da başlık müşteriler üzerinde kaybolmamalıdır. İlişkilendirilebilir ve anlaşılır olmalıdır. Belirsizlik, podcast’lerinize ve canlılığınıza zarar verebilir.

4. Özlü olmalı

Başlığınızın uzunluğunun bazen görünmez yankıları vardır.

Yakın tarihli bir araştırmaya göre başlıklar 255 karaktere kadar olabilse de, %75’inde sadece 29 karakter var. Ortanca başlık 20 karakterden oluşuyor.

Müşterilerinizin dikkatini çekmenizi sağlamak için kısalık esastır.

Görünürlüğünüzü artırmak ve iyileştirmek için çalışabilecek “podcast” kelimesinin başlıkta hariç tutulması gibi takip edebileceğiniz birçok ipucu vardır.

5. Yaratıcı Olun

Bir podcast başlığı yaratıcılığınızı ortaya çıkarmalıdır.

Yaratıcı bir isme sahip bir podcast’in en ünlü örneklerinden biri Güve’dir.

İsimlerin bazıları ya daha büyük bir şeye işaret edebilir ya da dinleyicinin ilgisini istasyona bağlayacak kadar uzun süre sıkıştırmak için düzenli tanıtımlar olabilir.

6. Açıklayıcı

Podcast başlığınız, sunulanları açıklamak için harika bir iş çıkarmalıdır. Çalı etrafında dövmekten veya bir esrarengiz atmosfer yaratmaktan kaçının. Podcast’inizin adı ne kadar düz olursa, o kadar iyidir.

Bunların belirgin bir avantajı vardır. En iyi bölüm, dinleyiciler belirli bir anahtar kelimeyle arama yaptıkları için açıklayıcı başlık adlarının aranması ve bulunması kolaydır.

Örneğin futbolla ilgili podcast’leri ararsanız, Football Weekly adlı podcast’e ulaşmanız muhtemeldir.

7. Kendinden Başlıklı Podcast’ler

Ünlü oyuncakçı Hamley’nin 18. yüzyılın kurucusu William Hamley’den adını alması gibi, podcast’ler de podcast’leri yapan kişinin adını verebilir.

Bunun en güzel örneklerinden biri de Tim Ferriss Show.

Dinleyicilere yardımcı olur. Çünkü muhtemelen ne aradıklarını zaten biliyorlar ve sadece istediklerine ulaşmak için adı yazabilirler. Aynı zamanda çok zaman ve güç tasarrufu da sağlar.

Bu tür adlandırma, dinleyicilerin zaten biraz ünlü olan kişileri bulmasına yardımcı olur. Henüz bir izniniz yoksa, kendi başınıza bir podcast ile başlamak daha zordur.

Bunu düşünün ve podcast’iniz söz konusu olduğunda şansınızı kaçırmayın. Tüm farkı yaratabilir.

Podcast Bölümlerinizin Uzunluğunu Belirleyin

“Tüm iyi şeyler sona ermeli.”

Bu onurlu atasözü podcast’ler için de geçerlidir. Bunun bir başarı olması, podcast bölümlerinizin sürekli olarak devam etmesi gerektiği anlamına gelmez. Maksimum etkiyi elde etmek için, her yeni bölümü yayınladığınızdan ve bunları hızlı bir şekilde kullanılabilir hale getirdiğinizden emin olun.

Sonuçta çok fazla şey kötü.

Bir podcast bölümünün uzunluğu için zor ve hızlı bir kural olmamasına rağmen çoğu insan kısa ve öz tutmanın daha iyi olduğunu kabul eder.

İstatistikler gidilecek bir şeyse, dikkat süremiz Japon balıklarından daha azdır. Dinleyicilerinizin 20-25 dakika beklemesine rağmen bir bonus olarak düşünün.

En Popüler:  Kültürlerarası İletişim Becerilerinizi Geliştirme

Ortalama podcast oturumu 43 dakikadır. Fakat bu durum, dinleyiciler bir şeye takıldığında ve yarısını bırakmak istemediğinde işe yarayabilir.

Her podcast’in farklı çalma süreleri olabilir.

Sizin için en iyisini bulmalısınız. Örneğin Pasifik İçeriğinde ortalama bölüm uzunluğu yalnızca 25 ile 30 dakikadır. En popüler podcast’lerden biri olan Joe Rogan Deneyimi, 3-4 saatlik aralıkta daha uzun bölümlere sahip. Her şey kitlenizin istediklerine dayanmaktadır.

Unutmayın, podcast’in gerçekten başarılı olması için dinleyicilerinizi meşgul etmelisiniz.

Podcast’inizi Ne Sıklıkta Yayınlamalısınız?

Büyük soru şudur: Podcast’inizi ne sıklıkta yayınlamalısınız? İnsanlar çok uzun süre beklemek istemediklerinden akış oturumları birbirinden çok uzak olmamalıdır. Oturumların birbirine çok yakın olmaması veya içeriğinizin bitmesi gerekir.

Bu nedenle oturumlarınızı dinleyicileriniz üzerinde en iyi etkiyi yaratacak şekilde yaymak önemlidir.

Her hafta bir podcast yayınlayabilirsiniz, bazı rakipleriniz aylık sürümlere gidebilir.

Bu durum birçok podcast’in ilk seferinde doğru şekilde başaramadığı bir şey.

Zaman ayırmalı ve önümüzdeki 6 ay boyunca vurmak istediğiniz noktaları hesaplamalısınız. İçeriği hazırladıktan sonra, hedeflediğiniz sıklığı seçebilir ve seçebilirsiniz.

Son olarak kalite ve miktar arasında seçim yapmanız gerekir. Birçok günlük podcast, daha fazla bölümle daha fazla para kazanabileceklerine inanıyor olsa da bu genellikle böyle değildir. Dinleyiciler yorulmaya eğilimlidir, işler tekrarlanabilir ve nicelikten ziyade kaliteye gitmek için iyi bir dünya yapabilir.

Yasal Uyarı: Lütfen bu makaledeki bağlantılardan bazılarının bana ücretsiz olarak küçük bir komisyon sağlayan bağlı kuruluş bağlantıları olduğunu unutmayın. Bunlar yalnızca podcasting’i başlatmak için en iyi yazılım ve ekipmanlardır. Bağlı kuruluş açıklamamı altbilgideki gizlilik politikamda okuyabilirsiniz.

Podcast Formatınızı Seçme

Podcast biçiminize karar vermek, sağladığınız içerik kadar önemli olabilir. Bu sizin podcast’inizdir. Böylece istediğiniz herhangi bir podcast biçimini seçebilirsiniz.

En popüler format 1:1 röportaj olarak kalsa da keşfedebileceğiniz birçok başka tür var.

Peki neden bir format seçmeniz gerekiyor? Neden mevcut türler arasında değişiklik yapmaya devam edemiyorsunuz? Bu daha iyi olmaz ve daha fazla çeşitlilik sağlamaz mı?

Her zaman böyle değil. Aslında bu, yarardan çok zarar verebilir.

İnsanların bir podcast’i dinlerken baktıkları tutarlılıktır. Kendilerini formatla hizalarlar ve işlerin nasıl gideceğini tam olarak bilirler. Ne bekleyeceklerini biliyorlar ve sürprizlerden hoşlanmıyorlar.

Bir gün 1:1 röportajı ve ertesi soru-cevap oturumunu dinlediyse, kafaları karışabilir. Dinleyicilerinize istediklerini verin, podcast’iniz yayılacak.

Bir rapor, %92’sinin şirket reklamları üzerinden arkadaş ve aile sözüne güvendiğini söylüyor. Tüketicilerin %74’ü ağızdan ağıza müşteriler için oldukça etkili bir etki unsuru olarak değerlendirmektedir.

Bu nedenle içerik dağıtımındaki tutarlılık gerçek bir fark yaratan bir şeydir.

İşte keşfedebileceğiniz bazı Podcast formatı fikirleri:

 • Röportajlar
 • Konuşkan
 • Eğitici
 • Solo seslendirme
 • Hikaye anlatımı (kurgusal/kurgusal olmayan)

Son zamanlarda, ABD’deki podcast’lerde kurgusal hikaye anlatımında bir artış oldu.

Ortak veya Uzak Misafirler Kullanmalı mısınız?

Bu milyon dolarlık bir soru. Ve cevap sizin açınızdan biraz planlama gerektiriyor.

Çoğu podcast röportajı önceden kaydeder ve sadece podcast oturumlarında oynatır.

Bu tür durumlardan kaçınmak için akıllıca bir seçim yapmalısınız – ortak ev sahibi mi yoksa uzak konuklar mı?

Hızlı internet bağlantısı çağında, her iki seçenek de oldukça kolay bir şekilde elde edilebilir. Sohbetleri kaydetmek artık her zamankinden daha rahat hale geldi.

Podcasting söz konusu olduğunda hala tercih edilen en yaygın iletişim cihazı olan Adobe Audition, Soundcloud, Audacity, Anchor.fm ve hatta Zoom veya Skype’ı kullanabilirsiniz.

Ayrıca Ecamm (Mac için) gibi araçlarla herhangi bir konumdan misafirlerin sesini kaydetmek çok kolaylaştı ve kayıt maliyetlerini önemli ölçüde azalttı.

Formatınız ne olursa olsun, önceden planladığınızdan ve yaklaşımınızda tutarlı kaldığınızdan emin olun.

Hangi Podcast Kayıt Yazılımını ve Podcast Ekipmanını Kullanmalısınız?

Podcast’lerin akışı çok basit olabilir. Fakat yalnızca sizi destekleyen doğru ekipmana sahip olduğunuzda.

Podcast’ler için neden özel kayıt ve ses düzenleme yazılımına ihtiyacınız olduğunu sorabilirsiniz? Cevap basit: Dinleyicilerinizin şovunuza büyük yatırım yaptıkları için en iyi ses kalitesini almasını sağlamak istiyorsunuz.

Yalnızca kitlenizin dikkatini dağıtmaya yarayacak belirli sesleri ortadan kaldırmak istersiniz. Kaydettiğinizde, mırıldanma, tıslama, çığlık atma, p-pop ve bozulma gibi sesler yanlışlıkla kaymaya başlar.

Ses seviyeleri de dalgalanabilir. Dinleyicilere bir profesyonel olmadığınıza hemen bir vibe gönderir ve bu da sonunda ilgilerini yitirmesine neden olabilir.

Doğru düzenleme ve kayıt yazılımı şu maddeleri yapabilir:

 • Arka plan gürültüsünü ortadan kaldırın
 • Sesin dalgalanmadığından emin olun
 • Karışıma müzik getirmenize izin verin
 • Netliği sağlayın

Peki, kayıt ve düzenleme yazılımınızda ideal olarak nelere dikkat etmelisiniz?

Her şey neyi başarmaya çalıştığınıza bağlıdır.

Hikaye anlatımı yapacaksanız, seçiminiz muhtemelen Hindenburg olacaktır.

İOS ve Mac için ücretsiz bir şey kullanmaya başlıyorsanız ve muhtemelen GarageBand’i kullanmalısınız.

Yüksek derecede otomatikleştirilmiş ve sizin için birçok şeyle ilgilenen bir kayıt ve düzenleme yazılımı istiyorsanız Alitu sizin için mükemmel olacaktır.

Diğer iki popüler ve kullanımı kolay araç Audacity ve Anchor.fm’dir.

Kayıt yazılımının yanı sıra, en iyi podcast barındırma siteleri hakkındaki yorumlarımı kontrol edebilir ve gereksinimlerinize uygun olanı seçebilirsiniz.

En iyi kayıt yazılımı ayrıca aşağıdakileri yapmanızı sağlar:

 • Parçaları karıştır
 • Ses efektleri ekleyin
 • Sesi kes ve birleştir
 • Dosyaları uygun bir biçime dönüştürün ve yayınlayın
 • WordPress eklentisi ile bir bloga bağlanma

Podcast cihazları için, ses kalitenizi artırmak için iyi bir USB mikrofon, kulaklık ve bir pop filtresine de ihtiyacınız olacaktır.

 • En İyi Kondenser Mikrofon (tek kişilik gösteri): Blue Yeti USB Mikrofonu uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli bir seçenek olarak öneririm.
 • En İyi Dinamik Mikrofon (birden fazla kişi): Yüksek dinamik mikrofon, Audio-Technica ATR2100’dür.

Deneyimliyseniz, podcast ses kayıt cihazları çevresinde muhtemelen yolunuzu bilirsiniz. Fakat acemi iseniz, ticaretin püf noktalarını hızlı bir şekilde öğrenebilmeniz için basit, kullanımı kolay, ücretsiz bir podcast kayıt yazılımı ile başlamak harika bir fikirdir.

Podcast Komut Dosyası Oluşturma

Virginia Woolf’a, “Bir yazarın ruhunun her sırrı, hayatının her deneyimi, zihninin her kalitesi, büyük ölçüde eserlerinde yazılır.”

Podcast komut dosyaları bu açıdan çok farklı değildir.

İçeriğinizle, kelimelerinizle hedef kitlenize ulaşmak ve onları bütünsel olarak etkileşime sokmak istiyorsunuz. Bunun için mükemmel bir senaryoya ihtiyacınız var.

En mükemmel podcast’lerin bazıları çok kolay ve anlaşılır görünebilir. Fakat bunun nedeni, en iyi sonuçlar için mükemmelleştirmek için saatler ve saatler harcadıklarıdır.

En iyi podcast komut dosyalarından bazılarını oluşturmak için bazı ipuçları:

1. Konuşma ve Okuma

Kimse kasvetli ve sıkıcı bir konuşmayı sevmez. Dinleyicilerinize basitçe bir şeyler okumak isterseniz, çok ilgi çekici olmaz. En iyi sonuçlar her zaman her iki tarafın da puan verebileceği konuşmalarla ortaya çıkar.

Bir senaryoyu okuyup ipucu alıyor olsanız bile, sesin sert ve dik görünmediğinden emin olun. Doğal olmayan, bağlam dışı ve kişiliğinizle uyuşmayan kelimeler kullanmayın.

2. Kıskançlık Anahtardır

Eminim ilginç bir konuda konuşuyorsunuz. Ama drone mu yapmalısın? Bir şey değil.

Hatta kısalık ve kısalık, artan ilgi ve katılımla ödüllendirilir.

Kısa, özlü ve açık olmak uzun ve sıkıcı olmaktan daha iyidir.

3. Esneklik

Çoğumuz, bir konu hakkında uzun süre konuşmanın zor olabileceği konusunda hemfikiriz. Maksimum konuşma akışkanlığı elde etmek için söyledikleriniz konusunda esnek olmalısınız.

Hakkında konuşmak istediğiniz konuları önceden okumak harika bir fikirdir ve sadece ipucu olarak hareket etmek için komut dosyanızdaki konu başlıklarını ekleyin. Bu şekilde, ilgili herhangi bir konuyu kaçırmazsınız ve yine de her şey zihninizin üstünden geldiğinden konu hakkında konuşmak için yeterli esneklik sağlayabilirsiniz.

4. Doğaçlama

Her podcast hoparlörünün konuşma sesi farklı bir ses, ton ve konuşma yeteneğine sahiptir. Rakiplerinizden birinin harika bir hatip olması ve içerik sunmak için minimal bir komut dosyasına ihtiyaç duyması, bunun sizin için aynı olacağı anlamına gelmez.

Rahatlık düzeyinizi, manşet dışı içerikle deşifre etmeniz gerekir. Hangisi sizin için çalışıyorsa ve en rahat olduğunuz şey, gitmeniz gereken şeydir.

İyi planlanmış bir senaryo, şovunuzun biçimine bağlı olarak ihtiyaç duyabileceğiniz bir şeydir. Bu yüzden ona dikkat ettiğinizden emin olun.

Mikrofona Nasıl Konuşulur?

Bir mikrofona konuşmak zor olabilir; deneyimli podcast’ler bile bunun için kefil olabilir.

Daha yeni başlıyorsanız ve henüz “radyo sesinizin” nüanslarını öğrenmediğinizde, işler her zaman planlandığı gibi gitmeyebilir. Çok hızlı, çok yavaş, yanlış ses seviyeleriyle konuşabilirsiniz.

Ve bu, çoğu podcast’in en erken hataları yaptığı yer olabilir.

En Popüler:  En İyi Blog Sitesi Hangisi ve Nasıl Seçilir? (2023)

Ama bunu nasıl yapıyorsun? Konuşma yeteneğiniz ve mikrofon kayıtlarınızdaki zayıflıkları nasıl ayıklayabilirsiniz?

İşte bunu yapmanın bazı yolları:

1. Yavaşlayın

Çoğu zaman yeni podcast’ler çok hızlı konuşma eğilimindedir. Genellikle hızlarını değiştiremezler ve fark bile edilemeyecek bir oranda konuşamazlar. Çıldırmaya ve konuşma hızını hızlandırmaya eğilimlidirler.

Konuşurken, soğukkanlılık ve sakinlik yaymalı, derin nefesler almalı, uygun aşamalarda duraklamalı ve konuşmanızın tüm bölümlerinin anlaşılması kolay olacak şekilde yavaş ve net bir şekilde konuşmalısınız.

2. Duraklat

Bir konuşma yaparken nasıl ve ne zaman duraklatılacağını bilmek harika bir hatipin ayırt edici özelliğidir ve acemileri deneyimli konuşmacılardan ayırır.

Doğru zamanlarda duraklatarak düşüncelerinizi toplayabilir, neyin önemli olduğunu vurgulayabilir ve dinleyicilerin konuşmanızın bir sonraki bölümünü yansıtmasına ve geliştirmesine izin verebilirsiniz.

3. Konuşma Hacmi

Elbette, ses seviyenizi ayarlayabilirsiniz. Fakat ilk rekoru kırdığınızda düzeltmeye çalışmak zarar vermez.

Doğal konuşun – bağırmanıza gerek yok ve cümlenin ortasında konuşmayı bırakmamalısınız. Doğru tempo ve tonda konuştuğunuzda emin olun.

4. Pozitif Titreşimler verin

Podcast’lerinizi kaydederken, güven duymak ve doğru titreşimleri bırakmak çok önemlidir. İyimser ve hayat dolu olmalısınız – tereddüt ve sıkıcı konuşma nadiren takdir edilir.

Coşkulu ve dürüst bir yakın arkadaşınızla konuşuyormuş gibi davranın.

5. Sesinize Dikkat Edin

Son olarak fakat en önemlisi, sesinize dikkat edin.

Glasgow Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, insanların sadece ‘Merhaba’ kelimesini nasıl söylediklerine dayanarak, güvenilir olup olmadıkları konusunda yüksek bir doğrulukla derecelendirilebileceğini keşfetti.

Bir podcast kaydederken binlerce mil uzakta olsanız bile sesiniz kim olduğunuzun yansıması haline gelir.

Örneğin sponsorlu bir reklam sırasında çok özür diliyorsanız, dinleyicileriniz ürüne inanmıyormuş gibi hissedeceksiniz. Satış konuşmanızda çok agresif olursanız, insanlar ürünü sadece boğazından aşağı doğru bastırmaya çalıştığınızı hissedeceklerdir. Her ikisi de iş için iyi değil.

İhtiyacınız olan şey, dinleyicilerinizde doğru yanıtı ortaya çıkarabilecek uygun ses modülasyonudur. Sizi takip etmeleri için onları heyecanlandırmalı ve onlara ilham verebilmelisiniz.

Her zaman sesinizi kontrol etmeye devam edin ve nasıl duyulduğunu sürekli olarak dinleyin – yavaş yavaş hangi değişikliklerin gerekli olduğunu anlamaya başlayacaksınız. Sadece zamanla daha iyi olacaksınız.

Mikrofona konuşurken, mikrofonun düzgün çalıştığından ve kayıt yaptığından emin olun. Ses dosyalarınızı sonlandırmadan önce, kayıtları birkaç kez kontrol edin. Sesinizin tanınabilir ve yerlerde solmadığından veya eksik olmadığından emin olun.

Podcast Girişiniz İçin Müzik Nasıl Seçilir?

Podcast’inizde müzik bulundurmak her zaman bir zorunluluk değildir. Dışarıda hiç müzik kullanmayan birçok harika podcast var.

Hikaye anlatımına odaklanan podcast, ilgi çekici hikayeler için bir ruh hali yaratan müzik kullanır.

Ancak müzik her zaman düzgün çalışmayabilir. Bazı şovlar konuşmaya açıktır ve siyaset veya savaş gibi yaşamın ciddi yönlerine daha fazla odaklanır. Aralıklı müzik bile bu şovların bazıları için mükemmel bir seçim değildir.

Müziğin aşırı derecede iyi performans gösterdiği alanlardan biri de ara vermeler sırasında. İnsanlar hızlı molalarda ilgilerini kaybetme ve odaklanma eğilimindedir. Bu yüzden zihinlerinin bir anlığına dolaşmasına ve yeni duyduklarını anlamasına izin vermek için müziğe ihtiyaçları vardır.

Böyle bir noktada, tanıdık bir melodi, jingle veya müzik, dinleyicinin podcast istasyonu ile ilişkisini canlı tutmak için harikalar yaratabilir.

Müzik, podcast’inizin tanıtımı ve çıkışı için de iyi çalışabilir. Müzik, kısa bir jingle veya ses efektleri de fikri mülkiyetin bir parçası olarak ticari markalanabilir ve telif hakkı ile korunabilir.

Zamanla, bu müzik podcast’lerinizle eşanlamlı hale gelebilir. Bu gibi durumlarda bu müziği farklılaştırıcı bir faktör olarak kullanmak mantıklıdır.

Sonunda, ücretli veya ücretsiz müzik kullanmaya karar verirseniz, bunun için sorumluluk almalısınız. Başkasının telif hakkıyla korunan materyallerini kullanıyorsanız, bunu kullanmak için uygun lisansa sahip olmanız gerekir.

Veya reklam türüyseniz kendi müziğinizi oluşturabilir ve telif hakkını kullanabilirsiniz.

Dinleyicileri şovunuz için heyecanlandırmak için, ortaya çıkarmak istediğiniz ton ve ruh hali için büyüleyici müzik kullanın.

Podcast İçin Kapak Sanatı Nasıl Seçilir?

Doğru kapak resmi, podcast’inize dinleyicilerin çözmek için her şeyi yapacağı bir gizem havası verebilir.

Doğru kapak resmi ya daha fazla tıklama ve dinleyici almanıza yardımcı olur ya da sizi unutulmuş podcast yığınına koyar.

Podcast’iniz için doğru kapak resmini oluşturmanıza yardımcı olacak bazı temel ipuçları:

1. Podcast’inizin Apple Podcast’lerde (iTunes) çalıştığından emin olun

Apple Podcast’ler (iTunes mağazasında) podcast’ler için açık ara en popüler dizindir. Maksimum görünürlük istiyorsanız podcast özet akışınızın bu dizinde olması gerekir. Bunun için, kapak resminiz belirli özellikleri karşılamalıdır.

2. İletişimsel Olmalıdır

Kapak resminiz aslında kitlenizle hızlı bir iletişim biçimidir. Detaylara girmeden önce satış noktanızı görsel olarak görüntülemek ve iletmek istersiniz. Kapak resminizin bu mesajı bir bakışta ilettiğinden emin olmak istiyorsunuz.

3. Özlü olun

Genellikle kapak resminiz şovunuzun başlığıyla ilişkilendirilir. Başlık ne kadar kısa olursa o kadar unutulmaz olur. Araştırmalar, burada kullandığınız başlığın veya kelime sayısının 6’yı geçmemesi gerektiğini söylüyor.

4. Yazı Tiplerinizi Akıllıca Seçin

Yazı tipleriniz şovunuzun tonu hakkında çok şey aktarıyor. Bu yüzden sizinkini akıllıca seçmeli ve kullandığınız sayıyı sınırlamalısınız. Doğru yazı tipleri dikkat dağıtıcı unsurları durdurabilir ve dinleyicilerin kapak resminizin gerçekte ne söylemeye çalıştığına odaklanmasına yardımcı olabilir.

5. Podcast Görüntülerini Kullanmayın

Unutmayın, podcasting dinleyicilerinize satmaya çalıştığınız şey değildir. Bunun yerine, içindeki bilgileri satıyorsunuz.

Podcasting, yalnızca kullandığınız ortamdır; TV veya radyo gibi. Bu yüzden araç önemli değil. Bu yüzden bunun hakkında konuşmak için zaman harcamanıza gerek yok. Bunun yerine mesajınıza odaklanın.

Mükemmel kapak resmi oluşturmak için takip edebileceğiniz birçok ipucu var. Birçok web sitesi size yardımcı olabilir, örneğin 99 tasarım.

Doğru kapak resmi dinleyiciyi bir anda büyüleyebilir ve podcast markanızın uzun vadeli sadık hayranlarına ve savunucularına dönüştürebilir.

Podcast’iniz için görsel olarak çekici kapak resmi oluşturmak istiyorsanız en iyi grafik tasarım yazılımı listeme göz atın. Tasarımları tamamlamak için Canva gibi bir online aracı veya Fiverr gibi bir pazar aracını da kullanabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Lütfen bu makaledeki bağlantılardan bazılarının bana ücretsiz olarak küçük bir komisyon sağlayan bağlı kuruluş bağlantıları olduğunu unutmayın. Bunlar yalnızca podcasting’i başlatmak için en iyi yazılım ve ekipmanlardır. Bağlı kuruluş açıklamamı altbilgideki gizlilik politikamda okuyabilirsiniz.

Podcast’inizi Yayınlama

Böylece, ilk podcast bölümlerinizin 3 veya 4’ünü kaydettiniz. Artık podcast’inizi başlatmaya ve hedef kitlenize bağlanmaya hazırsınız.

Aşağıdaki sorularla boğuşuyor olabilirsiniz:

 • Podcastimi nereye yüklerim ve yayınlarım?
 • Podcast’imi tanınmış bir yayıncıya yükleyebilir miyim?
 • Kendi web sitemi mi yoksa WordPress’te blog yazmaya mı başlamalıyım?
 • Hangi podcast barındırma ortamının daha fazla etkisi olacak?

Değişen seviyelerde dikkate alınması gereken çok şey var.

Bazılarına bir göz atalım:

1. Bir Podcast Hosting Sitesi kullanın

Podcast’inizi Buzzsprout, Libsyn veya Blubrry gibi podcast platformlarında barındırabilirsiniz. Bu podcast barındırma platformlarının çoğu ücretsiz denemeler, çok sayıda SEO ve pazarlama seçeneği, bol miktarda depolama alanı ve diğer temel özellikler sunar.

2. Paylaşımlı Hosting

Paylaşılan barındırma ile ilgili yanlış bir şey olmasa da podcasting gibi bir şey için kullanmak sorunlardan adil bir pay alır. Paylaşımlı barındırma durumunda, sunucu kapalı kalma süresi, sunucu çökmeleri ve daha fazlası gibi şeyleri kontrol edemezsiniz. Hiçbir şey ters gitmediği sürece sorun değil, ama bir şey olursa sorun çıkarır.

Yeni podcast bölümlerinizi iTunes gibi podcast dizinlerine yayınlayabilseniz de, podcast barındırma hizmeti size istenen esnekliği ve kontrolü sağlar.

Size şu maddeleri sunar:

 • Yüksek bant genişliği
 • İyi müşteri desteği
 • Otomatik RSS yayınları
 • İOS ve Android için mobil uygulamalar

Podcast’leri kaydetmeye ve yüklemeye başladığınızda, dosyalarınızı (ID3 etiketleri ve mp3 dosyaları dahil) saklamak ve podcast’lerinizi yayınlamak için bir podcast ana makinesi kullanmak mantıklıdır.

Podcast Nasıl Büyür?

Podcast’inizi uzun vadede sürdürmek için kitlenizin büyümesini sağlamanız gerekir.

Podcast’inizi büyütmenize yardımcı olabilecek bazı önemli ipuçları:

1. İnceleme İsteyin

Şovunuz sırasında inceleme istemek ve dinleyicileri normal abone olmaları için teşvik etmek harika bir alışkanlıktır. Abone tabanınızı artırdıkça, dinleme sayınız da artar ve bu da nişinizde pazar payını artırır.

2. Hedef Kitlenize Ulaşmak için Çeşitli Platformları Kullanın

Ayrıca müşterilerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek kanalları da bulmanız gerekir.

Podcast’lerinizi büyütmek için podcast’lerinizi aşağıdaki platformların hepsinde yayınladığınızdan emin olun:

 • İTunes
 • Google Oyun
 • TuneIn
 • Dikiş
 • Spotify

Podcast’lerinizi sosyal medya kanalları üzerinden de pazarlayabilirsiniz. İstatistiklere göre işletmelerin %73’ü Twitter, Facebook ve İnstagram üzerinden sosyal medya pazarlamasının işlerini olumlu etkilediğini düşünüyor. Bu yüzden hedef kitlenizi bu tür sosyal medya platformlarına dahil etmek için önemli bir zaman ve çaba yatırımı yapmanız faydalı olacaktır.

3. Teşvik kullanın

Pazarlamacılar tarafından kullanılan bir diğer strateji de dinleyiciler için ödüllerin ve teşviklerin kullanılması olmuştur.

Giderek daha fazla şirket bu yöntemi kullanıyor. Bütçeniz buna izin veriyorsa, yarışmalar ve en düzenli dinleyicilerinize hediyeler dağıtmak heyecan verici bir promosyon olabilir.

4. Tutarlı olun

Başka bir kritik faktör tutarlı olmaktır. Bölümleri sürekli olarak pompalamıyorsanız, kitleniz ilgisini kaybedebilir.

Rutininize sadık kalmaya çalışın ve asla kırmayın. Her hafta belirli bir saatte podcast yayınlıyorsanız, bunu yapmaya devam edin. Bunu değiştirmeyin, aksi takdirde dinleyicilerinizin kafası karışabilir.

5. E-posta Pazarlama Kampanyaları yürütün

Podcast kanalınızın büyümesine yardımcı olmanın bir başka harika yolu, bir e-posta listesini tutmak ve e-posta pazarlama kampanyaları aracılığıyla bunlara ulaşmaktır.

Podcast’inizden Para Kazanma

Her şeyi bitirdikten ve piyasada birkaç bölümden sonra podcast’inizden para kazanmaya çalışmalısınız.

Podcast’lerinizden para kazanmanın bazı yolları şunlardır:

1. Sponsorluklar

2. Affiliate

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu