İşyerinde Daha Fazla Sorumluluk Nasıl Alınır?

Tüm zamanınızı ve enerjinizi ofis görevlerinize adadıysanız, yapılması ne kadar sürer? Birçok çalışan gibiyseniz, muhtemelen sabah gerektirebilir. Fakat kendinizi meşgul tutmanız ve pozisyonunuzu haklı çıkarmanız ve ödeme yapmanız gerektiğinden, her şeyi tam bir güne uzatırsınız. Bu durum kariyerinizi büyütmenin bir yolu mu? Olmak zorunda değil, ama çok fazla insan için bir gerçek. Ve en kötüsü, ekonominin verimlilik düzeylerine zarar verebilir. Bu asla iyi bir şey değil.

64.000 dolarlık soru şu: İş yerinde daha fazla sorumluluk almak ister misiniz? Eğer öyleyse, buna hazır mısın? Ve eğer buna hazırsanız, günün sonunda sizi bekleyen bir şey olacağını düşünüyor musunuz?

Anlayacağınız gibi, dikkate alınması gereken birçok değişken var. Bu yüzden patronunuzdan ek sorumluluk talep etmek için kapsamlı bir döküm derledik.

Hazır mısın?

Mevcut durumunuzu tatmin edici ve sıradan bulduğunuz için işyerinde ek sorumluluk almak isteyebilirsiniz. Ufuklarda herhangi bir kariyer gelişimi olmadan bir koşu bandına takıldığınızı da düşünebilirsiniz. Yeni zorluklarla karşılaşabileceğinizi düşünebilirsiniz. Fakat işinizde daha fazla sorumluluk almaya hazır olup olmadığınızı öğrenmek önemlidir.

Peki, daha fazla sorumluluk için hazır olup olmadığınızı nasıl belirleyebilirsiniz?

1. İşinizde Başarılı Olun

Şu anki mesleğinizde ne kadar başarılısınız? Tüm teslim tarihlerinizi karşılıyorsanız, tüm ödevlerinizin ötesine geçiyor ve pozisyonunuz hakkında yüksek kaliteli değerlendirmeler alıyorsanız, belki de şimdi organizasyon içinde daha yeşil meralar arama zamanı. Sadece iş ahlakınız, kurumun çalışanlarını canlandırma kriterlerini karşılamak için yeterli olmalıdır.

2. Herkesle İyi İlişkiler

Ofisteki herkesle iyi bir ilişki kurmak çok önemlidir. İçine kapanık ve kendinize günde sekiz saat kalmayı tercih etseniz bile, meslektaşlarınızla samimi, profesyonel ve arkadaş canlısı kalmak kariyeriniz için iyidir. Aksi takdirde, daha fazla iş yapıyorsanız ve şirket merdiveni potansiyel olarak tırmanıyorsanız, kötü kan toksisiteye metastaz yapabilir.

3. Liderlik Fırsatlarında Excel

İşe alındığınızdan beri, yolunuza çıkan rastgele fırsatlarla liderlik tadındasınız. Her zaman bir takıma veya bir projeye liderlik etme şansı yakalandığınızda size üstün oldunuz ve üstleriniz ve çalışma arkadaşlarınız tarafından yüksek övgü aldınız. Bir ya da bir düzine kez olmuş olabilir, ama eğer işinizi yaptıysanız ve sonra biraz – yine de ekstra iş ile gelişebileceğinizi kanıtladınız.

En Popüler:  Evde Yaparak Çok Para Kazanabileceğiniz İş Fikirleri 2023

4. Sorumlu olma arzusu

Bazıları bir ofisin sorumluluğunu üstlenme düşüncesindeyken, diğer profesyoneller bu promosyonu ve (umarım) maaş zammı istiyorlar. Kaç kez işyerinizde lider olmanın nasıl bir şey olduğunu düşündünüz? İşletmede hangi değişiklikleri yapacağınızı kaç kez düşündünüz? Bu tutku ve dürtü, ekstra görevlerin sahibi olmaya hazır olduğunuzu kanıtlamak için gerekli olabilir.

5. Ofiste Etrafında Sor

Bir megafon getirmeniz ve herkese yaptığınız iş hakkında ne düşündüklerini sormanız gerekmez. Bunun yerine, meslektaşlarınızdan ve onların mevcut görevlerinizi, nicelik ve nitelik açısından algılarınızı rasgele olarak isteyebilirsiniz. Eğer ezici bir çoğunlukla olumlu ise, pirinç halkayı kapmak için kariyerinize bir göreviniz var. Bununla birlikte reaksiyon ortada veya negatif bir yerde ise, belki beklemelisiniz.

Nasıl Daha Fazla Sorumluluk Alabilirsiniz

Şimdi, dünyayı sizin yerinizde ele almaya hazır olduğunuzu biliyorsunuz. Bir sonraki önemli adım, yöneticinizden veya amirinizden ekstra görevler, ek saatler ve daha fazla çalışma için nasıl soru sorulacağını belirlemektir. Aslında, yolunuza atılabilecek başka bir şey arıyorsunuz.

1. Her Şeyle İlgilenin

Dikkat! Daha fazla iş yapma arzunuz olduğundan, her şeye ilgi göstermelisiniz. Bu merak sadece pozisyonunuza değil, aynı zamanda firma ile ilgili herhangi bir şeye de uygulanmalıdır. Sorular sorun, araştırmanızı yapın, geç kalın ve konuşun, üst düzey toplantılara katılma hakkında soru sorun – her neyse, gerçek bir özen gösterdiğinizden emin olun.

2. Becerilerinizi Geliştirin

İnisiyatifinizi vurgulamanın en iyi yollarından biri beceri setinizi yükseltmektir. Şirket zaten bazı ek görevleri atamak isteyebilir. Fakat işi yapmak için gerekli yeteneklere sahip olmayabilir. Bu durumda yapılacak en iyi şey, etrafı araştırmak ve işin ne aradığını bulmaktır. Bunu yaptıktan sonra, kursları arayın ve insan sermayenizi geliştirin. Liderlik ekibi bunun farkına vardığında, size de yardım etmeye karar verebilirler.

3. Proaktif Bir Yaklaşım Kabul Edin

Biliyor musun? Çoğu zaman bir başkasının size bir fırsat vermesini bekleyemezsiniz. Almanız ve istediğiniz şeyi elde etmek için proaktif olmanız gerekir. Bu durum yapılmayan görevlerin bir envanterini yaparak ve daha sonra yüksek seviyelere çatlaklardan düştüklerini bildirerek başlayabilir.

En Popüler:  En İyi 11 Film ve Senaryo Yazılımı (2023)

İki şeyden biri olacak: Size bunu yapmanızı söyleyecekler ya da omuz silkecekler (eğer ikinciyse, o zaman yetersiz yönetimdir). Her iki durumda da öngörünüz kariyer başarısına yol açabilir.

4. Yakılan Çalışanlarla Etkileşim

Şimdiye kadar, muhtemelen işlerinden stresli ve yanmış çok sayıda insanla karşılaştınız. İyi bir fikir, bu insanları tanımlamak ve masalarındaki yığınların hafifletilmesi konusunda onlara yaklaşmak olacaktır.

Tabii ki, sadece kendi alanınızdakilerle iletişim kurmalısınız. Bir dijital pazarlama gurusu iseniz ve bir bilgisayar mühendisiyle bazı işlerin boşaltılması hakkında konuşuyorsanız, bu kariyer büyümeniz için zararlı olacaktır. Öte yandan, iş arkadaşınız şirketin sosyal ağına takipçi eklemeye çalışırken uykusunu kaybediyorsa, onlara yardımcı olmak için haftada birkaç saat ayırabilir misiniz?

5. Patronunuzla konuşun

Son olarak belki de en iyi strateji patronunuzla konuşmaktır. Patron genellikle en büyük eylem yoludur ve küçük işletme sahibi, üst düzey yönetici veya orta düzey yöneticiyi daha fazla iş üstlenmeye yönelik niyetleriniz hakkında bilgilendirmek akıllıca bir seçim olacaktır. Biraz ileri geri gittikten sonra, daha sevimli liderler karşılaşacak ve soruşturmanıza bakacaktır.

Ne Zaman “Hayır” Dediğini Bilin

Bazı işverenler daha fazla çalışma talebinizden yararlanabilir; Yapılacaklar listenize girebilir ve size çok az fayda sağlayabilir. Yani, hiçbir şey için fazladan saat koyuyor olabilirsiniz. Aslında, bir dengeleme eylemi gerçekleştirmeniz gerekir. Bu yüzden işinize ne zaman “hayır” diyeceksiniz.

1. İlerleme Yok

Nihayetinde, daha fazla iş istemenizin veya kabul etmenizin nedeni, şirket içinde ilerlemek veya diğer şirketlere başvurmaya başladığınızda özgeçmişinizi doldurmaktır. Fakat şirket size yolun sonunda ne olacağının tam kapsamını vermiyorsa, diğer görevlerin bir selini bitirmenin bir anlamı yoktur.

2. Büyümenize Ekleyememe

Daha fazla iş istediğinizde, genellikle mesleki gelişiminize ve kariyer gelişiminize katkıda bulunabilecek her şeyi kastediyorsunuz. Aldığınız ek görevler yazıcı kartuşlarını değiştirmeyi veya dosya dolabını düzenlemeyi içeriyorsa, hiçbir yerde ilerlemiyorsunuz demektir. Gelecekteki işverenleri etkileyecek şeyler yaparak insan sermayenize katkıda bulunduğunuzdan emin olmalısınız.

3. Birincil Görevlerinizden Düşün

Sonunda, yaptığınız başka hiçbir şey sizi birincil sorumluluklarınızdan uzaklaştırmamalıdır. Başka bir iş yapıyorsanız. Fakat ana görevlerinizde bir terkedilmişlik varsa, bu yolu yeniden düşünmeniz gerekebilir. İstediğiniz ekstra görevlere geçmeden önce asgari düzeyde yapılması gerekir.

İşte aldın. Ofiste daha fazla iş istemek hakkında bilmek istediğiniz her şey, ama sormaktan çok korktunuz. Büyük sorumluluklar almaya ve şirkette çalışmaya hazır ve donanımlı olduğunuzu belirlemelisiniz.

Talepte bulunmak için daha diplomatik ve profesyonel bir yaklaşım uygulamak da önemlidir. Son olarak yolun sonunda sizin için bir altın tencere veya bir parça kömür olup olmadığını öğrenmek akıllıca olacaktır.

Hiç işyerinde daha fazla sorumluluk istediniz mi? Kariyerinizi ilerletmeye yardımcı oldu mu? Aşağıdaki yorum bölümünde düşüncelerinizi paylaşın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu