Sinirbilimci Nedir? Nasıl Olunur?

Bir sinirbilimci, beynin nasıl çalıştığını merak ediyor. Beyni inceler ve ardından bilimsel deneyler kullanarak soruları çözmeye çalışırlar. Bazı sinirbilimciler, nörolojik bozukluklar veya yaralanmanın beyin üzerindeki etkisi gibi belirli bir çalışma alanında uzmanlaşmıştır. Diğerleri beynin nasıl öğrendiği ve etkinliğini artırmanın yollarını araştırdığı ile ilgilenebilir.

Ücretsiz Sağlık Kariyeri Testimizi yapın

Veteriner olmakla ilgileniyorsanız, ilgilendiğiniz sağlıkla ilgili başka kariyerler de olabilir! Tıp alanındaki çeşitli kariyerlerdeki ilgi seviyenizi keşfetmek için ücretsiz sağlık kariyeri testimizi yapın.

Meslek Seçimi Testi

Nasıl Sinirbilimci Olunur?

Sinirbilimci olmak için doktora derecesi almanız gerekecek. nörobilim alanına odaklanıyor. Lisans derecesi alarak eğitim yolculuğunuza başlayacaksınız. Biyoloji, fizyoloji, psikoloji ve insan anatomisi dersleri olan bir lisans programı seçmek isteyeceksiniz. Tıp fakültesine adayları hazırlayan lisans dereceleri uygun olacaktır.

Lisans derecenizi kazandıktan sonra, nörobilim veya biyolojik bilimler alanında ileri düzey kurslarla yüksek lisans derecesine geçersiniz. Lisansüstü düzeyde, klinik laboratuvar deneyimi ve sinirbilimi derinlemesine çalışmak için seçenekler sunan bir program seçmek isteyeceksiniz. Ardından, bir doktora seçeceksiniz. nörolojik araştırmalara odaklanmanızı sağlayan program.

Sinirbilimcinin İş Tanımı

Sinirbilimciler her gün beynin yeni yönlerini keşfetmeye çalışıyorlar. Teorilerini denemek ve çözmek ve beyni incelemek için bilimsel yöntemler kullanarak teorileri test ederler. Çeşitli alanlarda bulunabildikleri için çoğu belirli bir araştırma alanında uzmanlaşmıştır. Tıp fakültesi geçmişine sahip nörologlar, Parkinson veya Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesine ve tersine çevrilmesine odaklanabilir veya bir beyin hasarını önlemenin veya onarmanın etkili yollarını inceleyebilir.

Diğer sinirbilimciler meditasyon, dua, akupunktur veya hipnozun etkilerini inceleyebilirler. Bu sinirbilimciler, genel sağlığı iyileştirmenin doğal yollarıyla ilgilenebilir ve ayrıca ağrıyı veya kronik hastalık semptomlarını azaltmanın doğal yollarını araştırabilir. Psikolojide geçmişi olan bazı nörologlar, ruh sağlığı bozuklukları ve insan duyguları üzerinde çalışabilir. Ayrıca bağımlıların bağımlılığın üstesinden gelmelerine yardımcı olmanın yollarını araştırırken bulabilirler ve bağımlılığın beyin üzerindeki etkisini araştırabilirler. Psikolojide geçmişi olan bu bilim adamları, insanı insan yapan şeyleri de düşünebilirler.

En Popüler:  Otobüs Şoförü Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Araştırma ne olursa olsun, bir sinirbilimcinin ayrıca başkalarını eğiterek, bulgularını bilimsel dergilerde yayınlayarak ve deneylerinin ilerleyişini işverenine bildirerek araştırmalarını paylaşması gerekecektir. Klinik laboratuvar ortamında veya ofis ortamında çalışabilirler.

Beyin Bilimcisi Kariyer Video Metni

Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü’nde Beyin Bilimcisi Dr. Dave Thomas ile röportaj. Bilimle ilgili harika olan şey, bilim adamlarının bu fikirlere sahip olması ve gerçek olup olmadıklarını bilmemeleri ve diğer insanları ikna etmek için deneyler yapıyorlar, kanıtlamaya çalışıyorlar ve sonunda kanıtladıklarında gerçekten eğlenceli oluyor ve ‘Ben haklıydım!’ ve sonra bunu dünya ile paylaşıyorlar ve insanlar dünyayı farklı görüyor. Bence beynin çok ilginç olduğunu düşündüm çünkü çoğumuz, biz buyuz. Ama nasıl çalıştığını öğrendiğinizde, içindeki tüm küçük makineler, yaptığı her şey, aslında gerçekten karmaşık bir makinedir.

Her gün farklı. Bazı günler okullara gidip çocuklarla beyin hakkında konuşuyorum. Bazı günler ünlü bilim adamlarıyla konuşuyorum, keşfettikleri hakkında harika fikirlerle beni arıyorlar. Sanki Albert Einstein beni arayıp ‘Hey Dave, Görelilik Teorisi ile yeni geldim’ der gibi. Her gün biraz öğrenme gerektirir. Dünya ve bilim hakkında öğrendiğim yeni bir şey. Soru sormaya devam edin, bir şeyler keşfetmeye devam edin. Her şeyi olduğu gibi kabul etmeyin. Demek istediğim, bilim adamları ne yapıyorlar. Sorgularlar.

Kaynakça

  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 19-1042.00.
  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Tıp Bilimcileri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu