Senatör Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Senatör Nedir?

Bir senatör, bir devletin merkezi yasama organında (genellikle Parlamentonun üst, daha önde gelen meclisiyle ilgilidir), bir bölge veya başka bir bölgesel bölgenin seçmenleri tarafından seçilen ve bu yönetim yetkisini birkaç yıl boyunca yerine getiren kişidir, yasaya göre. “Senatör” terimi, Senato’nun “yaşlılar” meclisini (“senex” “eski” anlamına gelir) tasvir ettiği Antik Roma’dan gelmektedir.

Bir senatoryal kariyer, genellikle bir kamu figürü olarak uzun vadeli bir bağlılığı ve belirli bir partiye siyasi bir bağlılığı içerir. Bir senatörün, seçmenlerin gündemi ile ilgili endişeleri ve meseleleri ile yakın temas halinde olması gerekir. Çoğunlukla bu bağlantı, sivillerin ateşli silah bulundurmalarını sınırlamak, doğal çevreyi korumak ve diğer sürdürülebilir kalkınma konuları gibi bazı riskli meseleleri savunan lobi grupları ve sivil toplum kuruluşları tarafından kolaylaştırılır.

Senatör Ne Yapar?

Bir senatör, toplantılara ve kongrelere, kanunların ve yönetmeliklerin oluşturulması veya güncellenmesine ilişkin tartışmalara katılır ve belirli siyasi tedbirler veya önergelere karşı oy kullanır. Açık, demokratik toplumlarda bir senatör, çıkarlarını savunan ve destekleyen halkın temsilcisi olarak parlamentoya atanır ve seçilir. Onun görevi, Parlamentonun alt meclisi olan Temsilciler Meclisi tarafından yapılan önerileri ve değişiklikleri kontrol etme, onaylama ve dengeleme gibi etkili misyonu için gereklidir.

Bir senatörün, diğer politikacıların tavsiye ve danışmanlık için başvurduğu, önde gelen, seçkin bir şahsiyet olması dikkate değerdir. Ayrıca, ulusötesi kapsamda yasama projelerinde yer alır (ülkeler arasındaki anlaşmalar veya ekonomik anlaşmalar ve ortaklıklar gibi). Genellikle bir senato üyesi, mesleki geçmişine göre genel kurulda (tüm Senato meclisinin önünde) ve belirli komisyonlarda sorunları gündeme getirir ve yasama teklifleri, raporları ve hükümler hazırlar.

Örneğin ekonomik uzmanlığa sahip bir kişi mali/mali meclis komisyonunun bir parçası olabilir, eski bir hekim bir halk sağlığı komisyonuna, bir aktör bir dış ilişkiler komisyonuna, askeri subay genel olarak bir içişleri komitesine katılır. Yasama girişimlerinin konuşmaları, oylanması ve ilan edilmesine ilişkin prosedürlere uymalıdır.

Örneğin bir projeyi benimsemek için yeter sayı (bir toplantıya katılan asgari senatör sayısı) gereklidir. Ciddi bir görgü kuralları, ritüel, standart bir hitap şekli ve katı bir davranış kuralları ile ilgili birkaç kurumsal gereklilik vardır. Tüm bu beklentiler meşrudur. Çünkü bir senatör siyasi dünya ve genel olarak vatandaşlar için etkili bir rol model olarak hareket eder.

En Popüler:  Veri Analisti Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

İntikam davalarının kurbanı olmamak için, senatörler genel olarak siyasi dokunulmazlıktan yararlanırlar yani; bu kamusal işlevdeki sorumluluklarıyla ilgili görevler için görev süreleri boyunca kovuşturulamazlar.

Senatör Nasıl Olunur?

Senatörlerin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Senatörün en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Senatörün Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Senatonun kongre toplantı salonları ve komisyon çalışma odaları bulunmakta olup, her üyenin izleyici kabul ettiği ve projeler üzerinde çalıştığı bir kişisel ofisi bulunmaktadır. Senatörün konumu, kongreler, sempozyum, forumlar veya zirveler gibi çeşitli etkinlikler için sık sık yurt içinde veya yurt dışında seyahat ettiğini varsayar.

Sıkça Sorulan Sorular

Senatör Olma Adımları

Amerika Birleşik Devletleri Senatosundaki bir koltuğa yolculuk çok yönlü, zorlu ve herhangi iki senatör için nadiren aynıdır.

Senatörler mutlu mu?

Senatörlerin, seçmenleri için federal fonları destekledikleri ve temin ettikleri yasaları geçirdiklerinde mutlu olduklarını söylemek güvenlidir. Bununla birlikte bu kariyerdeki genel, genel mutluluk oranıyla ilgili herhangi bir istatistiksel veriye sahip değiliz.

Senatör olmalı mıyım?

Senatörler hayatın birçok kesiminden geldikleri için, belki de bu görevi üstlenen herkes için en iyi tavsiye, sevdikleri her konuda yüksek eğitimli olmalarıdır. Çok bilgili olun. Uzman olun. Bazıları hukuk derecesi almayı önerebilir; bir zorunluluk olmasa da bunlardan birine sahip olmak, önerilen yasa tasarısını yazmayı kolaylaştırır.

Senatör olmak büyük ölçüde ilişkiler kurmak ve uzlaşmakla ilgilidir. Olağanüstü organizasyon ve iletişim becerilerine ek olarak, pozisyon bazı belirli liderlik özelliklerini gerektirir:

Kişilik Yönetimi Seçilmiş bir görevli olarak çalışmak, bireyleri birçok giden kişiliğe maruz bırakır. Siyasetteki personel üyeleri ve meslektaşları tek bir kategoriye girme eğilimindedir: açık sözlü ve dışa dönük. İnsanları neyin motive ettiğini ve neyin heyecanlandırdığını anlamaya yönelik çok yönlülük paha biçilmez olabilir.

Mali Sorumluluk Siyasette, vergi mükelleflerinin dolarları ve harcanma şekilleri sürekli inceleme altındadır. Önceliklendirmek ve harcanan her kamu dolarının bir yatırım getirisi olduğundan emin olmak senatoryal yetkisinin bir parçasıdır.

En Popüler:  Matematikçi Nedir? Nasıl Olunur?

İşbirliği Odağı Mevzuatı sürekli olarak geliştirmek ve geçirmek, insanları bir araya getirmeyi ve sorunlarının ne olduğunu bulmayı gerektirir. Her zaman hükümet yetkililerini ve özel sektör liderlerini çözümler üzerinde birlikte çalışmaya ikna etmeyi içerir. Basitçe ifade edersek, etkili senatörler için problem çözmeye yönelik işbirlikçi bir yaklaşım bir normdur.

Rekabetçi Ruh Senatörlerinin siyasi kampanyaları ilerletmek ve seçmenleri için kazançlar elde etmek için rekabetçi bir çizgiye ihtiyacı var.

Çok Görevli Ustalık Senatörün görevi, vergi mükelleflerinin, yerel iş liderlerinin ve hükümet bürokratlarının çıkarlarını aynı şekilde dengeleyebilecek ve buna istekli olan birini gerektirir.

Senatör olmak için kaç yıl okunur?

Senatör olmak için gereken süre değişebilir. Çünkü senatörler rol için birçok farklı yol izler. Bu yüzden sadece senatörler arasındaki ortak bir faktöre ve pozisyon aramak için iki gerekliliğe dayalı olarak zaman akışını tahmin etmek mümkündür.

•Çoğu senatör, lisansüstü düzeyde üniversite eğitimini tamamlamıştır. Bu durum altı ila sekiz yıl arasında bir süreye denk gelir.
•Bir ABD senatörü en az otuz yaşında olmalıdır.
•Bir ABD senatörü, Senato için aday olmadan önce en az dokuz yıl Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmalıdır.

Liseyi on sekiz yaşında tamamladıktan sonra, aday olan bir senatörün seçilebileceği en erken on iki yıl sonra olacaktı.

Senatörler nasıldır?

Senatörlerin neye benzediğini belirtmek, senatör olma yolunun değişmez bir şekilde yapılandırıldığını varsayar. Tüm senatörlerin, özellikle onları komitelerde oturmaya hazırlamak için tasarlanmış benzer bir eğitim yolunu izlemeleri önerilebilir; mevzuat çıkarmak için çalışmak; partilerinin ortak hedeflerini ve gündemlerini desteklemek; ulaşım, iletişim ve para arzını düzenleyen; anlaşmaları onaylamak; ve Yüksek Mahkeme üyelerini, kabine sekreterlerini, büyükelçileri ve diğer federal yetkilileri aday gösterir.

Açıkçası, bu iş için eğitilecek resmi veya standart bir müfredat yok. Ve bu nedenle, bir senatörü tanımlamak için evrensel olarak uygulanabilir bir sıfat yoktur. Belki de “Senatörler nasıldır?” Sorusunun tek cevabı bu. şudur: Bunlar, çeşitli, eklektik bir beceri ve deneyim karışımına sahip eğitimli profesyonellerin çeşitli, eklektik bir karışımıdır.

Senatörler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu