Arabulucu Nedir? Nasıl Olunur?

Bir hakem ve arabulucu, genellikle hukuk hizmetleri endüstrisinde veya yerel ve eyalet hükümetlerinde çalışır ve karşı taraflar arasındaki çatışmaları mahkeme sistemi dışında çözmeye çalışır. Bir hakem ve arabulucunun nihai amacı, her iki taraf için de kabul edilebilir anlaşmalara ulaşmak amacıyla çatışan taraflar arasındaki müzakereleri ve diyaloğu teşvik etmek ve kolaylaştırmaktır. Ancak burada fark ikisinin arasında.
Hakem, mahkeme sistemi dışındaki bir anlaşmazlığı çözmek için atanan kişi veya gruptur. Anlaşmazlık yaşayan kişilerin ifadelerini dinleyecek ve bir karar vereceklerdir. Bu süreç mahkemeye gitmekten daha az resmidir.

Bir arabulucu kanıt duymaz veya bir karar vermez, tartışmalı iki tarafın birbirleriyle iletişim kurmasına ve bir anlaşmaya varmasına yardımcı olur.

Nasıl Arabulucu Olunur?

Hakemler ve arabulucular için eğitim gereksinimleri değişebilir çünkü birçoğu, içindeki anlaşmazlıkları çözmeye yardımcı oldukları belirli bir alanda uzmanlığa sahiptir. Bazı durumlarda kendi bilgi alanlarında bir lisans derecesi yeterlidir. Bununla birlikte bazıları iş idaresi veya hukuk alanında ileri derecelere sahip olabilir. Kolejler ve üniversiteler, uyuşmazlık çözümü veya anlaşmazlık konusunda 2 yıllık bir yüksek lisans derecesi, sertifika programı veya doktora derecesi sunabilir.

Bir hakem, çoğunlukla emekli bir yargıç, iş uzmanı veya avukattır. Bağımsız arabuluculuk programları, kolejler ve yerel ve ulusal arabuluculuk üyelik kuruluşları, bir başvuru sahibinin mahkeme tarafından atanan veya devlet tarafından finanse edilen arabuluculuk davalarında pratik yapabilmesi için çoğu eyaletin gerektirdiği eğitimi sağlar. Bu genellikle 20-40 saatlik eğitimi tamamlamanız gerektiği anlamına gelir.

Arabulucunun Görev Tanımı

Bir hakem ve arabulucu, tarafların anlaşmazlıkları çözmelerine ve iletişim ve diyalog yoluyla karşılıklı anlaşmalara varmalarına yardımcı olur. İhtiyaçları, sorunları ve endişeleri netleştirerek ihtilafları gidermeye çalışırlar ve genellikle ilk süreçte toplantılar düzenlerler. Zaman gereksinimleri, ücretler veya tanıklar gibi prosedürle ilgili konuları açıklığa kavuştururlar. Randevuları ayarlamaktan, tanıklardan veya davacılardan görüşmeler yapmaktan ve politika, hukuk ve düzenleme bilgileriyle sonuçlara varmaktan sorumlu olacaklardır.

Bir hakem ve arabulucu, karşı tarafların her iki tarafını da dikkatle dinler ve uyuşmazlıkları mahkeme sistemi dışında çözmeye çalışır. Arabulucular, anlaşmazlıkları çözmeye yardımcı olan tarafsız taraflardır. Ancak hiçbir karar vermezler. Hakemler anlaşmazlıkları dinler ve tarafsız kararlar verir.

Arabulucu Kimdir?

Hukuki ihtilaflara karışan birçok kişi, maliyetlerden tasarruf etmek veya daha gayri resmi, esnek bir ortam sağlamak için, farklılıklarını mahkeme yerine bir toplantı odasında çözmeyi tercih ediyor. Hakemler, arabulucular ve uzlaştırıcılar, bir mahkeme salonuna girmeden anlaşmazlıkları çözmeye yardımcı olmak için ihtilaflı taraflar arasındaki diyaloğu kolaylaştırır. Hakemler, arabulucular ve uzlaştırıcılar, ilgili herkesin sorunlarını ve çıkarlarını açıklığa kavuşturmak için özel duruşmalar düzenler ve tarafları karşılıklı anlaşma alanları bulmaya teşvik eder.

Yakından ilişkili olsa da üçü biraz farklı çalışır. Hakemler anlaşmazlıkları duyar ve karar verir. Bunlar genellikle avukatlar, emekli hakimler veya belirli bir alanda uzmanlığa sahip iş profesyonelleri. Davaları yasal olarak (veya gönüllü olarak) tahkime sevk edilebilir. Arabulucular, tatmin edici bir anlaşmaya varmak için tartışmaları kolaylaştıran tarafsız taraflardır. Herhangi bir anlaşmaya varılmazsa, farklı seçenekleri, genellikle mahkeme sistemini seçebilirler.

Uzlaştırıcılar, arabuluculara benzer. Ancak genel olarak taraflarla ayrı ayrı buluşur ve ardından tavsiyelerde bulunurlar. Çoğu hakem, arabulucu ve uzlaştırıcı hukuk servislerinde, devlet kurumlarında veya kar amacı gütmeyen kuruluşlarda tam zamanlı çalışır ve müzakereler için farklı sitelere seyahat edebilir. Bu alanlarda çalışan çoğu kişi, hukuk veya işletme yönetimi gibi başka bir alanda eğitim görüyor veya anlaşmazlıkla ilgili bir sektörde deneyime sahip. İhtilaf veya ihtilaf çözümündeki ileri dereceler veya sertifikalar, adayları bazı pozisyonlar için uygun hale getirebilir.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Hakemler, Arabulucular ve Uzlaştırıcılar.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 23-1022.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu