Sayman Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Sayman Nedir?

Bazı iş ortamlarında sertifikalı bir hazine uzmanı olarak da bilinen bir sayman, bir işletmenin veya bir kuruluşun uzun vadeli ve kısa vadeli bütçe hedeflerini doğrudan denetleyen bir finans uzmanıdır. Bir saymanı tanımlamak için kullanılan bir başka değiştirilebilir iş unvanı, kurumsal iş dünyasında tercih edilen terim olan bir finans görevlisidir. Büyük bir şirkette, finans müdürü, tüm şirketin yatırım ve satın alma portföyünün mali karar alma sürecine başkanlık eder.

Sayman Ne Yapar?

Bir sayman, ayrıntılı mali tablolar üreterek ve yatırım kararlarını koordine ederek bir işletmenin veya kuruluşun mali açıdan sağlıklı kalmasını sağlar. Sayman ayrıca, icra kurulu başkanı tarafından talimat verildiği üzere çeyrek-çeyrek bütçe kriterlerini oluşturmak ve karşılamak için diğer kurumsal yöneticilerle birlikte çalışır.

Muhasebeciler, bir işletmenin günlük mali durumunu izlemek için çalışırlardı. Fakat modern çağda bilgisayar yazılımı teknolojisindeki gelişmeler, iş sorumluluklarında bir değişiklik yarattı. Günümüzde saymanlar, zamanlarının çoğunu sermaye artırmaya, birleşmeleri koordine etmeye ve bir işletmenin veya kuruluşun başarısını daha da ileri götürmek için hangi şirketleri satın alacaklarına karar vermeye odaklayabilirler.

İstihdam ortamının türüne bağlı olarak bir saymanın iş görevleri, işletmeden işletmeye ve kuruluştan kuruma değişebilir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada’daki bir belediye hükümet organı tarafından istihdam edilen bir saymanın iş görevleri, büyük bir enerji şirketi tarafından istihdam edilen bir saymanın görevlerinden biraz farklıdır. Devlet tarafından istihdam edilen muhasebeciler, işe özgü bütçe tahsisat prosedürlerine daha fazla odaklanma eğilimindedir. Fakat özel sektördeki muhasebeciler, özel finans sektörü düzenlemeleri ve vergi kanunlarına daha fazla odaklanma eğilimindedir.

En Popüler:  Spor Hakemi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Başka bir deyişle, büyük bir sigorta şirketi tarafından istihdam edilen muhasebeciler, geçmiş ve öngörülen mali faaliyet raporlarının analizine dayalı mali tahminler hazırlamak için çok zaman harcayacaktır. Sayman, yöneticilere veya bir yönetim kuruluna tavsiyelerde bulunmak için kullanılan nihai mali belgeleri hazırlamak için yorulmadan çalışırlar. Oldukça ayrıntılı olan bu finansal analiz olmadan, büyük sigorta şirketleri müşterilerine daha iyi bir kapsam sunma kararını veremezler.

Sayman ayrıca bir işletmenin veya kuruluşun kurum içi finans departmanını doğrudan denetleyebilir. Bu iş görevleri, işyeri maliyetlerini düşürmek ve verimliliği artırmak için yaratıcı stratejiler keşfetmekten oluşur. Muhasebeciler, mali raporlar ve güncellenmiş bütçeler üretmekle görevli çalışanların günlük operasyonlarını denetleyerek bu amaca ulaşabilirler.

Teknoloji, önceki on yıllara göre daha analitik görevleri kapsayacak şekilde saymanların iş tanımını geliştirdi. Örneğin saymanların emrinde giderek artan sayıda yazılım uygulaması var. Şirketler, tüm dahili bilgisayar ağlarını, gelir modellerini küresel borsaların mevcut sağlığı ile birlikte güncel tutma görevine ayırabilir. Önceden, iki veya üç kişilik bir ekip, en güncel piyasa tahminlerini sunmak için uzun saatler boyunca çalışıyordu. Fakat bugün bu süreç neredeyse otomatik hale geldi.

Sayman Nasıl Olunur?

Saymanların farklı kişilikleri vardır. Geleneksel bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların vicdanlı ve muhafazakar oldukları anlamına gelir. Mantıklı, verimli, düzenli ve düzenlidirler. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Saymanın en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Saymanın Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Muhasebeciler genel olarak bir ofis ortamında çalışır. Bankalar, üreticiler veya sigorta şirketleri, en az bir sayman çalıştıran işletme türleridir. Büyük şirketlerde, şirket, kurumsal finans müdürü tarafından denetlenen yüzlerce finans uzmanını personelde tutabilir.

Kurumsal çalışma ortamı nedeniyle, muhasebeciler, özellikle birleşme ve devralmalar hakkında bilgi derlerken, kendilerini dünyanın dört bir yanındaki farklı saha ofislerine seyahat ederken bulurlar. Bununla birlikte teknolojideki gelişmeler, teknolojik olarak daha gelişmiş bir çalışma ortamı yaratırken gerekli seyahat süresi miktarını en aza indirmiştir. Gerçekten de, modern muhasebecilerin günlük sorumlulukları, herhangi bir sayıda yeni bilgisayar bilgi sistemine tam anlamıyla dalmayı gerektirir.

En Popüler:  Kredi Analisti Nedir? Nasıl Olunur?

Sayman ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu