Küratör Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Küratör Nedir?

Tarih aşığı mısınız? Tarihsel olarak önemli öğeleri korumanın bir parçası olmak ister misiniz?

Bir küratör, sanat eserleri ve tarihi öğeler gibi koleksiyonları denetler ve bir kurum için kamu hizmeti faaliyetleri yürütebilir. Çoğu müzelerde, hayvanat bahçelerinde, akvaryumlarda, botanik bahçelerinde veya tarihi yerlerde çalışır.

Küratör Ne Yapar?

Birçok nesne ve belge önemlidir veya tarihsel olarak önemlidir. Küratörler bu materyallerin sergilenmesini korur ve düzenler. Bir küratörün çalışması genel olarak aşağıdakileri içerir:

  • Koleksiyonlar edinin, depolayın ve sergileyin
  • Sergilerin temasını ve tasarımını seçin
  • Sergi malzemeleri geliştirin veya ayarlayın
  • Halk için turlar ve atölyeler tasarlayın, düzenleyin veya gerçekleştirin
  • Kurumu tanıtmak için toplantılara ve sivil etkinliklere katılın
  • Temizleyiciler, çözücüler ve sabun solüsyonları kullanarak nesneleri temizleyin
  • Küratöryel, teknik ve öğrenci personelini yönetme ve denetleme
  • Özel araştırma projeleri planlayın ve yürütün

Küratörler müzeleri, hayvanat bahçelerini, akvaryumları, botanik bahçelerini, doğa merkezlerini ve tarihi yerleri yönetir. Müze müdürü genellikle bir küratördür. Küratörler, koleksiyonların satın alınması, satılması, takas edilmesi veya ödünç verilmesi için müzakere ve yetkilendirme dahil olmak üzere koleksiyonların satın alınmasını, depolanmasını ve sergilenmesini yönetir. Ayrıca bir koleksiyondaki örnekleri doğrulayabilir, değerlendirebilir ve kategorilere ayırabilirler. Küratörler genellikle kurumun araştırma projelerini ve ilgili eğitim programlarını denetler ve yürütmeye yardım ederler.

Günümüzde, bir küratörün görevlerinin artan bir kısmı, bağış teklifleri, dergi makaleleri ve tanıtım materyallerinin yazılması ve gözden geçirilmesi dahil olmak üzere bağış toplama ve tanıtımı içermektedir. Buna ek olarak birçok küratör toplantılara, kongrelere ve sivil etkinliklere katılır.

Küratörlerin çoğu botanik, sanat veya tarih gibi belirli bir alanda uzmanlaşmıştır. Büyük kurumlarda çalışanlar son derece uzman olabilir. Örneğin büyük bir doğa tarihi müzesi, kuşlar, balıklar, böcekler ve memelilerden oluşan koleksiyonları için ayrı küratörler kullanabilir. Bazı küratörler koleksiyonlarıyla ilgilenir, bazıları koleksiyondaki öğelerle ilgili araştırma yapar ve diğerleri idari görevler yapar. Yalnızca bir veya birkaç küratörü olan küçük kurumlarda, koleksiyonlarla ilgilenmekten müze işlerini yönetmeye kadar birçok görevden bir küratör sorumlu olabilir.

En Popüler:  Film ve Video Düzenleyici Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Küratör Nasıl Olunur?

Küratörlerin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Küratörün en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Küratörün Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Küratörlerin çoğu müzelerde, hayvanat bahçelerinde, akvaryumlarda, botanik bahçelerinde, doğa merkezlerinde ve tarihi yerlerde çalıştıkları için çalışma şartları değişir. Bazıları zamanlarını halkla çalışarak, referans yardımı ve eğitim hizmetleri sağlayarak geçiriyor. Bazı küratörler, başkalarıyla çalışma fırsatını azaltan araştırma veya süreç kayıtları yürütür. Sergileri restore edip kuranlar veya hacimli, ağır kayıt konteynerleriyle çalışanlar, nesneleri kaldırabilir, tırmanabilir veya uzanabilir.

Büyük kurumlardaki küratörler, koleksiyona potansiyel eklemeleri değerlendirmek, sergiler düzenlemek ve araştırma yapmak için yoğun bir şekilde seyahat edebilir. Bununla birlikte küçük kurumlardaki küratörler için seyahat nadir olabilir.

Küratörler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu