Satış Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Satış Mühendisi Nedir?

Satış mühendisi, işletmelere karmaşık bilimsel ve teknolojik ürünler veya hizmetler satan kişidir. Ürünlerin parçaları ve işlevleri hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmalı ve bu ürünleri çalıştıran bilimsel süreçleri anlamalıdırlar. Genellikle stresli koşullar altında çalışırlar. Çünkü gelirleri ve iş güvenceleri satışları başarıyla tamamlamaya bağlıdır. Bazıları satış hedeflerini ve müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için uzun ve belirsiz saatlerde çalışabilir.

Satış Mühendisi Ne Yapar?

Satış mühendisleri genellikle şu maddeleri yapar:

  • Müşterilere ve olası müşterilere ürün veya hizmetleri açıklayan teknik sunumlar hazırlayın ve sunun
  • Ekipman ihtiyaçlarını değerlendirmek ve sistem gereksinimlerini belirlemek için müşteriler ve mühendislerle görüşün
  • Müşteri gereksinimlerini anlamak ve satış desteği sağlamak için satış ekipleriyle işbirliği yapın
  • Siparişleri garanti altına alın, yenileyin ve teslimatı ayarlayın
  • Müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için ürünleri planlayın ve değiştirin
  • Müşterilerin kurulu ekipmanla ilgili sorunları çözmesine yardımcı olun
  • Müşterilere, değişikliklerin maliyetleri nasıl düşürdüğünü veya üretimi nasıl artıracağını gösteren iyileştirilmiş malzeme veya makineler önerin
  • Yeni ürünlerin araştırılması ve geliştirilmesinde yardım

Satış mühendisleri, teknolojik ve bilimsel olarak gelişmiş ürünler konusunda uzmanlaşmıştır. Ürünlerinin veya hizmetlerinin faydalarını potansiyel müşterilere açıklamak ve ürünlerinin veya hizmetlerinin rakiplerinin ürünlerinden nasıl daha iyi olduğunu göstermek için teknik becerilerini kullanırlar. Bazı satış mühendisleri, teknik ürünler tasarlayan ve üreten şirketler için çalışır. Diğerleri bağımsız satış firmaları için çalışıyor.

Satış mühendislerinin görevlerinin çoğu diğer satış elemanlarınınkilere benzer. Müşterinin ürünlerini veya hizmetlerini satın alma konusunda ilgisini çekmeli, bir fiyat için pazarlık yapmalı ve satışı tamamlamalıdırlar. Bunu yapmak için satış mühendisleri, ürünün teknik yönlerini ve belirli bir müşteri problemini nasıl çözeceğini açıkladıkları teknik sunumlar yaparlar.

En Popüler:  Özel Temsilci Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bununla birlikte bazı satış mühendisleri, satış mühendisinin işin teknik yönlerine konsantre olmasını sağlayan, ürünü pazarlamaya ve satmaya konsantre olan satış görevlileriyle ekip oluşturur. Bir satış ekibinin parçası olarak çalışarak, her üye kendi güçlü yönlerine ve uzmanlığına odaklanabilir.

Teknik sunumlara ek olarak, satış mühendisleri pazar araştırması gibi satışla ilgili diğer görevleri giderek daha fazla yapıyor. Ayrıca müşterilerden teknik gereklilikler isteyebilir ve müşterilerin özel ihtiyaçlarını karşılamak için ürünleri değiştirebilir ve ayarlayabilir. Bazı satış mühendisleri, yeni ürünleri belirlemeye ve geliştirmeye yardımcı olmak için araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) departmanlarıyla birlikte çalışır.

Satış mühendisi Nasıl Olunur?

Satış mühendislerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler.

Bu meslek sana göre mi? Satış mühendisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Satış Mühendisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Satış mühendisleri stresle karşılaşırlar. Çünkü gelirleri ve iş güvenceleri genellikle doğrudan satış ve müşteri hizmetlerindeki başarılarına bağlıdır. Bazı satış mühendisleri geniş bölgelere sahiptir ve yoğun seyahat eder. Satış bölgeleri çok geniş alanları kapsayabileceğinden, satış mühendisleri bir seferde birkaç gün hatta haftalarca evden uzakta olabilir. Diğer satış mühendisleri daha küçük bir bölgeyi kapsıyor ve evden sadece birkaç gece uzakta kalıyor.

Yabancı müşterilerle sözleşmeler yapmak için uluslararası seyahat daha yaygın hale geliyor. Bazıları satış hedeflerini ve müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için uzun ve düzensiz saatler çalışabilir. Bununla birlikte çoğu kendi programlarına karar verebilir.

Satış Mühendisleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu