Sanat Öğretmeni Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Sanat Öğretmeni Nedir?

Ya sanatı seviyorsanız ve öğretmeyi seviyorsanız? Peki hepsini bir araya getirip bir resim öğretmeni oluyorsunuz!

Bir sanat öğretmeni genel olarak okul sisteminde çalışarak öğrencilere nasıl resim yapılacağını, çizileceğini, heykel ve seramik yapmayı ve fotoğrafçılığı öğrenmeyi öğretir. Fakat sanat öğretmenleri özel olarak veya sanat merkezlerinde de çalışabilirler.

Sanat öğretmenleri, öğrencilerini sanatın yaratılması, sanat tarihi ve sanat teorisi hakkında eğitir. Çoğu sanat öğretmeni, yaptıkları işe tutkuyla ve bunu öğrencileriyle paylaşma arzusuyla öğreten sanatçıların kendileri için pratik yapıyor.

Sanat Öğretmeni Ne Yapar?

Sanat öğretmenleri dersler ve projeler planlamalı ve tüm öğrencileri için yeterli sanat malzemeleri ve araçlarına sahip olduklarından emin olmalıdır. Kalemler, boyalar, boyalar, kağıt, tuvaller, kil ve tekstiller gibi çeşitli malzemelerle çalışırlar. Özellikle dijital sanat formlarını öğretirken bilgisayar da kullanabilirler.

Bir sanat öğretmeni, öğrencilere öğretirken temel konulara bakacaktır: çeşitli ortamları kullanarak nasıl sanat yaratılır; ilgili yapıların/işlevlerin türleri; içeriğin seçimi ve değerlendirilmesi; sanatın farklı kültürler ve geçmişle ilişkisi; sanat eserlerinin değerlendirilmesi; ve sanat ve diğer disiplinler arasındaki ilişki. Bu alanlar genel olarak ayrı ayrı öğretilmez. Fakat örtüşecek ve birbirleriyle kombinasyon halinde öğretilecektir.

Bir sanat öğretmeninin görevleri öğrencilerinin seviyesine göre değişir. İlkokul veya ortaokul eğitimi, lise sanat öğretmenlerinin öğrencileriyle paylaştığı daha gelişmiş projeler ve rehberliğe karşı çok basittir.

Sanat merkezlerinde sanat öğretimi genellikle özellikle yetişkinlere yöneliktir. Çocuklara öğretmemeyi tercih eden ve belirli okul müfredatlarını kapsamak yerine derslerinde uzmanlaşmayı tercih eden sanat öğretmenleri için mükemmel bir alternatiftir.

Sanat öğretmenleri ayrıca sanat profesörü düzeyinde ciddi sanat öğrencileriyle çalışma fırsatına sahiptir. Akademik yol, sanat profesörlerinin sadece kendi uzmanlık alanlarında ders vermelerine izin verir ve kısmen sanatçı, kısmen sanat eleştirmenidir ve gelecekteki sanat eğilimlerinin nasıl gelişeceğini etkileyebilir.

En Popüler:  BT Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Resim öğretmeni Nasıl Olunur?

Sanat öğretmenlerinin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Sanat öğretmeninin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Sanat Öğretmeninin çalışma ortamı nasıldır?

Çoğu sanat öğretmeni, öğrencilere devlet okullarında veya özel okullarda birinci sınıftan on ikinci sınıfa kadar ders verir. Fakat özel olarak sanat merkezlerinde veya profesör olarak çalışan sanat öğretmenleri de vardır.

Genellikle normal okul saatlerinde çalışsalar da projeleri işaretlemek, derslere hazırlanmak, personel toplantılarına katılmak ve idari görevleri yerine getirmek için ek saatler çalışmaları da beklenir. Sanat öğretmenlerinin ayrıca düzenli mesleki gelişim kurslarına katılmaları ve genellikle bir okul veya yerel topluluk için öğrenci sanat eserleri sergileri düzenlemeleri beklenir.

Sanat Öğretmenleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu