Jeolog Nedir? Nasıl Olunur?

Bir jeolog Dünya’yı anlamaya çalışır ve çoğu jeolojinin çeşitli alanlarında uzmanlaşır. Sahada Dünya’dan örnekler toplayarak ve değerlendirdikleri bölgenin jeolojik haritalarını oluşturarak zaman geçirebilirler. Ayrıca bir laboratuvarda çalışarak toplanan örnekleri analiz edebilir ve Dünya’yı incelemek için özel coğrafi yazılımlar kullanabilirler.

Nasıl Jeolog Olunur?

Jeolog olmak için jeoloji veya jeoloji alanında lisans derecesi almanız gerekir. Bu süre zarfında, lisans programınızın bir parçası olarak saha çalışması çalışması da yapabilirsiniz. Bu sayede iş başında deneyim kazanabilirsiniz. Birçok şirket, yüksek lisans veya deneyim ve eğitim karışımını tercih eder. Yüksek lisans derecenize devam ederseniz, bu, sizi ilgilendiren özel bir jeoloji alanına odaklanma fırsatınız olacaktır. Bu noktada da staj yapabilirsiniz. Örneğin ABD Jeolojik Araştırması, öğrencilerin başvurabileceği bir yüksek lisans programına sahiptir.

Jeoloğun İş Tanımı

Bir jeoloğun mühendislik, madencilik, öğretim ve devlet kurumları için araştırmadan riskleri ve tehlikeleri keşfetmesi için çalışabileceği çeşitli endüstriler olduğundan, bir jeoloğun günlük olarak gerçekleştirdiği görevler genellikle içinde çalıştıkları sektöre bağlıdır, tüm jeologlar Dünya’nın Jeolojisi hakkında bilgi edinmek için oradalar. Bu araştırmanın amacı sadece sektöre göre değişiyor.

Örneğin bazı jeologlar, çoğu zaman sahada çalışabilir, bir bölgenin madencilik veya petrol ve gaz şirketleri için değerini analiz etmek için kaya örnekleri toplayabilir. Ayrıca hükümet veya üniversite araştırması için örnekler toplayabilirler. Ayrıca güçleri ve mikroskobik ayrıntıları gibi numune ayrıntılarını analiz etmek için laboratuvarda çalışarak zamanın çoğunu harcayabilirler. Jeolog ayrıca Coğrafi Bilgi Sistemleri ve hatta 3 boyutlu modelleme yazılımı kullanarak bilgisayarda, sahada veya ofiste çalışabilir. Bu durum bir alanı daha detaylı analiz etmelerini ve başkalarıyla paylaşılan raporlarda derin bir bilgi sağlamalarını sağlar.

En Popüler:  Film Yapımcısı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Muhasebeci İş İlanı

ABD Ordusu Mühendisler Birliği Ordu Departmanı tarafından yayınlanan bir iş tanımına bakalım. Bu iş ilanı, aşağıdaki sorumlulukları yerine getirecek bir kişi arıyor:

 • Atanmış projeler için yeraltı araştırmalarını planlar, kapsamlar ve denetler. Karşılaşılacak malzemeler için en uygun delme ve numune alma tekniklerini seçer.
 • Yüksek dereceli jeologlara tasarım analizi yapma ve projeler için planlar ve şartnameler geliştirmede yardımcı olur.
 • Yayınlanmış literatürü ve jeolojik haritaları gözden geçirmenin yanı sıra ilgili bilgileri toplamak için mostralar, dere yatakları, taş ocakları veya diğer maruziyetlerde saha keşfi gerçekleştirir.

Bu pozisyon 08/01/2019 tarihinden 31/07/2020 tarihine kadar Amerika’da yıllık 33.394 $ ile 87.933 $ arasında bir maaş aralığı ile yayınlanacak şekilde yayınlanmıştır. Bu ilan İş Arama Ofisi’nin bir parçasıdır.

Ücretsiz Bilgi Kaynakları

Tsinghua Üniversitesi, ücretsiz bir Jeoloji ve Mühendislik Jeolojisi kursu sunar ve kursun tamamlanması üzerine küçük bir ücret ödeme seçeneği ile doğrulanmış bir sertifika alır.

Bu kursu alarak şu maddeleri öğreneceksiniz:

 • İnsan uygarlığı ile jeolojinin gelişimi birbiriyle nasıl ayrılmaz birbirine bağlıdır.
 • Dünya nasıl korunur ve aynı zamanda doğal kaynaklar nasıl etkin kullanılır.
 • Dünyanın oluşumu ve evrimi.
 • Yeraltı sularının doğası dahil olmak üzere Jeoloji Mühendisliği anlayışı.
 • Dünyanın jeolojisi hakkında temel bilgiler.
 • Jeolojik saha inceleme yöntemleri ve teknikleri.

Bu kursu alarak şu maddeleri öğreneceksiniz:

 • Antarktika jeolojisi ve insan faaliyetlerinin kronolojisi bilgisi.
 • Ross Adası ve Antarktika kıtasının temel coğrafi özelliklerinin yerleri ve önemi.
 • Antarktika’da hem bugün hem de tarihin kilit noktalarında araştırma nasıl yapılıyor?

Jeolog Röportajı Kimdir?

Geleneksel olarak jeologlar olarak önceki tehlikelerin nereye gittiğini haritalayarak volkanların fiziksel temel tehlikelerine baktık, şimdi bu tehlike bölgelerinde neler olduğunu görerek toplumun etkilerine bakmaya çalışıyoruz. USGS ve tehlike bölgeleri tarafından üretilen tehlike değerlendirmelerini alıyorum ve bunları bir CBS’ye ve temelde sadece bir haritalama programına koyuyorum ve bu sınırları tüm bu verilerin üzerine yerleştiriyorum ve hangi toplulukların bu tehlike sınırlarıyla kesiştiğini göreceksiniz, yapabiliriz Polis merkezlerinin, hastanelerin, itfaiye istasyonlarının, ana yollar, boru hatları, demiryolları, farklı ulaşım ağları gibi altyapıların, iş verilerinin, çalışanların ve bir sonraki patlamanın ekonomik etkisini daha iyi değerlendirmemize yardımcı olacak satış hacminin bulunduğu insanların sayısını belirlemek. Tehlikeli bölgelerdeki toplumsal varlıkların sayısını ve dağılımını bilmek, yetkililerin müdahale stratejilerini daha iyi hazırlamasına yardımcı olacak ve toplulukların gelecekteki volkanik patlamalara hazırlanmalarına ve bunlardan kurtulmalarına yardımcı olacaktır.

Eğitimci Kaynakları

Jeoloji Topluluğu, jeolojik aktivite sayfaları ve sunumların yanı sıra sınıfınız için indirip yazdırabileceğiniz ücretsiz poster bilgi sayfalarına sahiptir. ABD Jeoloji Araştırması ayrıca K-College öğretmenleri için kaynaklar sağlar.

En Popüler:  Finans Müdürü Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kaynakça

 • Jeoloji Topluluğu, Jeoloji Kariyer Yolları, Jeologlar ne yapar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu