Etnomüzikolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Etnomüzikolog Nedir?

Etnomüzikolog, dünyanın müziğini inceleyen kişidir. Etnomüzikoloji, kültürel antropoloji, psikoloji, folklor ve geleneksel müzikoloji gibi çok sayıda disiplinden gelen yetenekleri içerir.

Bir etnomüzikolog, müziğe tamamen sanatsal bir bakış açısı yerine bir kültür içinden bakacak ve bunu ilgi alanına seyahat ederek ve bilgi toplayarak yapacaktır. Video kayıtları artık kültürel metinler olarak kabul edildiğinden, etnomüzikologlar saha çalışmalarını belgeseller oluşturarak ve müziğin arkasındaki kişilerin müzik performanslarını kaydederek yürütebilirler.

Etnomüzikologlar çeşitli alanlarda faaliyet göstermektedir. Araştırmacılar olarak dünyanın herhangi bir yerindeki müziği inceliyorlar ve müziğin sosyal yaşamın tüm unsurlarıyla bağlantılarına bakıyorlar. Eğitimciler olarak dünya müzikleri, popüler müzik, müziğin kültürel çalışmaları ve birçok daha uzmanlaşmış dersler (örneğin, kutsal müzik gelenekleri, müzik ve politika, disiplin yaklaşımları ve yöntemleri) dersleri veriyorlar.

Etnomüzikologlar ayrıca halk kültüründe de rol oynarlar. Etnomüzikologlar, inceledikleri müzik topluluklarıyla birlikte müzik geleneklerini destekleyip belgeleyebilir veya kültür politikası, çatışma çözümü, tıp, sanat programlaması veya topluluk müziği içeren projelere katılabilir. Etnomüzikologlar müzeler, kültürel festivaller, plak şirketleri ve dünya müziklerinin takdir edilmesini teşvik eden diğer kurumlarla çalışabilirler.

Etnomüzikologların farklı kişilikleri vardır. Eşleşebileceğini düşünüyor musun? Etnomüzikologun en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer testine katılın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu