Mobilya Koruyucu-Restoratör Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

El ile hassasiyet ve el becerisi, ayrıca mobilyaya ilgi duymak ve bir mobilya koruyucu/restoratör olarak çalışmak için tarihçeye dahil olmak üzere olağanüstü pratik el becerilerine ihtiyacınız olacak.

Bir mobilya koruyucu veya restoratör olarak antika ve modern mobilyaları korumak ve restore etmek için pratik ve bilimsel restorasyon tekniklerini kullanacaksınız. Mobilyaların depolanması ve korunmasına ilişkin tavsiyelerde bulunacaksınız.

Koruma ve restorasyon arasındaki ilişki karmaşıktır ve eserin amacına ve kullanımına bağlıdır. Koruma, öğelerin orijinal özelliklerini korumasını sağlar; restorasyon, mevcut özellikleri korumak ve güncellemek için yeni materyallerin kullanımını içerebilir.

Belirli bir mobilya türü veya döneminde uzmanlaşabilirsiniz. Müzelerde ya da özel bir işte çalışmak ya da serbest meslek sahibi olmak için kapsam vardır. Antika sektöründe çalışmaya devam edebilir veya danışmanlık görevini üstlenebilirsiniz.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

İş faaliyetleri, işlenen belirli mobilya parçasına ve müşterinin gereksinimlerine göre değişir. İş yükünüz, serbest meslek sahibi olmanıza, müze veya miras organizasyonu için çalışmanıza veya özel bir işletmede çalışmanıza bağlı olarak değişecektir. Fakat mobilya restorasyon işleri genellikle şu maddeleri yapmanızı gerektirir:

 • Bir mobilya parçasının korunması veya restorasyonu hakkında görüşmek ve mutabakata varmak için müşterilerle iletişim kurmak
 • Geri kazanmanın veya korumanın en iyi yoluna karar vermek için bir mobilya parçasının durumunu değerlendirmek
 • Müşteri ile ilgili tedavi süreçleri hakkında iletişim kurmak
 • Bir mobilya parçasının ömrünü uzatmak ve korumak için uzman mobilya bilginizi pratik tekniklerle birleştirin
 • Mobilya parçalarının ve bileşenlerinin fotoğraflarını çekin ve çalışmadan önce ve sonra durumlarının ve özel özelliklerinin ayrıntılı kayıtlarını tutun
 • İş tamamlandığında müşteriler için fotoğraf ve diğer kayıtları sağlamak
 • Konservasyon ve restorasyon sürecinde çeşitli malzeme ve ekipmanlarla kesin ve detaylı bir şekilde çalışın.
 • Mobilyayı korumak ve korumak için çevresel, biyolojik ve insani şartlarla ilgili önleyici tedbirler uygulamak
 • Koruma ve restorasyon sürecinde kullanılacak kaynak materyaller
 • Ekipman ve tekniklerdeki araştırma ve gelişmelerden haberdar olmak
 • Parçalar üzerinde çalışmak için çeşitli yerlere seyahat edin
 • Aynı anda birçok projede çalışın
 • Halka koruma ve restorasyon konularında tavsiye ve bilgi sağlamak.

Serbest meslek sahibi iseniz ve kendi mobilya restorasyon işinizi yürütüyorsanız, kendi pazarlama, finans ve ticari faaliyetlerinizi de yönetmeniz gerekecektir.

En Popüler:  Tekstil Tasarımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • İşe dayalı eğitim alan stajyerlere 12 aylık staj için 47.000 TL ödenmesini önermektedir.
 • Başlangıç seviyesi koruyuculara 44.000 TL maaş önermektedir.
 • Orta dereceli bir koruyucu olarak ortalama 57.000 TL maaş kazanmayı bekleyebilirsiniz.

Mobilya restorasyon maaşları, kendi çalışmalarınızı geliştirme kabiliyetiniz de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir.

Gelir verileri Simge tarafından sağlanmıştır ve rakamlar sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Bir şirket için çalışıyorsanız, çalışma saatleri genellikle 09:00 – 17:00 arasındadır. Fakat bir projeyi son teslim tarihine getirirken ekstra saatler koymak zorunda kalabilirsiniz. Serbest çalışan koruyucu/restoratör, daha çeşitli saatlerde çalışma eğilimindedir.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Pek çok mobilya konservatörü ve restoratörü serbest meslek sahibi olup çoğu zaman belirli bir mobilya türü veya döneminde uzmanlaşmıştır.
 • Genellikle tek başına çalışan ya da alanı diğer mobilya konservatörleri ve restoratörleriyle paylaşan bir atölye ortamında bulunacaksınız.
 • Mobilya konservatörlerinin ve restoratörlerinin çoğu, aynı işte uzun süre kalır. Bir işten diğerine düşük hareket seviyeleri vardır.
 • Mobilya konservasyonu ve restorasyonu genellikle ikinci veya üçüncü bir kariyerdir.
 • İş, farklı projeler üzerinde çalışmak için belirli bir günlük seyahat gerektirebilir. Fakat gece boyunca evden uzak durmanız veya yurtdışına seyahat etmeniz pek mümkün değildir.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bu alana giriş rekabetçidir ve çoğu restoratör ve konservatörlerin hemen hepsi çalışmaya başlamadan önce uygun bir nitelik kazanır. Bazı büyük müzelerde, mobilya koruma ve restorasyonunu içeren ve pratik deneyim kazanmak için faydalı olan staj programları vardır.

Bir mobilya restorasyon derecesi ile sahaya girmek mümkündür. Fakat çoğu derece kursu mobilya gibi alanlardan ziyade güzel sanatların veya nesnelerin ve arkeolojinin korunmasına odaklanır. Belirli bir kursun kariyer gereksinimlerinizi karşılayıp karşılamadığını görmek için kursların içeriğini iyice kontrol edin. Bir dereceye ek olarak pratik becerilerinizi geliştirmek için iş temelli deneyime ihtiyacınız olacak.

Ürün ve mobilya tasarımı, mobilya tasarımı ve yapımı ya da sanat ve tasarım (zanaat) gibi bir alanda bir derece bunu mobilya restorasyonunun pratik tecrübesiyle birleştirirseniz yararlı olabilir.

Alana giden bir diğer yol ise, işinizi geliştireceğiniz mobilya restorasyon adaylıklarıdır.

Gerekli Beceriler Nedir?

Sahip olmanız gerekecek:

 • Mükemmel pratik beceriler ve işin detaylı ve hassas doğası ile başa çıkmak için teknik yetenek
 • Sanatsal ve bilimsel yetenek ve ilgi alanlarının birleşimi
 • Karmaşık bilgiyi müşterilere net bir şekilde açıklamak için güçlü sözlü ve yazılı iletişim becerileri
 • Sabır ve işe metodik bir yaklaşım
 • Öz motivasyon ve bağımsız bir iş yükünü yönetme becerisi
 • Sıkı teslim tarihlerine kadar çalışmak
 • Yaratıcı problem çözme becerileri
 • İşe esnek ve uyarlanabilir bir yaklaşım
 • Sebat, bağlılık ve iş için gerçek bir coşku.
En Popüler:  Ürün Tasarımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Kendi işinizi kuruyorsanız, mükemmel yönetim ve pazarlama becerilerine de ihtiyacınız olacaktır.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Ücretli staj olanaklarına staj programları aracılığıyla ulaşılabilir. Stajlar, deneyimli uygulayıcıların yanı sıra iş temelli öğrenmeyi içerir ve eğitim ile yeni koruma mezunları için ilk iş arasındaki boşluğu doldurmaya yardımcı olur. Mobilya restorasyonundaki fırsatları araştırın.

Bilginizi ve becerilerinizi geliştirmek için gönüllü fırsatlar araştırmak ve bölgenizdeki profesyonel mobilya koruyucuları/restoratörleriyle görüşüp onları ziyaret edip edemeyeceğinizi sormak için onlarla iletişime geçmek, ileriye doğru atılmış bir adımdır.

İşverenler ve İş İlanları

Mobilya koruyucuları ve restoratörleri, miras sektöründeki kamu ve özel koleksiyonlarla, koruma işleriyle veya bağımsız koruyucu, mobilya üreticileri, tasarımcıları veya restoratörleri olarak çalışır.

İşverenler ve İş İlanları:

 • Antik bayiler
 • Müzayede evleri
 • Mobilya restorasyon şirketleri
 • Görkemli evler gibi tarihi ve miras alanları
 • Müzeler.

Serbest çalışan koruyucular ve restoratörler, her bir mobilya parçasını korumak ve korumak için uzmanlık yetenekleri gerektiren kamu ve diğer müşteriler için çalışıyor. Müşteri tabanı oluşturmak ve itibar kazanmak, kendiniz için çalışırken çok önemlidir.

Görkemli evlerin ve müzayede evlerinin web sitelerinde de boş yerler olabilir.

Hedeflenen, spekülatif uygulamalar, özellikle iş deneyimi için faydalı olabilir.

Serbest çalışan mobilya konservatörleri ve restoratörleri için, ağ oluşturma ve itibar oluşturma çalışmaları garanti altına almak için çok önemlidir.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Mobilya muhafazasında resmi bir eğitim yapısı yoktur, çoğu iş staj yaparak deneyim kazanıyor ya da tamamen deneyimli bir koruyucunun asistanı olarak çalışıyor. Belirli dönemlerde mobilyalara odaklanma fırsatlarının olduğu belirli müzelerde veya miras alanlarında uzman eğitimi verilebilir.

Profesyonel bir ün oluşturmak ve sürdürmek için, uygun bir profesyonel kuruluşun üyesi olmalısınız. Bunlar çeşitli düzeylerde üyelik sunar.Eğitim programlarına ve etkinliklerine erişim olanağı sağlar, ayrıca diğer üyelerin bilgi ve uzmanlıklarını sunar.

Kariyer ve İş İmkanları

Çoğu mobilya restoratör ve konservatörü için belirlenmiş bir ilerleme yolu yoktur. Bununla birlikte bir iş, müze veya miras ortamında çalışan deneyimli koruyucu ve tamirciler denetleme, yönetim veya eğitim seviyesine geçebilirler.

Örneğin deneyimli mobilya konservatörleri ve restoratörleri kendi işlerini kurmaya ya da müzeler ve görkemli evler için danışmanlık esasına göre çalışıyorlar.

Başlangıçta, itibar kazanmak ve bir müşteri tabanı oluşturmak için zaman aldığı için müşterileri cezbetmek zor olabilir. Öncelikle özel bir şirkette çalışmak ve müşterilerle ilişkilerde deneyim geliştirmek ve faydalı bağlantılar kurmak faydalı olabilir.

Genel olarak sektörde kariyer ilerlemesini yavaşlatan çok az hareketlilik vardır.

Birçokları için ilerleme, daha uzman olmak ve uzman statüsü kazanmak anlamına gelir. Bazı restorasyonlar ileri veya yüksek öğretim kurumlarında ders vermeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu