Restoran Müdürü Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Restoran Müdürü Nedir?

Restoran müdürü, bir restoranın ‘yüzü’ olan ve temel sorumlulukları müşteri hizmetleri sorunlarını ele almak ve aynı zamanda mutfaktan çıkan yemek kalitesinin olabildiğince iyi olmasını sağlamak olan kişidir. Ayrıca herhangi bir personel sorunuyla da ilgilenir ve her şeyin mümkün olduğunca sorunsuz ve karlı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Restoran Müdürü Ne Yapar?

Restoran müdürünün görevleri işletmeye bağlı olarak değişebilir. Fakat bazı görevler arasında yiyecek hazırlamanın denetlenmesi, porsiyonların kalitesi ve büyüklüğünün kontrol edilmesi, stokların düzenlenmesi, yiyecek ve içecek tedariklerinin sipariş edilmesi, ekipmanların bakımı ve sağlığa bağlı kalınması yer alacaktır. ve güvenlik önlemleri, mutfak ve yemek alanlarının belirli standartlara göre temizlendiğinden emin olmak, sağlık müfettişleri için bu uygulamaların kayıtlarını tutmak ve çalışan veya müşteri sorunlarını çözmek.

Bazen her şeyi en ince ayrıntısına kadar yönetmek kadar ileri gider, örneğin masalar için çiçek siparişi vermek gibi. Buna ek olarak, restoran yöneticileri genellikle yeni personel üyeleriyle röportaj yapmak, işe almak ve eğitimlerini denetlemekten, vardiyaları organize etmekten, iyi ekip çalışmasını teşvik etmekten, personele ödeme yapmaktan ve bahşişleri bölmekten sorumludur.

Restoran yöneticilerinin mükemmel olması gereken son derece önemli bir beceri var, o da müşteri hizmetidir. Günün sonunda işletmenin amacı, müşterinin tekrar geri dönmesi için mükemmel müşteri memnuniyeti sağlamaktır.

Bu nedenle müşterilerin profesyonel ve güler yüzlü bir şekilde hızlı hizmet almaları önemlidir. Restoran müdürünün, müşterilerin gereksiz yere beklememeleri için yeterli personel bulundurması gerekir. Müşteriler ne kadar mantıksız olursa olsun, yöneticinin herhangi bir sorunu çözecek uzmanlığa ve sabra sahip olması gerekir. Mevcut sorunu düzeltmek ve gelecekteki çatışmalardan kaçınmak yöneticinin görevidir.

En Popüler:  İç Denetçi Nedir? Nasıl Olunur?

Çoğu zaman restoran yöneticileri de işletmenin sahibidirler. Bu da şefle yakın çalışacakları, yemek tarifleri seçecekleri ve menüleri derleyecekleri anlamına gelir. İşletme sahibi olmak ayrıca bir restoran müdürünün bütçeyi planlama ve dengeleme konusunda iyi olmasını, her şeyin yolunda olup olmadığını ve hesapların dengesini kontrol etmesini gerektirecektir. Büyük işletmelerde, genellikle satışları karşılamaya yardımcı olan pazarlama kampanyaları ve stratejileri planlarlar.

Restoran müdürü Nasıl Olunur?

Restoran yöneticilerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Restoran müdürünün en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Restoran Yöneticisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Restoran yöneticilerinin, aralarından seçim yapabilecekleri çeşitli çalışma ortamları vardır; küçük aile restoranlarından golf sahalarına, tatil köylerine veya büyük uluslararası restoranlara ve otel zincirlerine kadar.

Restoran Yöneticileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu