Reklam Satış Temsilcisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Reklam Satış Temsilcisi Nedir?

Bir reklam satış temsilcisi, işletmelere ve bireylere reklam alanı satar. Müşterilerle iletişime geçecekler, satış sunumları yapacaklar, müşteri hesaplarını koruyacaklar ve genellikle satış kotalarını karşılamak için baskı altında çalışacaklar.

Reklam, radyo, televizyon ve internet yayıncılığını içerebilen çeşitli sektörlerde çalışırlar.

Reklam Satış Temsilcisi Ne Yapar?

Bir reklam satış temsilcisi genellikle şu maddeleri yapar:

  • Reklam hizmetleri sunmak için potansiyel müşterileri bulun ve iletişime geçin
  • Müşterilere, belirli reklam türlerinin ürünlerini veya hizmetlerini mümkün olan en etkili şekilde tanıtmaya nasıl yardımcı olacağını açıklayın.
  • Müşterilere, ürün veya hizmetlerin reklam maliyetlerinin tahminlerini sağlayın
  • Hesaplarla ilgili tüm yazışmaları ve evrakları işleyin
  • Yeni ve mevcut müşterilere satış sunumları hazırlayın ve sunun
  • Müşterileri reklam sanatı, formatları veya özellikleri için mevcut seçenekler hakkında bilgilendirin ve örnekler sağlayın
  • Onay için müşterilere reklam veya illüstrasyon kanıtları sunun
  • Promosyon planları, satış belgeleri, medya kitleri ve satış sözleşmeleri hazırlayın
  • Reklamcılık için uygun boyutları ve biçimleri önerin

Reklam satış temsilcileri zaman zaman ofis dışında çalışarak müşterileri ve potansiyel müşterileri iş yerlerinde ararlar. Bazıları telefonla satış görüşmeleri de yapabilir — potansiyel müşterileri arayabilir, medya şirketinin reklam alanını veya zamanını satmaya çalışabilir ve ilgilenen potansiyel müşterilerle takip randevuları ayarlayabilir.

Müşterilerle ilişki kurmanın kritik bir parçası, ihtiyaçlarını öğrenmektir. Bir müşteri ile ilk görüşmeden önce, bir satış temsilcisi müşterinin ürünleri, mevcut müşterileri, muhtemel müşterileri ve hedef pazarın coğrafi alanı hakkında arka plan bilgileri toplayacaktır.

Daha sonra satış temsilcisi, belirli reklam türlerinin müşterinin ürünlerini veya hizmetlerini en etkili şekilde tanıtmaya nasıl yardımcı olacağını açıklamak için müşteriyle görüşür. Bir müşteri devam etmek isterse, reklam satış temsilcisi müşteriye sunmak için bir reklam teklifi hazırlar. Teklif, kullanılacak reklam aracının bir özetini, örnek reklamları ve proje için maliyet tahminlerini içerebilir.

En Popüler:  Mumyacı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

reklam satış temsilcisi Nasıl Olunur?

Reklam satış temsilcilerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları aynı zamanda sanatsal yani; yaratıcı, sezgisel, hassas, açık ve ifade edici.

Bu meslek sana göre mi? Reklam satış temsilcisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Reklam Satış Temsilcisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Satış stresli olabilir. Çünkü gelir ve iş güvenliği doğrudan temsilcinin müşteri tabanını koruma ve genişletme becerisine bağlıdır. Şirketler genellikle aylık satış kotaları belirler ve bu kotaları karşılamaları için reklam satış temsilcilerine önemli baskı uygular.

Yeni hesaplar edinmek işin önemli bir parçasıdır ve temsilciler zamanlarının çoğunu potansiyel reklamcılara seyahat ederek ve onları ziyaret ederek ve mevcut müşterilerle ilişkileri sürdürerek geçirebilirler. Satış temsilcileri ayrıca işverenlerinin ofislerinde çalışabilir ve gizli müşteriler için veya reklamla ilgili bilgi almak için arayanlar için satış yapabilir.

Reklam Satış Temsilcileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu