Rehabilitasyon Danışmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Rehabilitasyon Danışmanı Nedir?

İster fiziksel ister duygusal olsun, engelli insanlar bağımsız yaşayabilmek için genellikle belirli bir desteğe ihtiyaç duyar. Rehabilitasyon danışmanlarının devreye girdiği yer burasıdır. Bağımsız yaşamla ilgili oldukları için bireylerin engellerinin etkileriyle başa çıkmalarına yardımcı olurlar. Bu danışmanların hizmetleri olmadan, kendi başlarına yaşayabilecek pek çok insan bunun yerine bir tür bakım tesisinde yaşamaya zorlanacaktır. Araştırmalar, insanların bağımsız yaşamaları için desteklenebildiklerinde çok daha sağlıklı olduklarını, aile bakıcılarına daha az bağımlı olduklarını ve bir bütün olarak toplumun daha üretken üyeleri olduklarını göstermiştir.

Engelli bireyler, yeni sağlık sınırlamalarına uyum sağlamada sorun yaşayan veya genel olarak sağlıklı olan ancak yaralanma veya hastalık nedeniyle belirli işlevlerde sorunlar yaşayan yaşlıları içerebilir. Müşteriler ayrıca fetal alkol sendromu, kas distrofisi gibi gelişimsel engellere sahip olabilir veya bir yaralanma nedeniyle geçici olarak zorlanabilir.

Rehabilitasyon Danışmanı Ne Yapar?

Rehabilitasyon danışmanı, çoğu hasta grubuna, yaşa ve engellilik türüne bağlı olan birçok görevi yerine getirir. İlgi alanları, eğitim seviyesi ve genel sağlık göz önünde bulundurularak yetenekler ve ihtiyaçların bir değerlendirmesi yapılır ve sınırlamaları aşmak ve güçlü yönleri en üst düzeye çıkarmak için stratejiler geliştirilir. Danışmanın amacı, danışanların hem fiziksel hem de duygusal olarak engellerine uyum sağlamayı öğrenmelerine yardımcı olmaktır.

Danışman, diğer profesyoneller, aile üyeleri ve bireye danışarak danışanın hedeflerine, güçlü yönlerine, sınırlamalarına ve kişisel değerlerine dayalı bir tedavi planı geliştirir. Toplum desteği ile bağlantı kurmak, işin önemli bir parçasıdır ve bireyi hangi tür hizmetlerin mevcut olduğu ve bunlara nasıl erişilip kullanılacağı konusunda eğitmek çok önemlidir. Toplum hizmetleri tıbbi, mesleki, öğrenim, eğlence ve boş zaman ihtiyaçlarıyla ilgili olabilir. Danışman, iş destek hizmetleri sağlayacak programları ve işverenleri bulur, işverenleri engellilerin ihtiyaç ve yeteneklerini anlama konusunda eğitir ve istihdam olanaklarının düzenlenmesine yardımcı olur.

En Popüler:  İtfaiyeci Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Rehabilitasyon danışmanı, bağımsız olarak yaşayabilen ve toplumun aktif ve işlevsel üyeleri olarak kalabilen bireylerle çalıştığı için, genellikle daha yaşlı öğrenciler ve genç yetişkinlerle birlikte çalışarak eğitim ve kariyer seçeneklerini araştırır.

Engellerine ve sınırlamalarına rağmen bağımsız olarak yaşamaya devam etmek isteyen bir birey için destek ağları geliştirmek çok önemlidir. Rehabilitasyon danışmanı, aileyi, arkadaşları veya toplumdaki diğer kişileri de kapsıyor olsun, bu ağların geliştirilmesine yardımcı olur. Akıl sağlığı danışmanlığı da bağımsız olarak veya bir akıl sağlığı ekibinin parçası olarak yer almaktadır.

Uygulayıcılar bağımsız olarak veya doktorları, psikologları, terapistleri, eğitimcileri ve aile üyelerini içeren profesyonel bir ekibin parçası olarak çalışabilirler. İş görevleri ayrıca şu maddeleri içermektedir:

  • Kişisel bakıma yardımcı olmak
  • Hem bireylere hem de ailelerine destek, rehberlik ve eğitim sağlamak
  • Ağları desteklemek için rehberlik sunmak

Doğru kayıtların oluşturulması ve muhafaza edilmesi uzun vadeli planların geliştirilmesinde çok önemlidir. Rehabilitasyon danışmanı, bireylerin yalnızca konut hedeflerini değil, aynı zamanda davranış, sosyal faaliyetler ve istihdamla ilgili olanları da oluşturmalarına yardımcı olur. Merhamet ve empati ile çalışırlar. Fakat aynı zamanda kibar ve nazik olmak ile sağlam ve iddialı olmak arasında bir denge bulmalıdırlar.

Rehabilitasyon danışmanı Nasıl Olunur?

Rehabilitasyon danışmanlarının farklı kişilikleri vardır. Sosyal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısı oldukları anlamına gelir. Sosyalleşmede, başkalarına yardım etmede ve öğretmede çok başarılılar. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Rehabilitasyon danışmanının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Rehabilitasyon Danışmanının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Rehabilitasyon danışmanları özel evlerde, sağlık bakım ortamlarında veya konut, eğitim veya dinlenme tesislerinde çalışabilir. Saatler değişken olabilir ve hasta ihtiyaçlarına ve çalışma ortamına bağlı olarak vardiyalı çalışmayı içerebilir. Profesyonel bir pratisyen grubun parçasıysa, bazı akşam çalışmaları ve toplantı katılımı dahil olmak üzere standart çalışma saatleri geçerli olabilir. Bazı danışmanlar, potansiyel müşterilere pazarlamayı ve sigorta şirketleriyle uğraşmayı içeren özel muayenehanelerde çalışır.

En Popüler:  Fitness Eğitmeni Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Rehabilitasyon Danışmanları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu