Portekiz Eğitim Sistemi

Bir dizi önde gelen üniversiteye ev sahipliği yapan Portekiz, modern bir kentsel yaşam tarzı ve pastoral manzara sunarak uluslararası öğrencilerin yaşamak ve okumak için mükemmel bir yer olmasını sağlıyor.

Canlı bir tarih ve kültür yeri olan Portekiz, Avrupanın en batı ülkesidir. Ilıman bir Akdeniz ikliminden yararlanır. Yazın kavurur aynı zamanda serinletici bir deniz esintisinden yararlanır.

Portekiz, geniş yelpazedeki kursları, mükemmel üniversiteleri ve makul eğitim ücretleri nedeniyle yıllardır çok sayıda uluslararası öğrenciyi cezbetmektedir.

Bir öğrenci olarak dünyanın en yaygın olarak konuşulan dillerden birini öğrenme fırsatına sahip olacaksınız. Çoğu kurs Portekizce olarak verilmektedir. Bu yüzden dil bilgisi esastır. Akıcılık, yeni ortamınıza yerleşmenize ve dil becerileriniz CV’nizde her zaman etkileyici görünmenize yardımcı olacaktır.

İlgi alanlarınız ne olursa olsun, size uygun boş zaman etkinlikleri bulacaksınız. Müzik tutkunları Lizbon’daki Rock In Rio gibi çeşitli festivallere ve etkinliklere katılabilir, foodies Algarve’deki lezzetli yerel deniz ürünleri yemeklerini tadabilir, turistler kalelerden mağaralara kadar her şeyi keşfedebilir, futbol taraftarları Estádio do’daki canlandırıcı maç atmosferini tadabilirsiniz.

Portekiz üniversiteleri

Portekiz, iki ana organa ayrılan hem kamu hem de özel kurumlardan oluşan yüksek öğretim sistemi ile Bologna Süreci’nin tam bir üyesidir:

 • Üniversiteler; öğretim geleneksel olarak tıp, hukuk, doğa bilimleri, ekonomi ve psikoloji gibi derecelerle teori ve araştırmaya dayanmaktadır.
 • Politeknik – mesleğe yol açan mesleki eğitim sağlar. Hemşirelik, sağlık, muhasebe ve öğretim dereceleri politeknik kurumlar tarafından sunulmaktadır.

Kamu kurumları 14 üniversite ve 20 politeknikten oluşurken, özel yüksek öğretim ağı 36 üniversite ve 64 politeknikten oluşmaktadır.

Üç döngü veya eğitim seviyesi vardır:

 • Licenciatura (Lisanslar)
 • Mestre/Mestrado (Yüksek Lisans)
 • Doutor/Doutoramento (Doktora).

Birinci ve ikinci derece dereceleri hem üniversite hem de politeknik kurumlarda incelenebilir. Fakat üçüncü derece dereceleri sadece üniversitelerde verilebilir.

Portekiz’deki birçok üniversite aday öğrencilerden giriş sınavına girmelerini istemektedir; devlet üniversiteleri ulusal bir sınav kullanırken özel kurumlar kendi sınavlarını hazırlamaktadır.

Şu anda yedi Portekiz üniversitesi QS Dünya Üniversitesi Sıralaması 2023’de yer alıyor ve dördü ilk 500’e giriyor:

 • Lizbon Üniversitesi (338.)
 • Porto Üniversitesi (353.)
 • Coimbra Üniversitesi (406.)
 • Nova de Lisboa Üniversitesi (421.)

Portekiz akademik yılı iki yarıyıldan oluşur; birincisi Eylül ve Ocak/Şubat başında, ikincisi Şubat’tan Haziran/Temmuz’a kadar sürer.

Catolica Lizbon, İşletme ve Ekonomi Okulu

Modern iş dünyasında kariyerinizi başlatmak için tasarlanmış ekonomi, yönetim ve finans alanında yenilikçi yüksek lisans programları ile Portekiz’in önde gelen Ekonomi ve Yönetim Okulu.

Portekiz’de en iyi bölümler ve dereceler

Bir lisans programına kabul için, bir ortaokul izin belgesi veya eşdeğeri olmalı ve gerekli giriş sınavlarını tamamlamalısınız. Ek giriş şartları hakkında bilgi edinmek için, kurumlara danışın.

Öğrenciler tıp, hukuk, finans, yaratıcı sanatlar, psikoloji, bilişim ve işletme gibi lisans düzeyinde çeşitli dersler alabilirler. Kursların tamamlanması genellikle üç ile dört yıl sürer.

En Popüler:  Polonya Eğitim Sistemi

Bologna Süreci nedeniyle, Portekiz’de kazanılan lisans dereceleri, Birleşik Krallık’ta kazanılanlarla doğrudan karşılaştırılabilir.

Portekiz’de Eğitim & Araştırma’da lisans programlarına göz atabilirsiniz – Arayın.

Yüksek lisans derecesi

İki tür çalışma vardır:

 • Bir lisans programının tamamlanması üzerine açık bir Master (Mestrado). Bunların tamamlanması bir veya iki yıl alır.
 • Bir lisans bileşeni içeren entegre bir Yüksek Lisans (Mestrado integrado). Bu çalışma yöntemi, hukuk veya tıp gibi profesyonel konularda daha yaygındır ve tamamlanması altı yıla kadar sürebilir.

Master derslerinin çoğu ders birimleri etrafında yapılandırılmış ve bir tez veya bağımsız bir proje ile sonuçlanır.

Yüksek Lisans kursuna kabul edilmek için ilgili bir lisans derecesine sahip olmanız gerekir. Fakat giriş koşulları kuruma ve kursa bağlı olarak değişecektir. Bu yüzden başvurmadan önce kontrol edin.

PhDs (Doktora)

Doktora (Doutoramento) Portekiz’deki en yüksek yeterliliktir. Asgari kayıt süresi olmamasına rağmen kursların tamamlanması üç veya dört yıl sürer.

Programlar çeşitli konularda mevcuttur ve bir kursa kabul edilmek için iyi bir lisans derecesi ve ilgili bir Yüksek Lisans gerekir. Portekizce öğretilen kurslar için, dil konusunda yeterliliğinizi de kanıtlamanız gerekir.

Doktora programına başarılı bir şekilde ulaşmak için bir tez hazırlamakla görevlendirileceksiniz ve daha sonra bunu bir uzman uzmanlar paneline açık bir şekilde savunmanız gerekecektir.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Birleşik Krallık üniversitelerine devam eden öğrenciler, Avrupa Birliği’nin (AB) eğitim, öğretim ve gençlik destek programı Erasmus+’a (2020/21 akademik yılı için onaylanmıştır) katılabilirler. Program, gençlere, öğrencilere ve yetişkinlere çalışma, eğitim, iş deneyimi ve gönüllü yerleşimler sunmaktadır. Fırsatlar üç ile on iki ay sürer.

Mali destek, eğitim ve öğretime aktif olarak katılan herhangi bir İngiliz kamu, özel veya kar amacı gütmeyen kuruluş için Erasmus+ girişimi aracılığıyla sağlanmaktadır.

Üniversitenizin Portekiz’deki bir ortak üniversite ile resmi bir anlaşması olmalıdır. Üniversitenizin programa dahil olup olmadığını ve konunuzdaki Erasmus+ şemasını sunduğunu kontrol edin ve mevcut fırsatlar hakkında üniversitenizdeki Erasmus+ koordinatörü ile konuşun.

Bu bilgiler, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının ardından hala geçerlidir ve değişiklik olması durumunda güncellenecektir.

Kurs ücretleri

AB vatandaşları Portekiz’de veya herhangi bir AB ülkesinde üniversiteye gitme hakkına sahiptir ve daha yüksek kurs ücreti ödemek zorunda değildir. AB vatandaşları ayrıca öğrenim harçları için mevcut hibeler için başvuru yapma hakkına sahiptir.

Hem kamu hem de özel kuruluşlar kendi öğrenim ücretlerini belirler. Bu yüzden maliyet, nerede çalışmayı seçtiğinize bağlı olarak değişir. Özel kurumlar devlet üniversitelerinden çok daha fazla ücret almaktadır. Özel bir kurumda eğitim almayı seçerseniz, aylık ücret ödersiniz, devlet üniversitelerinde ise yıllık olarak ödeme yaparsınız.

En Popüler:  Birleşik Arap Emirlikleri Eğitim Sistemi (BAE)

Lisans ve Yüksek Lisans programları için, bir devlet üniversitesinde yılda 1.500 Euro’ya (1.307 £) ve özel bir kurumda yılda 4.000 Euro’ya (3.485 £) kadar ödeme yapmayı bekliyoruz.

Öğrenim ücretleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için kendi kurumunuza başvurun.

Portekiz’de eğitim için burs imkanları

AB öğrencileri, Portekizli öğrencilerle aynı şekilde hibelere başvurabilirler. Hibeler bireysel kurumlardan alınabilir ve uygun olabilmek için öğrencilerin Portekiz Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan bir kursa veya üniversiteye başvurması gerekir.

Yabancı öğrenciler için burslar çeşitli kaynaklardan alınabilir. Fakat uygunluk ve uygunluk kriterlerini kontrol etmeniz önerilir.

AB öğrencileri ayrıca dönem boyunca 20 saate kadar ve tatil dönemlerinde tam zamanlı olarak yarı zamanlı çalışarak eğitim maliyetlerine katkıda bulunabilirler.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Portekiz, her üye arasındaki sınır kontrollerini ortadan kaldıran 26 Avrupa ülkesinden oluşan bir grup olan Schengen Bölgesi’nin bir parçasıdır. Bu durum İsviçre dahil olmak üzere birçok AB ve Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) vatandaşının Portekiz’e girmek için sadece kimlik kartına ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

Bir AB vatandaşı olarak aşağıdaki sürece okurken herhangi bir AB ülkesinde yaşamanıza izin verilir:

 • Üç aydan fazla çalışıyorlar
 • Onaylanmış bir üniversiteye/başka bir kuruma kayıtlı olanlar
 • Gelir desteğine ihtiyaç duymadan yaşamak için yeterli gelire sahip olmak (herhangi bir kaynaktan)
 • Tam sağlık sigortası kapsamı var.

AB’den gelen öğrenciler varıştan itibaren dört ay içinde bir AB vatandaşları için başvuruda bulunmalıdır.

Diğer ülkelerin bazı vatandaşları, yalnızca pasaportla üç aya kadar konaklama için Portekiz’e girebilir.

AB veya AEA dışındanysanız, üç aydan daha uzun süre kalmak istiyorsanız ikamet vizesine ihtiyacınız olacaktır. Bu durum yerel Portekiz Büyükelçiliğiniz veya konsolosluğunuz aracılığıyla uygulanabilir ve şu maddeleri gerektirir:

 • Geçerli bir pasaport
 • Doldurulmuş başvuru formu
 • Portekizli bir üniversiteden kabul mektubu
 • Akademik transkript
 • Pasaport fotoğrafları
 • Yeterli fonların kanıtı
 • Sağlık sigortası kopyası.

Portekiz’e uçmadan en az iki ay önce çalışma vizesine başvurmanız önerilir. İngiltere’dekiler için bu, Londra’daki İngiltere’deki Portekiz Büyükelçiliği’nde yapılacaktı.

Nasıl başvurulur?

Tüm yüksek öğretim uygulamaları sadece online olarak yapılır.

Lisans programları için “Candidatura Online” adında merkezi bir sistem aracılığıyla başvurabilirsiniz ve lisansüstü dersler için doğrudan seçtiğiniz üniversiteye başvurabilirsiniz.

Başvuru yaparken, Portekiz’de eğitim ve gerekli giriş sınavları ve prosedürleri hakkında tavsiye almak için seçtiğiniz kurumların uluslararası ofisine başvurmaya değer.

Dil şartları

Çoğu lisans programı Portekizce olarak öğretilir. Bu yüzden bu seviyede eğitim almak istiyorsanız dili sağlam bir şekilde anlamanız gerekir. Eğer Portekizce ilk diliniz değilse, başvurunuzun bir parçası olarak yeterliliğinizi kanıtlamanız istenebilir.

Yüksek Lisans düzeyinde, artan sayıda kurs İngilizce olarak öğretilmektedir. Fakat Portekizce bilgisinin bir kısmı yararlı olacaktır. Seçtiğiniz konunun İngilizce olarak teslim edilip edilmediğini öğrenmek için kurumsal web sitelerine bakın ve doğrudan üniversitelerle iletişime geçin. Öyleyse ve İngilizce ilk diliniz değilse, yeterlilik kanıtı sağlamanız gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu