İspanya Eğitim Sistemi

İspanya eğitim hedefleri listenizde değilse tekrar düşünmelisiniz. Saygıdeğer kurumları, düşük öğrenim ücretleri ve Akdeniz iklimi ile ufkunuzu genişletmek için mükemmel bir yer.

Her yıl binlerce yabancı öğrenci İspanya’da eğitim görüyor ve biraz araştırma yaparak onlara katılabilirsiniz.

Ülke, çeşitli yerlerde çeşitli üniversitelere sahiptir ve eğitim ücretleri Avrupa’nın en düşükleri arasındadır. Popüler öğrenci şehirleri Barselona, ​​Granada, Madrid, Sevilla ve Valensiya’dır. İspanya, keşfetmeniz için zengin bir tarihe ve kültüre sahip olsa da Londra ve Paris gibi diğer tercih edilen yerlere de iyi bir şekilde bağlanacaksınız.

İspanya’da eğitim görürken, dünyanın en çok konuşulan ikinci dilini öğrenebilir ve birçok uluslararası bağlantı kurabilirsiniz.

Eğitimsiz saatlerinizde, Madrid ve Barselona gibi şehirleri gezebilir ve eski İspanya’da ki harika dağ sıralarına, plajlara ve şirin köylere kaçamaklar planlayabilirsiniz. Ayrıca İspanya’nın birçok müzesi, kulübü, tiyatrosu, festivali ve sokak fuarının tadını çıkaracaksınız.

İspanyol üniversiteleri

2007’de İspanya, yüksek öğretim sistemini Bologna Sürecine uymak için elden geçirdi ve niteliklerinin diğer Avrupa Yükseköğretim Alanı (EHEA) ülkelerinde kazanılanlarla doğrudan karşılaştırılabilir olmasını sağladı.

İspanya’da iki tür yüksek öğrenim kurumu (veya ev sahibi) vardır: kamu ve özel sektör.

78 İspanyol üniversitesinden 51’i devlet tarafından finanse edilmektedir ve 27’sinin özel mülkiyeti Katolik Kilisesi tarafından yönetilmektedir. Ülkenin uzun bir yüksek öğrenim geçmişi var. En eski üniversitesi Universidad de Salamanca, 1218’de kuruldu.

QS Dünya Üniversite Sıralamaları 2023’ye göre 3 İspanyol üniversitesi küresel ilk 250 içinde yer alıyor.

 • Barselona Üniversitesi (156)
 • Madrid Complutense Üniversitesi (233)
 • Navarra Üniversitesi (240)

Önde gelen İspanyol kurumlarının en büyük kısmı başkent Madrid’de ardından da popüler turistik nokta Barselona’da bulunabilir.

Barselona Teknoloji Okulu

Yüksek Lisans derecelerimiz, kariyerinizi Barselona’nın dijital ekosistemine bağlarken size en çok talep edilen dijital ve iş becerilerini sunar

AB İşletme Okulu

AB – üçlü akredite, çok hücreli, uluslararası bir işletme okulu, yenilikçi Lisans, İşletme ve Doktora programları sunmaktadır.

IE Üniversitesi

İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan IE, Avrupa’nın en iyi işletme okullarından biridir. Örgütlerde yenilik ve değişim yaratan liderleri şekillendiriyoruz.

İspanya’da en iyi bölümler ve dereceler

İspanyolca da lisans olarak bilinen lisans dersleri çeşitli konularda mevcuttur ve çoğu kurum tarafından sağlanır.

İspanya’daki popüler kurslar şu maddeleri içermektedir:

 • Sanat ve beşeri bilimler
 • Maliye
 • Turizm yönetimi
 • Hukuk
 • Pazarlama
 • Bilim.
En Popüler:  İzlanda Eğitim Sistemi

Bir kursa giriş için genellikle bir ortaöğretim eğitim sertifikası gerekir. Bazı üniversiteler sizden bir giriş sınavına girmenizi ve geçmenizi isteyebilir. Kursların çoğu İspanyolca olarak verilmektedir. Bu yüzden yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir. Temel İngilizce yeterliliği kurumların çoğunluğu için de gereklidir. Bu yüzden İngilizce ilk diliniz değilse, yeteneğinizi kanıtlamanız gerekebilir.

Lisans derecesini başarıyla tamamlamak için, öğrencilerin dört yıllık eğitim boyunca toplam 240 AKTS kredisi kazanmaları gerekir. Bu temel eğitim, zorunlu ve isteğe bağlı konular, dış ve kültürel yerleşimler ve aktiviteler ve bir son ders tezinden oluşur.

İspanya’da daha fazla öğrenci okumak istediği için mevcut yerlerden daha fazla olduğu için lisans yerleri için rekabet yüksektir. Avrupa Birliği (AB) vatandaşları İspanyol üniversitelerindeki yerler için eşit şartlarda yarışma hakkına sahiptir.

Yüksek lisans derecesi

Bir Yüksek Lisans öğrencileri akademik, araştırma veya profesyonel çalışma için hazırlar. Bu nitelikler genellikle bir veya iki yıla yayılır. Lisansüstü dersler çeşitli konularda mevcuttur ve giriş için bir lisans veya dengi olmalıdır.

Giderek artan sayıda lisansüstü program İngilizce olarak verilmektedir. İngilizce ilk diliniz değilse. Fakat bu kurslardan birini okumak istiyorsanız yeteneğinizi kanıtlamanız gerekir.

Akademik yıllar iki döneme ayrılır. Yüksek Lisans dersleri genellikle Ekim ayı başında başlar ve dersler genellikle Ocak ayında lisans sınavı döneminde devam eder. İkinci dönem genellikle Şubat başında başlar ve Haziran ayında sona erer.

PhDs (Doktora)

Tam zamanlı bir İspanyol Doktora derecesi süresi üç yıldır (maksimum) ve yarı zamanlı çalışma beş yıl sürmektedir. Doktoraların çoğu iki aşamaya ayrılır: ileri araştırma eğitimi ve tez.

Diğer Avrupa ülkelerinde Doktora derecelerinde olduğu gibi, araştırmanız da rehberlik ve destek sağlayacak en az bir öğretmen tarafından denetlenecektir.

Doktora derslerine giriş için ilgili bir konuda hem lisans hem de yüksek lisans derecesine sahip olmanız gerekir.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Birleşik Krallık üniversitelerine devam eden öğrenciler, Avrupa Birliği’nin (AB) çalışma, çalışma, gönüllü, eğitim ve yurtdışında Erasmus+ programına katılabilirler. Program, öğrencilerine diplomalarının bir parçası olarak üç ay ile bir akademik yıl arasında İspanya’da eğitim fırsatları sunar. Fakat bu durum, üniversitenizin bir İspanyol meslektaşı ile resmi düzenlemelere sahip olmasına bağlı olacaktır.

Mali destek, Avrupa Komisyonu (AK) tarafından sağlanan Erasmus+ hibeleri aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunlar yurtdışında eğitim görmekten doğabilecek ek maliyetleri karşılamak üzere tasarlanmıştır. Öğrenim ücreti katkıları, tam bir akademik yıl boyunca yurt dışında okuyan öğrencilere de sunulmaktadır.

Kurs ücretleri

İspanyolca kurs ücretleri, Avrupa’daki en düşük ücretler arasında olup, AB öğrencileri için maliyetler İspanyol öğrenciler için olduğu gibidir. AB üyesi olmayan bir ülkeden geliyorsanız, kurs ücretleriniz marjinal olarak daha yüksek olacaktır.

En Popüler:  Yeni Zelanda Eğitim Sistemi

Ücretler, dönem veya akademik yıl yerine kredi başına ücretlendirilir. Ödediğiniz miktar, nerede ve ne çalıştığınıza bağlıdır.

Devlet üniversitelerinde lisans dersleri ücretleri hükümet tarafından belirlenir ve akademik yıl başına 750 € ile 2.100 € arasında değişebilir. Özel üniversitelerdeki yıllık kurs maliyetleri genellikle daha pahalıdır.

Benzer şekilde, hem kamu hem de özel üniversitelerde lisansüstü eğitim ücretleri hükümet tarafından düzenlenmektedir. Üstlendiğiniz kredi miktarı, hangi dersi okuduğunuza ve hangi üniversiteye gittiğinize bağlıdır. Örneğin bir Yüksek Lisans kursu yılda 60 ile 120 kredi değerinde olacak ve her bir kredi 22 € ile 36 € arasında değişecek. Bu da bir İspanyol Yüksek Lisans maliyetinin ortalama 1.320 ile 4.320 € arasında olduğu anlamına geliyor.

Öğrenciler, bulundukları yere ve konaklama türüne bağlı olarak yaşam masrafları için ayda 900 € ile 1.100 € arasında ödeme yapmayı beklemelidir. Madrid ve Barselona en pahalı şehirler.

İspanya’da eğitim için burs imkanları

Öğrenci kredileri İspanya’daki uluslararası öğrenciler için mevcut değildir. Fakat hibe ve burslar hükümet, yardım kuruluşları ve bireysel kurumlar tarafından verilmektedir.

Hak kazandığınız mali yardım miktarı koşullarınıza bağlı olacaktır. Fakat finansman için rekabetin yoğun olduğunu unutmayın.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

AB veya İsviçre öğrencisiyseniz İspanya’da okumak için vizeye ihtiyacınız yoktur. Fakat yerel İspanyol makamlarına kayıt olmanız ve oturma belgesi almanız gerekecektir.

AB dışından İspanya’da okumak için gelen öğrenciler, üç aydan daha uzun süre kalmak istiyorlarsa vize almalıdırlar. Menşe ülkenizdeki İspanya Konsolosluğu’na vize için başvurabilirsiniz.

Bu vize bilgileri, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının ardından hala geçerlidir ve değişiklik olması durumunda güncellenecektir.

Nasıl başvurulur?

Lisans eğitimi almak isteyen bir AB öğrencisiyseniz, İspanya’nın resmi kuruluşu Universidad Nacional de Educacióna Distancia (UNED) tarafından verilen ‘Credencial de Acceso’ için başvurmanız gerekir. Avrupa Bakaloryası veya Uluslararası Bakalorya olmayan AB üyesi olmayan öğrencilerin giriş sınavına girmek için UNED’e kaydolmaları gerekecektir.

İspanya’da lisansüstü eğitim almak isteyen öğrenciler, katılmak istedikleri kuruma doğrudan başvurmalıdır. Başvurular genellikle online yapılır ve şunlara ihtiyacınız vardır:

 • Pasaportunuzun veya kimliğinizin bir kopyası
 • Pasaport boyutlu fotoğraflar
 • Bir Amaç Bildirimi (belirli bir üniversitede neden okumak istediğinize dair yaklaşık 500 kelime)
 • Lisans sertifikası
 • Lisans transkriptleri
 • İngilizce yeterlilik belgesi.

Başvuru belgelerinizin İspanyolca olarak gönderilmesi gerekebilir, emin değilseniz seçtiğiniz üniversiteye başvurun.

Dil şartları

Ülkenin ana dili İspanyolca, dünyanın ikinci en yaygın dilidir. Bazı Lisans ve Yüksek Lisans dersleri İngilizce olarak verilirken, çalışma programlarının çoğu İspanyolca olarak verilmektedir.

İngilizce öğretilen bir kursa girseniz bile, ülkenin dilini okumak, yazmak ve konuşmak inanılmaz derecede faydalı olacaktır.

Gitmeden önce öğrenebilir veya varışta ders alabilirsiniz. Birçok üniversite kısa kurslar ya da yıl boyu süren programlar aracılığıyla dil eğitimi vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu