Polonya İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Avrupa içindeki güçlü ekonomik konumu, düşük yaşam maliyetleri ve çeşitli alanlarda mevcut yüksek lisans işleri ile Polonya, aradığınız kariyer fırsatlarına sahip olabilir

Polonya’daki kariyer beklentileri iyi görünüyor. Son OECD ekonomi araştırmaları, ülkenin işgücü piyasasının patladığını ve 2018’de pazar büyümesinin güçlü olduğunu göstermektedir.

Varşova, Krakow ve Wroclaw gibi popüler turistik yerler lisansüstü istihdam için sıcak noktalar olduğundan, tatil günlerinde keşfedilecek çok şey olacaktır. Fakat ünlü pazar yerleri ve eski kasabaların yanı sıra, Polonya’nın geniş orman, göl ve dağ seçimini kaçırmak istemeyeceksiniz.

Ayrıca çoğu Avrupa ülkesinden daha düşük bir yaşam maliyetinin tadını çıkaracak, yeni bir dil öğrenme şansına sahip olacak ve Polonya’nın merkezi konumu sayesinde batı ve doğu Avrupa kültürlerinin karışımını deneyimleyeceksiniz.

Polonya iş ilanları

Polonya, Orta Avrupa’daki en büyük ekonomiye sahipken, son zamanlardaki büyümesi yavaşlamış ve maliyetli refah sistemi yardımcı olmamıştır. Fakat Eurostat’a göre ülkedeki işsizlik %3.8’e düştü (Avrupa Birliği (AB) ortalamasının altında.)

Polonya’yı bir iş merkezi olarak gören yabancılar için birçok iş var; aslında, Avrupa’daki en büyük iş süreci dış kaynak kullanımı/paylaşılan hizmet merkezlerinden (BPO/SSC) biri haline geldi.

Ülkenin işgücünün çoğunluğu hizmet sektöründe olmasına rağmen diğer endüstriler arasında içecekler, kimyasallar, kömür madenciliği, gıda işleme, demir-çelik, cam, makine yapımı, gemi yapımı ve tekstil bulunmaktadır.

İş imkanı ve iş olanakları

 • Bankacılık ve Finans
 • Kimyasal üretim
 • Lojistik
 • Telekomünikasyon

Polonya’da bulunan birkaç çok uluslu şirket ve büyük yerel şirketler var, bunlar arasında:

 • Agora SA
 • Asseco Grubu
 • Diebold Nixdorf
 • LOT Polonya Havayolları
 • Nordea Grubu
 • PKO Bank Polski
 • Poznan Volkswagen
 • T-Mobile Polska
 • Toyota Motor Polonya.

Polonya’daki işgücü piyasasına ve Polonya merkezli çok uluslu şirketlere yardımcı olması için Polonya’da Kariyer Rehberine bakın.

Özellikle iş hizmetleri sektörü hakkında bilgi edinmek için, ABSL – Publications’dan indirebileceğiniz Business Service Leaders Association’ın (ABSL) hazırladığı Polonya 2018 İş Hizmetleri Sektörü raporunu okuyun.

Polonya’da bulunan büyük işletmelere ek olarak ülke bazı başarılı başlangıçlara ev sahipliği yapıyor.

İşçi açığı ve pazar payı

Manpower Group 2018 Yetenek Kıtlığı Araştırması, Polonya’daki işverenlerin %51’inin son on yılın en yüksek rakamı olan boşlukları doldurmakta zorluk çektiğini ortaya koydu. Özellikle, aşağıdaki lisansüstü endüstriler sıkıntı çekiyor:

 • Mühendislik – inşaat, kimya, elektrik ve mekanik
 • Satış – satış temsilcileri
 • Muhasebe ve finans – muhasebeciler, denetçiler, finansal analistler
 • BT – siber güvenlik uzmanları, ağ yöneticileri, teknik destek.

Polonya’da iş bulmak

Çoğu işçi kendi ülkesinden, genellikle bir iş portalı aracılığıyla iş başvurusunda bulunur. Alternatif olarak Polonya’da ofisleri olan çok uluslu bir şirket aracılığıyla iş bulabilirsiniz.

En Popüler:  İzlanda İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Aşağıdaki iş sitelerindeki listelerde arama yapabilirsiniz:

 • Careerjet.pl
 • Polonya’da Kariyer
 • Varşova iş ilanları

Özel üye kurumların yanı sıra, AB üye ülkelerinden veya Avrupa Ekonomik Alanı’ndan gelenler, iş bulma konusunda yardım almak için Polonya bölge çalışma büroları tarafından sağlanan hizmetlerden yararlanabilirler.

Evden iş bulmanın kolay bir yolu, fırsatları aramak için sosyal medyayı kullanmaktır; işler Polonya’nın LinkedIn eşdeğeri GoldenLine’de ilan edilir.

Avrupa İş Hareketliliği Portalı (EURES), iş arayanların Polonya’da iş bulabilecekleri başka bir yerdir.

İngiltere’ye benzer şekilde, belirli bir kuruluş için çalışmak isterseniz, onlara doğrudan bir CV ve ön yazı kullanarak spekülatif bir başvuru gönderebilirsiniz. Fakat işverenlerin çoğu, İngilizce’nin kabul edilebilir olduğu belirtilmedikçe, başvuruların Lehçe dilinde yazılmasını beklemektedir.

Özgeçmişinizin sonuna, işverenlerin kişisel verilerinizi işlemesine izin veren bir koruma maddesi de eklemeniz gerekir.

Bir röportaja davet edilirseniz, AB üyesi olmayan bir ülkedenseniz, seyahatinizi ayırmadan önce yerel Polonya büyükelçiliğinizden vizeye ihtiyacınız olup olmadığını kontrol etmek önemlidir.

Yaz işleri

Yoğun yaz sezonunda, otellerde, restoranlarda ve barlarda ve büyük şirketlerde rahat iş bulabilirsiniz. İkincisi ile boş pozisyonlar için yukarıdaki iş sitelerini kontrol edin, spekülatif olarak başvurun veya zaten ülkedeyseniz, bizzat danışın.

İstihdam edilebilirliğinizi artırmanın alternatif bir yolu da gönüllü olmaktır. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen ve 17 ile 30 yaşları arasındaki çocuklara, Polonya da dahil olmak üzere birçok ülkede iki hafta ile 12 ay arasında gönüllü olma fırsatı veren bir programdır. Bu durum deneyim kazanmak ve yeni bir dil öğrenmek için harika bir yoldur.

Tam zamanlı yerleşimler, sosyal bakım, çevre koruma, kültürel faaliyetler ve gençlik çalışmalarında mevcut projeleri içeren birçok etkinliği içerebilir. Seyahat, konaklama, yemek ve sigorta, başarılı başvuru sahipleri için bir Avrupa hibesi ile karşılanırken, harcama ödeneği almaya hak kazanabilirsiniz.

Eğitim öğretim şartları

2004 yılında AB’ye katıldığından bu yana, Polonyalı işçilerin AB’nin uluslararası ticaret dilini kavraması talebi her zamankinden daha önemli. Yabancı dil olarak İngilizce öğretmek, Polonya’da yaşayan ana dili İngilizce olan kişiler için en erişilebilir işlerden biridir. Öğretim pozisyonları devlet okulları, özel dil okulları, dil kampları veya özel öğretmen gibi çeşitli ortamlarda mevcuttur.

Genellikle bir yıl süren bu roller için iyi bir Lisans derecesine ve bir öğretim lisansına sahip olmanız gerekir. Genellikle Ocak ve yaz aylarında (Haziran-Ağustos) ilan edilir.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

Staj yapmak, değerli iş tecrübesi kazanırken ve başka bir ülkede yaşamı örneklemenizi sağlarken özgeçmişinize bir destek sağlayabilir. Bu deneyim sayesinde, lisansüstü iş ararken uygun bir aday olacaksınız.

En Popüler:  Hindistan İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Polonya’da bazı küresel işletmeler var. Fırsat bulmak için tek tek web sitelerini ziyaret edebilir veya spekülatif yaklaşımı deneyebilir ve soruşturmak için doğrudan şirketlerle iletişime geçebilirsiniz.

Polonya’daki stajların tam maaştan ziyade tazminat olarak ücretli konaklama ile sunulması duyulmamış bir şey değildir. Ücretli pozisyonların, 430 £ olan Polonya asgari ücretine yakın olması muhtemeldir.

Polonya vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Avrupa Birliği (AB) vatandaşıysanız, çalışma iznine gerek olmadan Polonya’ya gidip hemen iş arama avına başlayabilirsiniz. Fakat üç aydan fazla çalışacağınız için, üç yıla kadar süren geçici bir oturma izni almanız gerekecektir. Bu size en yakın Voyvodalık Ofisinde düzenlenebilir.

AB vatandaşları, iş aramaya başladıkları ülkeye belirli türde sağlık ve sosyal güvenlik kapsamı aktarma hakkına da sahip olabilirler. Ülkeye özgü bilgi için Avrupa Komisyonu’na bakınız.

Çalışma iznine hak kazanmak için AB üyesi olmayan işçilerin genellikle bir Polonya şirketinden resmi bir istihdam teklifine ihtiyacı olacaktır.

Bu vize bilgileri, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının ardından hala geçerlidir ve değişiklik olması durumunda güncellenecektir.

Dil şartları

Lehçe ülkenin ulusal dili olduğu ve nüfusun çoğunluğu tarafından konuşulduğu için, yeterlilik muhtemelen birçok iş için bir ön koşul olacaktır.

Ancak ülke, özellikle genç nesiller için, dünyada ikinci bir dil olarak en yüksek İngilizce oranlarından birine sahiptir. İş dünyasında İngilizce konuşan birçok fırsat var.

Lehçe’yi anlamamak, özellikle eski nesillerle iletişim için bir engel olabilir. Bu yüzden gelmeden önce en azından biraz anlayışa sahip olmayı hedefleyin. Lehçe dil kursları İstanbul’da düzenlenirken, bir dil öğrenmenize veya becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak birçok web sitesi bulunmaktadır.

Niteliklerinizi işverenlere nasıl açıklarsınız?

Polonya, Bologna sürecinin bir üyesi ve Avrupa Yükseköğretim Alanı’nın bir parçasıdır. Bu yüzden İngiltere yeterliliklerinizin Polonya’daki eşdeğerleriyle karşılaştırılabilir olduğunu ve bu nedenle işverenler tarafından tamamen tanınacağını bulmalısınız.

Ancak yeterliliklerinizi değerlendirmek gerekirse (örneğin, Polonya’da düzenlenmiş bir meslekte çalışmak için) belirli gereksinimlere sahip meslekler listesinde arama yapabilirsiniz.

Polonya’da çalışmak nasıl bir şey?

Polonya şirketlerinde yıllık izin genellikle yılda 20 gündür. Normal çalışma saatleri genellikle sabah 8’den akşam 4’e kadar olsa da bazen akşam 5’den sonra çalışılması beklenir. Bazı görevlerde cumartesi günleri saat 8:00-22:00 arasında çalışmanız gerekebilir.

İşletmelerde hiyerarşik yapılar hala mevcut olmakla birlikte, otoriter kurum kültürü yöneticiler ve personel arasında daha açık bir diyaloga yol açmaya başlıyor. Direkler genellikle çok açık, arkadaş canlısı ve hoşgörülüdür. Fakat akıllı iş kıyafeti normdur ve toplantılar resmi, doğrudan ve profesyonel olabilir ve dakiklik çok ciddiye alınır.

Ofiste, insanlara ilk adları yerine profesyonel unvanları ve soyadları ile hitap etmeye hazır olun ve yerliler bunu kötü şans getirmeyi düşünebileceğinden, bir kapı aralığında el sıkışmaktan kaçının.

Numbeo.com’a göre Polonya’da yaşam maliyeti İngiltere’ye göre %40 daha düşüktür, ücretler de genellikle daha düşüktür. Kasım 2018 itibarıyla vergi sonrası ortalama net aylık maaş: 670 £.

Sosyal medya, yeni bir ülkeye taşınırken benzer düşünen insanları bulmak için harika bir araçtır. Varşova’daki Krakow Expats gibi gruplar yerleşmenize yardımcı olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu