Finlandiya İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Nitelikli iş gücüne rağmen Finlandiya’nın yaşlanan bir nüfusu var. Bu yüzden en çok aranan alanlarda yetenekli mezunlar, burada çalışarak kariyer beklentilerini artırabilir.

Yaklaşık 180.000 ada ve 188.000’den fazla göle sahip Finlandiya, nefes kesen doğal güzelliğe sahip bir ülkedir. Haziran ve Temmuz aylarında kalıcı bir gündoğumu olan Midnight Sun’a ev sahipliği yapar.

Ortalama 40 saatlik bir çalışma haftasına rağmen zümrüt yeşili ormanlarını, güzel manzaralarını ve sularını keşfetmek için bol zamanla yüksek bir yaşam standardının tadını çıkaracaksınız. Çoğu işçi beş ile altı haftalık yıllık izin alırken, yirmi yıl önce esnek çalışma burada tanıtıldı.

Eğer bir kahve aşığıysanız, tam size göre. Finliler ünlü kafein fanatikleridir, her Finn yılda ortalama 12 kilogram kahve tüketmektedir.

Finlandiya iş ilanları

Finlandiya’nın iş piyasasına geleneksel olarak makine, kağıt ve ahşap ürünleri, elektrikli ekipman, optik ekipman ve araçlar dahil olmak üzere ana ihracatı ile üretim hakimdir.

Ülkenin teknolojisi ve BT endüstrisi artık en büyük sektörü haline geldi ve büyük bir Avrupa teknoloji merkezi olarak kabul ediliyor. Cep telefonlarının ilk günlerinde büyük bir oyuncu olan ve şimdi ağ ekipmanı, yazılım ve hizmetlere odaklanan Nokia liderliğindeki teknoloji, Finlandiya ihracatının yarısından fazlasını temsil ediyor.

İş imkanı ve iş olanakları

 • Kimyasallar
 • Giyim
 • Elektronik
 • Makine ve bilimsel aletler
 • Tekstil

Avrupa İş Hareketliliği Portalı’nı (EURES) ziyaret ederek iş avınıza başlayın.

İşçi açığı ve pazar payı

Finlandiya, gelecekteki emek sıkıntısıyla karşı karşıyadır. Çünkü 5.5 milyonluk nüfusu içinde olan mevcut işçi nesli, yakında emekli olacak olan bebek patlaması neslinin ayakkabılarını dolduramayacak nitelikte değildir.

Finlandiya Teknoloji Endüstrileri tarafından yapılan ve bu sektördeki tüm işletmelerin üçte birini temsil eden 350 şirketi sorgulayan bir araştırma, 2023 yılına kadar teknoloji sektöründe 53.000 işçiye ihtiyaç duyulduğunu tespit etti. Dijitalleşme, yapay zeka (AI) ve veri analitiği kilit alanlardır vasıflı işçilere en çok ihtiyaç duyulan yer.

Tıp pratisyeni, diş hekimi ve konuşma terapisti gibi rolleri kapsayan sağlık sektörü de nitelikli hemşireler için umutsuz bir talebin olduğu sert bir darbe aldı.

Öğretim, sosyal hizmet ve danışmanlık ile iş ve idare sektörlerinde de sıkıntılar yaşanmaktadır.

Buna ek olarak Finlandiya’daki Profesyonel Mühendisler Birliği, mühendis istihdam eden işletmelerin dörtte üçünün işe alım sorunlarıyla karşılaştığını bildirdi. Teknolojideki hızlı gelişmeler, yeni mezunların bile uluslararası çalışanlara kapı açan bu roller için gerekli yeteneklere sahip olmadığı anlamına geliyordu.

Bu nedenle bu alanların herhangi birinde vasıflıysanız veya iş arıyorsanız, Finli işverenler tarafından çok saygı göreceksiniz.

Finlandiya’da iş bulmak

Hareket etmeden önce iş aramaya başlamak en iyisidir. Bunu yapmanın birçok yolu vardır:

 • Finlandiya’nın uluslararası çalışanlar için istihdam danışmanlığı hizmeti TE-palvelut, online iş arama hizmeti sunmaktadır. İngilizce konuşan fırsatları görüntülemek için filtrelenmiş aramayı kullanın.
 • Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının diğer üye ülkelerde iş bulmak için kullanabilecekleri iş hareketliliği portalı EURES’i sunmaktadır.
 • Sunulanları görmek için Monster ve Eurojobs gibi işe alım sitelerini kullanabilirsiniz.
 • Sosyal medya Finlandiya’da işe alımın büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Online varlığınızın işinizin avlanmasına nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.
 • Birçok iş herkese açık olarak ilan edilmez. Çalışmak istediğiniz şirketlere spekülatif uygulamalar göndermek, iyi bir ilk izlenim oluşturmak ve iş bulma hevesinizi ve bağlılığınızı göstermek için harika bir yoldur.
En Popüler:  Afrika İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

İş aramak için Finlandiya’ya gelene kadar beklerseniz, yerel ve ulusal basında ve televizyonda ilan edilen boş pozisyonlar bulacaksınız.

Özgeçmişinizin ve ön yazınuzun Finlandiya standartlarına göre yazılması önemlidir:

 • Özgeçmişiniz en fazla iki sayfa uzunluğunda, okunması kolay ve görsel olarak etkili olmalıdır. İlgili istihdamınızı ve deneyiminizi ters kronolojik sırada listeleyin ve waffle veya abartmayın.
 • Kapak mektubunuz en fazla bir sayfa olmalı ve belirli bir işverene göre uyarlanmalıdır; bazı şirketlere birden fazla kopya göndermekten kaçamazsınız.

Expat-Finland size neyi hedefleyeceğinize dair bir fikir vermek için bir CV ve ön yazı şablonu sağlar.

Yaz işleri

Alternatif olarak becerilerinizi geliştirmek, Fince dilinizi geliştirmek ve ülkenin kültürünü kucaklamak için gönüllü bir yerleşim tamamlayabilirsiniz.

Finlandiya Sivil Uluslararası Servisi (SCI) kısa süreli gönüllü çalışma kampları düzenlemektedir. Genellikle iki hafta süren (bazı projeler 12 ay sürmesine rağmen), amaçları eşitliği, sosyal kabulü ve çevreye saygıyı teşvik ederken yerel girişimleri desteklemektir. Koordinasyon ücretleri ödemeniz ve (varsa) kendi vizenizi sıralamanız gerekir.

Bir AB vatandaşı olarak Avrupa Gönüllü Hizmetine (AGH) katılmayı düşünebilirsiniz. Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen EVS, 17 ile 30 yaş arası çocuklara, sporla ve çocuklarla çalışmaktan kültürel mirasa kadar iki ile 12 hafta uzunluğunda, birçok katılımcı ülkede ve çeşitli alanlarda yerleştirme şansı sunuyor.

Seyahatinize katkıda bulunmanız veya seyahatiniz için ödeme yapmanız gerekebilse de, program konaklama, yemek ve sigorta masraflarınızı karşılar ve yerleşiminiz boyunca size bir ödenek verilir.

Eğitim öğretim şartları

Finlandiya’da İngilizce’yi ikinci dil olarak öğretmek için birçok fırsat var. Daha az popüler bir ESL öğretim yeridir. Bu yüzden Tampere, Turku ve başkent Helsinki gibi kentsel alanlarda daha fazla iş açıklığı vardır.

Büyük olasılıkla özel ve uluslararası okullarda fırsatlar bulacaksınız ve İngilizce öğretmek için Fince veya İsveççe akıcı olmanız gerekmeyecek – kesinlikle İngilizce konuşan bir sınıf ortamı oluşturmak tercih edilir.

Finlandiya’da İngilizce öğretmek için minimum giriş koşulları Lisans derecesi ve İngilizce’yi Yabancı Dil Olarak Öğret (TEFL) sertifikasıdır. Her okulun kendi gereksinimleri olabilir. Bu yüzden başvurmadan önce kontrol edin. Yurtdışında İngilizce öğretimi hakkındaki tavsiyelerimizi okuyarak kalifikasyonu daha da keşfedin.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

Finli işverenler, mezunların işe alınmadan önce ilgili deneyime sahip olmalarını beklemektedir. Stajlar ve yaz stajları, işe giriş kapısı sağlayabilir.

Öğrenci yerleşimleri şu şekilde düzenlenebilir:

 • AIESEC İngiltere – öğrenciler ve yeni mezunlar için
 • IAESTE İngiltere – bilim, mühendislik, teknoloji ve uygulamalı sanat öğrencileri için.
En Popüler:  Avusturya İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Fin vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

AB/AEA vatandaşıysanız veya İsviçre, Lihtenştayn veya bir İskandinav vatandaşıysanız, Finlandiya’ya giriş için vizeye ihtiyacınız olmayacaktır. Fakat üç aydan daha uzun süre kalırsanız, yerel polis karakolunuz üzerinden yapacağınız oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir.

Bu ülkelerin dışından gelen tüm işçilerin gelmeden önce Finlandiya’ya girmek için oturma izni almaları gerekir. Bu durum ülkenizdeki Finlandiya büyükelçiliğinde veya konsolosluğunda veya EnterFinland.fi aracılığıyla online olarak başvurabilir.

Finlandiya’ya bir iş kurmak için taşınıyorsanız, işinizi Finlandiya Ticaret Siciline gönderdikten sonra verilebilecek bir serbest çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır.

Oturma izni başvurularının işleme koyulması ve onaylanması dört aya kadar sürebilir. Bu yüzden mümkün olduğunca erken başvurun.

Bir yıldan uzun kalmayı planlıyorsanız, en yakın Yerel Kayıt ofisi aracılığıyla yapacağınız Finlandiya Nüfus Bilgi Sistemi’ne de kaydolmanız gerekir.

Dil şartları

Finlandiya’nın iki ana resmi dili vardır: Fince ve İsveççe, İsveççe nüfusun yalnızca %10’unun ilk dilidir. Romanca, Sami ve Fin İşaret Dili dahil olmak üzere birçok azınlık dili de vardır.

Sektörlerin büyük çoğunluğunda çalışmak için iyi bir Fince kavraması şarttır. Sadece profesyonel olarak başarılı olmak için değil, topluma uyum sağlamak da dili öğrenmeniz için çok önemlidir.

Çalışma alanınız ihtiyacınız olan yeterlilik seviyesini belirleyecektir. Örneğin sağlık hizmetleri, iş dünyası ve müşteriye dönük diğer roller için mükemmel bir Fince anlayışına sahip olmanız gerekir.

Niteliklerinizi işverenlere nasıl açıklarsınız?

Finlandiya, AB üyesi ülkeler arasında yeterliliklerin doğrudan karşılaştırılabilirliğini sağlayan Bologna Süreci’nin bir üyesi olduğundan, İngiltere’de kazandığınız nitelikleri Finlandiyalı işverenlere açıklayan bir sorununuz olmamalıdır.

Bununla birlikte sağlık ve eğitim gibi bazı düzenlenmiş mesleklerde çalışmak için yeterliliklerinizin resmi olarak tanınmasını sağlamanız gerekebilir. İşvereniniz bunun sizin için geçerli olup olmadığı konusunda tavsiyede bulunabilir.

Finlandiya’da çalışmak nasıl bir şey?

2019 İş-Yaşam Dengesi Endeksi, Helsinki’yi dünyanın en çekici 40 kentinin sağladığı rekabeti yenerek iş/yaşam dengesi için en iyi şehir olarak sıraladı. Çalışma yoğunluğu, toplum ve kurumlarıyla ilgili 20 farklı faktöre yol açtı.

Finlandiya, halihazırda çalışanlara sözleşmeli çalışma saatlerinin en az yarısında ne zaman ve nerede çalışacaklarını seçme fırsatı veren yeni yasalarla (Çalışma Saatleri Yasası) esnek çalışma konusunda öncülük etmektedir.

Geleneksel olarak Finlandiyalı işçiler 40 saat haftaya, genellikle Pazartesi – Cuma günleri sabah 8 ile akşam 5 arası, bir ile iki saatlik öğle yemeği molası vererek sıkıştılar. 25 günlük asgari yıllık izne ek olarak çalışanlar da yılda 13 resmi tatilin tadını çıkarır.

Herkes işyerinde eşit muamele görür; her seviyedeki meslektaşlar karar verme sürecine dahil olur. Çalışanlar iş yüklerini bağımsız olarak yönetmeye teşvik edilirken, son teslim tarihlerine kadar işi tamamlamada dakikliğe öncelik verirken, destek ve tartışma için herhangi bir sorunla yönetime yaklaşmaları da teşvik edilir.

Yalnızca Finlandiya’da altı aydan uzun bir süre çalışıyorsanız vergi ödersiniz. Bu durumda yerel vergi dairenizde vergi kartı başvurusunda bulunmanız gerekir. Daha fazla bilgi için Finlandiya’nın vergi idaresi web sitesini ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu