İzlanda İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Mezunların kariyerlerini başlatmaları için en belirgin yer değil. Fakat gelişen bir turizm endüstrisi ve birçok beceri sıkıntısı, İzlanda’nın uluslararası işçilere sunabileceği çok şey olmasını sağlıyor.

Bu İskandinav adası az sayıda kentsel merkezle seyrek nüfusludur ve yaz günleri sonsuza kadar sürecek gibi görünse de (22 saat gün ışığı), kış ayları özellikle sert olabilir. Bununla birlikte yabancıların İzlanda’da çalışmayı düşünmelerinin birkaç nedeni var.

Ülke, Avrupa’daki en etkileyici işsizlik oranlarından birine sahip (Temmuz 2023’de %3.7). Küresel Barış Endeksi 2019’a göre İzlanda aynı zamanda dünyanın en huzurlu ülkesi.

İzlanda daha pahalı Avrupa yerlerinden biri olsa da görmek ve yapmak için bir kuruşa mal olmayacak çok şey var. Gayzerleri, buzulları, dağları ve volkanları keşfederek cömert tatil ödeneğinizden en iyi şekilde yararlanın. Ünlü Blue Lagoon’u ziyaret edebilir ya da gökyüzünde Kuzey Işıkları dansını seyredebilirsiniz. Ülke aynı zamanda etkileyici sayıda festivale de yer veriyor. Bu yüzden hepsi Reykjavik’in başkentinde düzenlenen Kış Işıkları Festivali, Uluslararası Edebiyat Festivali, Renk Koşusu, Gurur ve Uluslararası Film Festivali’ne göz atın.

İzlanda İş İlanları

İzlanda ekonomisi 2008’deki bankacılık krizinden çok etkilendi. Fakat o zamandan beri büyük ölçüde turizm endüstrisi sayesinde güçlü bir toparlanma kaydetti. Ülke 2019’da yaklaşık iki milyon turisti karşıladı – sadece 330.000 nüfusunun altı katı.

Ülkenin başlıca endüstrileri şu maddeleri içermektedir:

 • Alüminyum eritme
 • Balık işleme
 • Jeotermal enerji
 • Hidroelektrik
 • Medikal ürünler
 • Turizm.

İş imkanı ve iş olanakları

 • İnşaat
 • Sağlık hizmeti
 • Turizm.

İzlanda yakınlarında iş ilanları bulabilirsiniz:

 • Eurojobs

İzlanda’da iş arama yapıyorsanız, yerel gazeteler ve sendikalar açılış bulmak için iyi yerlerdir ve ayrıca işe alım ajanslarına kaydolmaya değer.

İşçi açığı ve pazar payı

Şu anda İzlanda’daki her emekli kişiye altı işçi var. Fakat 2040’a kadar sadece üç kişi olacağı tahmin ediliyor. İzlanda, bu dengesizliği gidermek ve yaşlanan nüfusun yansımalarıyla mücadele etmek için her yıl yaklaşık 2.000 yabancı işçiye ihtiyaç duymaktadır.

Özellikle sağlık, inşaat, bilişim ve turizm sektörleri işçilere ihtiyaç duymaktadır. Bu birçok faktöre bağlanabilir, örneğin İzlanda’daki engellilik oranları artmaktadır ve yeni teknoloji, işçilerin bunu kullanmak için eğitilebileceğinden daha hızlı bir oranda geliştirilmektedir.

Becerilerinizi ve deneyiminizi bu eksiklik alanlarından herhangi birine uygulayabiliyorsanız, işverenler tarafından çok değer göreceksiniz.

En Popüler:  Kanada İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

İzlanda’da iş bulmak

Reykjavik, İzlanda’nın ekonomik, kültürel ve eğitim merkezi olduğundan, tarımda veya balıkçılıkta çalışmayı ummuyorsanız, başkentte başarı elde etme olasılığınız yüksektir.

Çalışma Müdürlüğü, pozisyonları her zaman ilan edilmediğinden, çalışmak istediğiniz şirketlere spekülatif başvurular göndermenizi önerir. Bir iletişim ağı oluşturmak ve mevcut fırsatları keşfetmek için LinkedIn gibi sosyal medya platformlarını da kullanabilirsiniz.

Birçok şirket iş başvurularını e-posta yoluyla kabul eder. Özgeçmişiniz ve ön yazınuzla birlikte kısa bir tanıtım mesajı ekleyin. İşverenler, başarılarınız ve becerileriniz hakkında kısa bir genel bakış arıyor; ne CV’niz ne de ön yazınuz bir sayfayı geçmemelidir.

Görüşmeler yüz yüze yapılır. Fakat ülke dışındaysanız telefon veya Skype ile yapılabilir. Başvuru sürecinin resmi bir aşaması olsa da röportajınızın yerel bir kafe gibi alıştığınızdan daha gayri resmi bir ortamda gerçekleştiğini görebilirsiniz.

Yaz işleri

İzlanda’nın uzun yaz günleri sayesinde yaz çalışmaları için bolca fırsat var.

İngilizce’de akıcılık, turizmde büyüme taleplerini desteklemek için restoranlarda veya barlarda geçici pozisyonların hazır bulunduğu konaklama endüstrisi için gerçek bir fayda olacaktır.

Alternatif olarak farklı bir yaz deneyimi için bir au pair olabilir veya bir çiftlikte çalışabilirsiniz.

Geçici ve gönüllü çalışmalar için fırsatlar ayrıca şu adreste bulunabilir:

 • GoAbroad.com
 • Workaway.info

Daha fazla bilgi için İzlanda Çalışma Müdürlüğünü ziyaret edin.

Avrupa Gönüllü Hizmeti Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir ve gençlik çalışmaları, kültürel faaliyetler, sosyal bakım veya çevre koruma gibi alanlarda yurtdışında gönüllü olmak isteyen 17 ile 30 yaşlarındaki çocuklara yöneliktir. Yerleşimler iki hafta ile 12 ay arasında sürer.

Eğitim öğretim şartları

İzlanda’da İngilizce öğretmenin sınırlı bir kapsamı vardır. Çünkü nüfusun büyük çoğunluğu dili farklı derecelerde konuşur ve okulda erken yaşlardan itibaren öğretilir.

Ancak ileri düzeyde öğretmenlik yapmayı ümit eden yetenekli adaylar için fırsatlar mevcuttur. Bir pozisyonu garanti altına almak için bir Lisans derecesi ve TEFL sertifikası gibi ilgili dil yeterliliğine ihtiyacınız olacaktır.

İzlanda’da yüksek öğretim standartları sunmaya odaklanmak, önceki öğretim deneyiminin bu roller için oldukça arzu edilir olduğu anlamına gelir. Yüksek lisans derecesi gibi daha ileri niteliklere sahip olmak da avantajlı olarak görülmektedir.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

İzlanda’daki bir stajı tamamlayarak, istihdam edilebilirliğinizi artırırken yeni bir ülkeyi keşfedebileceksiniz. Stajyer pozisyonların çoğu Reykjavik’te bulunur ve hepsi ödenmez.

En Popüler:  Almanya İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

İlgilendiğiniz şirketlere spekülatif olarak başvurarak staj yapmak da mümkündür. İzlandaca bilmiyorsanız, iş dili olarak İngilizce kullanan daha büyük firmalara odaklanın.

İzlanda vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Bir AÇA (Avrupa Ekonomik Alanı) ülkesinden İzlanda’ya taşınıyorsanız, çalışma izni veya vize olmadan ülkede yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. Fakat üç aydan daha uzun süre kalıyorsanız (veya ülkeye iş arayan olarak gelirseniz altı ay), ülkenin ulusal sicili olan Registers Iceland’e mukim olarak kaydolmanız gerekir.

AÇA tüm Avrupa Birliği (AB) üye devletlerinin yanı sıra İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn’dan oluşmaktadır. Ayrıca İsviçre vatandaşları AEA ülkelerinin vatandaşlarıyla aynı haklara sahiptir.

AEA üyesi olmayan bir ülkedeyseniz ve İzlanda’da üç aydan fazla kalmayı planlıyorsanız, geçerli bir oturma iznine sahip olmanız gerekir. Bir iş teklifi kabul ettikten sonra işvereniniz bu izne başvuracaktır yani; İzlanda’ya iş arayan olarak varamayacaksınız.

Oturma izinleri üç kategoriye ayrılır. Bunlar:

 • Uzman bilgisi olan çalışanlar
 • Sporcular
 • Geçici işgücü sıkıntılarını dolduran işçiler.

Daha fazla bilgi için İzlanda Göçmenlik Müdürlüğü’nü ziyaret edin.

Bir başvuru gönderirken, şu anda 87 £ tutarında bir ücret ödersiniz. Mümkün olan en kısa zamanda başvurmanız önerilir; işlem genellikle 90 güne kadar sürer. Başlamak için ülkenizdeki büyükelçiliğe başvurun.

Bir AÇA ülkesinden taşınıyorsanız, altı ay boyunca İzlanda’da yasal bir mukim olduğunuzda, yasal ikametinizin kayıtlı olduğu günden itibaren başvurabileceğiniz ücretsiz kamu sigortası alma hakkına sahip olacaksınız.

Dil şartları

Vatandaşların çoğu İngilizce konuştuğundan, ülkeye taşınmak için İzlandaca öğrenmek gerekli olmayacak. Fakat temel bir İzlandaca kavramasına sahip olmak, yerleşmenize ve geçmenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda işverenlere İzlanda yaşamının bir parçası olmayı taahhüt ettiğinizi gösterir.

Icelandic Online gibi ücretsiz kurslarla ülkeye gelmeden önce dili öğrenmeye başlayabilirsiniz. Farklı zorluk seviyelerinde sunulan bu kurs, başlangıç ​​seviyesinde ve daha düşük orta seviyedeki adaylara ek bir ücret karşılığında premium hizmet vermektedir.

Niteliklerinizi işverenlere nasıl açıklarsınız?

İngiltere’de ve Avrupa’nın başka yerlerinde kazanılan nitelikler genellikle İzlanda’daki işverenler tarafından tanınacaktır.

İzlanda’da çalışmak nasıl bir şey?

Pazartesi-Cuma arası 40 saatlik bir çalışma haftası ulusal ortalamadır. Genellikle sekiz saatlik günlerde öğle ve kahve molalarıyla çalışacaksınız. Ayrıca 24 saatlik bir sürede en az 11 saat dinlenme hakkına sahip olacaksınız yani; iş için seyahat edip eve geç gelirseniz, bir sonraki iş gününüz her zamanki başlangıç ​​saatinizden sonra bile olsa 11 saat sonra başlayacaktır.

İşçiler, 15 resmi tatil gününden sonra yılda en az 24 gün ücretli izin hakkına sahiptir.

İzlanda’da ödediğiniz vergi miktarı maaşınıza bağlıdır. Bununla birlikte belirli koşulların yerine getirilmesi durumunda, ülkelerindeki yabancı uzmanların gelirlerinin sadece %75’i ülkede çalıştıkları ilk üç yıl boyunca vergilendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu