Afrika İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Bir sahne değişikliği arıyorsanız ve bir kültür şokuna hazırsanız, Afrika’da çalışmaya odaklanın. Kıtadaki birçok endüstride beceri eksikliğini gidermek için uluslararası çalışanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Dünyaca ünlü Victoria Şelaleleri ve Kilimanjaro Dağı’na, egzotik vahşi yaşamın yanı sıra 54 egemen devlete ve yaklaşık 1.500-2.000 konuşulan dile ev sahipliği yapan Afrika, keşfedilecek bolca çeşitlilik kıtasıdır.

İşler Afrika ekonomisi için olumlu görünüyor; Dünya Bankası 2023 yılı sonunda %3.6’lık bir ekonomik büyüme öngörüyor. Deloitte, Coca-Cola ve Microsoft gibi büyük isimler de dahil olmak üzere çok uluslu şirketlerin Afrika üsleri var; yani organizasyonları hareket ettirmeden Afrika’da çalışmaya uygun olabilirsiniz.

İşçi açığı ve pazar payı

Afrika’nın ana sanayi bölgelerindeki eksiklikler, teknik bilgi eksikliğinden, yetersiz veya var olmayan eğitimden veya üniversite derecesinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Uluslararası mezunlar, becerilerinin uzmanlığa ihtiyaç duyan bir sektör için çok önemli olduğunu görebilirler.

Örneğin 2018’de Kenya’daki mesleki kursların küresel standartlara uygun olmadığı bildirildi. Özellikle petrol endüstrisi acı çekiyor ve BT, muhasebe, işletme yönetimi, jeoloji ve mühendislik alanlarında da yeteneklere ihtiyaç var.

Bu arada Nijerya’da, Sanayi Ticaret Fonu (ITF) ve Birleşmiş Milletler Sanayi Örgütü (UNIDO), ülkenin Nisan 2018’de 925 ticaret becerisinden yoksun olduğunu tespit etti. Konut, otomobil, tekstil ve çelik endüstrileri, BT eksikliğinden dolayı en çok etkilenen ve yumuşak beceriler.

İngilizceyi yabancı dil olarak öğretme veya turizm, finans, medya ya da sivil toplum kuruluşu (STK) için çalışma becerileriniz varsa, Mısır işgücünün bir varlığı olabilir.

Diğer Afrika ülkelerinin çeşitli sıkıntılı alanlarda fırsatları var. Uluslararası bir işçi olarak harekete geçmeden önce istihdamı garantilemelisiniz. Vize almak için bu gerekli olabilir. Afrika merkezli bir çok uluslu şirket aracılığıyla iş bulmanız muhtemeldir.

En Popüler:  Hindistan İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Afrika’da çalışmak için en iyi yerler

Küresel Kariyer Şirketi ile ortak olarak Afrika İşletmesi, bir şirketi potansiyel çalışanlara hitap eden neyi araştırmak için binlerce Afrikalı profesyonelle anket yapan Afrika’da çalışmak için en iyi 100 şirket olan yıllık bir rapor yayınlar.

2018 raporunda, Afrika Kalkınma Bankası ve gaz tesisi Nijerya LNG gibi ulusal şirketler ilk onda yer alsa da uluslararası mevcudiyete sahip markalara doğru bir kayma ortaya çıktı.

Afrika varlığına sahip, kesintiyi yapan çok uluslu şirketler şu maddeleri içermektedir:

  • Deloitte
  • Heineken
  • L’Oreal
  • Unilever.

Ankete katılanlar, çalışmalarının büyük sosyal etkiye sahip olduğu anlamlı işlere ve mükemmel liderliğe sahip rollere de ilgi duyduklarını ifade ettiler. Maaş, çalışan memnuniyeti için daha az önemli bir faktördü.

Görülecek yerler cömert bir ücret paketi üzerinde ayarlanmışsa, başka bir yere bakmak isteyebilirsiniz. Afrika’daki maaşlar genellikle İngiltere’de aynı roller için olanlardan daha düşüktür. Örneğin Güncel Okul Haberleri, Nijerya’daki ortalama muhasebe ve finans işçilerinin 2018’de ayda sadece 720 £ kazandığını ve İngiltere’nin aylık ortalama ücretinin 5.150 £ (AccountancyAge) ile karşılaştırıldığında olduğunu bildirdi.

Venas News, Kenya’daki devlet hastanesi doktorlarının ayda ortalama 1.150 £, öğretmenlerin ise ayda ortalama 340 £ (ikincil) ve 175 £ (birincil) kazandığını bildiriyor. İngiltere’de karşılaştırma için, doktorların maaşları eğitim sırasında 27.146 £’dan başlarken, İstanbul ve İzmir’deki yeni nitelikli öğretmenler için asgari maaş 23.720 £’dır.

Bununla birlikte yaşam dengesinin maliyetini bu şekilde bulacaksınız – Fas’ta yaşamak İngiltere’ye kıyasla yaklaşık %50 daha ucuz, Nijerya’da yaşamak için %53 daha ucuz ve Mısır’da yaşamak için yaklaşık %60 daha ucuz (kira da Mısır’da İngiltere’den %83 daha düşük).

Nerede iş arıyor

Açık pozisyonları şurada ara:

  • Jobnetafrica.com
  • Africajobboard.com
En Popüler:  Yeni Zelanda İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Alternatif olarak Uluslararası Gönüllü Merkez veya Kaya Sorumlu Seyahat gibi bir şirket aracılığıyla gönüllü çalışmayı düşünebilirsiniz. Yerel topluluklarda çalışırken, hayvanların korunması, öğretimi ve topluluk sporu gibi çeşitli alanlarda yerleşimler bulacaksınız. Gönüllü bir yerleşimi tamamlamak sizi iş fırsatlarına açabilir ve işverenlerin aradığı yetenekleri geliştirmenize yardımcı olabilir.

Kendi ülkenizden online iş avına başlayın. Birçok şirket başarılı olmanız durumunda dijital görüşmeye davet edilmeden önce CV yükleyeceğiniz ve bir başvuru formu dolduracağınız online bir portal aracılığıyla başvuru kabul eder.

Afrika vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Her ülkenin kendi gereksinimleri olsa da ister uzun vadeli planlarınız olsun, ister geçici bir iş arıyor olun, Afrika’da çalışma vizesine veya iznine ihtiyacınız olacaktır. Daha fazla bilgi için taşınmak istediğiniz ülkenin büyükelçiliği veya konsolosluğuna başvurun.

Vize için olabildiğince erken başvurmalısınız. Başvurunuzun işlenmesi genellikle üç iş günü sürer. Fakat gecikme ve başvurunuzu şahsen gönderemiyorsanız göndermek için gereken süre gibi diğer faktörlere izin vermelisiniz. Daha spesifik bir zaman dilimi için seçtiğiniz ülkenin büyükelçiliğine veya konsolosluğuna danışın.

Afrika’da eğitim

Afrika’da yaşam deneyimini yaşamanın bir başka yolu da lisansüstü eğitiminizi yurtdışında yapmaktır.

QS Dünya Üniversitesi Sıralaması 2019’da on yedi Afrika üniversitesi yer alıyor. Bunların yarısından fazlası Güney Afrika’da olsa da Mısır, Fas ve Kenya’daki kurumlar da bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu