Birleşik Arap Emirlikleri İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), evinizde hissetmenize yardımcı olacak başarılı bir göçmen topluluğunun yanı sıra subtropikal iklim ve vergisiz maaşlara sahiptir. BAE’de çalışmayı düşünüyorsanız seçeneklerinize bir göz atın.

Yedi emirlikten oluşuyor; Abu Dabi, Ajman, Sharjah, Dubai, Fujairah, Ras Al Khaimah ve Umm Al Quwain

BAE’nin son yıllardaki amansız büyümesi, orada çalışmayı herhangi bir CV üzerinde etkileyici hale getirdi.

Kültürel miras açısından zengin, geleneğin moderniteyle buluştuğu bir yer. İş dünyasının ana dili İngilizce’dir ve nüfusun yaklaşık %85’i yurt dışından gelmektedir. Bu yüzden uyum sağlamakta sorun yaşamazsınız.

Bu kültürel çeşitlilikte ülkenin her yerinde fırsatlar var. Fakat BAE’deki işlerin çoğu Abu Dabi ve Dubai’de bulunuyor. Özellikle bu iki şehirde yaşam maliyeti oldukça pahalıdır. Fakat yaşam standardı dünya standartlarında olduğundan paranızın karşılığını alırsınız.

Körfez bölgesinde yaşamak ve çalışmak, İslam kültürünü keşfedebileceksiniz. Fakat yasalarla başa çıkmaktan kaçınmak için yerel yasalara ve geleneklere saygı göstermelisiniz. Bunları kırmak için ciddi cezalar olabilir. Örneğin uyuşturucu ve içecek kullanma konusunda sıfır tolerans politikası vardır. Evlilik dışındaki ilişkiler, aynı eşcinsel evlilik gibi yasa dışıdır. Alkol tüketmek için özel bir lisansa ihtiyacınız olacak ve kadınlar halka açıkken alçakgönüllü giyinmeliler. Ayrıca kamusal ve kamusal şefkat gösterilerinde küfretmenin düzeltilebilir suçlar olduğunu unutmayın.

Tatil günlerinizde yazın sıcak, havanın sıcak olduğu günlerin tadını çıkarabilirsiniz. Dubai’deki Burç Halife, dünyanın en yüksek binası ve Dubai Alışveriş Merkezi gibi pastoral kumsalları ve kozmopolit görülecek yerleri ziyaret edebilirsiniz.

BAE’deki işler

Petrol zengini bir ülke olan BAE, dalgalı petrol fiyatları ve küresel arz fazlası ile uğraşmak zorunda kaldı. Fakat genel olarak ekonomi güçlü ve son yıllarda hızlı bir büyüme kaydetti.

BAE’deki başlıca endüstriler şu maddeleri içermektedir:

 • Alüminyum
 • Tekne yapımı ve gemi onarımı
 • İnşaat
 • Balık
 • El sanatları ve tekstil
 • Petrol.

Çalışmak için en iyi büyük şirketlerden bazıları:

 • AstraZeneca (ilaç)
 • DHL (lojistik)
 • Etihad Havayolları
 • FedEx Express (lojistik)
 • Hilton Worldwide (ağırlama)
 • Marriott (ağırlama)
 • Microsoft
 • Omnicom Medya Grubu
 • Weber Shandwick (iletişim).

İş imkanı ve iş olanakları

 • İnşaat
 • Maliye
 • Lojistik
 • Teknoloji
 • Turizm

Beceriler

BAE’nin enerji sektörü de dahil olmak üzere bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) uzmanları gerektiren birçok büyüme endüstrisi var. KDV’nin uygulanmasıyla birlikte artık vergi uzmanlarına yönelik talep de artmaktadır. Muhasebe ve bankacılık mezunları bu arada emlak ve finans sektörlerinde birçok açıklık bulacaktır.

En Popüler:  İngiltere İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

BAE’de iş bulmak

Birçok gurbetçi kendi ülkelerindeki uluslararası şirketler aracılığıyla iş buluyor ve mümkünse harekete geçmeden önce çalışmayı garanti altına almak en iyisidir. Binlerce İngiliz şirketinin Körfez bölgesinde operasyonları var. Bu yüzden transfer talep etmeden önce bu kuruluşlardan biriyle pozisyon almak bir seçenek olabilir.

BAE’de birçok pozisyon işe alım ajansları veya online olarak ilan edilir ve kendi ülkenizde alışılmadık bir uygulama olsa da özellikle belirli bir cinsiyet, yaş veya uyruk isteyen iş ilanları bulmak şaşırtıcı değildir. Ağ iletişimi önemlidir. Fakat bunu uzaktan yapmak zor olabilir. Bununla birlikte BAE’de bir işte olduğunuzda başarılı ağ iletişimi terfi etmenize yardımcı olabilir.

Spekülatif uygulamalar hoş karşılanmaz. Fakat bu yöntemle bir işi garanti altına almak genellikle güçlü kişisel temaslara dayanır.

Çoğu başvuru online olarak bir başvuru formu veya CV yoluyla yapılır. Bir fotoğraf ve kısa bir ön yazı eklediğinizden emin olun.

Bir işe başlamadan önce genellikle yüz yüze görüşme ve tıbbi muayeneden geçersiniz.

Yaz işleri

Kısa vadeli sözleşmeler inşaat, petrol, turizm ve perakende sektörlerinde mevcuttur. Fakat ülkede bir kez garanti altına alınması zor olabilir. Bu belirli süreli sözleşmeler nedeniyle, yaz ve gündelik işleri bulmak zor olabilir.

Abu Dabi ve Dubai gibi turistik bölgelerde otelcilik sektöründe geçici işler olabilir, ayrıca perakende sektöründe de iş bulabilirsiniz.

BAE’deki gönüllülük fırsatları genellikle sınırlıdır. Fakat Abu Dabi ve Dubai gibi yerlerde daha yaygındır. Bununla birlikte bu çoğu zaman istekli katılımcıların eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden gönüllü çalışmaya dahil olmak çok değerli bir deneyim sağlayabilir. Emirates Kızılayı ve Gülümseme UAE Operasyonu gibi organizasyonlarda açılışlar bulabilirsiniz.

Eğitim öğretim şartları

İngilizcenin BAE’deki ana ikinci dil olmasına rağmen hala öğretim olanakları mevcuttur.

Bir TEFL yeterliliğine sahip olduğunuz sürece, okullarda, kolejlerde, üniversitelerde, dil merkezlerinde ve özel kurumlarda yabancı dil olarak İngilizce öğreten iş bulabilirsiniz. Bazı işler PGCE gibi bir dereceye sahip olmanızı gerektirebilir.

Ayrıca yetişkin sınıfları öğretebilir veya çalışanlarının dilde akıcı olmasını sağlamak için işletmelerle birlikte çalışabilirsiniz.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

Şirketler genellikle en az 12 ay boyunca çalışanlara sponsor olduğu için, kısa süreli iş deneyimi fırsatları ve stajyerliği zor olabilir. Bu tür fırsatlar vize kısıtlamaları ile daha da karmaşıklaşmaktadır. Fakat bazı stajyerlik ve yaz dönemi yerleşimleri şu adreste bulunabilir:

 • AIESEC İngiltere
 • IAESTE
En Popüler:  İtalya İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Heriot-Watt Üniversitesi, Manchester Business School, Middlesex Üniversitesi ve Exeter Üniversitesi gibi birçok üniversitenin BAE ile bağlantıları vardır. Bu arada, hala eğitim görüyorsanız üniversite değişim programlarına hak kazanabilirsiniz. Kurumunuzun uluslararası ofisine danışın.

BAE vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Birleşik Krallık vatandaşlarına varışta BAE’yi ziyaret etmek için vizeler verilecektir. Bu durum ülkede 30 gün kalmanıza izin verir. Vardığınız emirlik, vizenizi son kullanma tarihinden üç gün önce 30 gün daha uzatabilir. Fakat bu sürenin sonunda ülkeyi terk etmelisiniz. Pasaportunuzun giriş tarihinden itibaren en az altı ay geçerliliği olmalıdır. Bu yüzden seyahat etmeden önce kontrol edin.

BAE’de çalışmak istiyorsanız bir işveren tarafından sponsor olmanız gerekir. Ziyaret veya turist vizesi üzerinde çalışamazsınız. Bir iş teklifini kabul ettikten sonra, işvereniniz sizin adınıza oturma izni için başvuruda bulunacak ve daha sonra Çalışma Bakanlığı’ndan çalışma izni alabileceksiniz. Bu izin olmadan çalışma hakkınız yoktur ve bunu yapmak yasalara aykırıdır.

İkamet vizeleri tıbbi muayeneye tabidir; HIV veya hepatit için pozitif test edenler sınır dışı edilir.

BAE’den kalıcı olarak ayrılmadan önce çalışma vizenizi iptal etmeyi unutmayın.

Yurtdışı Seyahat Önerileri – Birleşik Arap Emirlikleri vizeleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dil şartları

BAE’deki başlıca diller Arapça (ana dil), İngilizce, Hintçe, Farsça ve Urduca’dır. BAE çok sayıda göçmene ev sahipliği yaptığı için İngilizce yerli halk tarafından yaygın olarak konuşuluyor ve aynı zamanda iş dili.

Ancak Arapça’yı anlamak iş beklentilerinizi büyük ölçüde artıracaktır. Arapça öğrenmek için bazı popüler yerler şunlardır:

 • Eton Enstitüsü
 • Altın Çağ Enstitüsü
 • Arap Dili Merkezi

BAE’de çalışmak nasıl bir şey?

İngiltere’de olduğu gibi, tam zamanlı çalışanlar genellikle her hafta sekiz saatlik beş vardiya çalışmaktadır. Fakat İngiltere’den farklı olarak çalışma haftası Pazar gününden Perşembe gününe kadar sürmektedir. Cuma ve Cumartesi dinlenme günleridir. Ramazan ayında çalışma saatleri azalır.

Özel sektör çalışanları, işten bir yıl sonra 30 gün yıllık izin hakkına sahiptir.

BAE’de tanınmış dokuz resmi tatil var. Fakat ayın görülmesine göre bu tarihlerden bazıları her yıl değişiyor. Ulusal bayramlar şu maddeleri içermektedir:

 • Yılbaşı (1 Ocak)
 • Al Isra’a Wal Mi’raj – Yükseliş Günü
 • Eid al-fitr
 • Arafat Günü
 • Eid Al Adha – Kurban Bayramı
 • El Hicri – İslami Yeni Yıl

Verilen tam tatil günü sayısı, İslami bayram festivalinin çalışma haftası veya hafta sonu boyunca düşmesine bağlıdır.

BAE’deki kazançlarınız üzerinden gelir vergisi ödemezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu