Patoloji Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Anatomik patoloji teknoloji uzmanları ölüm sonrası muayenelere yardımcı olur ve ölen ailelerin en yüksek düzeyde destek almasını sağlar.

Anatomik bir patoloji teknolojisi uzmanı olarak ölüm sonrası muayeneleri yapan patologlarla çalışacaksınız. Hastalık sürecini anlamanıza ve ölüm nedenini belirlemenize yardımcı olacak doku ve sıvı örnekleri alır ve teslim edersiniz. Ayrıca vücudu daha sonra en yüksek standarda göre yeniden yapılandıracak ve temizleyeceksiniz. Bu sayede sevdikleriniz tarafından görülebilir.

Rolün bir parçası olarak ölen kişiyi kabul etmek, kimliklerini kontrol etmek ve evraklarını işlemek gibi idari görevlerde bulunacaksınız. Ayrıca cenaze direktörleriyle de bağlantı kuracak ve cesetleri kendi bakımlarına bırakacaksınız. Patologlar; polis, bakım ekipleri ve klinik personel de dahil olmak üzere çeşitli profesyonel insanlarla ve cenaze direktörleriyle etkileşime girer.

İşin önemli bir kısmı ziyaretler düzenlemek ve akrabalarını görmek isteyen aileleri desteklemek.

Patologlar bazen anatomik patoloji teknisyenleri olarak da adlandırılır.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Patolog olarak şu maddeleri yapmanız gerekebilir:

 • Ölen kişiyi alıp buzdolabında saklayın
 • Ölen kişinin kimliğini kaydetmek
 • Numuneler ve örnekler alın, çıkarıldıkları organları tartın ve ölüm sonrası muayene sırasında bulguların kaydını yapın
 • Ekipmanların, araçların ve odaların temiz ve uygun şekilde muhafaza edilmesini sağlamak
 • Aletleri sterilize edin ve kullanıma hazır olduklarından emin olun
 • Vefat eden kişiyi temizleyin ve müteahhide serbest bırakılmaya hazır yeniden yapılandırın
 • Bir mezarlığın günlük işleyişini yönetmek
 • Morg sessiz odadaki akrabalar için görüşlerini düzenlemek ve yürütmek
 • Ölüm sertifikaları ve cenaze düzenlemeleri gibi konularda akrabalara bilgi ve tavsiye sağlamak.

Tecrübeli Patologlar şu maddeleri da yapabilir:

 • Bir mezarlığın günlük işleyişine önderlik etmek
 • Morg politika ve prosedürleri konusunda eğitim vermek

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Maaşları 18.000 TL’den başlamaktadır.
 • Deneyimli Patologlar genellikle 49.000 TL ile 65.000 TL arasında alır.
 • Eğitim ve yönetim gibi ek görevleri olan kıdemli Patologlar yaklaşık 80.000 TL ve üzeri kazanabilirler.
En Popüler:  Göz Doktoru Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Genellikle haftada 37 ile 40 saat arası çalışırsınız, genellikle sabah 8’den başlar. Fakat görüşme yapmanız ve mesai saatleri dışında çalışmaya başlamanız gerekebilir.

Yarı zamanlı ve kısa süreli lokum çalışması da yaygındır.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Ölüm sonrası odada çalışırken, eldiven, tiyatro elbisesi ve bot gibi koruyucu giysiler giymeniz gerekir.
 • Duygusal ve fiziksel olarak zorlu bir çalışma ortamına hazırlıklı olmalısınız.
 • İşin büyük bir kısmı beklenmedik durumlara cevap vermeyi içerir. Bu yüzden kısa sürede görevlerinizi yerine getirmek için esnek ve hazır olmalısınız.
 • Ölüm etrafındaki ritüeller, pek çok dini uygulamada önemli bir yer teşkil eder ve açık ve mümkünse, çeşitli dini inançların akrabalarına yardım etmeniz gerekir.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Patolog olmak için eğitim almak için fen, matematik ve İngilizce de dahil olmak üzere beş derse ihtiyacınız olacak.

Dereceye ihtiyacınız olmasa da anatomi veya ilgili bir bilim dalında derecenizin kariyerinizin ilerleyen aşamalarında faydalı olabileceğini görebilirsiniz. Fakat mezun olarak stajyer düzeyinde görev yapmak için başvuruda bulunmanız gerekecek.

Hem teori hem de pratik çalışmaları birleştirerek işle ilgili eğitim yapılır ve bir stajyer postasını bir hastanede veya kamuya açık bir morgda tutmanız gerekir.

Eğitimin tamamlanması üç yıla kadar sürebilir. Bu süre zarfında kıdemli bir meslektaşınızın gözetiminde çalışacaksınız. Tahliye ve yeniden yapılanma, anatomi ve fizyoloji, ölüm yönetişimi ve yönetimi için ölüm sonrası teknikleri öğreneceksiniz. Ayrıca sağlık ve güvenlik, enfeksiyon kontrolü ve elle taşıma konularında zorunlu eğitime katılmanız gerekir.

Tüm kursiyerlerin pratik Patolog becerilerindeki eğitimlerinin ve yeterliliklerinin bir kanıt portföyünü doldurmaları gerekmektedir. Pratik becerileriniz iş yerinizde bağımsız olarak değerlendirilecektir.

Patologlar çalışmasının son derece uzmanlaşmış olması nedeniyle, stajyerlerin pozisyonları bu kadar sık ​​ortaya çıkmıyor ve oldukça rekabetçi. Bir gönderiyi kaynaklamak için yeniden yerleştirmeyi düşünmeniz gerekebilir.

En Popüler:  Anestezist Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Gerekli Beceriler Nedir?

Sahip olmanız gerekenler:

 • Detaylara mükemmel dikkat
 • Baskı altında iyi çalışabilme becerisi
 • İyi bir anatomi bilgisi
 • İyi bir sağlık ve güvenlik anlayışı
 • Saygılı ve şefkatli bir şekilde yaslılara bilgi ve destek sunmak için kişilerarası beceriler ve empati
 • Rapor yazma için yazılı iletişim becerileri
 • Girişim ve bağımsız çalışabilme becerisi
 • Patologlarla çalışmak ve polis, koroner ve mali danışmanlar gibi diğer profesyonellerle irtibat kurmak için takım çalışması becerileri
 • Ölümü çevreleyen dini ve kültürel inançların çeşitliliğinin anlaşılması
 • İnsan Doku Yasası ve koroner hukuk hakkında bilgi.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

İşe ilişkin tüm eğitim verildiğinden, ilgili iş deneyimi diğer birçok kariyer yolunda olduğundan daha az önemlidir. Bununla birlikte önceki iş deneyiminin, eğitim sağlayıcıların arayacağı gerekli becerilerin çoğunu geliştirme ve ifade etme fırsatı sunabileceğini göreceksiniz. Özellikle, daha önce kayıt tutulması ve yasal belgelerle uğraşma deneyimi daha avantajlıdır.

Bir mezarlıkta iş deneyimi bulmak zor olabilir. Fakat bakım hizmetleri, bakım evleri, hastaneler ve hastanelerle çalışmak değerli temaslar ve deneyim sağlayabilir.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Nitelikli olduktan sonra, mezarlık politika ve prosedürlerindeki değişikliklerden haberdar olmanız ve çalışma alanınızdaki gelişmelerden haberdar olmanız gerekir.

Yıllık konferans da dahil olmak üzere anatomik patoloji teknolojisi ile ilgili birçok eğitim etkinliği düzenliyorlar.

Bazı kurumlar üyelerine çeşitli etkinlikler, konferanslar ve web seminerleri sunmaktadır.

Anatomik Patoloji Teknolojisinde beceri ve bilginizi geliştirebilirsiniz. Bu yeterlilik, daha ileri uygulamalar ve ölüm prosedürleri ile yönetimsel beceriler konusunda eğitim sağlar.

Kariyer ve İş İmkanları

İşin pratik yönleriyle daha deneyimli hale geldikten sonra, bir morg gününün günlük çalışmasını ayarlamak için daha bağımsız çalışmaya ve daha fazla sorumluluk almaya başlayacaksın. Bir sonraki doğal adım, üst düzey bir Patolog seviyesine ilerlemektir.

Üst düzey bir Patolog olarak mezarlık işinize ek olarak öğretme ve yönetsel sorumluluklar almaya başlayacaksınız. Eğitim oturumları verme ve genç meslektaşları mentorluk etme ve yönetmenin yanı sıra, diğer personel gruplarına eğitim vermeniz olasıdır.(örneğin, hemşirelik personeli için ölü bir kişinin hazırlanması)

Daha fazla ilerleme, ileri teknik çalışmalara ya da bir eğitim ya da yönetim seviyesine doğru olabilir. Daha üst düzey bir yönetici pozisyonunda ilerlemeye karar verirseniz, ölüm sonrası pratik çalışmalara dahil olma olasılığınızın düşük olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu